Ինչպես հայտնի է, 2018 թվականի մարտին ՀՀ Ազգային ժողովն ընտրելու է հանրապետության 4-րդ նախագահին, որն իր պաշտոնը կստանձնի ապրիլի 9-ից:
2017 թվականի դեկտեմբերի 14-ին «Ելք» կուսակցությունների դաշինքը հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանին նախագահի թեկնածու առաջադրելու մտադրության մասին: 2018 թվականի հունվարի 19-ին Սերժ Սարգսյանը նախագահի թեկնածու առաջադրվելու հրապարակային առաջարկ է արել Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանին:
Առայժմ ո՛չ Արտակ Զեյնալյանը, ո՛չ Արմեն Սարգսյանը ՀՀ պատգամավորների մեկ քառորդի կողմից առաջադրված թեկնածուներ չեն (Արմեն Սարգսյանը նաև վերջնական որոշման մասին չի հայտարարել), ինչպես սահմանում է ՀՀ Սահմանադրությունը:
Թեև ՀՀ նախագահի թեկնածուների առաջադրումն ու նախագահի ընտրությունը բացառապես ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների լիազորությունն է, սակայն երկու հավակնորդներն էլ ցանկություն են հայտնել հանդիպել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Գնահատելով Արմեն Սարգսյանի և Արտակ Զեյնալյանի մոտեցումը՝ քաղաքացիական հասարակության հետ հանդիպելու պատրաստակամությունը, կարևորելով նախագահի ընտրություններում հանրության լայն շրջանակների ներգրավումն ու գաղափարների մրցակցությունը, ինչպես նաև ցանկանալով հանրապետության նախագահի հնարավոր թեկնածուներին ներկայացնել քաղաքացիական հասարակության դիրքորոշումները մի շարք հարցերի վերաբերյալ՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս հայտարարում ենք Արտակ Զեյնալյանի և Արմեն Սարգսյանի հետ միաժամանակյա հանդիպման առաջարկության մասին:
ՀՀ նախագահի թեկնածուների երկու հավակնորդների հետ միաժամանակյա հանդիպման ժամանակ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հնարավորություն կունենան լսել նրանց դիրքորոշումները իրենց հնչեցրած հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաև հայտնել իրենց ակնկալիքները հանրապետության ապագա նախագահից։

Как известно, в марте 2018 года Национальное собрание РА выберет 4-го президента республики, который вступит в должность с 9-го апреля.
14-го декабря 2017 года альянс партий «Выход» объявил о намерении выдвинуть на пост президента кандидатуру депутата НС Артака Зейналяна. 19-го января 2018 года Серж Саргсян публично предложил баллотироваться на этот пост послу РА в Великобритании Армену Саркисяну.
Пока ни Артак Зейналян и ни Армен Саркисян не являются кандидатами, выдвинутыми четвертью депутатов НС РА (а Армен Саркисян даже не объявлял об окончательном решении), как того требует Конституция РА.
Хотя выдвижение кандидатов на пост президента РА и выборы президента относятся к исключительной компетенции депутатов Национального собрания РА, однако оба претендента выразили желание встретиться с представителями гражданского общества.
Оценив подход Армена Саркисяна и Артака Зейналяна – готовность встретиться с гражданским обществом, – отмечая важность вовлечения широких кругов общества в выборы президента и конкуренции идей, а также желая представить потенциальным кандидатам на пост президента республики позиции гражданского общества по ряду вопросов, мы, нижеподписавшиеся организации, заявляем о предложении одновременной встречи с Артаком Зейналяном и Арменом Саркисяном.
Во время одновременной встречи с двумя претендентами на пост президента РА представители организаций гражданского общества смогут услышать позиции последних по озвученным ими вопросам, а также выскажутся о своих ожиданиях от будущего президента республики.