ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 29-ին Վիեննայում հանդիպելու է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Թեև Փաշինյանն ու Ալիևն արդեն առիթ ունեցել են հանդիպել և ծանոթանալ միմյանց Մոսկվայում, ապա Դուշանբեում և Սանկտ Պետերբուրգում, իսկ այս տարվա հունվարին նաև Դավոսում, սա կլինի երկու երկրների ղեկավարների առաջին հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հիմնականում հանդիպում են կա՛մ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, կա՛մ ՄԽ համանախագահող երկրների առաջնորդների միջնորդությամբ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումների հստակ ժամանակագրություն, որպես այդպիսին, գոյություն չունի։ Որպես հատկապես 1990-ականների և 2000-ականների հանդիպումների ժամանակագրությունը կազմելու աղբյուր՝ կարող են օգտագործվել ԵԱՀԿ մամուլի հաղորդագրություններն ու հայտարարությունները, քանի որ ԵԱՀԿ-ն ղարաբաղյան հակամարտությունում միջնորդական առաքելություն է իրականացնում 1992 թվականից։ Ուշագրավ է, որ ԵԱՀԿ նման հայտարարություններում ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևի միջև կայացած ընդամենը մեկ հանդիպման մասին է նշվում, որը տեղի է ունեցել 1996 թվականին Լյուքսեմբուրգում։
Ըստ ԵԱՀԿ հայտարարությունների և մամուլի հաղորդագրությունների, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բազմաթիվ հանդիպումներ են տեղի ունեցել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք։ Այսպես, 1999 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիևը հանդիպել են 6 անգամ, ընդ որում՝ ապրիլ և օգոստոսին ամիսներին նրանց միջև կայացել է երկուական հանդիպում։ Այս հանդիպումները տեղի են ունեցել Մոսկվայում, Վաշինգթոնում, Ժնևում, Յալթայում և Նախիջևանի սահմանամերձ Սադարակ գյուղում։
2000 թվականին ևս Ռոբերտ Քոչարյանի և Հեյդար Ալիևի միջև 6 հանդիպում է տեղի ունեցել՝ Մոսկվայում, Դավոսում, Նյու Յորքում և Մինսկում։ 2001 թվականին ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումները մեկնարկել են տարվա սկզբից Փարիզում՝ հունվարին և մարտին, ապա շարունակվել ապրիլին Քի Վեսթում։ Եվս մեկ հանդիպում 2001 թվականին տեղի է ունեցել օգոստոսին Սոչիում։
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների այս շրջանի հանդիպումների նման ինտենսիվությունը պայմանավորված էր հենց Քի Վեսթի բանակցություններով, և ԵԱՀԿ միջնորդական ջանքերի արդյունքում կայացած այս հանդիպումների նպատակը հենց քիվեսթյան բանակցություններում համաձայնության հասնելն էր։ Ինչպես գիտենք, դա տեղի չունեցավ, և հետագայում կողմերը հրաժարվեցին քիվեսթյան բանակցությունների սկզբունքներից, իսկ ՀՀ և Ադրբեջանի առաջին դեմքերի հանդիպումների հաճախակիությունը նվազեց՝ պայմանավորված նաև երկու երկրներում սպասվող նախագահական ընտրություններով:
2002 թվականին Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիևը հանդիպել են ընդամենը մեկ անգամ, որից հետո բանակցությունները տեղի են ունեցել 2003-ին Քոչարյանի և Ադրբեջանի արդեն հաջորդ նախագահի՝ Հեյդար Ալիևի որդի Իլհամ Ալիևի հետ։ 2004 թվականին Քոչարյանն ու Իլհամ Ալիևը հանդիպել են երկու անգամ, 2006-ին՝ երեք անգամ։ Քոչարյան-Իլհամ Ալիև վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2007 թվականի հունիսին Սանկտ Պետերբուրգում։
2008 թվականին Հայաստանում Ռոբերտ Քոչարյանին հաջորդում է Սերժ Սարգսյանը: Նրա և Իլհամ Ալիևի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2008 թվականի ապրիլին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ։ 2008-ի ընթացքում Սարգսյանն ու Ալիևը հանդիպել են նաև հունիսին՝ Սանկտ Պետերբուրգում, և նոյեմբերին՝ Մոսկվայում։ Ավելի ինտենսիվ բանակցություններ տեղի են ունեցել արդեն 2009 թվականի ընթացքում․ Սարգսյանն ու Ալիևը հանդիպել են Պրահայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Մոսկվայում, Քիշնևում և Մյունխենում։ 2010 թվականին տեղի է ունեցել Սարգսյան-Ալիև երեք հանդիպում ևս՝ Սոչիում, Սանկտ Պետերբուրգում և Աստանայում։
Ինչպես և Քի Վեսթի բանակցությունների դեպքում, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների շփումներն ինտենսիվացել էին կարևոր իրադարձության՝ Կազանում 2011-ին տեղի ունեցած բանակցություններից առաջ, երբ սպասվում էր, որ կողմերի միջև կարող է համաձայնագիր կնքվել։ 2011 թվականին, մինչև Կազանի բանակցությունները, Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը հանդիպել էին նաև Սոչիում։
Կազանում, սակայն, որևէ համաձայնության գալ չի ստացվում, և ըստ այդմ, նվազում է ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումների ինտենսիվությունը։ Այսպես, Սարգսյանն ու Ալիևը 2012-ի ընթացքում հանդիպել են ընդամենը մեկ անգամ՝ Սոչիում, 2013-ին՝ Վիեննայում։ Որոշակի աշխուժություն է նկատվում 2014-ին, երբ երեք հանդիպում է տեղի ունենում օգոստոս, սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսներին, համապատասխանաբար, Սոչիում, Նյուփորթում և Փարիզում։ 2015 թվականի դեկտեմբերին տեղի է ունեցել 2016-ի Ապրիլյան պատերազմից առաջ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի վերջին հանդիպումը Բեռնում։
Ապրիլյան քառօրյայից հետո Սերժ Սարգսյանը և Իլհամ Ալիևը երկու կարևոր հանդիպումներ են ունեցել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում, որոնց ընթացքում ձեռք են բերվել հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մեխանիզմների վերաբերյալ պայմանավորվածություններ։ Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիև ձևաչափով վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2017-ի հոկտեմբերին Ժնևում, որից հետո երկու երկրների միջև բանակցությունները, մեծ հաշվով, գտնվել են սառեցված վիճակում՝ պայմանավորված նաև Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներով։
Ամփոփելով Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումների ժամանակագրության վերաբերյալ համառոտ ակնարկը՝ կարող ենք արձանագրել, որ երկրների միջև բանակցությունները մինչ այս ակտիվացել և իրենց պիկին են հասել Քի Վեսթի և Կազանի բանակցություններից առաջ, որոնց արդյունքում, սակայն, հնարավոր չի եղել հասնել համաձայնության, և բանակցային գործընթացը սառեցվել է։
ՀՀ նոր իշխանությունների՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի որդեգրած դիրքորոշումը՝ բանակցային սեղանին Արցախի վերադառնալու անհրաժեշտության վերաբերյալ, կարող է որոշակի փոփոխություններ մտցնել ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացի տրամաբանության մեջ, սակայն մինչ այդ պետք է փաստել, որ Ադրբեջանի հետ կառուցողական երկխոսության հավանականությունը քիչ է, և ինչպես նախկինում, այս դեպքում ևս պաշտոնական բանակցություններից առաջ Ադրբեջանը կրկին սրում է լարվածությունը հակամարտության շփման գծում և Հայաստանի սահմանին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 29 марта встретится в Вене с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Хотя у Пашиняна и Алиева уже был повод встретиться и познакомиться друг с другом в Москве, затем в Душанбе и Санкт-Петербурге, а в январе этого года и в Давосе, однако это будет первая встреча лидеров двух стран, которая состоится при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В целом, президенты Армении и Азербайджана встречаются в основном либо при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ, либо лидеров стран-сопредседателей МГ.
Четкой хронологии встреч глав Армении и Азербайджана как таковой нет. В качестве источника для составления хронологии встреч, в особенности 1990-х и 2000-х годов, можно использовать пресс-релизы и заявления ОБСЕ, поскольку ОБСЕ осуществляет посредническую миссию в урегулировании карабахского конфликта начиная с 1992 года. Примечательно, что в этих заявлениях ОБСЕ упоминается лишь одна встреча между президентом Армении Левоном Тер-Петросяном и президентом Азербайджана Гейдаром Алиевым, которая состоялась в Люксембурге в 1996 году.
Согласно заявлениям и пресс-релизам ОБСЕ, при втором президенте Армении Роберте Кочаряне между лидерами Армении и Азербайджана проводились многократные встречи. Так, в 1999 году Роберт Кочарян и Гейдар Алиев встречались шесть раз, при этом по две встречи они провели в апреле и августе. Эти встречи проходили в Москве, Вашингтоне, Женеве, Ялте и пограничном селе Садарак в Нахичеване.
В 2000 году Роберт Кочарян и Гейдар Алиев провели 6 встреч в Москве, Давосе, Нью-Йорке и Минске. В 2001 году встречи лидеров Армении и Азербайджана стартовали с начала года в Париже – в январе и марте, а затем продолжились в апреле в Ки-Уэсте. Еще одна встреча состоялась в Сочи в августе 2001 года.
Следует отметить, что интенсивность встреч руководителей Армении и Азербайджана в этот период была обусловлена переговорами в Ки-Уэсте, и цель этих встреч, проведенных в результате посреднических усилий ОБСЕ, заключалась в достижении соглашения именно по ки-уэстским переговорам. Как известно, этого не произошло, и позднее стороны отказались от ки-уэстских принципов, а частота встреч между первыми лицами Армении и Азербайджана уменьшилась, что было обусловлено также предстоящими президентскими выборами в обеих странах.
В 2002 году Кочарян и Гейдар Алиев встречались только один раз, после чего в 2003 году переговоры уже велись между Кочаряном и следующим президентом Азербайджана – сыном Гейдара Алиева – Ильхамом Алиевым. В 2004 году Кочарян и Ильхам Алиев встречались дважды, в 2006 году – трижды. Последняя встреча Кочарян-Ильхам Алиева состоялась в июне 2007 года в Санкт-Петербурге.
В 2008 году на посту президента Армении Роберта Кочаряна сменил Серж Саргсян. Первая встреча между Саргсяном и Ильхамом Алиевым состоялась в апреле 2008 года на саммите НАТО в Брюсселе. В течение 2008 года Саргсян и Алиев встречались также в июне в Санкт-Петербурге и в ноябре – в Москве. Более интенсивные переговоры состоялись в 2009 году – Саргсян и Алиев встречались в Праге, Санкт-Петербурге, Москве, Кишиневе и Мюнхене. В 2010 году прошли еще три встречи Саргсян-Алиев – в Сочи, Санкт-Петербурге и Астане.
Как и в случае с переговорами в Ки-Уэсте, контакты между лидерами Армении и Азербайджана активизировались перед важным событием – прошедшими в 2011 году переговорами в Казани, когда ожидалось, что между сторонами может быть заключено соглашение. В 2011 году, перед переговорами в Казани, Серж Саргсян и Ильхам Алиев встретились также в Сочи.
В Казани, однако, к какому-либо соглашению прийти не удается, и интенсивность встреч между лидерами Армении и Азербайджана уменьшается. Так, в 2012 году Саргсян и Алиев встречались только один раз в Сочи, в 2013 году – в Вене. Некоторая активность наблюдается в 2014 году, когда проходят три встречи в августе, сентябре и октябре в Сочи, Ньюпорте и Париже соответственно. Последняя встреча Саргсян-Алиев перед апрельской войной 2016 года состоялась в Берне в декабре 2015 года.
После апрельской четырехдневной войны Серж Саргсян и Ильхам Алиев провели две важные встречи в Вене и Санкт-Петербурге, в ходе которых были достигнуты договоренности по укреплению режима прекращения огня. Последняя встреча в формате Сержа Саргсян-Ильхам Алиева состоялась в октябре 2017 года в Женеве, после чего переговоры между двумя странами были по большому счету заморожены, отчасти и из-за внутриполитических событий в Армении.
Подводя итоги краткого обзора хронологии встреч глав Армении и Азербайджана, можем констатировать, что переговоры между двумя странами активизировались и достигали пока перед переговорами в Ки-Уэсте и Казани, в результате которых, однако, не удалось достичь соглашения, и переговорный процесс был заморожен.
Присвоенная новыми властями Армении в лице Никола Пашиняна позиция о необходимости возвращения Арцаха за столом переговоров может внести некоторые изменения в логику переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта, однако, стоит отметить, что вероятность проведения конструктивного диалога с Азербайджаном очень мала. И в этом случае, как это было и прежде, перед началом официальных переговоров Азербайджан вновь обостряет напряженность на линии соприкосновения сторон конфликта и на границе с Арменией.