ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախագահության 10 տարիները մի կարևոր փոփոխություն բերեցին հայկական քաղաքական կյանք, այն է՝ «քաղաքականություն» երևույթի հանդեպ նեգատիվ վերաբերմունքի ձևավորումն ու քաղաքականությամբ զբաղվելու «տաբուի» առաջացումը։
«Մի քաղաքականացրեք»
Այս տարիների ընթացքում քաղաքական հարցերը չքաղաքականացնելու կոչերը իշխող Հանրապետական կուսակցության անդամների խոսքում սովորական երևույթ են դարձել։ Չքաղաքականացնելու կոչերով հանդես է եկել Արմեն Աշոտյանը, ով դեռ իր Կրթության և գիտության նախարար եղած տարիներին պնդում էր, որ պետք չէ քաղաքականացնել իր այն ժամանակ ղեկավարած կառույցի աշխատանքը, երբ հանրային քննարկում էր ծավալվել քաղաքական հայացքների պատճառով ուսումնական հաստատությունների աշխատակիցների վրա ճնշում գործադրելու վերաբերյալ։ 2017թ․ հունիսին նման կոչով հանդես եկավ Հրազդանի քաղաքապետ ՀՀԿ-ական Արամ Դանիելյանը։ Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի ամռանը հանրային բողոքի ալիք էր բարձրացել, քանի որ Արամ Դանիելյանը որևէ պատասխանատվության չէր ենթարկվել ծառայողական մեքենայի հանդեպ անփութության համար, երբ նրա անչափահաս որդին իր ծառայողական մեքենայով 59-ամյա քաղաքացու վրաերթի էր ենթարկել։
Նմանատիպ բազմաթիվ օրինակներ կարելի է բերել։ Անգամ ոստիկանության պաշտոնյաներն են պարբերաբար տարբեր ցույցերի մասնակիցներից պահանջում «չքաղաքականացնել պահանջները»: Իշխանությունը անցած տարիներին հստակ ապացուցել է, որ ձգտում է հնարավորինս ապաքաղաքականացնել քաղաքական կյանքը և քաղաքականություն բառին բացասական հնչերանգ տալ։ Այսպիսի հայտարարություններն այնքան են տարածվել, որ որոշ օնլայն հարթակներում քաղաքացիները անգամ սկսել են կիրառել #չքաղաքականացնել հաշթագը՝ սարկաստիկ նրբերանգով։
Չքաղաքականացված նախագահ
Թերևս այս տենդենցի կուլմինացիան դարձավ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ապագա նախագահի հատկանիշների վերաբերյալ։ Հունվարի 16-ին նա հայտարարել էր, որ ապագա նախագահը պետք է անկողմնակալ մարդ լինի, որը երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել և կուսակցության անդամ չի եղել: Փաստորեն, այս հայտարարությունը ևս մեկ անգամ բացասական նրբերանգ է հաղորդում «քաղաքականություն» բառին։ Ըստ Սերժ Սարգսյանի, եթե որևէ անհատ երբևէ քաղաքականությամբ զբաղվել է, ապա չի կարող անկողմնակալ լինել։ Միաժամանակ հարց է ծագում, թե ինչպե՞ս պետք է նախագահի պաշտոնը զբաղեցնի մի մարդ, ով երբևէ քաղաքականությամբ չի զբաղվել ու կուսակցության անդամ չի եղել։ Նույնն է, թե հաջորդ միջազգային շախմատային օլիմպիադային Հայաստանից ուղարկվի մի մասնակից, ով նախկինում միայն ֆուտբոլ է խաղացել։
Ինչո՞վ է պայմանավորված ապաքաղաքականացնելու այս միտումը։ Ստեղծվում է այնպիսի տպավորություն, որ քաղաքականությանը և դրանով զբաղվելուն բացասական նրբերանգ տալով ու հնարավոր բոլոր քաղաքական հարցերը ապաքաղաքականացնելով, Հանրապետական կուսակցությունը փորձում է հանրության մոտ կարծրացնել հետևյալ պատկերացումները՝ 1․ քաղաքականությունը վատն է, մի խառնվեք այդ գործընթացին, 2․ քանի որ քաղաքականությունը կեղտոտ պրոցես է, քաղաքականությամբ զբաղված մարդն ինքն էլ անպատճառ կեղտոտվում է։ Եվ, ի վերջո, եթե հանրությունը քաղաքականությունը բացասական երևույթ է համարում ու դրանից հեռու է մնում, ապա այն դառնում է բացառապես Հանրապետական կուսակցության մենաշնորհը։
Հետևաբար Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը պարզապես փոքր դրվագ չէ, այլ հստակ պրոցեսի՝ «քաղաքականությամբ զբաղվելու մենաշնորհի» ստեղծման գործընթացի կուլմինացիա։
Վերջում հիշեցնենք, որ քաղաքականություն բառը, իր դասական «ոչ հայկական» իմաստով, հունարենից թարգմանաբար (հուն.՝ πολιτικός, politikos բառից) նշանակում է «քաղաքացիների, քաղաքացիների համար կամ քաղաքացիներին վերաբերող»։ Հետևաբար ցանկացած հարց, որ վերաբերում է ՀՀ շարքային քաղաքացուն, քաղաքական է, ու քանի որ այդ հարցերի վերաբերյալ հստակ պատկերացում ունենալն ու դրանցում մասնակցություն ցուցաբերելը ցանկացած քաղաքացու անխուսափելի պարտքն է, ապա մենք բոլորս այս կամ այն կերպ մասնակցում ենք քաղաքականությանը։ Նույնիսկ չքաղաքականացված լինելու որոշումն է քաղաքականության տարբերակ, ուստի ՀՀ նոր նախագահի թեկնածու դժվար թե գտնվի Հայաստանում կամ աշխարհի որևէ այլ կետում։

10 лет правления действующего президента Сержа Саргсяна внесли в армянскую политическую жизнь очень важное изменение – формирование негативного отношения к явлению «политика» и появление «табу» на занятие этой политикой.
«Не политизируйте»
Призыв не политизировать политические вопросы, звучащий в речах представителей правящей Республиканской партии, стал за эти годы самым обычным явлением. Не политизировать призывал Армен Ашотян, который еще в бытность свою министром образования и науки утверждал, что не следует политизировать работу возглавляемого им в то время ведомства, когда публично обсуждался вопрос оказания давления на сотрудников учебных заведений из-за их политических взглядов. В июне 2017 года с таким призывом выступил республиканский мэр Раздана Арам Даниелян. Напомним, что летом прошлого года поднялась волна общественного протеста, поскольку Арам Даниелян не был привлечен к ответственности за халатное отношение к служебному автомобилю, когда его несовершеннолетний сын сбил на этом служебном автомобиле 59-летнего мужчину.
Можно привести множество таких примеров. Даже полицейские чиновники периодически требуют от участников различных акций протеста «не политизировать требования». Власть за прошедшие годы ясно показала, что стремится максимально деполитизировать политическую жизнь и придать слову «политика» негативный оттенок. И такие заявления распространились настолько, что некоторые граждане даже начали употреблять на сетевых площадках хэштег #неполитизировать, придавая ему оттенок сарказма.
Неполитизированный президент
А кульминацией этой тенденции стало заявление Сержа Саргсяна о качествах будущего президента. 16-го января он заявил, что будущий президент должен быть беспристрастным человеком, который никогда не занимался политикой и не состоял в партии. Это заявление фактически снова бросает тень на слово «политика». Согласно Сержу Саргсяну, если человек когда-либо занимался политикой, он не может быть беспристрастным. В то же время, рождается вопрос, как пост президента может занимать человек, который никогда не занимался политикой и не состоял в партии? Это как отправить из Армении на международную шахматную олимпиаду участника, который раньше играл только в футбол.
Чем обусловлена эта тенденция к деполитизации? Создается впечатление, что Республиканская партия, придавая политике и занятию ею негативный оттенок и деполитизируя все возможные политические вопросы, пытается сформировать в обществе следующие стереотипы: 1. политика плохая, не вмешивайтесь в этот процесс; 2. поскольку политика – грязный процесс, человек, занимающийся политикой, и сам непременно испачкается. И, наконец, если общественность считает политику негативным явлением и держится от нее подальше, последняя становится абсолютной монополией Республиканской партии.
Следовательно, заявление Сержа Саргсяна – это не просто маленький эпизод, а кульминация конкретного процесса – процесса создания «монополии на занятие политикой».
В заключение напомним, что слово «политика» в своем классическом, «не армянском» смысле, в переводе с греческого ( от греч. слова πολιτικός, politikos) означает «принадлежащий гражданам, гражданский». Следовательно, любой вопрос, касающийся рядового гражданина РА, является политическим, и поскольку формирование конкретного представления об этих вопросах и принятие участия в них – неизбежный долг любого гражданина, все мы так или иначе участвуем в политике. И даже решение о том, чтобы не быть политизированными, является вариантом политики, следовательно, едва ли в Армении или любой другой точке мира найдется подходящий кандидат на пост нового президента РА.