Հայաստանի ժողովրդավարությունը «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթի» զեկույցում
Հունվարի  31-ին «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթ» բրիտանական հեղինակավոր հետազոտական և խորհրդատվական ընկերությունը հրապարակեց իր ամենամյա հաշվետվությունը ժողովրդավարության վերաբերյալ։ «Ժողովրդավարության ինդեքս-2017» վերնագիրը կրող զեկույցը ներկայացնում է ամփոփ տեղեկատվություն` նախորդ տարվա ընթացքում աշխարհի 165 երկրներում և 2 տարածքային միավորներում ժողովրդավարության միտումների մասին։ Ինչպես միշտ, զեկույցը տեղեկություններ է պարունակում նաև Հայաստանի մասին։
Հիբրիդային ռեժիմ
Զեկույցը մի շարք հատկանիշների (ընտրական գործընթացներ և բազմակարծություն, քաղաքացիական ազատություններ, կառավարության գործունեության գնահատական, քաղաքական մասնակցություն և քաղաքական մշակույթ) ուսումնասիրության հիման վրա յուրաքանչյուր երկրի տալիս է 0-10 միավոր, ընդ որում 0-ն բացասական ցուցանիշն է, իսկ 10-ը՝ դրականը։ Համաձայն զեկույցի՝ երկրները, ըստ իրենց կառավարման համակարգի, դասակարգվում են չորս հիմնական խմբի․ «լիարժեք ժողովրդավարություններ» (8-10 միավոր), «թերի ժողովրդավարություններ» (6-8 միավոր), «հիբրիդային ռեժիմներ» (4-6 միավոր) և «ավտորիտար ռեժիմներ» (4 և ցածր միավոր)։ Հայաստանը այս տարի դասակարգվել է «հիբրիդային ռեժիմների» շարքին, այնինչ՝ նախորդ տարի ՀՀ-ն «ավտորիտար ռեժիմների» շարքում էր։
Հայաստանի դիրքի բարելավումը զեկույցի հեղինակները հիմնավորում են այն հանգամանքով, որ Հայաստանը նախագահական համակարգից անցում է կատարել խորհրդարանականի։ Ընդ որում, 165 երկրների շարքում Հայաստանը 111-րդ տեղում է՝ Պակիստանի (110) և Իրաքի (112) միջև: Այսինքն, ըստ «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթի», Պակիստանը Հայաստանից ավելի ժողովրդավար է։ Հայաստանից ավելի ժողովրդավար են նաև Նիկարագուան, Թայլանդը, Պաղեստինը և Նիգերը։
Կառավարության գործունեության գնահատականը` ավտորիտար
Թեև Հայաստանը այս տարի «ավտորիտար ռեժիմների» շարքում չէ, սակայն ըստ զեկույցի՝ 2017թ․ ՀՀ ժողովրդավարության հավաքական միավորը 4,11 է, մինչդեռ 4 և 4-ից ցածր միավորների դեպքում երկիրը համարվում է ավտորիտար։ Նախորդ տարի ՀՀ ցուցանիշը 3․88 էր, այսինքն՝ 0,11 միավորի շնորհիվ է, որ այս տարի ևս ավտորիտար համակարգերի շարքին չենք դասվել: ՀՀ ժողովրդավարության հավաքական միավորը ձևավորվել է հետևյալ ենթամիավորների համադրությունից՝
Փաստորեն, Հայաստանի կառավարության գործունեությունը և քաղաքական մշակույթը Հայաստանում ավտորիտար պետության ցուցանիշներ ունեն։ Բարեաբախտաբար մյուս երեք ենթացուցանիշները մեզ թույլ են տալիս Իրաքից փոքր-ինչ ավելի ժողովրդավար համարվել։ Ուշագրավ է, որ աշխարհի ամենաքիչ ժողովրդավար երկրներից մեկի՝ Սաուդյան Արաբիայի կառավարության գործունեությունը ևս գնահատվել է 2.86 միավոր։ Նմանատիպ ցուցանիշ ունի նաև Լաոսը:
Տարածաշրջան
Միաժամանակ Հայաստանից ավելի բարվոք վիճակում են գտնվում Մոլդովան` 78-րդ տեղում, Վրաստանը՝ 79, և Ուկրաինան՝ 83, իսկ ավելի վատ վիճակում՝ Բելառուսը՝ 138, ու Ադրբեջանը՝ 148։  Ընդ որում, ի տարբերություն «հիբրիդային ռեժիմ» համարվող Մոլդովայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի և Հայաստանի՝ Բելառուսն ու Ադրբեջանը ավտորիտար համակարգեր են։
Ուշագրավ է, որ ԵԱՏՄ երկրներից միայն Ղրղզստանն է «հիբրիդային ռեժիմ» և իր 5.11 ընդհանուր ցուցանիշով Հայաստանից ավելի բարձր տեղ է զբաղեցնում ցուցակում։ Մյուս անդամները՝ ՌԴ-ն (3.17 հավաքական միավոր), Բելառուսը (3.13 հավաքական միավոր) և Ղազախստանը (3.06 հավաքական միավոր) բոլորն էլ ավտորիտար համակարգերի շարքում են՝ համապատասխանաբար 135, 138 և 141-րդ տեղերում։
Այսպիսով, ըստ «Էկոնոմիստ ինթելիջենս յունիթի»՝ Հայաստանը այս տարի գրանցել է փոքրիկ ժողովրդավարական առաջընթաց, սակայն դեռևս չի հասել Պակիստանի ժողովրդավարության մակարդակին, իսկ ՀՀ կառավարության գործունեությունը գնահատվել է Սաուդյան Արաբիայի կառավարությանը համարժեք։

Британская авторитетная исследовательская и консалтинговая организация Economist Intelligence Unit (EIU) 31 января опубликовала свой ежегодный доклад касательно демократии. В докладе «Индекс демократии – 2017» представлена сводная информация о тенденциях развития демократии в 165 странах мира и двух территориях за последний год. Как и всегда в докладе содержится информация также и об Армении.
Гибридный режим
На основе изучения ряда критериев (электоральный процесс и плюрализм, гражданские свободы, оценка деятельности правительства, политическое участие и политическая культура) доклад дает каждой стране от 0 до 10 баллов, где 0 – отрицательный показатель, а 10 – положительный. Согласно докладу, страны в соответствии с их системой управления разделены на четыре основные группы: «полные демократии» (8-10 баллов), «ущербные демократии» (6-7,9), «гибридные режимы» (4-5,9) и «автократии» (ниже 4). В этом году Армения была классифицирована как «гибридный режим», а в прошлом году Армения была в числе «авторитарных режимов».
Улучшение позиции Армении основано на том, что Армения перешла с президентской формы правления на парламентскую. При этом среди 165 стран Армения занимает 111-е место и находится между Пакистаном (110-е) и Ираком(112-е). То есть, по данным Economist Intelligence Unit, Пакистан более демократичен, чем Армения. Никарагуа, Таиланд, Палестина и Нигер также более демократичны, чем Армения.
Без пяти минут авторитария
Хотя в этом году Армения не входит в число «авторитарных режимов», однако согласно докладу, собирательный балл демократии РА в 2017 году составляет 4,11, между тем как в случае 4 баллов и ниже страна считается авторитарной. В прошлом году индекс Армении составлял 3,88, то есть именно благодаря 0,11 баллам в этом году Армения не была причислена к авторитарным режимам.
Фактически, деятельность армянского правительства и политическая культура имеют в Армении индексы авторитарного государства. К счастью, другие три критерия позволяют нам считаться чуть более демократичными, чем Ирак. Примечательно, что деятельность правительства Саудовской Аравии, одной из наименее демократических стран в мире, также была оценена в 2,86 балла. Аналогичный индекс имеет также Лаос.
Регион
В то же время в более благоприятном состоянии, чем Армения, находятся Молдова -78-е место, Грузия – 79-е и Украина – 83-е, а в худшем – Беларусь-138-е и Азербайджан – 148-е. При этом, в отличие от Молдовы, Грузии, Украины и Армении, которые считаются «гибридными режимами», Беларусь и Азербайджан являются авторитарными системами.
Примечательно, что из стран ЕАЭС только Кыргызстан считается гибридным режимом и с 5.11 баллами занимает более высокое место в списке, чем Армения. Другие страны-члены – Россия (3.06 баллов), Беларусь (3.13 баллов) и Казахстан (3.06 баллов) в числе авторитарных систем на 135-м, 138-м и 141-м местах соответственно.
Таким образом, по данным Economist Intellectual Institute, в этом году Армения зарегистрировала маленький демократический прогресс, однако еще не достигла уровня демократии в Пакистане, а деятельность правительства Армении была оценена эквивалентно правительству Саудовской Аравии.