- 21 Նոյեմբերի, 2016
«Россия Сегодня» գործակալության ղեկավար Դմիտրի Կիսելյովին Սերժ Սարգսյանի տված հարցազրույցը բավական ընդգրկուն էր և դրանում վերջինս անդրադարձավ հարցերի լայն շրջանակի՝ սկսած ղարաբաղյան կարգավորումից մինչև ՀՀ տնտեսությունն ու սիրիական ճգնաժամը։
Կիսելյովի հետ իր երկար զրույցի ընթացքում, սակայն, ինչքանով հայտնի է հրապարակված տեքստից, Սարգսյանը որևէ կերպ չխոսեց հայ-ռուսական հարաբերություններում առկա կնճռոտ եզրերի ու գոյություն ունեցող խնդիրների մասին։ Ավելին, Սարգսյանը հանդես եկավ պնդմամբ, թե Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև «առհասարակ խնդիրներ չկան»։
Հատկանշական է, որ Սերժ Սարգսյանը հայ-ռուսական հարաբերություններում առկա խնդիրների մասին չխոսեց նույնիսկ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի շուրջ խոսելիս։ Մասնավորապես, Սարգսյանը Կիսելյովի հետ զրույցում զարմանալիորեն շրջանցեց Ադրբեջանին զենք մատակարարելու Մոսկվայի քաղաքականության հարցը։
«Ռուսաստանը առանցքային դեր է խաղացել ռազմական գործողությունների դադարեցման գործում»,- ասաց Սարգսյանը Կիսելյովի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմի օրերին Ռուսաստանի կեցվածքին ու դրա՝ հայ հասարակության մեջ ձևավորված ոչ միանշանակ ընկալմանը։ Սրա հետ մեկտեղ, սակայն, Սարգսյանն անմիջապես հարթեց իր խոսքում ուրվագծած «կնճիռը» և ավելացրեց, որ հայ հասարակության որոշակի հատվածը, այնուամենայնիվ, հասկացել է Ռուսաստանի հավասարակշռված պահվածքը։ Ավելին, Սարգսյանը փորձեց իսպառ վերացնել ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ռուսաստանի՝ հայկական կողմի համար անհասկանալի պահվածքի «կնճիռը»։ «Այն, ինչ արեց Ռուսաստանը, հնարավոր է, միակն էր այդ իրավիճակում, որը ստեղծվել էր ապրիլին»,- մասնավորապես, ասաց Սերժ Սարգսյանը Դմիտրի Կիսելյովին։
Իսկ ապրիլին Ռուսաստանն արել էր այն, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների ընթացքում միջնորդեց դադարեցնել կրակն այն ժամանակ, երբ ադրբեջանական բլից-կրիգի պլանը հիմնովին տապալվել էր։ Մոսկվան նույն այդ ժամանակ, զերծ մնաց որևէ հասցեական գնահատականներից, որևէ կերպ չհայտնեց իր աջակցությունը Հայաստանին և նույնիսկ՝ հանդես եկավ հայտարարությամբ, որ շարունակել և շարունակելու է զենք մատակարարել Ադրբեջանին։
Սա, թերևս, ամենամեծ խնդիրն է, որն առկա է հայ-ռուսական հարաբերություններում, որը, սակայն, Սարգսյանը մոռացավ հիշել Կրեմլի բարձրախոսը համարվող Կիսելյովի հետ զրույցում։ Մոռացավ խոսել նաև Մոսկվայի կողմից Թուրքիային ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում առավել ներգրավելու անթույլատրելիության մասին, ինչը ևս ներկայում կարող է դիտվել որպես մեծ խնդիր՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև։
Բայց, ինչպես նշեցինք վերը, Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց․ «Դուք գիտեք, մենք ընդհանրապես չունենք խնդիրներ Ռուսաստանի հետ։ Բայց երբեմն լինում են խնդիրներ, որոնց լուծված չլինելը թյուրըմբռնում է առաջացնում» (հարցազրույցի այս հատվածում Սերժ Սարգսյանը խոսում է Ռուսաստանի քաղաքացիների՝ ներքին անձնագրերով Հայաստան ժամանելու հնարավորության մասին)։
Նկատենք, որ իրոք, ինչպես Սերժ Սարգսյանն է ասում՝ Երևանի ու Մոսկվայի միջև չլուծված խնդիրները թյուրըմբռնում են առաջացնում։ Օրինակ՝ գազի սակագինը, գազային պայմանագրերի ստորագրումից հետո Հայաստանի գազի շուկայում առկա մենաշնորհ իրավիճակը, Հայաստանի արտաքին քաղաքական կաշկանդվածությունը ՌԴ պատճառով, Մոսկվայի նախաձեռնած ինտեգրացիոն կառույցների անգործունակությունից Երևանի կրած վնասները։
Այս ցուցակը միգուցե կարելի է շարունակել անվերջ, դրանում ներառելով, թե՛ հայաստանյան պաշտոնյաների կողմից իդենտիֆիկացված խնդիրները և թե՛ քողարկվածները: Բայց այդ խնդիրներից որևէ մեկի մասին Սարգսյանը չխոսեց։ Ավելին,ի հեճուկս այդ խնդիրների, պնդեց. «ոչ մի խնդիր գոյություն չունի»։
Այնինչ, խնդիրներն այդ ընթացքում պահվում են մարդկանց աչքերից հեռու, քննարկվում են կուլիսների հետևում։ Այնպես, ինչպես արվում էր ԽՍՀՄ տարիներին… ՍՄԿԿ միջանցքների պատերի տակ:

Интервью Сержа Саргсяна руководителю агентства «Россия Сегодня» Дмитрию Киселёву было весьма всеобъемлющим, и в нем президент сослался на широкий круг вопросов – от карабахского урегулирования до экономики Армении и сирийского кризиса.
В ходе длительной беседы с Киселевым, однако, насколько известно из опубликованного текста, Саргсян никоим образом не обратился к морщинистым аспектам и существующим проблемам в армяно-российских отношениях. Более того, Саргсян выступил с утверждением, что между Арменией и Россией «вообще нет проблем».
Примечательно, что Саргсян не заговорил о наличествующих проблемах в армяно-российских отношениях, даже касаясь урегулирования карабахского конфликта. В частности, в интервью Саргсян удивительным образом обошел вопрос политики Москвы относительно поставок оружия Азербайджану.
«Россия сыграла ключевую роль в прекращении боевых действий»,- сказал Саргсян в беседе с Киселевым, обратившись к позиции России в дни апрельской войны и к неоднозначному восприятию этой позиции в армянском обществе. Наряду с этим, однако, президент в своей речи сразу же разгладил «морщину» и добавил, что определенная часть общества, тем не менее, поняла уравновешанное поведение России. Более того, Саргсян напрочь избавиться от «морщинки» в непонятном для армянской стороны поведении России в ходе апрельской войны. «То, что сделала Россия, может быть, было единственным в той ситуации, которая создалась в апреле», — в частности сказал Серж Саргсян Дмитрию Киселеву.
А в апреле Россия сделала то, что в ходе развязанных Азербайджаном боевых действий посредничала прекратить огонь только тогда, когда план азербайджанского блицкрига полностью провалился. Москва в это же время воздержалась от каких-либо адресных оценок, никоим образом не оказала свою поддержку Армении и даже выступила с заявлением, что поставляла и будет поставлять оружие Аезербайджану.
Это, наверное, самая большая проблема, которая наличествует в армяно-российских отношениях, и которую, однако, Саргсян забыл упомянуть в беседе с Киселевым, который считается рупором Кремля. Забыл также поговорить и о недопустимом вовлечении Турции, со стороны Москвы, в переговорный процесс по карабахскому урегулированию, что также можно рассматривать как серьезную проблему между Арменией и Россией.
Но, как было вышеуказанно, Серж Саркисян заявил: «Вы знаете, у нас вообще не существует проблемных вопросов с Россией. Но иногда бывают вопросы, нерешенность которых просто вызывает недопонимание» (в этой части интервью Серж Саргсян говорит о гражданах России, которые смогут ездить в Армению по внутренним паспортам)
Заметим, что действительно, как говорит Серж Саргсян – нерешенные вопросы между Москвой и Ереваном вызывают недопонимание. Например, тариф на газ, монопольная ситуация на газовом рынке Армении после подписания договоров по газу, скованность внешней политики Армении из-за России, потери, понесенные Ереваном из-за недееспособности интеграционных структур, инициированных Москвой.
Этот список можно продолжать бесконечно, включая в него как идентифицированные проблемы со стороны армянских должностных лиц, так и завуалированные. Но ни к одной из этих проблем Саргсян не обратился. Более того, несмотря на эти проблемы, настоял: «вообще не существует проблемных вопросов».
Между тем как проблемы скрываются подальше от глаз населения, обсуждаются за кулисами. Так, как это делалось в годы СССР… Под стенами коридоров КПСС.