Հունվարի 16-ին ամերիկյան «Freedom House» հետազոտական և իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր ամենամյա «Ազատությունն աշխարհում» զեկույցը։ «Ազատությունն աշխարհում 2018. ժողովրդավարությունը ճգնաժամի մեջ» վերնագիրը կրող զեկույցն իրենից ներկայացնում է ուսումնասիրություն՝ աշխարհի 195 երկրներում և 14 տարածքներում քաղաքացիական և քաղաքական ազատությունների իրավիճակի մասին, 2017 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2017թ. դեկտեմբերի 31-ը ընկած ժամանակահատվածում:
Հայաստանին և Արցախին վերաբերող հատվածներին մենք առավել մանրամասն արդեն անդրադարձել ենք:
Ըստ 2018թ. զեկույցի՝ աշխարհի մի շարք երկրներում 12 տարի անընդմեջ քաղաքացիական ու քաղաքական ազատությունները անկում են ապրում։ Ընդ որում, ժողովրդավարական արժեքները վտանգված են աշխարհի բոլոր տարածաշրջաններում:
Գերտերությունները
Զեկույցն արձանագրում է, որ անգամ ԱՄՆ-ն, որ տասնամյակներ շարունակ եղել է ժողովրդավարական արժեքների ջատագովն ու տարածողը ողջ աշխարհում, հրաժարվել է այդ դերից։ Ավելին՝ ԱՄՆ-ում նկատելի է քաղաքական ու քաղաքացիական ազատությունների անկում։
Ըստ «Freedom House»-ի՝ Ռուսաստանը և Չինաստանը ոչ միայն ճնշում են իրենց իսկ բնակչությանը, այլ նաև հակաժողովրդավարական գործունեություն են ծավալում իրենց սահմաններից դուրս։ Ըստ զեկույցի՝ Մոսկվան և Պեկինը ժողովրդավարությունը համարում են սպառնալիք իրենց բռնապետական ռեժիմների համար, ուստի շարունակում են հետևողականորեն պայքարել ժողովրդավարական ինստիտուտների և դրանց ջատագովների դեմ։
Տարածաշրջանը
Տարածաշրջանային երկրներից Թուրքիան, ժողովրդավարական անկում ապրելով, «մասամբ ազատ» երկրների շարքից դասվել է «ոչ ազատ» երկրների շարքին։ Իրանը և Ադրբեջանը ևս «ոչ ազատ» երկրների շարքում են մնացել։ Վրաստանը և Հայաստանը «մասամբ ազատ» են, ընդ որում Վրաստանում իրավիճակը զգալիորեն ավելի լավ է, քան Հայաստանում։ Այսպես, օրինակ, Վրաստանը 7 բալանոց գնահատման համակարգով (որտեղ 0-ն դրական ցուցանիշն է, իսկ 7-ը՝ բացասականը) ունի 3 միավոր, իսկ Հայաստանը՝ 4,5, այսինքն 1,5 միավորով ավելի ցածր, քան իր հյուսիսային հարևանը։
Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրները, բացի Ղրղզստանից և Հայաստանից, բոլորը «ոչ ազատ» երկրների շարքում են։ Ընդ որում, Ղազախստանը և Բելառուսը ունեն 6 միավոր, իսկ Ռուսաստանը՝ 6,5 միավոր, այսինքն հնարավոր ամենավատ ցուցանիշից՝ 7 միավորից կես միավորով քիչ։ Ղրղզստանն էլ իր հերթին Հայաստանից ավելի վատ իրավիճակում է գտնվում՝ իր 5 միավորով։
Փաստորեն, Հայաստանը այս տարի ևս ԵԱՏՄ երկրների շարքում ամենաազատն է։ Այդուհանդերձ, Հայաստանի դեպքում ևս զեկույցը նշում է, որ 2017թ. ընտրությունների ընթացքում արձանագրվել են վարչական ռեսուրսի չարաշահում, ինչպես նաև ընդդիմության նկատմամբ ոտնձգությունների և ընտրողներին ահաբեկելու դեպքեր։

16-го января американская исследовательская и правозащитная организация «Freedom House» опубликовала ежегодный доклад «Свобода в мире». Доклад этот под названием «Свобода в мире 2018: кризис демократии» представляет собой исследование состояния гражданских и политических свобод в 195 странах мира и на 14 территориях в период с 1-го января по 31-е декабря 2017 года.
Мы уже подробно останавливались на пунктах доклада, касающихся Армении и Арцаха.
Согласно докладу на 2018 год, в ряде стран мира гражданские и политические свободы переживают упадок уже 12 лет подряд. Причем под угрозой демократические ценности находятся во всех регионах мира.
Сверхдержавы
Доклад констатирует, что даже США, которые десятилетиями были поборниками демократических ценностей и распространяли их по всему миру, отказались от этой своей роли. Более того, в Штатах наблюдается упадок политических и гражданских свобод.
Россия и Китай, согласно «Freedom House», не только оказывают давление на свое население, но и осуществляют антидемократическую деятельность за пределами своих государств. Согласно докладу, Москва и Пекин считают демократию угрозой для своих диктаторских режимов, поэтому продолжают последовательную борьбу против демократических институтов и их поборников.
Регион
Среди стран региона Турция, переживая демократический упадок, перешла из ряда «частично свободных» стран в ряд «несвободных». Иран и Азербайджан также остались в списке «несвободных» стран. Грузия и Армения «частично свободны», причем в Грузии ситуация значительно лучше, чем в Армении. Так, по 7-балльной системе оценки (где 0 – положительный показатель, 7 – отрицательный) Грузия получила 3 балла, а Армения – 4,5, оказавшись на полторы позиции ниже своего северного соседа.
Все страны-члены Евразийского экономического союза, кроме Кыргызстана и Армении, оказались в ряду «несвободных» стран. Причем Казахстан и Беларусь получили по 6 баллов, а Россия – 6,5 баллов, то есть всего на полбалла меньше худшего показателя – 7 баллов. Кыргызстан, в свою очередь, находится в худшем положении, чем Армения: там ситуация была оценена в 5 баллов.
Фактически Армения и в этом году оказалась самой свободной среди стран-членов ЕАЭС. Тем не менее, по части Армении в докладе отмечается, что в ходе выборов в 2017 году здесь были зарегистрированы злоупотребление административным ресурсом, а также случаи преследования оппозиции и запугивания избирателей.