- 29 Դեկտեմբերի, 2016
2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան Ադրբեջանը Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ և մարտի բռնվել ՀՀ Զինված ուժերի հետ: Արդյունքում հայկական կողմը առնվազն 3 զոհ է տվել։
Ադրբեջանը, այսպիսով, հարձակում է իրականացրել ՀՀ պետական սահմանների վրա, ինչը նշանակում է, որ սրան պետք է հետևի Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցների՝ Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների՝ Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի արձագանքը։ Հոդվածի պատրաստման պահին, սակայն, ՀՀ դաշնակիցների կողմից այդպիսի քայլեր չկային, թեև հարձակումն ուղղված էր ՀԱՊԿ սահմաններին:
Չանդրադառնալով ՀԱՊԿ և մասնավորապես՝ Ռուսաստանի կողմից սպասվելիք գործողություններին կամ դրանց հնարավոր բացակայությանը, նկատենք, որ Ադրբեջանի այս սադրանքին նախորդել են մի շարք ուշագրավ իրադարձություններ։
Իսկանդերներն ու դրանց էֆեկտը
Ինչպես հայտնի է, սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ Անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ ցուցադրվեցին Ռուսաստանից ձեռք բերված «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգերը։ Հայտարարվեց, որ դրանց միջոցով տարածաշրջանում պահպանվում է ուժերի հավասարակշռությունը և որ այդ սպառազինությամբ Հայաստանը զսպող առավելություն է ստանում Ադրբեջանի նկատմամբ։
Դեկտեմբերի 15-ին, սակայն, ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը աշխատանքային այցով մեկնել էր Բաքու՝ ուշագրավ առաքելությամբ։ Ռոգոզինը, ըստ այդմ, Բաքվում բացատրություններ էր տվել՝ կապված հայկական «Իսկանդերների» հետ և ըստ մամուլի հրապարակումների՝ նաև երաշխավորել, որ դրանք չեն օգտագործվելու Ադրբեջանի դեմ։
Պառակտում ՀԱՊԿ-ում
Դեկտեմբերի 26-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովը ցույց տվեց, որ այդ կառույցում առկա են խորը խնդիրներ, որոնք ուղղակի հարվածում են Հայաստանի շահերին։ 2015 թվականի դեկտեմբերից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում պետք է նշանակվի Հայաստանի ներկայացուցիչ։ 2015-ին այդ հարցը հետաձգվել էր՝ կապված ռուս-թուրքական լարված հարաբերությունների հետ։
2016-ի հոկտեմբերին՝ ՀԱՊԿ երևանյան գագաթաժողովի ժամանակ, նույնպես բարձրացվել էր այդ հարցը։ Նշանակումը, սակայն, տեղի չունեցավ, քանի որ իբր հիվանդության պատճառով Հայաստան չէր ժամանել Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, որը հայտնի է իր պրո-ադրբեջանական դիրքորոշմամբ։ Պետերբուրգյան գագաթաժողովի օրակարգում ևս առկա էր Հայաստանի ներկայացուցչի նշանակման հարցը, ինչը, սակայն, այս անգամ էլ լուծում չստացավ՝ Բելառուսի առաջնորդ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի բացակայության պատճառով (նկատենք, որ Լուկաշենկոն նոյեմբերի վերջին այցելել էր Ադրբեջան, որտեղ ջերմագույն ընդունելության էր արժանացել)։
Համադրելով այս ամենը՝ կարելի է վստահությամբ փաստել, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցչի նշանակումը տապալվում է ՀՀ պայմանագրային դաշնակիցների կողմից, որոնք հանդես են գալիս ընդգծված ադրբեջանամետ դիրքորոշումներով։
Միացյալ զորախումբ և ՀՕՊ
Վերջին մի քանի ամսիների ընթացքում ակտիվորեն ընթանում է Հայաստանում ռուսական 102-րդ բազայի և ՀՀ ԶՈՒ 5-րդ կորպուսի հիման վրա միացյալ զորախմբի ստեղծման գործընթացը։ Հայտարարվում է, որ սրանով Հայաստանն անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ է ստանալու և, որ Ռուսաստանը էլ ավելի «ջանասիրաբար» է զբաղվելու ՀՀ անվտանգությամբ։
Սրանից վաղ էլ, ինչպես հայտնի է, ՀՀ-ն և ՌԴ-ն ստորագրել էին միացյալ հակաօդային պաշտպանության համակարգ ունենալու մասին պայմանագիր, որը ևս պետք է ծառայի Հայաստանի անվտանգության ապահովմանը։
Սակայն ․․․
Սակայն Ադրբեջանի վերջին դիվերսիան ուղղակիորեն ցույց է տալիս, որ Բաքուն լիովին թքած ունի և ՀԱՊԿ-ի, և միացյալ զորախմբի, և ՀՕՊ-ի, և Հայաստանի դաշնակիցների վրա։
Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը, պետք է նկատել, անհիմն չէ, քանի որ ինչպես ցույց է տվել փորձը, Բաքուն կարող է իրեն թույլ տալ հարձակվել պաշտպանական դաշինքի անդամ հանդիսացող պետության վրա՝ վստահ լինելով, որ այդ երկրի դաշնակիցները անխոնջ լռություն կպահպանեն։
Դժվար է պատկերացնել մի դեպք, երբ որևէ մի երկիր համարձակվի հարձակվել ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության վրա։ Դա առնվազն «վախենալու» է, քանի որ ՆԱՏՕ-ի արձագանքը բավականին «դաժան» կլինի: Իսկ ՀԱՊԿ-ի դեպքում, ստացվում է, որ հեչ էլ վախենալու չէ։ Պաշտպանական դաշինքի անդամ երկիր Հայաստանը մշտապես ստիպված է լինում միայնակ հակազդել, պաշտպանվել, պատժել և «վախեցնել» իր հակառակորդին և հետևապես հարց է առաջանում այդ դաշինքին՝ Հայաստանի անդամակցության նպատակահարմարության վերաբերյալ: Առավելևս, որ այդ դաշինքի սահմաններում Հայաստանը երբեմն ստիպված է լինում միանալ հայտարարությունների, որոնք չեն բխում ՀՀ շահերից:
Ավելի ուշ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հանդես եկավ հետևայլ հայտարարությամբ․ «ՀԱՊԿ քարտուղարությունը խիստ մտահոգությամբ է ընդունել տեղեկությունը Հայաստանի Հանրապետության Չինարի գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած զինված միջադեպի առնչությամբ: ՀԱՊԿ անդամ պետության տարածքում այս գործողությունները դիտարկում ենք որպես սադրանք, մասնավորապես այս տարվա ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում բավականին ծանր միջադեպի ֆոնին, որի ժամանակ կիրառվեց ծանր զրահատեխնիկա»: Այսպիսով՝ կարելի է արձանագրել, որ ՀԱՊԿ-ը, հանդես գալով պաշտոնական հայտարարությամբ, այնուամենայնիվ, չի դատապարտում Բաքվին տեղի ունեցածի համար և սահմանափակվում է բավականին լղոզված եզրերով։ Բորդյուժան իր հայտարարության մեջ չի նշում ՀՀ-ին աջակցելու մասին, չի մեղադրում Բաքվին և միայն «անհանգստություն» է հայտնում։
Հիշեցնենք, որ վերջերս «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հրապարակեց տեսանյութ ՀԱՊԿ-ի ու Հայաստանի անվտանգության մասին։

CSTO Does Not Exist?
On December 29 of 2016, Azerbaijan launched a diversionary infiltration attempt southeast of Chinar village in Tavush region of the Republic of Armenia, and entered into a battle with the Armenian Armed Forces. As a result, at least 3 Armenian servicemen have been killed.
Thus, Azerbaijan has made an attack on the internationally recognized state borders of the Republic of Armenia, which means that this act should be followed by the response of Armenia’s strategic allies, namely Russia and the other CSTO member states: Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan. However, at the time of writing this article, no such steps were taken by Armenia’s allies though CSTO borders have been attacked. Leaving aside the expected actions by CSTO and, particularly, Russia, or their possible absence, we should note that these provocative actions by Azerbaijan have been preceded by a number of notable events.
The “Iskanders” and Their Effect
As it is known, “Iskander” missile systems obtained from Russia were shown during the military parade dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s independence. It was announced that these will help maintain balance of power in the region and that Armenia is getting a restraining advantage over Azerbaijan thanks to that armament.
However, on December 15, Deputy Prime Minister of the Russian Federation Dmitry Rogozin left to Baku on a working visit with a very interesting mission. Namely, Rogozin gave explanations in Baku related to the Armenian “Iskanders”, and, according to media publications, also ensured that these will not be used against Azerbaijan.
Split in the CSTO
The summit of the leaders of CSTO member states in Saint Petersburg on December 26 showed that there are deep problems in that structure which directly touch on Armenia’s interests in a negative way. Armenian representative should have been appointed as CSTO Secretary General since December 2015. That issue was postponed in 2015 due to tense relations between Russia and Turkey.
The issue was raised again during the CSTO Summit in Yerevan in October 2016. However, the appointment did not take place as Kazakhstan’s President Nursultan Nazarbayev did not participate in summit in Armenia explaining his absence by his being ill. Note that Nazarbayev is famous for his pro-Azerbaijani position, and later it was revealed that Nazarbayev was not sick at all.  The agenda of the Saint Petersburg summit also contained appointment of the representative from Armenia, which again did not find a solution because of absence of the leader of Belarus Alexander Lukashenko (note that Lukashenko visited Azerbaijan in November, where he received warmest welcome).
Combining all this, one can safely state that the appointment of an Armenian representative in the CSTO fails because of Armenia’s contractual partners which have marked pro-Azerbaijani positions.
Joint Group of Forces and Air Defense
During the last few months, the process of creation of a Joint Group of Forces based on the Russian 102nd Military Base in Armenia and 5th Corps of the RA Armed Forces is in full action. It is being announced that Armenia will get additional security guarantees and that Russia will be more “diligently” engaged in ensuring Armenia’s security.
As it is known, earlier Armenia and Russia had signed an agreement on having a joint air defense system, which should also serve to ensure Armenia’s security.
But․․․
But the last act of diversion by Azerbaijan directly shows that Baku does not care about the CSTO, the Joint Group of Forces, the air defense agreement or Armenia’s allies.
It should be noted that this position of Azerbaijan is not groundless since experience has shown that Baku can attack a state which is member of a defense treaty and be sure that allies of that state will remain silent.
It is difficult to imagine a case in which any country would ever dare to attack a NATO member state. It is “scary”, to say the least, since NATO’s response will be as “fierce” as one could possibly imagine. But in case of CSTO, it is not “scary” at all. Armenia, member state of that defense alliance, is always completely alone when it is forced to respond, protect itself, punish and “scare” its enemy. Hence, numerous questions arise related to the expediency of Armenia’s membership in that alliance, especially taking into account the fact that within the framework of that treaty, Armenia is very often forced to join statements which do not stem from the state interests of the country.
It is worth reminding that “Union of Informed Citizens” has recently published a video related to the CSTO and Armenia’s security.
UPDATE:  Later on CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha made the following statement: “The CSTO Secretariat is deeply concerned about the information received related to the armed incident that took place near Chinari village of the Republic of Armenia. We view these actions in the territory of a CSTO member state as a provocation, especially against the backdrop of quite a grave incident in Nagorno Karabagh this April, during which heavy weaponry was applied”. Thus, it can be said that by making an official statement, the CSTO, however, does not condemn Baku for what happened and is just limited to quite blurred terms. In his statement, Bordyuzha does not speak about assisting Armenia, does not blame Baku and merely expresses a “deep concern”.