- 9 Դեկտեմբերի, 2016
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը նամակ է գրել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության մտահոգության առնչությամբ, որ Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը հասանելիություն ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անձնական տվյալների բազային։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ
պարոն ԿԱՐԵՆ ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆԻՆ
Հարգելի՛ պարոն Կարապետյան,
Ինձ է դիմել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը: Նա հայտնում և հիմնավորում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը հասանելիություն ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անձնական տվյալների բազային: Մասնավորապես Սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (ՍԷԿՏ) համակարգի էլեկտրոնային շտեմերաններում են պահվում Հայաստանի պետական սահմանը հատող անձանց անձնագրերի ու տեխնիկական անձնագրերի սքանները, սահմանը հատելու օրվա, ժամի, ուղղության և ուղեկցող անձանց մասին, ինչպես նաև այլ տեղեկություներ, որոնք պահպանվում են առնվազն 7 տարի:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006 թվականի հունիսի 22-ի թիվ 884-Ն որոշման 2-րդ հավելվածով սպառիչ թվարկվում է, թե որ մարմինները կարող են օգտվել ՍԷԿՏ համակարգից: Մինչդեռ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»-ը բացահայտել է, որ Հայաստանի ՍԷԿՏ համակարգից օգտվելու հնարավորություն ունի նաև Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը:
Պատասխանելով կազմակերպության հարցմանը՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչությանը տրամադրվել է ՍԷԿՏ-ից օգտվելու հասանելիություն՝ ընդհանուր հղում կատարելով 1992 թվականին կնքված «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց գործունեության պայմանների մասին» պայմանագրին՝ չնշելով դրա որևէ կոնկրետ դրույթ: Մինչդեռ, նշված պայմանագրում որևէ կետ չկա և չի կարող լինել 2006 թվականին ստեղծված էլեկտրոնային համակարգի մասին (ինչպես նշվեց, այն կնքվել է 1992 թվականին):
«Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 27-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն՝ պետականմարմինների տնօրինության տակ գտնվող անձնական տվյալներըկարող են փոխանցվել օտարերկրյա պետական մարմիններին միայնմիջպետական պայմանագրերի շրջանակներում (…): Քանի դեռ չկա որևէ միջպետական պայմանագիր, որով Հայաստանը Ռուսաստանին պետք է փոխանցի Հանրապետության պետական սահմանը հատած անձանց անձնական տվյալները, տվյալների փոխանցումն անօրինական է:
Որպես ՍԷԿՏ-ը համակարգող մարմին՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից քաղաքացիների անձնական տվյալների հասանելիությունն այլ երկրի պետական մարմնին տրամադրելը զանգվածային կերպով խախտում է անձանց անձնական տվյալների պաշտպանության սահմանադրական իրավունքը՝ ամրագրված Սահմանադրության 34-րդ հոդվածով:
Հաշվի առնելով վերոշարադրյալը և հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ը) կետը՝ խնդրում եմ հայտնել, թե արդյոք կառավարությունը տեղյակ է շարադրված փաստերի մասին, եթե այո, ապա ինչ դիրքորոշում ունի նշվածի վերաբերյալ, ինչպես նաև առաջարկում եմ անհապաղ դադարեցնել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների և այլ անձանց իրավունքների նմանօրինակ զանգվածային խախտումը:

Депутат НС Армении Эдмон Марукян написал письмо премьер-министру Армении Карену Карапетяну в связи с обеспокоенностью НПО «Союз информированных граждан» касательно того, что Федеральная служба безопасности Российской Федерации имеет доступ к базе персональных данных граждан Республики Армения.
Марукян, в частности, пишет, что к нему обратился координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян, который сообщил и обосновал инфорамцию о том, что ФСБ РФ имеет доступ к персональным данным граждан Армении. В электронной базе данных СПЭУ хранятся отсканированные копии паспортов и техпаспортов пересекающих государственную границу Армении, информация о дате, времени, направлении и сопровождающих лицах, а также другая информация, которая хранится не менее 7 лет.
«В решении правительства Армении №884 от 2006 года четко закреплено, какие органы могут пользоваться СПЭУ. В то время как «Союз информированных граждан» расскрыл тот факт, что ФСБ РФ имеет доступ к СПЭУ Армении.
Отвечая на запрос НПО, из Национальной службы безопасности Армении сообщили, что они предоставили пограничному управлению ФСБ РФ доступ к СПЭУ, ссылаясь на «Договор между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования», подписанный между РФ и РА 30-ого сентября 1992 года, не отмечая при этом какого-либо конкретного положения. Между тем, как в указанном договоре не может быть какого-либо пункта о системе пограничного электронного управления 2006 года (как было отмечено, договор был подписан в 1992 году).
Часть 6 статьи 27 закона РА «О защите персональных данных» четко закрепляет, что «Персональные данные, которые находятся под управлением государственных органов могут быть переданы иностранным государственным органам только в рамках межгосударственных договоров». И пока нет какого-либо межгосударственного договора, по которому Армения должна передать России персональные данные лиц, пересекщих государственную границу РА, передача этих данных является незаконной.
В качестве координационного органа СПЭУ, доступ и передача персональных данных граждан службой национальной безопасноти Республики Армения другим государственным органам является массовым нарушением конституционного права на защиту персональных данных граждан, закрепленного в статье 34 Конституции РА»,- говорится в письме Марукяна.
С учетом вышеизложенного, а также на основании части 1 статьи 5 Закона Республики Армения «Регламент Национального Собрания», Эдмон Марукян попросил премьер-министра сообщить, известно ли правительству об изложенных фактах, если да, то какова позиция в отношении изложенного?
Марукян также предложил немедленно прекратить незаконное и массовое нарушение прав граждан Армении и других лиц.