Հայկական իրականության մեջ, Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի 1941թ. հունիսի 22-ին սկսված փուլն ընդունված է անվանել Հայրենական Մեծ պատերազմ՝ ընդդեմ ֆաշիստական ագրեսիայի: Փորձենք փաստերով հասկանալ, թե որքանո՞վ են այդ պնդումներն արդարացված։
Մոլոտով-Ռիբենտրոպ պակտը
1939թ. օգոստոսի 23-ին, ֆաշիստական Գերմանիայի և Սովետական միության արտաքին գործերի նախարարներ Իոախիմ ֆոն Ռիբենտրոպը և Վյաչեսլավ Մոլոտովը կնքեցին «Փոխադարձ չհարձակման» պայմանագիրը, որը կոչվեց կնքողների ազգանուններով՝ «Մոլոտով-Ռիբենտրոպ պակտ»:
Ինչպես հետո պարզվեց այն ուներ գաղտնի մաս, որը ենթադրում էր Եվրոպայի նոր բաժանում: Այսպես, համաձայն այդ պայմանագրի, ԽՍՀՄ-ը ստանում էր Մերձբալթիկան (բացառությամբ Լիտվիայի), Լեհաստանի ու Ռումինիայի մի մասը: Համաձայն նույն պայմանագրի, ԽՍՀՄ-ի «հետաքրքության գոտի» էր դառնում նաև Ֆինլանդիան:
Արձանագրության 4-րդ կետով կողմերը պարտավորվում էին այն չհրապարակել: ԽՍՀՄ Գերագույն խորհուրդն այս պակտը հաստատեց օգոստոսի 31-ին: Ինչից անմիջապես հետո, սեպտեմբերի 1-ին հիտլերյան Գերմանիան հարձակվեց արևմտյան Լեհաստանի վրա: Իսկ սեպտեմբերի 17-ին Կարմիր բանակը մտավ Լեհաստանի արևելյան մասեր: Սեպտեմբերի 28-ին Լեհաստանի բաժանումն ավարտվեց «Բարեկամության և սահմանների մասին» պայմանագրով, որը կնքվեց ԽՍՀՄ-ի և Գերմանիայի միջև: Այս պայմանագիրը ևս ուներ երկու գաղտնի կետ, համաձայն որոնց Լիտվան անցնում էր ԽՍՀՄ հետաքրքրությունների շրջանակ (բացառությամբ Սուվալյան մարզի):
Եվրոպական մի շարք երկրներ զավթելուց հետո 1939 թվականի նոյեմբերի 30-ին Սովետական միությունը հարձակվեց Ֆինլանդիայի վրա, որի համար, որպես ակնհայտ ագրեսոր երկիր, ԽՍՀՄ-ը հեռացվեց Ազգերի Լիգայից: Չնայած այն հանգամանքին, որ մարտի 12-ին կնքված պայմանագրով Ֆինլանդիան համաձայնվեց Վիբորգ քաղաքը փոխանցել ԽՍՀՄ-ին, այդուհանդերձ, վերջինս մարտի 13-ին հարձակվեց Վիբորգի վրա՝ խախտելով նախորդ օրը կնքված խաղաղության համաձայնագիրը:
1940 թվականի հունիսի 14-ին ԽՍՀՄ ղեկավարությունը վերջնագիր ներկայացրեց Լիտվային, իսկ հունիսի 16-ին` Լատվիային և Էստոնիային: Հունիսի 15-ին, խորհրդային կարմիր բանակի ուժերը մտան Լիտվիա, իսկ հունիսի 17-ին՝ Լատվիա և Էստոնիա: Շատ արագ վերջ տրվեց մերձբալթյան այդ երկրների անկախությանը, իսկ դրան դիմադրող տասնյակ հազարավոր մարդիկ աքսորվեցին:
1940թ. հունիսի 26-ին Մոլոտովը ԽՍՀՄ-ում Ռումինայի դեսպանին հանձնեց խորհրդային կառավարության հայտարարությունը, որով նրանք պահանջում էին Բեսսարաբիան և Բուկովինայի հյուսիսային շրջանը: Վախենալով պատերազմից՝ հունիսի 27-ին Ռումինիայի արքայական խորհուրդը որոշեց բավարարել ԽՍՀՄ պահանջները և նրանց հանձնել վերոնշյալ տարածքները: Այս տարածքներում խորհրդային կարգեր հաստատվելուց հետո աքսորվեց 29․839 մարդ:
Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ Ռիբենտրոպ-Մոլոտով պակտն ուներ կետ, համաձայն որի կողմերը չէին մտնում ռազմաքաղաքական դաշինքի մեջ երրորդ երկրների հետ, եթե դրանք սպառնում էին կողմերից մեկին: Անգլիայի և Ֆրանսիայի ջանքերը ԽՍՀՄ-ի հետ դաշինք կազմել ընդդեմ Գերմանական ագրեսիայի լիակատար ձախողվեցին մինչև 1941թ.:
Իրար արժանի ագրեսորները
Ինչպես տեսնում ենք, մինչ 1941թ. հունիսի 22-ը ԽՍՀՄ-ը ֆաշիստկան Գերմանիայի նման զբաղված էր հարևան երկրների վրա հարձակվելով և իր տարածքներն ընդլայնելով: Գերմանիան այդ ընթացքում հարձակվեց Լեհաստանի, Բելգիայի, Հոլանդիայի, Դանիայի, Ֆրանսիայի, Նորվեգիայի ու Մեծ Բրիտանիայի վրա, Իսկ Սովետայան միությունը՝ Լեհաստանի, Ֆինլանդիայի, Լիտվայի, Լատվիայի, Էստոնիայի վրա և ագրեսիայի սպառնալիքով խլեց Ռումինիայի մի մասը: Որակական տարբերություն չկա:
Երկու ռազմական գերտերությունների բախումը պատմական օրինաչափություն էր, այլ ոչ թե «ուխտադրուժ Գերմանիայի հարձակում», ինչպես ներկայացվում է խորհրդային քարոզչամեքենայի կողմից և շարունակվում է ներկայացվել մինչ օրս: Տրամաբանական էր, որ երբ երկու ագրեսոր կայսրություններ փորձում են ձեռք բերել հեգեմոնիա, և այդ ճանապարհին գրավում են Եվրոպայի հսկայական մասը, վաղ թե ուշ բախվելու են միմյանց, քանի որ ընդլայնվելու այլ տարբերակ չկար:
Իսկ այդ տարածքներում ապրող տասնյակ ժողովուրդների կամքն ու իրավունքները չէր հետաքրքրում ոչ Սովետական միությանը, ոչ էլ ֆաշիստական Գերմանիային:

В армянской действительности начавшийся с 22 июня 1941 года период принято называть Великой Отечественной войной против фашисткой агрессии. Попробуем привести факты и выяснить, насколько оправданными являются эти утверждения.
Пакт Молотова – Риббентропа
23 августа 1939 году министр иностранных дел СССР Вячеслав Молотов и рейхсминистр иностранных дел фашистской Германии Иоахим Иоахим фон Риббентроп подписали договор о взаимном ненападении, который был назван их фамилиями «Пакт Молотова-Риббентропа».
Как позже выяснилось , у договора была секретная часть, которая предполагала новое разделение Европы. Так, согласно этому договору, СССР получал часть Прибалтики (за исключением Литвы), Польши и Румынии. В рамках этого же договора, к «зоне интересов» СССР была отнесена также и Финляндия.
Согласно пункту 4 этого протокола, стороны обязались не публиковать его. Верховный Совет СССР утвердил этот пакт 31 августа. Сразу после чего, 1 сентября гитлеровская Германия напала на Западную Польшу. А 17 сентября Красная армия вошла в восточные районы Польши. 28 сентября разделение Польши закончилось договором о дружбе и границе, который был подписан между СССР и Германией. Этот договор также имел два секретных пункта, согласно которым Литва переходила в круг интересов СССР (за исключением Сувалкской губернии).
После захвата ряда европейских стран, 30 ноября 1939 года Советский союз напал на Финляндию, за что СССР, как явный агрессор, был исключен из Лиги Наций. Несмотря на то, что Финляндия по заключенному 12 марта договору согласилась передать СССР Выборгскую губернию, тем не менее, последний 13 марта напал на Выборг, нарушив мирный договор, подписанный в предыдущий день.
14 июня 1940 года руководство СССР представило Литве ультиматум, а 16 июня -Латвии и Эстонии. 15 июня силы советской Красной Армии вошли в Литву, а 17 июня в Латвию и Эстонию. Очень быстро был положен конец независимости этих прибалтийских стран, а оказавшие тому сопротивление десятки тысяч людей были сосланы.
26 июня 1940 года Молотов передал послу Румынии в СССР заявление советского правительства, по которому они требовали Бессарабию и северную область Буковины. Опасаясь войны, 27 июня королевский совет Румынии принял решение удовлетворить требования Советского Союза и передать им вышеуказанные территории. После установления советской власти из этих районов было сослано 29 839 человек.
Не будет лишним напомнить, что в пакте Молотова-Риббентропа был пункт, согласно которому стороны не вступали в альянс с третьей страной, если они угрожали одной из сторон. Усилия Англии и Франции создать альянс с СССР против германской агрессии, окончательно провалились до 1941 года.
Достойные друг друга агрессоры
Как мы видим, до 22 июня 1941 года Советский Союз, также как и фашистская Германия, был занят нападениями на соседние страны и расширением своих территорий. За это время Германия напала на Польшу, Бельгию, Голландию, Данию, Францию, Норвегию и Великобританию, а Советский Союз на Польшу, Финляндию, Литву, Латвию, Эстонию и под угрозой агрессии захватил Молдову. Качественной разницы нет.
Столкновение двух военных сверхдержав было исторической закономерностью, а не «вероломным нападением Германии», как это представляется советской пропагандистской машиной и продолжает представляться по сей день. Было логичным, что если бы два агрессора захватили всю Европу, то рано или поздно они напали бы друг на друга, потому что другого места для расширения не было.
А воля и право десятков народов, проживающих на этих территориях, не интересовали ни Советский Союз, ни фашистскую Германию.