Հունվարի 9-ին «Էկոնոմիստ ինթելիջենս յունիթ» բրիտանական հեղինակավոր հետազոտական և խորհրդատվական ընկերությունը հրապարակել է իր ամենամյա հաշվետվությունը ժողովրդավարության վերաբերյալ: «Ժողովրդավարության ինդեքս 2018․ Ես նույնպե՞ս. Քաղաքական մասնակցություն, ցույցեր և ժողովրդավարություն» վերնագիրը կրող զեկույցը ներկայացնում է ամփոփ տեղեկատվություն՝ աշխարհի 165 երկրներում և 2 անկախ տարածքային միավորներում ժողովրդավարության նախորդ տարվա ընթացքում եղած միտումների մասին։ Այս անգամ հետազոտությունը մանրամասն անդրադառնում է Հայաստանում ժողովրդավարացման գործընթացներին։
Բարելավում և անկում
Զեկույցը նշում է, որ անցյալ տարի Հայաստանում, Մակեդոնիայում, Էկվադորում, Հաիթիում և Թունիսում արձանագրվել է ժողովրդավարական զգալի բարելավում: Ընդ որում, ըստ «Էկոնոմիստ ինթելիջենս յունիթի», Հայաստանում, Մակեդոնիայում և էստոնիայում ժողովրդավարական գործընթացները դրական են անդրադարձել Արևելյան Եվրոպայի հավաքական ցուցանիշի վրա, թեև տարածաշրջանի 28 երկրներից 11-ը արձանագրել են ժողովրդավարության անկում։ Ավտորիտար միտումներ արձանագրած երկրների ցանկում են Ռուսաստանը և Վրաստանը։ Ընդ որում, Վրաստանը արձանագրել է տարածաշրջանի ամենակտրուկ անկումը. 2017 թվականի 5.93 ցուցանիշն անկում է ապրել՝ դառնալով 5․50։
Հայաստանի ցուցանիշը
Ինչպես և անցյալ տարի, այս տարի էլ Հայաստանը դասվել է «հիբրիդային ռեժիմների» շարքին, սակայն 2017-ին ՀՀ-ն երկրների ցանկում զբաղեցնում էր 111-րդ հորիզոնականը, իսկ այս տարի՝ 103-րդը (1-ին տեղում ամենաժողովրդավար երկիրն է, իսկ 165-րդում՝ ամենավտորիտար)։ Հայաստանին ցանկում նախորդում են Բոսնիա և Հերցոգովինան՝ 101-րդ տեղում և Հաիթին՝ 102-րդ հորիզոնականում, և հաջորդում են Բուրկինա Ֆասոն և Սիերա Լեոնեն։ Զեկույցի համաձայն, երկրները, ըստ իրենց կառավարման համակարգի, դասակարգվում են չորս հիմնական խմբի՝ «լիարժեք ժողովրդավարություններ» (8-10 միավոր), «թերի ժողովրդավարություններ» (6-8 միավոր), «հիբրիդային ռեժիմներ» (4-6 միավոր) և «ավտորիտար ռեժիմներ» (4 և ցածր միավոր)։ Անցյալ տարի ևս Հայաստանը «հիբրիդային ռեժիմների» շարքում էր, սակայն անցյալ տարվա համանման զեկույցի համաձայն, ՀՀ ցուցանիշը 4․11 միավոր էր, իսկ այս տարի այդ միավորը բարելավվել է և դարձել 4․79։ Հիշեցնենք նաև, որ երկու տարի առաջ նույնանման՝ «Ժողովրդավարության Ինդեքս-2016. «Նողկալիների» վրեժխնդրությունը» զեկույցի համաձայն, Հայաստանը «ավտորիտար ռեժիմների» շարքում էր։
Հայաստանի հավաքական 4․79 ցուցանիշը ձևավորվում է մի շարք ենթացուցանիշների՝ ընտրական գործընթացների, կառավարության արդյունավետ գործունեության, քաղաքական մասնակցության, քաղաքական մշակույթի և քաղաքացիական ազատությունների ցուցանիշների հիման վրա։ Ըստ զեկույցի, 2017 թվականի ենթացուցանիշներից կայուն է մնացել միայն քաղաքացիական ազատությունների ցուցանիշը, մինչդեռ մյուս ենթացուցանիշները զգալիորեն բարելավվել են։
Հայաստանի ցուցանիշները՝ ըստ «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթի» 2017 և 2018 թվականների զեկույցների
Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների մասին
Զեկույցը նշում է, որ Հայաստանում 2018 թվականին տեղի ունեցած «Թավշյա հեղափոխության» արդյունքում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը և Նիկոլ Փաշինյանի նշանակումը ՀՀ վարչապետի պաշտոնին, Երևանի ավագանու և ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունները, ինչպես նաև հետագա հակակոռուպցիոն արշավը բարելավել է Հայաստանի կառավարության հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը։ Ըստ զեկույցի, այս գործընթացները նաև հանգեցրել են կառավարության և քաղաքական կուսակցությունների հանդեպ վստահության աճի։

Известная британская исследовательская и консалтинговая компания The Economist Economist Intelligence Unit (EIU) опубликовала ежегодный доклад ««Индекс демократии -2018». И я тоже? Политическое участие, акции протестов и демократия». В докладе представлены краткие сведения օ тенденциях демократии в 165 странах мира и 2 независимых территориальных единицах за прошедший год. На этот раз в докладе подробно затрагиваются процессы демократии в Армении.
Улучшение и падение
В докладе отмечается, что в прошлом году в Армении, Македонии, Эквадоре, Гаити и Тунисе зафиксировано значительное улучшение демократии. При этом, согласно The Economist Intelligence Unit, демократические процессы в Армении, Македонии и Эстонии положительно повлияли на коллективный показатель восточноевропейских стран, хотя в 11 из 28 стран зафиксирован спад демократии. Россия и Грузия вошли в число стран с автократическими тенденциями. При этом Грузия зафиксировала самый резкий спад — зафиксированный в 2017 показатель 5,93 упал до 5,50.
Показатель Армении
Как и в прошлом году Армения причислена к списку стран с «гибридным режимом» демократии. Однако в 2017 году Армения занимала 111-е место в списке стран, а в этом году – 103-е место (на первом месте самая демократическая страна, а на 165-ом – самая авторитарная). Армения расположилась между Боснией и Герцеговиной (101-е место) и Гаити (102-е место), и следует за Буркина-Фасо и Сьерра-Леоне. Согласно докладу, страны подразделяются на четыре основные группы: «полные демократии» (8–10 баллов), «неполные демократии» (6–8 баллов), «гибридные режимы» (4–6 баллов) и «авторитарные режимы» (4 и ниже блла). В прошлом году Армения также была в числе «гибридных режимов», однако, согласно аналогичному докладу прошлого года, индекс Армении составлял 4,11 балла, а в этом году этот показатель улучшился и составил 4,79. Напомним также, что два года назад, согласно докладу «Индекс демократии-2016: Месть «противных»», Армения была в числе «авторитарных режимов».
Показетель Армении 4.79 формируется на основе ряда критериев: избирательные процессы, эффективность правительства, политическое участия, политическая культура и гражданские свободы. Согласно докладу, из критериев 2017 года только индекс гражданских свобод оставался стабильным, тогда как другие показатели значительно улучшились.
Показатели Армении, согласно докладам The Economist Economist Intelligence Unit за 2017 и 2018гг.
В докладе отмечается, что отставка Сержа Саргсяна в результате «бархатной революции» в Армении в 2018 году и назначение Никола Пашиняна на пост премьер-министра, выборы в Совет старейшин Еревана и НС, а также дальнейшая антикоррупционная кампания повысили подотчетность и прозрачность правительства Армении. Согласно докладу, эти процессы также привели к росту доверия к правительству и политическим партиям.