ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2014 թվականի օգոստոսի 10-ին Սոչիում եռակողմ հանդիպում էր ունեցել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի հետ: Եռակողմ հանդիպումից բացի տեղի էին ունեցել նաև Սարգսյան-Պուտին երկկողմ բանակցությունները:
Սոչիում տեղի ունեցած հանդիպումներից անմիջապես հետո՝ հաջորդ օրը, Սարգսյանը հարցազրույց էր տվել «Արմնյուզ» հեռուստաալիքի «Բանաձև» ծրագրին և որոշ մանրամասներ ներկայացրել Պուտինի հետ բանակցություններից, մասնավորապես, կապված Լևոն Հայրապետյանի հարցի հետ:
2014 թվականի հուլիսին Մոսկվայում ձերբակալել էին ազդեցիկ հայ հասարակական գործիչ, գործարար Լևոն Հայրապետյանին, և Սերժ Սարգսյանը իր իսկ խոսքով Պուտինի հետ հանդիպմանը բարձրացրել էր գործարարի և բարերարի ճակատագրի հարցը:
«Ռուսաստանի նախագահը խոստացավ ուսումնասիրել այդ խնդիրը: Նա տեղյակ չէր ոչ քրեական գործից և ոչ էլ ճանաչում էր Լևոն Հայրապետյանին, գոնե՝ անուն-ազգանունով: Նա խոստացավ ուսումնասիրել և մեզ տեղեկացնել՝ կապված առողջական խնդիրների հետ», — մասնավորապես, ասել էր Սերժ Սարգսյանն «Արմնյուզի» եթերում:
Լևոն Հայրապետյանի նկատմամբ հետապնդումները, սակայն, ինչպես հայտնի է, այդպես էլ չդադարեցին․ 2016 թվականի ապրիլի 15-ին նա դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման: Չնայած պաշտպանվող կողմի բոլոր միջնորդություններին՝ կապված Հայրապետյանի լրջագույն առողջական խնդիրների հետ, գործարարին այդպես էլ ազատ չարձակեցին, ավելին՝ տեղափոխեցին ՌԴ ամենախիստ բանտերից մեկը, որտեղ էլ Հայրապետյանը 2017 թվականի հոկտեմբերի 18-ին մահացավ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» փորձեց ճշտել ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, թե ինչ արդյունք է տվել Սերժ Սարգսյանի կողմից Պուտինի հետ հանդիպմանն այդ հարցը բարձրացնելը, և արդյո՞ք ռուսական կողմից դրան արձագանք հետևել է: ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, սակայն, փաստացի հայտնեցին, որ չեն կարող նման տեղեկատվություն տրամադրել:
«Միջազգային հարաբերություններում գոյություն ունեցող պրակտիկայի համաձայն՝ բարձր մակարդակի շփումների ժամանակ քննարկված հարցերի, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքների վերաբերյալ տեղեկատվությունը հրապարակվում է միայն փոխադարձ համաձայնությամբ և ըստ անհրաժեշտության», — մասնավորապես, ասվում է նախագահի աշխատակազմից ստացված պատասխան գրությունում:
Այսպիսով, մի կողմից ստացվում է, որ անհայտ է, թե արդյո՞ք Պուտինը որևէ կերպ արձագանքել է Սերժ Սարգսյանի խնդրանքին: Մյուս կողմից, դա հիմա գործնականում որևէ նշանակություն չունի, քանի որ Լևոն Հայրապետյանը մահացել է, ու փաստորեն նրան օգնելու բոլոր կատարված կամ չկատարված փորձերը ձախողվել են:
Այս պատմությունից, սակայն, մեկ այլ հետևություն է բխում՝ ստացվում է, որ դաշնակից երկրի ղեկավարը դիմել է դաշնակից երկրի ղեկավարին իր ժողովրդի համար կարևոր հանդիսացող մի հարցով և լավագույն դեպքում՝ անտեսվել, իսկ վատագույն դեպքում՝ մերժվել:
Նկատենք, որ Լևոն Հայրապետյանի դեմ հարուցված քրեական գործերը կապված են եղել ֆինանսական մեքենայությունների հետ, նրան մեղադրանք չի առաջադրվել ծանր հանցագործությունների, օրինակ՝ սպանության համար: Մի կողմ թողնելով այն, որ առաջադրված մեղադրանքները վիճելի և կասկածելի են եղել, հաշվի չառնելով ծանր հիվանդությունները Հայրապետյանին, , դատել են օրենքի ողջ խստությամբ, իսկական քրեական հանցագործի պես :

Президент Армении Серж Саргсян 10 августа 2014 года провел в Сочи трехстороннюю встречу с президентами России и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым. Кроме трехсторонней встречи, состоялись также двусторонние переговоры Саргсян-Путин.
Сразу после встреч в Сочи, на следующий день, Саргсян дал интервью программе «Банадзев» телеканала «Армньюз» и представил некоторые подробности переговоров с Путиным, в частности, связанные с вопросом Левона Айрапетяна.
В июле 2014 года в Москве был арестован влиятельный армянский общественный деятель, бизнесмен Левон Айрапетян, и, по словам самого Сержа Саргсяна, он поднял вопрос о судьбе предпринимателя и филантропа на встрече с Путиным.
«Президент России пообещал изучить этот вопрос. Он не был проинформирован по поводу уголовного дела и не знаком с Левоном Айрапетяном, хотя бы по имени-фамилии. Он пообещал изучить дело и сообщить нам касательно проблем со здоровьем Айрапетяна», – в частности, сказал Серж Саркисян в эфире «Армньюз».
Однако преследования в отношении Левона Айрапетяна, как известно, так и не прекратились: 15 апреля 2016 года он был приговорен к четырем годам лишения свободы. Несмотря на все ходатайства со стороны защиты, связанные с серьезными проблемами со здоровьем Айрапетяна, предприниматель так и не был освобожден, более того, он был переведен в один из самых строгих тюрем России, где и умер 18 октября 2017 года.
«Союз информированных граждан» попытался выяснить у администрации президента РА, какой результат дало поднятие этого вопроса Сержем Саргсяном в ходе встречи с Путиным, и последовала ли тому реакция российской стороны? Из администрации президента, однако, сообщили, что не могут предоставить информацию.
«Согласно имеющейся в международных отношениях практике, информация относительно вопросов, обсуждавшихся во время контактов на высоком уровне, и о результатах достигнутых соглашений публикуется только с обоюдного согласия и при необходимости», – в частности, говорится в ответе администрации президента.
Таким образом, с одной стороны, неизвестно, отреагировал ли Путин каким-либо образом на просьбу Сержа Саргсяна? С другой стороны, на практике это не имеет никакого значения, так как Левон Айрапетян умер, и фактически все предпринятые или не предпринятые попытки помочь ему потерпели неудачу.
Из этой истории, однако, вытекает другое заключение – получается, что глава одной союзной страны обратился к главе другой союзной страны с важным для своего народа вопросом и, в лучшем случае, был проигнорирован, а в худшем – отвергнут.
Отметим, что уголовные дела, возбужденные против Левона Айрапетяна, были связаны с финансовыми махинациями, он не был обвинен в тяжких преступлениях, таких как, например, убийство. Оставляя в стороне то, что выдвинутые обвинения были спорными и сомнительными, не принимая во внимание тяжелые болезни, Айрапетяна осудили по всей строгости закона, как настоящего уголовного преступника.