Սերժ Սարգսյանի նախագահության տասնամյա շրջանը Հայաստանի ներքաղաքական կյանք է վերադարձրել անձի պաշտամունքը։ Ամեն ինչ, թերևս, սկսվեց դպրոցների պատերին Սերժ Սարգսյանի հազարավոր նկարները փակցնելուց և ավարտվեց նրանով, որ առաջին անգամ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող անձը փոխեց Հայաստանի սահմանադրությունը՝ սեփական իշխանությունը երկարացնելու նպատակով, և իր իսկ ղեկավարած կուսակցության կողմից հայտարարվեց անփոխարինելի։
Անփոխարինելի ղեկավար
Սերժ Սարգսյանի անփոխարինելիության մասին թեզն ի սկզբանե սահմանափակվում էր Հանրապետական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում նրա անփոխարինելի լինելու մասին հայտարարություններով։ 2017 թվականի դեկտեմբերին ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարեց, որ «Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ-ի անփոխարինելի առաջնորդն է՝ անկախ նրանից, դա ում դուրը կգա, ում դուրը չի գա»։ 2018 թվականի փետրվարին օֆշորային սկանդալների մասնակից, Պանամական փաստաթղթերի հերոս, ԴԱՀԿ ծառայության նախկին ղեկավար Միհրան Պողոսյանն իր հերթին հայտարարեց, որ Սերժ Սարգսյանն անփոխարինելի է։ «Որպես Հանրապետական կուսակցության նախագահ՝ այսօր ինքն անփոխարինելի է»,- նշել էր նա։
2018-ի մարտին նմանօրինակ հայտարարություն արեց նաև Հանրապետական կուսակցության մեկ այլ կարկառուն ներկայացուցիչ՝ Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը: Ըստ նրա՝ անցած երեսուն տարիներն ապացուցել են, որ Սերժ Սարգսյանն անփոխարինելի է։ Սահմանադրական փոփոխություններից և խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցումից հետո ընդամենը երկու տարում Հանրապետական կուսակցությունը կարողացավ Սերժ Սարգսյանի անփոխարինելիությունը դարձնել դոգմա, համաձայն որի Սերժ Սարգսյանը այն միակ պետական գործիչն է, ում ներկայությունը երկրի ղեկին Հայաստանի բարեհաջող գոյության միակ երաշխիքն է։
Անվտանգության երաշխավորող
Սերժ Սարգսյանին որպես Հայաստանի բարեհաջող գոյատևման միակ գրավական ներկայացնելու ճանապարհին Հանրապետական կուսակցությունը սկսեց ակտիվորեն շրջանառել ՀՀ անվտանգության կախվածությունը Սերժ Սարգսյանից։ Արդեն 2017 թվականի կեսերից Սերժ Սարգսյանը Հանրապետական կուսակցության անդամների կողմից ակտիվորեն ներկայացվել է որպես Հայաստանի անվտանգությունը երախշավորող անձ։ «Հանրապետության նախագահը` որպես իմ ղեկավար, որպես անվտանգության երաշխավոր, կատարում է իր բոլոր գործառույթները»,- նշել էր 2017թ. նոյեմբերին Հրանուշ Հակոբյանը։
Ապրիլի 7-ին «Արմենիա» հեռուստաընկերությունը եթեր հեռարձակեց Սերժ Սարգսյանի մասին պատմող 80 րոպեանոց «Համբերատար բանակցողը» վավերագրական ֆիլմը, որն ավելի շատ նախընտրական գովազդ էր հիշեցնում, քան փաստագրական ֆիլմ։ Սարգսյանն այս ֆիլմում ներկայացվում է որպես Հայաստանի անվտանգության երաշխավոր, ում օրոք Հայաստանը անվտանգություն սպառող երկրից դարձել է անվտանգություն արտահանող երկիր։
Ինքը՝ Սերժ Սարգսյանը, ևս մարտի 19-ին tert.am-ի հետ հարցազրույցում հնարավոր էր համարել երկրի վարչապետի պաշտոնի ստանձնումը, քանի որ կան ներքին և արտաքին սպառնալիքներ, որոնց հետ ինքը չի կարող հաշվի չնստել։
Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ առաջին նախագահն է, ում օրոք Հայաստանը կրել է տարածքային կորուստներ։ 2016 թվականի ապրիլյան բախումների ժամանակ՝ նրա նախագահության 8-րդ տարում, Հայաստանը հնարավոր հարձակման համար բավականաչափ նախապատրաստված չէր, իսկ մի շարք հարցեր, որոնք մտահոգում են հասարակության լայն շերտերին, ինչպես, օրինակ, բանակում առկա կոռուպցիայի խնդիրը, մնացել են անպատասխան 2016 թվականի ապրիլից ի վեր։
Սերժ Սարգսյանին որպես ՀՀ անվտանգության երաշխիք ներկայացնելը, իսկ նրա վարչապետ դառնալը որպես ներքին և արտաքին սպառնալիքներից երկիրը փրկելու միակ հնարավորություն ներկայացնելը դասական ավտորիտարիստական մանիպուլյացիա է, որը մեկ անձի գոյությունը կառավարության ղեկին դարձնում է անփոխարինելի, նրա հեռացումը՝ վտանգավոր։ Վերը նկարագրվածը Սերժ Սարգսյանի անձի պաշտամունքի դրսևորում է, որը նպատակ ունի ժողովրդավարության սկզբունքները խախտելով՝ արդարացնել կոնկրետ անձի իշխանության անժամկետ պահպանումը։

Десятилетний период президентства Сержа Саргсяна вернул во внутриполитическую жизнь Армении культ личности. По-видимому, все началось с развешиваниях на стенах школ сотен портретов Сержа Саргсяна, и привело к тому, что впервые после развала СССР лицо, занимающее пост президента РА, изменило Конституцию Армении в целях продления собственной власти и было объявлено возглавляемой им же партией незаменимым.
Незаменимый руководитель
Тезис о незаменимости Сержа Саргсяна изначально ограничивался заявлениями о его незаменимости на посту руководителя Республиканской партии. В декабре 2017 года вице-председатель НС, секретарь РПА Эдуард Шармазанов заявил, что «Серж Саргсян – незаменимый лидер РПА, независимо от того, кому это понравится, а кому – нет». В феврале 2018 года участник оффшорных скандалов, герой Панамских документов, бывших руководитель СПИСА Мигран Погосян, в свою очередь, заявил о незаменимости Сержа Саргсяна. «Как председатель Республиканской партии он сегодня незаменим», – отметил он.
В марте 2018 года с подобным заявлением выступил еще один ярких представитель Республиканской партии – бывший губернатор Сюникской области Сурик Хачатрян. По его словам, прошедшие тридцать лет доказали, что Серж Саргсян незаменим. Всего за два года после Конституционных реформ и перехода к парламентской системе управления Республиканской партии удалось сделать незаменимость Сержа Саргсяна догмой, согласно которой, Серж Саргсян – тот единственный государственный деятель, присутствие которого у руля страны является единственной гарантией благополучного существования Армении.
Гарант безопасности
На пути представления Сержа Саргсяна единственным залогом благополучного существования Армении Республиканская партия стала активно утверждать о зависимости безопасности РА от Сержа Саргсяна. Уже с середины 2017 года Серж Саргсян активно представлялся членами Республиканской партии как лицо, гарантирующее независимость. «Президент Республики выполняет все свои функции как мой руководитель, как гарант безопасности», – сказала в ноябре 2017 года Грануш Акопян.
7 апреля телекомпания «Армения» выпустила в эфир 80-минутный документальный фильм «Терпеливый переговорщик», рассказывающий о Серже Саргсяне и напоминающий скорее предвыборную рекламу, чем документальный фильм. Саргсян в этом фильме представлен как гарант безопасности Армении, при ком Армения из страны-потребителя безопасности превратилась в страну-экспортера безопасности.
Сам Серж Саргсян в интервью tert.am от 19-го марта тоже отметил вероятность, что станет премьер-министром, поскольку существуют внутренние и внешние угрозы, с которыми он не может не считаться.
Напомним, что Серж Саргсян – первый президент РА, при котором Армения потеряла территории. В ходе апрельских боевых действий 2016 года, на 8-м году его президентства, Армения не была достаточно подготовлена к возможному нападению, а некоторые вопросы, беспокоящие широкие слои общества, как, к примеру, проблема коррупции в армии, так и остались без ответа с апреля 2016 года и до сих пор.
Представление Сержа Саргсяна как гарантию безопасности РА, а его премьеризацию – как единственную возможность спасти страну от внутренних и внешних угроз – это классическая авторитарная манипуляция, которая делает человека, в руках которого находятся бразды правления, незаменимым, а его уход – опасным. Вышеописанное – не что иное, как проявление культа личности Сержа Саргсяна, цель которого – оправдание бессрочного сохранения власти конкретным человеком в нарушение принципов демократии.