Հունիսի 10-12-ը Ծաղկաձորում տեղի ունեցավ «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում» խորագրով 3-րդ սեմինար-թրեյնինգը լրագրողների համար։ Միջոցառմանը մասնակցեցին Հայաստնանի առաջատար լրատվամիջոցների 26 լրագրողներ։
«Off the Record» ֆորմատով ելույթ ունեցան և մասնակիցների հարցերին պատասխանեցին ՀՀ Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Նորին Գերազանցություն Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը։
Լրագրողների համար զեկույցով հանդես եկան Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը, Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը և «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի տնօրեն Հայկ Գևորգյանը։

В Цахкадзоре с 10 по 12 июня был проведен семинар на тему “Внешняя политика и освещение” для журналистов. В семинаре приняли участие 26 журналиста из ведущих СМИ Армении.
Пресс-секретарь министра обороны РА Арцрун Ованнисян, пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян, руководитель делегации Евросоюза в Армении, посол Петр Свитальский и депутат Национального собрания Армении Александр Арзуманян выступили в формате “off the record” и ответили на вопросы участников.
С докладом выступили председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, руководитель Армянского института международных отношений и безопасности Стёпа Сафарян и директор газеты «Айкакан жаманак» Айк Геворгян.