- 9 Դեկտեմբերի, 2016
«Բաց հասարակության հիմնադրամներ- Հայաստան» գրասենյակի գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանն «Առաջին լրատվական»— ի հետ զրուցել է Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անձնական տվյալների բազային հասանելիության մասին։
Նա մասնավորապես նշել է․ «Այն փաստը, որ այդ տվյալները հասանելի են, անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքի մեծագույն խախտում է:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հրապարակել էր, որ համաձայն ՀՀ ԱԱԾ-ի Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչությանը տրամադրվել է ՍԷԿՏ-ից օգտվելու հասանելիություն։

Исполнительный директор офиса «Фонды открытого общества – Армения» Лариса Минасян провела беседу с Первым Информационным относительно доступа к базе персональных данных граждан Республики Армения Федеральной службы безопасности Российской Федерации.
«Тот факт, что эти данные доступны, является серьезнейшим нарушением права на защиту персональных данных»,- в частности отметила Минасян.
Напомним, что «Союз информированных данных» опубликовал статью, согласно которой СНБ РА предоставил доступ на использование СПЭУ Пограничному управлению Федеральной службы безопасности Российской Федерации.