2004 թվականին ԱՄՆ կոնգրեսը հիմնեց «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիան, որի նպատակն էր ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել ցածր եկամուտ ունեցող այն երկրներին, որոնք համեմատաբար ժողովրդավար են:
2006 թվականին կորպորացիայի և Հայաստանի կառավարության միջև ստորագրվեց աջակցության համաձայնագիրը, որի իրագործումը, սակայն, 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների պատճառով մնաց անավարտ:
Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից անմիջապես հետո Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեն ԱՄՆ պետքարտուղարին ուղղված նամակով բարձրացրեց Հայաստանի վերաբերյալ որոշումը վերանայելու հարցը: Ապա այդ հարցի հետ կապված քայլեր փորձեցին ձեռնարկել Հայաստանի իշխանություններն ու քաղաքացիական հասարակությունը:
Սակայն այս օրերին «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի՝ Հայաստանին դրամաշնորհ տալու հեռանկարը դարձել է գրեթե անհնար՝ բոլորովին նոր պատճառով:
Կոռուպցիան
Ինչպես այլ թեկնածու երկրների համար, այնպես էլ Հայաստանի համար հիմնադրամում կազմվում է քարտ, որով գնահատվում է երկրի համապատասխանելիությունը տնտեսական ազատությունների, արդարադատության և մարդկանց մեջ ներդրման (առողջապահություն և կրթություն) առումով: Տարբեր ցուցանիշների համար կորպորացիան օգտվում է տարբեր հեղինակավոր աղբյուրներից (Համաշխարհային բանկ, Freedom House, Արժույթի միջազգային հիմնադրամ և այլն):
Հայաստանի գործող քարտում հիմնական «կարմիր» (նվազգույն շեմից ներքև) ցուցանիշը կոռուպցիայի վերահսկման ցուցանիշն էր: Այն հիմնվում է Համաշխարհային բանկի զեկույցի վրա, որն իր հերթին հրապարակվում է ամեն տարվա սեպտեմբերին:
Ընդ որում, ՀԲ-ի զեկույցը, որպես կանոն, 12-18 ամսվա վաղեմության իրավիճակ է արտացոլում. հավաքագրվելուց հետո տվյալները բավական երկար ժամանակ մշակվում են և այնուհետև տեղ գտնում զեկույցում: Արդյունքում թավշյա հեղափոխությանը հաջորդող հակակոռուպցիոն զարգացումները հազիվ թե տեղ գտնեն Համաշխարհային բանկի՝ այս տարվա սեպտեմբերին հրապարակվելիք զեկույցում:
Ու թեև քննարկվում էին այս խնդիրը լուծելու որոշ տարբերակներ, սակայն այժմ ի հայտ եկավ նոր և ավելի լուրջ խնդիր:
Հայաստանը հարստացավ
Ինչպես նշվեց, «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիան ֆինանսավորում է ժողովրդավարական արժեքները հարգող ցածր եկամուտներ ունեցող երկրներին: Մասնավորապես, անհրաժեշտ է, որպեսզի երկրի եկամուտները գնահատվեն «lower-middle»-ից («ցածր միջին») ոչ ավել: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի պետությունում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն լինի 3896 ԱՄՆ դոլարից պակաս:
2016-2017 ֆիսկալ տարում (ամերիկյան ցիկլով) Հայաստանում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 3760 դոլար, այնինչ 2017-2018 ֆիսկալ տարում այդ ցուցանիշը հասավ 4000 դոլարի: Այդ հիմքով Համաշխարհային բանկը «ցածր միջին» եկամտով երկրների ցանկից Հայաստանը տեղափոխեց «բարձր միջին» երկրների ցանկ:
Ըստ այդմ, համաձայն 2003 թվականի «Հազարամյակի մարտահրավերին» վերաբերող ԱՄՆ կոնգրեսի ակտի՝ Հայաստանը դուրս կմնա «Հազարմյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի դրամաշնորհների համար հայտ ներկայացնելու իրավունք ունեցող երկրների ցանկից:
Սա, թերևս, չի նշանակում, որ Հայաստանը զրկվել է այդ մոտ 100-150 միլիոն դոլարի դրամաշնորհը ստանալու հնարավորությունից: Այդ ամերիկյան գումարները Հայաստան բերելու այլ հնարավորություններ էլ կան, որոնք կապված չեն ֆորմալ չափանիշների բավարարման հետ և կարող են լինել քաղաքական որոշման արդյունք:

Армения выпала из программ корпорации «Вызовы тысячелетия»
В 2004 году конгресс США учредил корпорацию «Вызовы тысячелетия», целью которой было оказание финансовой помощи сравнительно демократическим странам с тяжелым доходом.
В 2006 году между корпорацией и правительством Армении было подписано соглашение о помощи, осуществление которого, однако, не было доведено до конца из-за событий 1-го марта 2008 года.
Сразу после бархатной революции в Армении Армянский национальный комитет Америки направил письмо госсекретарю США, в котором поднял вопрос о пересмотре решения, связанного с Арменией. Затем определенные шаги в связи с этим вопросом попытались предпринять власти и гражданское общество Армении.
Однако перспектива получения Арменией гранта от корпорации «Вызовы тысячелетия» в наши стала почти неосуществимой, причем совершенно по другой причине.
Коррупция
Как для других стран-кандидатов, так и для Армении в фонде составляется карта, по которой оценивается соответствие страны в плане экономических свобод, правосудия и инвестиций в людей (здравоохранение и образование). Для разных показателей корпорация пользуется различными авторитетными источниками (Всемирный банк,Freedom House, Международный валютный фонд и пр.).
Основным «красным» показателем (ниже минимального порога) в действующей карте Армении является показатель контроля коррупции. Он основывается на докладе Всемирного банка, который, в свою очередь, публикуется в сентябре каждого года.
Причем доклад ВБ, как правило, отражает ситуацию 12-18-месячной давности: после сбора данные довольно долго обрабатываются, после чего попадают в доклад. Следственно, антикоррупционые события, последовавшие за бархатной революцией, вряд ли попадут в доклад Всемирного банка, который будет опубликован в сентябре этого года.
И хотя рассматривались определенные версии решения этой проблемы, теперь появилась другая проблема – посерьезнее.
Армения обогатилась
Как уже указывалось, корпорация «Вызовы тысячелетия» финансирует страны с низким доходом, уважающие демократические ценности. В частности, необходимо, чтобы доходы страны оценивались не более «lower-middle» («низкий средний»). А для этого необходимо, чтобы ВВП на душу населения в стране составлял меньше 3896 долларов США.
В 2016-2017 фискальном году (по американскому циклу) ВВП на душу населения в Армении составлял 3760 долларов, тогда как за 2017-2018 фискальный год этот показатель достиг 4000 долларов. На этом основании Всемирный банк перевел Армению из списка стран с «низким средним» доходом в список стран с «высоким средним».
При этом, согласно акту Конгресса США, касающемуся «Вызовов тысячелетия», Армения выпадет из списка стран, имеющих право на подачу заявки на получение грантов корпорации «Вызовы тысячелетия».
Это, конечно, не означает, что Армения лишилась возможности получить этот грант в размере 100-150  миллионов долларов. Существуют и другие возможности для Армении получить эти американские суммы, которые не связаны с удовлетворением формальным критериям и могут стать результатом политического решения.