- 5 Դեկտեմբերի, 2016
Ինչպես հայտնի է, 2006 թվականից գործածվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (ՍԷԿՏ) համակարգը: Այդ համակարգը իրենից ներկայացնում է շտեմարան, ուր զետեղված են Հայաստանի Հանրապետության սահմանային անցակետերը հատած քաղաքացիների ու տրանսպորտային միջոցների մասին տվյալները:
ՍԷԿՏ
ՍԷԿՏ-ի էլեկտրոնային շտեմերաններում են պահվում Հայաստանի պետական սահմանը հատողների անձնագրերի ու տեխ. անձնագրերի սքանները, սահմանը հատելու օրի, ժամի, ուղղության ու ուղեկցող անձանց մասին, ինչպես նաև այլ տեղեկություներ, որոնք պահվում են առնվազն 7 տարի:
ՀՀ կառավարության 2006 թվականի թիվ 884 որոշմամբ հստակ ամրագրված է, թե ո՞ր մարմինները կարող են օգտվել ՍԷԿՏ համակարգից: Այդ ցանկում են ՀՀ մի շարք պետական մարմիններ՝ իրավապահների ու գործադիր իշխանության որոշ ճյուղեր:
Սակայն, ուսումնասիրելով այս տարվա օգոստոսին ամերիկացի դիվանագետների անձնագրերի սքանների արտահոսքի պատմությունը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» բացահայտեց, որ Հայաստանի ՍԷԿՏ համակարգից օգտվելու իրավունք ունի նաև Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը:
Մասնավորապես, պատասխանելով մեր հարցմանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից հայտնեցին, որ ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչությանը տրամադրել են ՍԷԿՏ-ից օգտվելու հասանելիություն:
Այլ կերպ ասած, ՀՀ ԱԱԾ-ի թույլտվությամբ ՌԴ ԱԴԾ-ն ունի Հայաստանի սահմանը հատած բոլոր անձանց մասին բոլոր տեղեկությունները՝ ո՞վ է հատել, ե՞րբ է հատել, ո՞ր անցակետն ու ո՞ր ուղղությամբ է հատել, ի՞նչ տրանսպորտային միջոցով և ու՞մ հետ է հատել:
Իրավական մասը
Ինչպես նշեցինք, կառավարության որոշմամբ միմիայն ՀՀ պետական մամինները կարող են օգտվել ՍէԿՏ-ից: ԱԱԾ-ն, իր հերթին, հղում է կատարում 1992 թվականի «ՀՀ և ՌԴ միջև Հայաստանի տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց գործունեության պայմանների մասին» պայմանագրին՝ չնշելով դրա որևէ կոնկրետ դրույթ:
Ու թեև ակնհայտ է, որ 1992 թվականի պայամանգրում չի կարող որևէ կետ լինել 2006 թվականին ստեղծված էլեկտրոնային համակարգի մասին, նշենք, որ վկայակոչվող պայմանագրով (դրա 6-րդ հոդվածով) Իրանի և Թուրքիայի հետ սահմանին գործող անցակետերում ՌԴ սահմանապահները իրականացնում են բացառապես «մարդկանց, փոխադրամիջոցների, բեռների, ապրանքների և այլ իրերի բացթողումը»:
Ուստի, մի կողմ թողնելով այն, թե ինչու՞ են ՌԴ սահմանապահները առ այսօր նստած Իրանի հետ սահմանի անցակետում (անգամ ավելին՝ նաև Զվարթնոց օդակայանում), արձանագրենք, որ իրենց՝ 1992 թվականի պայմանագրով ամրագրված գործառույթները կատարելու մեջ առավելագույնը կարող է մտնել սահմանը հատող անձանց տվյալների մուտքագրում ՍԷԿՏ համակարգ, բայց ոչ դրանում առկա տեղեկությունների ընթերցում:
«Անձնական տվյալերի պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 27-րդ հոդվածի 6-րդ մասը հստակ ամրագրում է, որ «Պետական մարմինների տնօրինության տակ գտնվող անձնական տվյալները կարող են փոխանցվել օտարերկրյա պետական մարմիններին միայն միջպետական պայմանագրերի շրջանակներում»: Եվ, քանի որ չկա որևէ միջպետական պայմանագիր, որով Հայաստանը Ռուսաստանին պետք է փոխանցի ՀՀ պետական սահմանը հատած անձանց անձնական տվյալները, ապա այդ տվյալների փոխանցումն անօրինական է:
Անգամ ավելին, ՀՀ Սահմանադրության 34-րդ հոդվածը հստակ ամրագրում է, որ «Յուրաքանչյուր ոք ունի իրեն վերաբերող տվյալների պաշտպանության իրավունք: Անձնական տվյալների մշակումը պետք է կատարվի բարեխղճորեն, օրենքով սահմանված նպատակով… իրավաչափ հիմքի առկայությամբ»:
ԱԱԾ թողտվությամբ
Այսպիսով, հստակ է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից (որպես ՍԷԿՏ-ը համակարգող մարմին), քաղաքացիների անձնական տվյալների հասանելիությունը Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ-ին տրամադրելը ոչ միայն ապօրինի է, այլև հանդիսանում է անձանց սահմանադրական իրավունքի խախտում:
Ընդ որում, այդ կերպ խախտվում է ոչ ավել, ոչ պակաս, քան վերջին 7 տարում ՀՀ պետական սահմանը հատած բոլոր օտարերկրյացիների ու հայաստանցիների սահմանադրական իրավունքը:
Հարկ ենք համարում նշել, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ ՀՀ ԱԱԾ-ի թողտվությամբ Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահները ոտնահարում են ՀՀ օրենսդրությունը: Բոլորս հիշում ենք Վալերի Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին չփոխանցելը, պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի օրինական գործունեության խոչընդոտումը և այլն:
Սակայն, շարունակական ու միաժամանակ մասսայական խախտման վառ օրինակ է Զվարթնոց օդակայանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահների կողմից ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահների փոխարեն անցագրային գործառույթների իրականացումը, որը որևէ կերպ չի բխում 1992 թվականի պայմանագրից, ոչ էլ այլ իրավական ակտից:

Как известно, с 2006 года была задействована информационная система пограничного электронного управления Армении (СПЭУ). Эта система представляет собой базу данных, где размещена информация о транспортных средствах и гражданах, пересекших пограничные пропускные пункты Армении.
СПЭУ
В электронной базе данных хранятся копии паспортов и техпаспортов пересекающих государственную границу Армении, информация о дате, времени, направлении и сопровождающих лицах, а также другая информация, которая хранится не менее 7 лет.
В решении правительства Армении No 884 от 2006 года четко закреплено, какие органы могут пользоваться СПЭУ. В этом списке находится ряд государственных органов – правоохранительные и некоторые ветви исполнительной власти.
Однако, при изучении истории с утечкой отсканированных копий паспортов американских дипломатов в августе этого года, «Союз информированных граждан» выявил, что право на использование СПЭУ Армении имеет также и Федеральная служба безопасности Российской Федерации.
В частности, отвечая на наш запрос, из Национальной службы безопасности Армении нам сообщили, что они предоставили пограничному управлению ФСБ РФ доступ к СПЭУ.
Иными словами, с разрешения СНБ РА ФСБ РФ имеет доступ ко всей информации о всех пересекающих границу Армении лицах – кто пересек, когда пересек, через какой пропускной пункт и по какому направлению, с кем и на каком транспортном это было.
Правовая часть
Как уже было отмечено, по решению правительства только государственные органы РА могут пользоваться СПЭУ. СНБ, в свою очередь, ссылается на «Договор между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования», подписанный между РФ и РА 30-ого сентября 1992 года, не отмечая какого-либо конкретного его положения.
Хотя и очевидно, что в договоре 1992 года не может быть какого-либо пункта о системе пограничного электронного управления, основанной в 2006 году, однако отметим, согласно упомянотому договору (статья 6) на пропускных пунктах, действующих на границе с Ираном и Турцией, пограничники РФ проводят пропуск исключительно «людей, транспортных средств, грузов, товаров и иных предметов».
Поэтому, оставив в стороне тот факт, почему российские пограничники по сей день сидят на пограничном контрольно-пропускном пункте с Ираном (более того – даже в аэропорту Звартноц) констатируем, что в их функции, зафиксированные в договоре 1992 года, максимум может входить ввод данных в СПЭУ лиц, пересекающих границу, но не чтение наличествующей в ней информации.
Часть 6 статьи 27 закона РА «О защите персональных данных» четко закрепляет, что «Персональные данные, которые находятся под управлением государственных органов могут быть переданы иностранным государственным органам только в рамках межгосударственных договоров». И так как нет никакого межгосударственного договора, по которому Армения должна передать России персональные данные лиц, пересекщих государственную границу РА, то передача этих данных является незаконной.
Более того, 34 статья Конституции РА четко закрепляет, что «Каждый человек имеет право на защиту данных, относящихся к нему. Обработка персональных данных должна быть проведена добросовестно в установленном законом порядке… при наличии правовых оснований».
Разрешение СНБ
Таким образом, очевидно, что предоставление Службой национальной безопасности РА (в качестве координационного органа СПЭУ ) доступа Федеральной службе безопасности Российской Федерации к персональным данным граждан не только незаконно, но и представляет собой нарушение конституционных прав лиц.
Притом, таким образом нарушаются конституционные права всех пересекших за последние 7 лет государственную границу Армении армян и иностраннцев.
Считаем должным отметить, что это не первый случай, когда с разрешения СНБ РА пограничники ФСБ РФ в Армении растаптывают законодательство РА. Все мы помним, когда российские пограничники не передавали Валерия Пермякова правоохранительным органам РА, препятствовали законной деятельности депутата Заруи Постанджян и т.д.
Однако ярким примером продолжительного и одновременно массового нарушения является осуществление пограничниками ФСБ РФ контрольно-пропускных функций в аэропорту Звартноц вместо пограничников СНБ РА, что никоим образом не вытекает из договора 1992 года, или же из другого правового акта.