Հայաստանի մի շարք քաղաքներում վերջին օրերին ընթացող ցույցերն ու երթերն ունեն մի քանի կարևոր առանձնահատկություններ, որոնք Հայաստանի երրորդ հանրապետության պատմության մեջ եզակի են և արժանի քննարկման։
Մասնակիցների տարիքային հարաբերակցությունը
Առաջին անգամ 1988թ․ ի վեր Հայաստանում զանգվածային ցույցերի մասնակիցների մեծամասնությունը 35 տարեկանից ցածր անձինք են։ Ուշագրավ է, որ ցուցարարների մի ստվար հատված կազմում են ուսանողներն ու բարձր դասարանների աշակերտները։ Եվ չնայած Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին բնորոշ ուսումնական հաստատությունների բարձր քաղաքականացվածությանը՝ ցույցերի մեկնարկի պահից ուսանողական դասադուլներն ու ակցիաները շարունակվում են։ Ավելին՝ ցուցարարները ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ արդեն երկու անգամ եկել են Երևանի պետական համալսարան։
Մասնակիցների թիվը
Եվս մի կարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ ցույցերի մասնակիցների թիվն աննախադեպ բարձր է։ Ապրիլի 17-ին, ըստ անօդաչու թռչող սարքի լուսանկարների տվյալների վերլուծության՝ Հանրապետության հրապարակի հանրահավաքին մասնակցել է 33-35 հազար մարդ։ Թեև դեռևս բարդ է հստակ թվեր մատնանշել, սակայն հանրապետության տարբեր քաղաքաներում և Երևանի տարբեր վայրերում ընթացող ցույցերի մասնակիցների թիվը ապրիլի 18-ին գերազանցել է 35 հազարը։ Ընդ որում՝ մինչև 25 տարեկան մասնակիցների շրջանակում աղջիկների թիվը ևս աննախադեպ բարձր է՝ Հայաստանում նախկինում անցկացված որևէ հանրահավաքի համեմատ։
Դինամիկա
Ցույցերն ու քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներն ունեն նաև շատ հետաքրքիր դինամիկա։ Դրանք առաջանում են ինքնաբուխ կերպով՝ հաճախ 4-5 հոգու կողմից ճանապարհային երթևեկությունը կանգնեցնելու արդյունքում։ Ավելին, չնայած զանգվածային ցույցերի ժամանակ փողոցներում գիշերելու Հայաստանում տարածված պրակտիկային՝ ապրիլի 17-ի երեկոյան Նիկոլ Փաշինյանը ցուցարարներին կոչ արեց գնալ տուն և կրկին հավաքվել առավոտյան։ Վերջին տասնամյակում սա առաջին նմանօրինակ դեպքն է, երբ մի քանի հազարանոց ցույցերի մասնակիցները գնում են երեկոյան տուն ու կրկին հավաքվում առավոտյան։
Ուսանողների այս օրերի ակցիաները ուշագրավ են նաև նրանով, որ բերման ենթարկող ոստիկաններից խուսափելու համար նրանք արագ ցրվում են տարբեր ուղղություններով և ապա հավաքվում նոր վայրում, ինչը բարդացնում է նրանց բերման ենթարկելու գործընթացը։
Ապրիլի 17-20-ին տեղի են ունեցել ցույցեր և զանգվածային այլ միջոցառումներ նաև Հայաստանի այլ քաղաքներում, ինչը ևս շարժման ինքնատիպ հատկանիշներից է։ Սովորաբար հանրահավաքների և բողոքների ակցիաների ժամանակ շրջանների բնակչությունը Երևան է գալիս և միանում մայրաքաղաքում տեղի ունեցող գործընթացներին, մինչդեռ այս անգամ ձևավորվում են նաև տեղայնացված մարզային բողոքի ակցիաներ։
Իր հերթին ուշագրավ էր նաև Սփյուռքի արձագանքի դինամիկան։ Բացի հայտնի սփյուռքահայ մշակութային գործիչների, մասնավորապես Սերժ Թանկյանի և Արսինե Խանջյանի արձագանքից, մի շարք սփյուռքահայեր ի նշան ցուցարարների հետ համերաշխության, ապրիլի 17-ին և 18-ին ակցիաներ են կազմակերպել Լոս Անջելեսում, Մոսկվայում, ինչպես նաև Մարսելում, որտեղ ցուցարարները Հայաստանի հյուպատոսարանի առջևում այրել են Սերժ Սարգսյանի դիմանկարը:
Ժամանակակից տեխնոլոգիաներ
Տեխնիկական միջոցների զարգացման և ինտերնետի առկայության շնորհիվ այս ցույցերը, անգամ 2015թ․ «Էլեկտրիկ Երևանի» նստացույցի համեմատ, զգալիորեն ավելի լավ են փաստագրվում՝ նկարների և տեսանյութերի աննախադեպ ծավալների շնորհիվ։ Անգամ ապրիլի 17-ի ուշ երեկոյան Մաշտոց-Թումանյան խաչմերուկում տեղի ունեցած դեպքը, որի ընթացքում կասկածելի արտաքինով անձինք ցուցանակներ և լուսաֆորներ են ջարդել։ Factor TV-ի աշխատակիցները, բարեբախտաբար, հասցրել էին նույն խաչմերուկում գտնվող իրենց գրասենյակից իջնել ներքև և նկարահանել ամեն ինչ՝ ուղիղ եթերով։ Սա հնարավորություն տվեց կանխել միջադեպի վերաբերյալ կեղծ լուրերի տարածումը։
Ժամանակակից տեխնոլոգիաները հնարավոր են դարձրել ինֆորմացիայի անսահմանափակ և արագ հոսքը։ Հաշվի առնելով այն, որ հանրապետական հեռարձակում ունեցող հեռուստաընկերությունները ի սկզբանե գրեթե չէին լուսաբանում շարժումը, դրա մասին տեղեկատվությունը տարածվում է հիմնականում համացանցով։ Ինֆորմացիայի նման հոսք դեռևս հինգ տարի առաջ, երբ սմարթ հեռախոսները համատարած բնույթ չէին կրում, անհնար էր պատկերացնել։
Այսպիսով՝ ապրիլի 17-ից լայն թափ ստացած ցույցերն ու երթերը, զանգվածային համատարած ակցիաները մի շարք առանձնահատկություններ ունեն, որոնք ընթացիկ շարժումը, անկախ դրա գրանցելիք արդյունքից՝ դարձնում են Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ տեղի ունեցած ամենաուշագրավ քաղաքական զարգացումներից մեկը։

Несколько наблюдений в связи с митингами и массовыми акциями в Армении
Митинги и шествия, проходящие в последние дни в ряде городов Армении, имеют несколько важных особенностей, уникальных в истории третьей Республики Армения и заслуживающих рассмотрения.
Возрастное соотношение участников
Впервые с 1988 года большинство участников массовых акций протеста в Армении составляют лица младше 35 лет. Любопытно, что немалую часть демонстрантов составляют студенты и учащиеся старших классов. И, несмотря на высокий уровень политизации учебных заведений, характерный годам президентства Сержа Саргсяна, с момента начала движения акции и забастовки студентов продолжаются. Более того, демонстранты во главе с главой парламентской фракции «Выход» Николом Пашиняном уже дважды побывали в Ереванском государственном университете.
Число участников
Еще одна важная особенность – беспрецедентно большое число участников. 17-го апреля, согласно анализу данных снимков беспилотного летательного аппарата, в митинге на площади Республики участвовало 33-35 тысяч человек. И хотя еще сложно назвать точные цифры, но число участников акций, проводимых в разных городах республики и разных районах Еревана 18-го апреля, превысило 35 тысяч.  Причем число девушек среди участников до 25 лет также беспрецедентно велико в сравнении со всеми митингами, проводимыми когда-либо в Армении.
Динамика
Наблюдается очень интересная динамика митингов и акций гражданского неповиновения. Они начинаются произвольно, часто в результате перекрытия дорожного движения 4-5 активистами. Более того, вопреки распространенной в Армении практике ночевок на улице во время массовых акций, вечером 17-го апреля Никол Пашинян призвал демонстрантов разойтись по домам и снова собраться на следующее утро. Это был первый случай за последнее десятилетие, чтобы несколько тысяч участников акций вечером разошлись по домам, а утром снова собрались.
Студенческие акции в эти дни интересны тем, что они быстро разбегаются в разные стороны, чтобы не попасть в руки полиции, а потом снова собираются, уже в другом месте, что осложняет процесс их задержания.
17-20 апреля проходили акции и другие массовые мероприятия и в других городах Армении, что также является одним из уникальных качеств этого движения. Обычно население районов приезжает на митинги и акции протеста в Ереван и поддерживает процессы, происходящие в столице, а на этот раз формируются и локализованные областные акции протеста.
Любопытна, в свою очередь, и динамика реакции диаспоры. Кроме известных деятелей культуры, в частности, Сержа Танкяна и Арсине Ханджян, рядовые представители диаспоры также отозвались на движение и в знак солидарности 17-го и 18-го апреля проводили акции в Лос-Анджелесе, Москве, а также в Марселе, где демонстранты сожгли у здания консульства Армении портрет Сержа Саргсяна.
Современные технологии
Благодаря развитию технических средств и наличию интернета эти акции, даже в сравнении с сидячей забастовкой «Электрик Ереван» в 2015 году, значительно лучше документируется, чему способствуют беспрецедентные объемы фотографий и видеозаписей. Даже инцидент на перекрестке Маштоц-Туманян поздним вечером 17-го апреля, когда лица подозрительной внешности разбивали вывески и светофоры. К счастью, сотрудники Factor TV успели выйти из своего офиса, расположенного на том же перекрестке, и показать происходящее в прямом эфире. Это позволило предотвратить распространение ложной информации об инциденте.
Современные технологии ускорили поток информации и позволили сделать его неограниченным. Учитывая то, что телекомпании с общереспубликанским вещанием изначально почти не освещали движение, информация о нем распространялась в основном по сети. Еще лет пять назад, когда смарт-телефоны не были так распространены, такой поток информации трудно было даже представить.
Таким образом, митинги и шествия, повсеместные массовые акции, получившие большой размах с 17-го апреля,  отличаются рядом особенностей, благодаря которым движение, независимо от исхода, станет одним из самых примечательных политических событий в новейшей истории Армении.