ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 29-ին Վիեննայում հանդիպելու է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Թեև Փաշինյանն ու Ալիևն արդեն առիթ ունեցել են հանդիպել և ծանոթանալ միմյանց Մոսկվայում, ապա Դուշանբեում և Սանկտ Պետերբուրգում, իսկ այս տարվա հունվարին նաև Դավոսում, սա կլինի երկու երկրների ղեկավարների առաջին հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հիմնականում հանդիպում են կա՛մ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, կա՛մ ՄԽ համանախագահող երկրների առաջնորդների միջնորդությամբ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումների հստակ ժամանակագրություն, որպես այդպիսին, գոյություն չունի։ Որպես հատկապես 1990-ականների և 2000-ականների հանդիպումների ժամանակագրությունը կազմելու աղբյուր՝ կարող են օգտագործվել ԵԱՀԿ մամուլի հաղորդագրություններն ու հայտարարությունները, քանի որ ԵԱՀԿ-ն ղարաբաղյան հակամարտությունում միջնորդական առաքելություն է իրականացնում 1992 թվականից։ Ուշագրավ է, որ ԵԱՀԿ նման հայտարարություններում ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևի միջև կայացած ընդամենը մեկ հանդիպման մասին է նշվում, որը տեղի է ունեցել 1996 թվականին Լյուքսեմբուրգում։
Ըստ ԵԱՀԿ հայտարարությունների և մամուլի հաղորդագրությունների, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բազմաթիվ հանդիպումներ են տեղի ունեցել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք։ Այսպես, 1999 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիևը հանդիպել են 6 անգամ, ընդ որում՝ ապրիլ և օգոստոսին ամիսներին նրանց միջև կայացել է երկուական հանդիպում։ Այս հանդիպումները տեղի են ունեցել Մոսկվայում, Վաշինգթոնում, Ժնևում, Յալթայում և Նախիջևանի սահմանամերձ Սադարակ գյուղում։
2000 թվականին ևս Ռոբերտ Քոչարյանի և Հեյդար Ալիևի միջև 6 հանդիպում է տեղի ունեցել՝ Մոսկվայում, Դավոսում, Նյու Յորքում և Մինսկում։ 2001 թվականին ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումները մեկնարկել են տարվա սկզբից Փարիզում՝ հունվարին և մարտին, ապա շարունակվել ապրիլին Քի Վեսթում։ Եվս մեկ հանդիպում 2001 թվականին տեղի է ունեցել օգոստոսին Սոչիում։
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների այս շրջանի հանդիպումների նման ինտենսիվությունը պայմանավորված էր հենց Քի Վեսթի բանակցություններով, և ԵԱՀԿ միջնորդական ջանքերի արդյունքում կայացած այս հանդիպումների նպատակը հենց քիվեսթյան բանակցություններում համաձայնության հասնելն էր։ Ինչպես գիտենք, դա տեղի չունեցավ, և հետագայում կողմերը հրաժարվեցին քիվեսթյան բանակցությունների սկզբունքներից, իսկ ՀՀ և Ադրբեջանի առաջին դեմքերի հանդիպումների հաճախակիությունը նվազեց՝ պայմանավորված նաև երկու երկրներում սպասվող նախագահական ընտրություններով:
2002 թվականին Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիևը հանդիպել են ընդամենը մեկ անգամ, որից հետո բանակցությունները տեղի են ունեցել 2003-ին Քոչարյանի և Ադրբեջանի արդեն հաջորդ նախագահի՝ Հեյդար Ալիևի որդի Իլհամ Ալիևի հետ։ 2004 թվականին Քոչարյանն ու Իլհամ Ալիևը հանդիպել են երկու անգամ, 2006-ին՝ երեք անգամ։ Քոչարյան-Իլհամ Ալիև վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2007 թվականի հունիսին Սանկտ Պետերբուրգում։
2008 թվականին Հայաստանում Ռոբերտ Քոչարյանին հաջորդում է Սերժ Սարգսյանը: Նրա և Իլհամ Ալիևի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2008 թվականի ապրիլին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ։ 2008-ի ընթացքում Սարգսյանն ու Ալիևը հանդիպել են նաև հունիսին՝ Սանկտ Պետերբուրգում, և նոյեմբերին՝ Մոսկվայում։ Ավելի ինտենսիվ բանակցություններ տեղի են ունեցել արդեն 2009 թվականի ընթացքում․ Սարգսյանն ու Ալիևը հանդիպել են Պրահայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Մոսկվայում, Քիշնևում և Մյունխենում։ 2010 թվականին տեղի է ունեցել Սարգսյան-Ալիև երեք հանդիպում ևս՝ Սոչիում, Սանկտ Պետերբուրգում և Աստանայում։
Ինչպես և Քի Վեսթի բանակցությունների դեպքում, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների շփումներն ինտենսիվացել էին կարևոր իրադարձության՝ Կազանում 2011-ին տեղի ունեցած բանակցություններից առաջ, երբ սպասվում էր, որ կողմերի միջև կարող է համաձայնագիր կնքվել։ 2011 թվականին, մինչև Կազանի բանակցությունները, Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը հանդիպել էին նաև Սոչիում։
Կազանում, սակայն, որևէ համաձայնության գալ չի ստացվում, և ըստ այդմ, նվազում է ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումների ինտենսիվությունը։ Այսպես, Սարգսյանն ու Ալիևը 2012-ի ընթացքում հանդիպել են ընդամենը մեկ անգամ՝ Սոչիում, 2013-ին՝ Վիեննայում։ Որոշակի աշխուժություն է նկատվում 2014-ին, երբ երեք հանդիպում է տեղի ունենում օգոստոս, սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսներին, համապատասխանաբար, Սոչիում, Նյուփորթում և Փարիզում։ 2015 թվականի դեկտեմբերին տեղի է ունեցել 2016-ի Ապրիլյան պատերազմից առաջ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի վերջին հանդիպումը Բեռնում։
Ապրիլյան քառօրյայից հետո Սերժ Սարգսյանը և Իլհամ Ալիևը երկու կարևոր հանդիպումներ են ունեցել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում, որոնց ընթացքում ձեռք են բերվել հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մեխանիզմների վերաբերյալ պայմանավորվածություններ։ Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիև ձևաչափով վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2017-ի հոկտեմբերին Ժնևում, որից հետո երկու երկրների միջև բանակցությունները, մեծ հաշվով, գտնվել են սառեցված վիճակում՝ պայմանավորված նաև Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներով։
Ամփոփելով Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումների ժամանակագրության վերաբերյալ համառոտ ակնարկը՝ կարող ենք արձանագրել, որ երկրների միջև բանակցությունները մինչ այս ակտիվացել և իրենց պիկին են հասել Քի Վեսթի և Կազանի բանակցություններից առաջ, որոնց արդյունքում, սակայն, հնարավոր չի եղել հասնել համաձայնության, և բանակցային գործընթացը սառեցվել է։
ՀՀ նոր իշխանությունների՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի որդեգրած դիրքորոշումը՝ բանակցային սեղանին Արցախի վերադառնալու անհրաժեշտության վերաբերյալ, կարող է որոշակի փոփոխություններ մտցնել ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացի տրամաբանության մեջ, սակայն մինչ այդ պետք է փաստել, որ Ադրբեջանի հետ կառուցողական երկխոսության հավանականությունը քիչ է, և ինչպես նախկինում, այս դեպքում ևս պաշտոնական բանակցություններից առաջ Ադրբեջանը կրկին սրում է լարվածությունը հակամարտության շփման գծում և Հայաստանի սահմանին։

On March 29, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will meet with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Vienna. Though Pashinyan and Aliyev have already had the opportunity to meet and get acquainted with each other in Moscow, then in Dushanbe and St. Petersburg, and in January this year in Davos, this will be the first meeting between the leaders of the two countries mediated by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
In general, the presidents of Armenia and Azerbaijan mainly meet either with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs or the leaders of the Minsk Group Co-Chair countries.
There is no clear chronology of meetings between Armenian and Azerbaijani leaders as such. OSCE press releases and statements can be used as a source of recovering the chronology especially for the 1990s and 2000s, since the OSCE has been carrying out a mediation mission in the Nagorno-Karabakh conflict since 1992. It is noteworthy that in such OSCE statements there is mentioning of only one meeting between Armenian President Levon Ter-Petrosyan and Azeri President Heydar Aliyev, which took place in Luxembourg in 1996.
According to the OSCE statements and press releases, numerous meetings between the leaders of Armenia and Azerbaijan took place during the administration of second president Robert Kocharyan. Thus, in 1999, Robert Kocharyan and Heydar Aliyev met six times. Moreover, in April and August there were two meetings between them each month. These meetings took place in Moscow, Washington, Geneva, Yalta and bordering Sardarak village in Nakhichevan.
In 2000, there were 6 meetings between Robert Kocharyan and Heydar Aliyev in Moscow, Davos, New York and Minsk. In 2001, the meetings between the Armenian and Azerbaijani leaders started in Paris, in January and March, and then continued in Key West in April. Another meeting in 2001 took place in Sochi in August.
It should be noted that the intensity of the meetings of the Armenian and Azerbaijani leaders in this period was related to the negotiations in Key West, and the purpose of these meetings as a result of the mediation efforts of the OSCE was to reach agreement in the Key West negotiations. As we know, this did not happen, and later the parties refused from the principles of the Key West negotiations, and the meetings between the Armenian and Azeri leaders became less frequent, due to the upcoming presidential elections in both countries.
In 2002 Kocharyan and Heydar Aliyev met only once, after which the negotiations took place in 2003 with Kocharyan and Ilham Aliyev, the next president of Azerbaijan, and son of Heydar Aliyev. In 2004, Kocharyan and Ilham Aliyev met twice, and three times in 2006. The last meeting between Kocharyan and Ilham Aliyev took place in St. Petersburg in June 2007.
In 2008, Robert Kocharyan was followed by Serzh Sargsyan in Armenia. His first meeting with Ilham Aliyev took place at the NATO summit in Brussels in April 2008. In 2008, Sargsyan and Aliyev also met in St. Petersburg in June, and in Moscow in November. More intensive negotiations took place in 2009. Sargsyan and Aliyev met in Prague, St. Petersburg, Moscow, Chisinau and Munich. In 2010, Sargsyan-Aliyev meetings were also held in Sochi, St. Petersburg and Astana.
As in the case of Key West negotiations, the contacts between the Armenian and Azerbaijani leaders intensified before the important Kazan meeting in 2011 when it was expected that an agreement could be reached between the parties. In 2011, before the talks in Kazan, Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev also met in Sochi.
However, no agreement could be reached In Kazan, and accordingly, the frequency of meetings between the Armenian and Azerbaijani leaders decreased. Thus, in 2012, Sargsyan and Aliyev met only once in Sochi, and in 2013 in Vienna. Some activation was observed in 2014, when three meetings were held in August, September and October, respectively, in Sochi, Newport and Paris. In December 2015, the last meeting before the 2016 April War was held between Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev in Bern.
After the four-day war, Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev had two important meetings in Vienna and St. Petersburg, during which agreements were reached on the mechanisms of ceasefire consolidation. The last meeting in Serzh Sargsyan – Ilham Aliyev format took place in Geneva in October 2017, after which the negotiations between the two countries were frozen in general due to the domestic political developments in Armenia.
To sum up the brief overview of the meetings between the Armenian and Azerbaijani leaders, we can state that the talks between the two countries were activated and reached their peak before the Key West and Kazan negotiations. However, it was impossible to reach an agreement during those talks, and the negotiation process was frozen.
The position of the new authorities of the Republic of Armenia, represented by Nikol Pashinyan, on the necessity of bringing Artsakh back to the negotiating table can introduce some changes in the logic of the Karabakh conflict settlement. But it should be noted that there is little chance of constructive dialogue with Azerbaijan. And as it was the case before, Azerbaijan again exacerbates tensions on the contact line and on the Armenian border before the commencement of the official talks.