Անցած շաբաթը հայ-ռուսական «ստրատեգիական» գործընկերության ռազմական ուղղության համար այնքան էլ բարեհաջող չէր: Տեղի ունեցան մի շարք իրադարձություններ, որոնց հարկ ենք համարում անդրադառնալ ստորև:
Նախ և առաջ, մարտի 9-ին ՌԴ «Ռազմաարդյունաբերական սուրհանդակ»-ի փորձագետ Ալեքսանդր Խրամչիխինը «Ֆորպոստ՝ մի շարք հարցերով…» վերնագիրը կրող հոդվածում հրապարակել էր ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերի վերաբերյալ մի շարք տվյալներ՝ մանրամասն նկարագրելով հայկական զինված ուժերի կառուցվածքը, սպառազինությունն ու կարևոր օբեկտների տեղակայումը: Այս տվյալները, բնականաբար, հասարակական քննարկման համար չեն նախատեսված, հատկապես, եթե հաշվի առնենք վերջին երկու տարիներին Արցախյան հակամարտության սառեցված վիճակի աննախադեպ «տաքացումը»: Ավելին՝ նմանօրինակ տեղեկությունը հեշտ հասանելի չէ, և պետք է համապատասխան տեղեկատվական աղբյուրներ ունենալ՝ այն ստանալու համար: Բացի այդ՝ Խրամչիխինը նախկինում հրապարակել է նմանատիպ հոդվածներ Մոլդովայի և Վրաստանի վրաբերյալ ևս: Արևելյան գործընկերության անդամ այս երկու ՌԴ-ին «անհնազանդ» երկրների շարքին այժմ փաստորեն Հայաստանն էլ «դասվեց»: Այս հրապարակումը այնպիսի տպավորություն է ստեղծում, որ ՀՀ ռազմավարական «դաշնակիցը» ինչ-որ պատճառով պատժում է Հայաստանին` հանրայնացնելով նրա ռազմական ուժերի մասին գաղտնի տվյալներ:
Նմանօրինակ եզրակացության օգտին է խոսում նաև այն, որ Ալեքսանդր Խրամչիխինը կապված է ՌԴ նախագահի հրամանագրով հիմնված ՀԿ-ների, ինչպես նաև ՌԴ ԱԳՆ-ի հետ:
ՆԱՏՕ
Այդ հրապարակումը զավեշտալի «զուգադիպությամբ» տեղի ունեցավ հենց նույն օրը, երբ Բրյուսելում կայանում էր «Հայաստան+28» ձևաչափով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի խորհրդի նիստը: ՆԱՏՕ-Հայաստան հանդիպման մասին բնականաբար հայտարարվել էր վաղուց, և այդ մասին տեղյակ էր նաև ռուսական կողմը: Հարց է առաջանում, թե ինչու վերոհիշյալ «Ֆորպոստ՝ մի շարք հարցերով…» հոդվածի հրապարակման համար ընտրվել էր հենց այդ օրը: Հաշվի առնելով ռուսական մամուլի ազատության ցածր ցուցանիշը և հրապարակված տեղեկությունների գաղտնիությունը՝ կարելի է ենթադրել, որ դա Մոսկվայի կողմից հերթական գործիքն էր՝ հայկական կառավարությանը ցույց տալու համար, թե ով է «տնօրինում» ՀՀ անվտանգությունը: Հետաքրքիր է, որ ՌԴ-ի կողմից «ստրատեգիական» դաշնակից Հայաստանին ՆԱՏՕ-ից հեռու պահելու համար ռուսական կողմը ընտրել է ոչ թե ադեկվատ բանակցությունների և շահավետ առաջարկների մեթոդը, այլ՝ շանտաժը:
«Հայաստան+28» հանդիպումը կարևոր էր ևս մեկ պատճառով՝ այս հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին մի շարք տարածաշրջանային հարցեր՝ այդ թվում նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Բացի այդ՝ կողմերը դրական գնահատեցին իրենց համագործակցությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել այն արդեն նոր Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների 2017-2018 թվականների ծրագրի շրջանակներում:
Կոմպլիմենտարի՞զմ
Սակայն մարտի 9-ի զարգացումները այդքանով չսահմանափակվեցին: Նույն օրը ռուսական «Կոմմերսանտ» թերթը հրապարակել էր ՀՀ արտգործանախարարի հետ հարցազրույց, որի շրջանակներում Նալբանդյանը նշել էր, որ թեև Ռուսաստանի կողմից զենքի վաճառքը տարբեր երկրների բնական է, Հայաստանը չի կարող «ուրախ լինել» այն առթիվ, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից զենք է գնում և ամեն օր սպառնում նոր պատերազմ սկսել: Ուշագրավ է, որ ՀՀ կառավարությունը գրեթե երբեք նման հայտարարություններ չի արել, առավել ևս ռուսական մամուլին:
Սա, թերևս, բացատրվում է այն հանգամանքով, որ հայկական կողմը փորձում է ռազմաքաղաքական հարցերում ինչ-որ չափով անկախանալ Կրեմլից, կամ այդ կախվածության դիմաց իրական դիվիդենդներ ստանա (և ոչ 200 միլիոն դոլարի հին զենք):
Հարց է առաջանում՝ արդյո՞ք չի ուշացել այս արձագանքը, եթե հաշվի առնենք այն, որ ադրբեջանական կողմը արդեն մինչև ատամները զինված է ռուսական զենքով և հենց ռուսական զենքով է գնդակոծում հայկական բնակավայրները, իսկ ռուս «վերլուծաբանները» մանրամասն տեղեկություններ են հայտնում հայկական ռազմական ուժերի վերաբերյալ: Սակայն, անշուշտ, ազնվության համար հարկավոր է արձանագրել, որ այս հարցում, ինչպես ժողովուրդն է ասում, ավելի լավ է ուշ, քան երբեք:
Հետագա օրերը
Հաջորդ օրը՝ մարտի 10-ին, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով ժամանեց Մոսկվա: Ընդ որում, Կրեմլում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սերժ Սարգսյանի քննարկման կարևորագույն մասը, ըստ լրատվամիջոցների, կազմում էին անվտանգության հարցերը ՀԱՊԿ սահմաններում, ինչպես նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարները: Հաշվի առնելով այն, որ ՀԱՊԿ-ը առանց որևէ կասկածի նշույլի անգամ ֆիկտիվ կազմակերպություն է, որը որևէ անվտանգության հարց չի լուծում անդամ երկրների համար (առավել ևս՝ ԼՂՀ անվտանգության դեպքում), հարց է առաջանում, թե ինչու են ՀՀ և ՌԴ նախագահները քննարկում Արցախյան հակամարտության լուծման ուղիները հենց «Հայաստան+28» հանդիպման հաջորդ օրը:
Եթե այս ամենին ավելացնենք նաև այն, որ մարտի 14-ին Երևանում ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովին մասնակցող Ռուսաստանի Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը հայտարարեց, որ «Թուրքիան իր գործողություններով ապակայունացնում է իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, իսկ Հայաստանը կարևոր դեր ունի խաղաղության ապահովման գործում»… Ընդ որում, Նարիշկինը Երևանում հիշատակեց Թուրքիայի կողմից Սիրիայի սահմանամերձ շրջանների ռմբակոծումը՝ մոռանալով Ադրբեջանի կողմից ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի բնակավայրերի գնդակոծումը:
Այս ֆոնին, բնականաբար, կսկսենք ինքներս մեզ հարցնել, թե հիմա ում է ավելի շատ պետք այդ ստրատեգիական դաշնակցությունը՝ Հայաստանին, որի անվտանգությունը որևէ կերպ չի շահում ռուս-թուրքական հարաբերությունների վերջին միտումներից, թե Ռուսաստանին, ում համար ռազմական բազան Գյումրիում՝ Թուրքիայի սահմանին այսօր առավել, քան երբևէ կարևոր նշանակություն ունի: Միգուցե, իրոք, ավելի լավ է վերջապես դադարել ձևացնել, որ մենք միակ շահող կողմն ենք և սկսել հետապնդել հայկական ազգային շահերը, այլ ոչ թե ստրատեգիական կամ ոչ ստրատեգիական դաշնակիցներինը: Հարցը հռետորական էր՝ պատասխանը բոլորս էլ գիտենք:

Прошлая неделя была не совсем удачной для военного направления армяно-российского «стратегического» партнерства. Произошел ряд событий, которые считаем нужным рассмотреть ниже.
Во-первых, 9-го марта эксперт российского «Военно-промышленного курьера» Александр Храмчихин в статье, озаглавленной «Форпост с вопросами» опубликовал ряд данных о вооруженных силах РА и НКР, подробно описав их структуру, вооружение и дислокацию важных объектов. Эти данные, естественно, не были предусмотрены для общественного обсуждения, если в особенности учесть беспрецедентную эскалацию замороженного состояния Карабахского противостояния в течение последних двух лет. Более того, подобная информация не является легкодоступной, и для ее получения следует иметь соответствующие информационные источники. Кроме того, Храмчихин в прошлом публиковал подобные статьи также и о Молдове и Грузии. Фактически, к являющимся членами Восточного партнерства и «непокорным» России этим двум странам «причислена» и Армения. Публикация оставляет такое впечатление, что стратегический «союзник» РА по какой-то причине наказывает Армению, делая достоянием общественности секретные данные о ее вооруженных силах.
В пользу подобного заключения говорит и то, что Александр Храмчихин связан с общественными организациями, созданными по указу Президента РФ, а также с МИД РФ.
НАТО
Эта публикация по курьезному «совпадению» имела место в день, когда в Брюсселе проходило заседание Совета Севроатлантического альянса в формате «Армения+28». О встрече НАТО-Армения, естественно, было объявлено заранее, и об этом была осведомлена и российская сторона. Возникает вопрос – почему для публикации упомянутой статьи «Форпост с вопросами» был выбран именно этот день. Учитывая низкий показатель свободы российской печати и секретность опубликованных данных, можно предположить, что это очередной инструмент Москвы, примененный с целью продемонстрировать армянскому правительству, в чьих именно «руках» безопасность Армении. Интересно, что для того, чтобы держать «стратегического» союзника – Армению подальше от НАТО, российская сторона избрала не метод адекватных переговоров и выгодных предложений, а метод шантажа.
Встреча «Армения+28» была важной еще по одной причине – в ходе этой встречи обсуждался ряд региональных вопросов, в том числе процесс урегулирования Карабахского конфликта. Кроме того, стороны положительно оценили сотрудничество между ними, выразив готовность продолжать его уже в рамках новой Программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО 2017-2018 годов.
Комплементаризм?
Однако, развития событий 9-го марта этим не ограничились. В тот же день российская газета «Коммерсант» опубликовала интервью с министром иностранных дел Армении, в рамках которого Налбандян отметил, что хотя и продажа Россией оружия различным странам естественна, но Армения не может быть «рада» тому, что Азербайджан покупает у России оружие и каждый день угрожает начать новую войну. Интересно, что правительство Армении почти никогда с такими заявлениями не выступало, тем более для российской печати.
Это, наверное, объясняется тем, что армянская сторона пытается в военно-политических вопросах в некоторой степени быть независимой от Кремля, или взамен этой зависимости получить реальные дивиденды (а не старое оружие на 200 млн. долларов).
Возникает вопрос – а не запоздалая ли эта реакция, если учесть то, что азербайджанская сторона уже до зубов вооружена российским оружием и именно российским оружием обстреливает армянские населенные пункты, а российские «аналитики» сообщают подробные сведения об армянских вооруженных силах. Однако, конечно, ради правды стоит зафиксировать, что, как говорится, лучше поздно, чем никогда.
Последующие дни
На следующий день, 10 марта, Президент РА Серж Саргсян прибыл с официальным визитом в Москву. Притом, согласно СМИ, важнейшей частью встречи в Кремле с Президентом РФ Владимиром Путиным составляли вопросы безопасности в границах ОДКБ, а также перспективы урегулирования Карабахского конфликта. Учитывая то, что ОДКБ, без тени сомнений, является фиктивной организацией, не решающей какой-либо проблемы безопасности для своих стран-членов (тем более по части безопасности НКР), возникает вопрос – почему президенты РА и РФ обсуждают пути решения Карабахской проблемы на следующий день после встречи «Армения+28».
Если к указанному добавить еще и то, что 14 марта участвующий в заседании Парламентской Ассамблеи ОДКБ в Ереване Председатель Госдумы РФ Сергей Нарышкин заявил, что «Турция своими действиями дестабилизирует ситуацию на Ближнем Востоке, а Армения играет важную роль в деле обеспечения мира». Притом, Нарышкин в Ереване упомянул бомбардировку приграничных районов Сирии Турцией, забыв об обстрелах населенных пунктов члена ОДКБ Армении Азербайджаном.
На этом фоне, естественно, мы начнем спрашивать себя, кому больше выгодно это стратегическое союзничество – Армении, безопасность которой никоим образом не выигрывает от последних тенденций в российско-турецких отношениях, или России, для которой военная база в Гюмри, на границе с Турцией, важна как никогда. Может быть, на самом деле пора перестать прикидываться, что мы являемся единственной выигравшей стороной и начать преследовать национальные интересы Армении, а не стратегических или нестратегических союзников. Вопрос риторический – ответ известен всем.