- 29 Դեկտեմբերի, 2016
2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան Ադրբեջանը Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ և մարտի բռնվել ՀՀ Զինված ուժերի հետ: Արդյունքում հայկական կողմը առնվազն 3 զոհ է տվել։
Ադրբեջանը, այսպիսով, հարձակում է իրականացրել ՀՀ պետական սահմանների վրա, ինչը նշանակում է, որ սրան պետք է հետևի Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցների՝ Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների՝ Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի արձագանքը։ Հոդվածի պատրաստման պահին, սակայն, ՀՀ դաշնակիցների կողմից այդպիսի քայլեր չկային, թեև հարձակումն ուղղված էր ՀԱՊԿ սահմաններին:
Չանդրադառնալով ՀԱՊԿ և մասնավորապես՝ Ռուսաստանի կողմից սպասվելիք գործողություններին կամ դրանց հնարավոր բացակայությանը, նկատենք, որ Ադրբեջանի այս սադրանքին նախորդել են մի շարք ուշագրավ իրադարձություններ։
Իսկանդերներն ու դրանց էֆեկտը
Ինչպես հայտնի է, սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ Անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ ցուցադրվեցին Ռուսաստանից ձեռք բերված «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգերը։ Հայտարարվեց, որ դրանց միջոցով տարածաշրջանում պահպանվում է ուժերի հավասարակշռությունը և որ այդ սպառազինությամբ Հայաստանը զսպող առավելություն է ստանում Ադրբեջանի նկատմամբ։
Դեկտեմբերի 15-ին, սակայն, ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը աշխատանքային այցով մեկնել էր Բաքու՝ ուշագրավ առաքելությամբ։ Ռոգոզինը, ըստ այդմ, Բաքվում բացատրություններ էր տվել՝ կապված հայկական «Իսկանդերների» հետ և ըստ մամուլի հրապարակումների՝ նաև երաշխավորել, որ դրանք չեն օգտագործվելու Ադրբեջանի դեմ։
Պառակտում ՀԱՊԿ-ում
Դեկտեմբերի 26-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովը ցույց տվեց, որ այդ կառույցում առկա են խորը խնդիրներ, որոնք ուղղակի հարվածում են Հայաստանի շահերին։ 2015 թվականի դեկտեմբերից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում պետք է նշանակվի Հայաստանի ներկայացուցիչ։ 2015-ին այդ հարցը հետաձգվել էր՝ կապված ռուս-թուրքական լարված հարաբերությունների հետ։
2016-ի հոկտեմբերին՝ ՀԱՊԿ երևանյան գագաթաժողովի ժամանակ, նույնպես բարձրացվել էր այդ հարցը։ Նշանակումը, սակայն, տեղի չունեցավ, քանի որ իբր հիվանդության պատճառով Հայաստան չէր ժամանել Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, որը հայտնի է իր պրո-ադրբեջանական դիրքորոշմամբ։ Պետերբուրգյան գագաթաժողովի օրակարգում ևս առկա էր Հայաստանի ներկայացուցչի նշանակման հարցը, ինչը, սակայն, այս անգամ էլ լուծում չստացավ՝ Բելառուսի առաջնորդ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի բացակայության պատճառով (նկատենք, որ Լուկաշենկոն նոյեմբերի վերջին այցելել էր Ադրբեջան, որտեղ ջերմագույն ընդունելության էր արժանացել)։
Համադրելով այս ամենը՝ կարելի է վստահությամբ փաստել, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցչի նշանակումը տապալվում է ՀՀ պայմանագրային դաշնակիցների կողմից, որոնք հանդես են գալիս ընդգծված ադրբեջանամետ դիրքորոշումներով։
Միացյալ զորախումբ և ՀՕՊ
Վերջին մի քանի ամսիների ընթացքում ակտիվորեն ընթանում է Հայաստանում ռուսական 102-րդ բազայի և ՀՀ ԶՈՒ 5-րդ կորպուսի հիման վրա միացյալ զորախմբի ստեղծման գործընթացը։ Հայտարարվում է, որ սրանով Հայաստանն անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ է ստանալու և, որ Ռուսաստանը էլ ավելի «ջանասիրաբար» է զբաղվելու ՀՀ անվտանգությամբ։
Սրանից վաղ էլ, ինչպես հայտնի է, ՀՀ-ն և ՌԴ-ն ստորագրել էին միացյալ հակաօդային պաշտպանության համակարգ ունենալու մասին պայմանագիր, որը ևս պետք է ծառայի Հայաստանի անվտանգության ապահովմանը։
Սակայն ․․․
Սակայն Ադրբեջանի վերջին դիվերսիան ուղղակիորեն ցույց է տալիս, որ Բաքուն լիովին թքած ունի և ՀԱՊԿ-ի, և միացյալ զորախմբի, և ՀՕՊ-ի, և Հայաստանի դաշնակիցների վրա։
Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը, պետք է նկատել, անհիմն չէ, քանի որ ինչպես ցույց է տվել փորձը, Բաքուն կարող է իրեն թույլ տալ հարձակվել պաշտպանական դաշինքի անդամ հանդիսացող պետության վրա՝ վստահ լինելով, որ այդ երկրի դաշնակիցները անխոնջ լռություն կպահպանեն։
Դժվար է պատկերացնել մի դեպք, երբ որևէ մի երկիր համարձակվի հարձակվել ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության վրա։ Դա առնվազն «վախենալու» է, քանի որ ՆԱՏՕ-ի արձագանքը բավականին «դաժան» կլինի: Իսկ ՀԱՊԿ-ի դեպքում, ստացվում է, որ հեչ էլ վախենալու չէ։ Պաշտպանական դաշինքի անդամ երկիր Հայաստանը մշտապես ստիպված է լինում միայնակ հակազդել, պաշտպանվել, պատժել և «վախեցնել» իր հակառակորդին և հետևապես հարց է առաջանում այդ դաշինքին՝ Հայաստանի անդամակցության նպատակահարմարության վերաբերյալ: Առավելևս, որ այդ դաշինքի սահմաններում Հայաստանը երբեմն ստիպված է լինում միանալ հայտարարությունների, որոնք չեն բխում ՀՀ շահերից:
Ավելի ուշ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հանդես եկավ հետևայլ հայտարարությամբ․ «ՀԱՊԿ քարտուղարությունը խիստ մտահոգությամբ է ընդունել տեղեկությունը Հայաստանի Հանրապետության Չինարի գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած զինված միջադեպի առնչությամբ: ՀԱՊԿ անդամ պետության տարածքում այս գործողությունները դիտարկում ենք որպես սադրանք, մասնավորապես այս տարվա ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում բավականին ծանր միջադեպի ֆոնին, որի ժամանակ կիրառվեց ծանր զրահատեխնիկա»: Այսպիսով՝ կարելի է արձանագրել, որ ՀԱՊԿ-ը, հանդես գալով պաշտոնական հայտարարությամբ, այնուամենայնիվ, չի դատապարտում Բաքվին տեղի ունեցածի համար և սահմանափակվում է բավականին լղոզված եզրերով։ Բորդյուժան իր հայտարարության մեջ չի նշում ՀՀ-ին աջակցելու մասին, չի մեղադրում Բաքվին և միայն «անհանգստություն» է հայտնում։
Հիշեցնենք, որ վերջերս «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հրապարակեց տեսանյութ ՀԱՊԿ-ի ու Հայաստանի անվտանգության մասին։

29 декабря 2016 года, на участке армяно-азербайджанской государственной границы, к юго-востоку от села Чинари Тавушской области Армении, ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения и вступили в бой с Вооруженными силами Республики Армения. В результате боя с армянской стороны погибли 3 военнослужащих.
Азербайджан, таким образом, осуществили нападение на государственные границы Армении, что означает, что этому должны последовать реакции стратегических союзников Армении – России и других государств-членов ОДКБ: Беларуси, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана. При подготовке материала, однако, таких шагов со стороны союзников Армении не было, тогда как нападение было совершено на границы ОДКБ.
Не обращаясь к ожидаемым со стороны ОДКБ (в частности России) действиям или их возможному отсутствию, отметим, что этой провокации Азербайджана предшествовал ряд примечательных событий.
Искандеры и их эффект
Как известно, 21 сентября в ходе военного праздничного парада в честь 25-летия Независимости Армении были продемонстрированы приобретенные у России оперативно-тактические ракетные комплексы (ОТРК) «Искандер». Было объявлено, что благодаря им в регионе сохранится баланс сил и, что имея это оружие, Армения получает сдерживующее преимущество над Азербайджаном.
Однако, 15 декабря вице-премьер Российской Федерации Дмитрий Рогозин отправился с рабочим визитом в Баку с примечательной миссией. Рогозин, тем самым, в Баку дал разъяснения в связи с поставкой Армении «Искандеров» , и согласно публикациям прессы, также гарантировал, что они не будут применены против Азербайджана.
Раскол в ОДКБ
Прошедший 26 декабря в Санкт-Петербурге саммит глав государств-членов ОДКБ показал, что в этой структуре наличествуют серьезные проблемы, которые непосредственно наносят удар по интересам Армении. С декабря 2015 года на пост генерального секретаря ОДКБ должен назначаться представитель Армении. В 2015 году этот вопрос был отложен в связи с напряженными отношениями между Россией и Турцией.
На прошедшем в Ереване в октябре 2016 года саммите ОДКБ также был поднят этот вопрос. Назначение, однако, не произошло, так как якобы по причине болезни не прилетел в Армению президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, который известен своей проазербайджанской позицией (в последствие выяснилось, что Назарбаев не был болен).
В повестке дня саммита в Петербурге был также вопрос назначения представителя Армении, который, однако, и на этот раз не получил решение из-за отсутствия главы Беларуси Александра Лукашенко (отметим, что в конце ноября Лукашенко посетил Азербайджан, где ему было оказан теплейший прием).
Сопоставив все это, можно с уверенностью утверждать, что назначение представителя Армении в ОДКБ проваливается договорными партнерами Армении, которые выступают с явно выраженных проазербайджанских позиций.
Объединенная группировка и ПВО
За последние несколько месяцев активно проводится процесс создания объединенной группировки войск на основе 102-ой российской военной базы и 5-го корпуса ВС Армении. Объявляется, что этим Армения получает дополнительные гарантии безопасности и что Россия еще более «усердно» займется безопасностью Армении.
Ранее, как известно, Армения и Россия подписали соглашение «О создании единой региональной системы коллективной безопасности ПВО на Кавказе», который также должен служить обеспечением безопасности Армении.
Однако …
Однако последняя диверсия Азербайджана напрямую показывает, что Баку абсолютно наплевать и на ОДКБ, и на объединенную группировку, и на ПВО, и на союзников Армении.
Эта позиция Азербайджана, нужно отметить, вполне обоснована, потому что как показала практика, Баку может себе позволить напасть на государство, выступающее членом оборонного альянса, и быть уверенным в том, что союзники этого государства сохранят безмолвие.
Трудно представить хотя бы один случай, что какая-либо страна посмеет напасть на государства -членов НАТО. Это, по меньшей мере, «страшно», так как реакция НАТО будет довольно «жестокой». А в случае с ОДКБ, получается, что не так уж и страшно. Член оборонного альянса Армения всегда вынуждена в одиночку противостоять, защищаться, наказывать и «запугивать» своего противника, и, следовательно, возникает вопрос к этому альянсу относительно целесообразности членства Армении… Тем более, что в рамках этого альянса Армения иногда вынуждена присоединяться к заявлениям, которые не вытекают из интересов Еревана.
Позднее генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа выступил с заявлением, в котором, в частности, говорится: «Секретариат ОДКБ с крайней обеспокоенностью принял информацию о вооруженном инциденте близ поселка Чинари Республики Армения. Эти действия на территории государства-члена ОДКБ считаем провокацией, особенно на фоне довольно тяжелого инцидента в апреле этого года в Нагорном Карабахе, в ходе которого применялась тяжелая бронетехника».
Таким образом, можно констатировать, что ОДКБ, выступая с официальным заявлением, тем не менее, не осуждает Баку за инцидент и ограничивается довольно размытыми краями. Бордюжа в своем заявлении не отмечает об оказании поддержки Армении, не обвиняет Баку и выражает только «обеспокоенность».
Напомним, что недавно «Союз информированных граждан» опубликовал видео об ОДКБ и безопасности Армении.