- 5 Դեկտեմբերի, 2016
Ինչպես հայտնի է, 2006 թվականից գործածվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (ՍԷԿՏ) համակարգը: Այդ համակարգը իրենից ներկայացնում է շտեմարան, ուր զետեղված են Հայաստանի Հանրապետության սահմանային անցակետերը հատած քաղաքացիների ու տրանսպորտային միջոցների մասին տվյալները:
ՍԷԿՏ
ՍԷԿՏ-ի էլեկտրոնային շտեմերաններում են պահվում Հայաստանի պետական սահմանը հատողների անձնագրերի ու տեխ. անձնագրերի սքանները, սահմանը հատելու օրի, ժամի, ուղղության ու ուղեկցող անձանց մասին, ինչպես նաև այլ տեղեկություներ, որոնք պահվում են առնվազն 7 տարի:
ՀՀ կառավարության 2006 թվականի թիվ 884 որոշմամբ հստակ ամրագրված է, թե ո՞ր մարմինները կարող են օգտվել ՍԷԿՏ համակարգից: Այդ ցանկում են ՀՀ մի շարք պետական մարմիններ՝ իրավապահների ու գործադիր իշխանության որոշ ճյուղեր:
Սակայն, ուսումնասիրելով այս տարվա օգոստոսին ամերիկացի դիվանագետների անձնագրերի սքանների արտահոսքի պատմությունը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» բացահայտեց, որ Հայաստանի ՍԷԿՏ համակարգից օգտվելու իրավունք ունի նաև Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը:
Մասնավորապես, պատասխանելով մեր հարցմանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից հայտնեցին, որ ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչությանը տրամադրել են ՍԷԿՏ-ից օգտվելու հասանելիություն:
Այլ կերպ ասած, ՀՀ ԱԱԾ-ի թույլտվությամբ ՌԴ ԱԴԾ-ն ունի Հայաստանի սահմանը հատած բոլոր անձանց մասին բոլոր տեղեկությունները՝ ո՞վ է հատել, ե՞րբ է հատել, ո՞ր անցակետն ու ո՞ր ուղղությամբ է հատել, ի՞նչ տրանսպորտային միջոցով և ու՞մ հետ է հատել:
Իրավական մասը
Ինչպես նշեցինք, կառավարության որոշմամբ միմիայն ՀՀ պետական մամինները կարող են օգտվել ՍէԿՏ-ից: ԱԱԾ-ն, իր հերթին, հղում է կատարում 1992 թվականի «ՀՀ և ՌԴ միջև Հայաստանի տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց գործունեության պայմանների մասին» պայմանագրին՝ չնշելով դրա որևէ կոնկրետ դրույթ:
Ու թեև ակնհայտ է, որ 1992 թվականի պայամանգրում չի կարող որևէ կետ լինել 2006 թվականին ստեղծված էլեկտրոնային համակարգի մասին, նշենք, որ վկայակոչվող պայմանագրով (դրա 6-րդ հոդվածով) Իրանի և Թուրքիայի հետ սահմանին գործող անցակետերում ՌԴ սահմանապահները իրականացնում են բացառապես «մարդկանց, փոխադրամիջոցների, բեռների, ապրանքների և այլ իրերի բացթողումը»:
Ուստի, մի կողմ թողնելով այն, թե ինչու՞ են ՌԴ սահմանապահները առ այսօր նստած Իրանի հետ սահմանի անցակետում (անգամ ավելին՝ նաև Զվարթնոց օդակայանում), արձանագրենք, որ իրենց՝ 1992 թվականի պայմանագրով ամրագրված գործառույթները կատարելու մեջ առավելագույնը կարող է մտնել սահմանը հատող անձանց տվյալների մուտքագրում ՍԷԿՏ համակարգ, բայց ոչ դրանում առկա տեղեկությունների ընթերցում:
«Անձնական տվյալերի պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 27-րդ հոդվածի 6-րդ մասը հստակ ամրագրում է, որ «Պետական մարմինների տնօրինության տակ գտնվող անձնական տվյալները կարող են փոխանցվել օտարերկրյա պետական մարմիններին միայն միջպետական պայմանագրերի շրջանակներում»: Եվ, քանի որ չկա որևէ միջպետական պայմանագիր, որով Հայաստանը Ռուսաստանին պետք է փոխանցի ՀՀ պետական սահմանը հատած անձանց անձնական տվյալները, ապա այդ տվյալների փոխանցումն անօրինական է:
Անգամ ավելին, ՀՀ Սահմանադրության 34-րդ հոդվածը հստակ ամրագրում է, որ «Յուրաքանչյուր ոք ունի իրեն վերաբերող տվյալների պաշտպանության իրավունք: Անձնական տվյալների մշակումը պետք է կատարվի բարեխղճորեն, օրենքով սահմանված նպատակով… իրավաչափ հիմքի առկայությամբ»:
ԱԱԾ թողտվությամբ
Այսպիսով, հստակ է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից (որպես ՍԷԿՏ-ը համակարգող մարմին), քաղաքացիների անձնական տվյալների հասանելիությունը Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ-ին տրամադրելը ոչ միայն ապօրինի է, այլև հանդիսանում է անձանց սահմանադրական իրավունքի խախտում:
Ընդ որում, այդ կերպ խախտվում է ոչ ավել, ոչ պակաս, քան վերջին 7 տարում ՀՀ պետական սահմանը հատած բոլոր օտարերկրյացիների ու հայաստանցիների սահմանադրական իրավունքը:
Հարկ ենք համարում նշել, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ ՀՀ ԱԱԾ-ի թողտվությամբ Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահները ոտնահարում են ՀՀ օրենսդրությունը: Բոլորս հիշում ենք Վալերի Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին չփոխանցելը, պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի օրինական գործունեության խոչընդոտումը և այլն:
Սակայն, շարունակական ու միաժամանակ մասսայական խախտման վառ օրինակ է Զվարթնոց օդակայանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահների կողմից ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահների փոխարեն անցագրային գործառույթների իրականացումը, որը որևէ կերպ չի բխում 1992 թվականի պայմանագրից, ոչ էլ այլ իրավական ակտից:

As it is known, the Border Management Information System (BMIS) has been functioning in Armenia since 2006. The system is a database containing data on Armenian citizens and vehicles that have crossed the RA border.
BMIS
The BMIS electronic database stores scans of passports and vehicle registration documents, information on the date, time of crossing the border, direction and accompanying people, as well as other data that are stored for at least 7 years.
RA Government Decree N 884 of 2006 clearly stipulates which bodies can use the BMIS system. That list includes a number of RA state bodies, particularly some branches of law enforcement and the executive.
However, during the investigation related to the leakage of passport scans of American diplomats in August this year, the “Union of Informed Citizens” revealed that the Federal Security Service of the Russian Federation also has the right to use the BMIS system.
In response to our enquiry, the Armenian National Security Service informed us that they have granted the Russian Border Protection Department of the Federal Security Service access to the BMIS system.
In other words, with the permission of the Armenian NSS, the Russian FSS has all data related to all the people who have crossed the Armenian border: who, when, which checkpoint and in which direction, what transport, who with.
The Legal Part
As it has been noted, according to the RA Government Decree, only Armenian state bodies can use the BMIS system. The NSS, in its turn, makes a reference to the 1992 agreement between Armenia and Russia on the “Status and Activity of Border Troops of the Russian Federation in the Territory of Armenia”, without mentioning any specific provision.
And though it is obvious that the 1992 agreement cannot contain any clause related to the electronic system created in 2006, it is worth noting that the aforementioned agreement (Article 6) stipulates that the Russian border guards only carry out the function of “allowing people, vehicles, cargoes, goods and other items to cross the border” in the border checkpoints with Turkey and Iran.
Hence, leaving aside the question why there are Russian border guards in the border checkpoint with Iran (and even in Zvartnots International Airport), let us note that their functions stipulated in the 1992 agreement can only (at most) include entering data of people crossing the border into the BMIS system, and their functions can in no way include reading the information in the system.
Clause 6 of Article 27 of the RA Law on “Protection of Personal Data” clearly stipulates that “The personal data possessed by state bodies can be passed on to foreign state bodies only within the framework of international agreements”. And since there is no international agreement according to which Armenia shall pass the personal data of people crossing the RA state border to Russia, the transfer of the data is illegal.
Moreover, Article 34 of the RA Constitution clearly stipulates that “Everyone shall have the right to protection of data concerning him. Personal data should be processed fairly for purposes clearly prescribed by law…with presence of a legitimate basis”.
With the Permission of the RA National Security Service
Thus, it is clear that it is an illegal action on the part of the RA National Security Service (as a BMIS coordinating body) to grant the Russian Federal Security Service access to citizens’ personal data. Moreover, it is a violation of people’s constitutional right. And that right of the Armenian and foreign citizens crossing the border has already been violated for more than 7 years.
It is worth noting that this is not the first time when the Russian FSS border guards violate the Armenian law with the permission of the Armenian NSS. We all remember the incidents of not passing Valeriy Permyakov to the RA law enforcement bodies, impeding the legitimate activities of RA National Assembly Deputy Zaruhi Postanjyan, and etc.
A vivid example of a continuous and mass violation is the Russian FSS border guards implementing passport control functions at Zvartnots Airport, which does not stem from the 1992 agreement, or from any other legal act.