- 9 Դեկտեմբերի, 2016
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը նամակ է գրել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության մտահոգության առնչությամբ, որ Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը հասանելիություն ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անձնական տվյալների բազային։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ
պարոն ԿԱՐԵՆ ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆԻՆ
Հարգելի՛ պարոն Կարապետյան,
Ինձ է դիմել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը: Նա հայտնում և հիմնավորում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը հասանելիություն ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անձնական տվյալների բազային: Մասնավորապես Սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (ՍԷԿՏ) համակարգի էլեկտրոնային շտեմերաններում են պահվում Հայաստանի պետական սահմանը հատող անձանց անձնագրերի ու տեխնիկական անձնագրերի սքանները, սահմանը հատելու օրվա, ժամի, ուղղության և ուղեկցող անձանց մասին, ինչպես նաև այլ տեղեկություներ, որոնք պահպանվում են առնվազն 7 տարի:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006 թվականի հունիսի 22-ի թիվ 884-Ն որոշման 2-րդ հավելվածով սպառիչ թվարկվում է, թե որ մարմինները կարող են օգտվել ՍԷԿՏ համակարգից: Մինչդեռ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»-ը բացահայտել է, որ Հայաստանի ՍԷԿՏ համակարգից օգտվելու հնարավորություն ունի նաև Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը:
Պատասխանելով կազմակերպության հարցմանը՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչությանը տրամադրվել է ՍԷԿՏ-ից օգտվելու հասանելիություն՝ ընդհանուր հղում կատարելով 1992 թվականին կնքված «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց գործունեության պայմանների մասին» պայմանագրին՝ չնշելով դրա որևէ կոնկրետ դրույթ: Մինչդեռ, նշված պայմանագրում որևէ կետ չկա և չի կարող լինել 2006 թվականին ստեղծված էլեկտրոնային համակարգի մասին (ինչպես նշվեց, այն կնքվել է 1992 թվականին):
«Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 27-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն՝ պետականմարմինների տնօրինության տակ գտնվող անձնական տվյալներըկարող են փոխանցվել օտարերկրյա պետական մարմիններին միայնմիջպետական պայմանագրերի շրջանակներում (…): Քանի դեռ չկա որևէ միջպետական պայմանագիր, որով Հայաստանը Ռուսաստանին պետք է փոխանցի Հանրապետության պետական սահմանը հատած անձանց անձնական տվյալները, տվյալների փոխանցումն անօրինական է:
Որպես ՍԷԿՏ-ը համակարգող մարմին՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից քաղաքացիների անձնական տվյալների հասանելիությունն այլ երկրի պետական մարմնին տրամադրելը զանգվածային կերպով խախտում է անձանց անձնական տվյալների պաշտպանության սահմանադրական իրավունքը՝ ամրագրված Սահմանադրության 34-րդ հոդվածով:
Հաշվի առնելով վերոշարադրյալը և հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ը) կետը՝ խնդրում եմ հայտնել, թե արդյոք կառավարությունը տեղյակ է շարադրված փաստերի մասին, եթե այո, ապա ինչ դիրքորոշում ունի նշվածի վերաբերյալ, ինչպես նաև առաջարկում եմ անհապաղ դադարեցնել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների և այլ անձանց իրավունքների նմանօրինակ զանգվածային խախտումը:

RA National Assembly Deputy Edmon Marukyan has written a letter to the RA Prime Minister Karen Karapetyan related to the concern of the “Union of Informed Citizens” NGO that the Federal Security Service of the Russian Federation has access to personal data of citizens of the Republic of Armenia.
In particular, Marukyan writes that this issue was raised by the Programs Coordinator of the “Union of Informed Citizens” NGO Daniel Ioannisyan who reported and provided evidence that the Russian FSS has access to the personal data of Armenian citizens via the Border Management Information System (BMIS). BMIS electronic database stores scans of passports and vehicle registration documents, information on the date, time of crossing the border, direction and accompanying people, as well as other data that are stored for at least 7 years.
RA Government Decree N 884 of 2006 clearly stipulates which bodies can use the BMIS system. That list includes a number of RA state bodies, particularly some branches of law enforcement and the executive.
In response to the enquiry from the Union of Informed Citizens NGO, the Armenian National Security Service informed that they have granted the Russian Border Protection Department of the Federal Security Service access to the BMIS system, making a reference to the 1992 agreement between Armenia and Russia on the “Status and Activity of Border Troops of the Russian Federation in the Territory of Armenia”, without mentioning any specific provision.
It is obvious that the 1992 agreement cannot contain any clause related to the electronic system created in 2006.
Clause 6 of Article 27 of the RA Law on “Protection of Personal Data” clearly stipulates that “The personal data possessed by state bodies can be passed on to foreign state bodies only within the framework of international agreements”. And since there is no international agreement according to which Armenia shall pass the personal data of people crossing the RA state border to Russia, the transfer of the data is illegal.
“Granting access to and transfer of citizens’ personal data by the Armenian National Security Service to bodies of other governments is a mass violation of the citizens’ rights to protection of their personal data, stipulated in Article 34 of the RA Constitution”, Marukyan writes.
Taking the aforementioned into consideration, as well as based on Clause 1 of Article 5 of RA Law on National Assembly Rules of Procedure, Edmon Marukyan asked the Prime Minister to inform him whether he is aware of the facts mentioned above and, if so, what his position on the matter is.
Mr. Marukyan also suggested taking urgent measures to stop the illegal and mass violation of the rights of Armenian citizens and citizens of other countries.