- 23 Դեկտեմբերի, 2016
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում մեծ աղմուկ բարձրացավ՝ կապված «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքի հետ: Դրա հետ կապված բազմաթիվ ապատեղեկատվություններ տարածվեցին, ինչը զուգորդվեց արևմուտքի դեմ մեղադրանքներով (առ այն, որ ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն այս օրենքով փորձում են քայքայել հայկական ընտանեկան արժեքները):
Մի կողմ թողնելով օրենքի նախագծի բովանդակային քննարկումը` «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց զեկույցով անդրադառնալ ամիսներ շարունակ այդ օրենքի նախագծի դեմ պայքարած առավել ակտիվ ու նախաձեռնող խմբերին և պարզել այդ խմբերի կապը Ռուսաստանի դեսպանատան և ռուսական պետական հիմնադրամների հետ:
Հետազոտության արդյունքում պարզվեց, որ «Համահայկական ծնողական կոմիտեն», «Stop G7» ռեսուրսը, «Երևանյան աշխարհաքաղաքական ակումբը», ՀԱՍԱԿ կուսակցությունը, «Լույս» տեղեկատվական վերլուծական կենտրոնը, «Հանուն ինքնիշխանության վերականգնման» նախաձեռնությունը, որոշ բլոգերներ և թերթեր փոխկապակցված են միմիանց հետ և ունեն ռուսաստանյան սատարում:
Այդ սատարումն արտահայտվում է ոչ միայն ֆինանսապես («Ռոսսոտռուդնիչեստվո», «Ռուսսկիյ Միր» և «Գորչակով» հիմնադրամներով), այլ, որոշ դեպքերում, անգամ ՌԴ ԱԴԾ-ի (ФСБ-ի) կողմից տեղեկությունների տրամադրմամբ:
Արդյունքում կարելի է նշել, որ չի բացառվում, որ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մասին հանրային դաշտում ապատեղեկատվության տարածումը նպատակ է հետապնդել բացառապես հակաարևմտյան տրամադրություններ զարգացնելու:

- Полезные материалы, Внешняя политика
Как известно, в Армении поднялась большая шумиха вокруг Закона Армении «О предотвращении домашнего насилия и борьбе с ним». Распространилась многочисленная дезинформация, связанная с законопроектом, что сочеталось/сопровождалось обвинениями в адрес Запада.
Оставив в стороне содержательное обсуждение законопроекта, «Союз информированных граждан» решил кратким докладом обратиться к наиболее активным и инициативным группам, которые выступают против законопроекта и выяснить связь этих групп с посольством России в Армении и российскими государственными фондами.
В результате исследования выяснилось, что «Всеармянский родительский комитет», ресурс «Stop G7», «Ереванский геополитический клуб», партия «Во имя социальной справедливости», информационно-аналитический центр «Луйс», некоторые блогеры и газеты взаимосвязаны друг с другом и имеют поддержку со стороны России.
Эта поддержка выражается не только в финансовом отношении («Россотрудничество», «Русский мир» и фонд «Горчаков»), но, в некоторых случаях, даже путем предоставления информации со стороны ФСБ России.
В результате можно отметить, что не исключается, что распространение дезинформации в общественном поле касательно Закона РА «О предотвращении домашнего насилия и борьбе с ним» преследует исключительно цель распространения антизападных настроений.