Ինչպես հայտնի է, 2015թ. հունիսի 17-ին ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմամբ էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացվեց 6.93 դրամով սպառողների բոլոր խմբերի համար:
Այժմ փորձենք պարզել, թե սպառվող էլեկտրաէներգիայի քանակի անփոփոխ մնալու դեպքում որքանով կավելանա սպառողների ֆինանսական բեռը: Հաշվարկների հիմքում ընկած են ՀԷՑ-ի ֆինանսական հաշվետվությունները:
Հ/Հ | Սպառող սեգմենտը | Տարեկան սպառումը
(մլն կՎտ/ժ) |
Տարբերությունը (մլրդ դրամ) |
1. | Բնակչություն | 1874.9 | 12.993 |
2. | Բյուջետային կազմակերպություններ | 226.9 | 1.5724 |
3. | Արդյունաբերություն | 1284.5 | 8.901 |
4. | Տրանսպորտ | 113.2 | 0.7845 |
5. | Ոռոգում | 172.7 | 1.1968 |
6. | Ջրամատակարարում և ջրահեռացում | 71.4 | 0.495 |
7. | Այլ կազմակերպություններ | 1560.0 | 10.81 |
ԸՆԴԱՄԵՆԸ | 5303.6 | 36.753 |
Այսպիսով՝ եթե հաշվի առնենք, որ հանրապետությունում ներկայումս գտնվող բնակիչ-բաժանորդների ընդհանուր թիվը շուրջ 450 հազար է, ապա կստացվի, որ յուրաքանչյուր ընտանիք (բնակիչ-բաժանորդ) թանկացման արդյունքում պետք է ՀԷՑ-ին տարեկան 30 հազար դրամ ավել վճարի:
Իսկ ընդհանուր առմամբ, հայաստանցիներիս վրա թանկացումը նստելու է տարեկան 36,7 միլիարդ դրամ: Այլ կերպ ասած, այս 7-դրամանոց թանկացման արդյունքում ՀՀ յուրաքանչյուր ընտանիք տարեկան շուրջ 80 հազար դրամի հավելյալ ֆինանսական բեռ կունենա, որը կարտահայտվի գնաճի, հարկերից վճարվող բյուջետային միջոցների հավելյալ ծախսի և այլ ձևերով:

Как известно, 17 июня 2015 года постановлением Комиссии по регулированию общественных услуг Республики Армения тарифы на электроэнергию были повышены на 6.93 драма за кВт/ч для всех групп потребителей.
Попровыем выяснить, насколько увеличится финансовое бремя потребителей при оставлении количества потребляемой электроэнергии неизменным. В основу расчетов заложены финансовые отчеты компании «Электрические сети Армении».
N | Потребительский сегмент | Годовое потребление (млн. кВт/ч) |
Разница
(млрд. драмов) |
1. | Население | 1874.9 | 12.993 |
2. | Бюджетные организации | 226.9 | 1.5724 |
3. | Промышленность | 1284.5 | 8.901 |
4. | Транспорт | 113.2 | 0.7845 |
5. | Орошение | 172.7 | 1.1968 |
6. | Водоснабжение | 71.4 | 0.495 |
7. | Прочие организации | 1560.0 | 10.81 |
ИТОГО | 5303.6 | 36.753 |
Итак, если учтем, что в настоящее время в республике количество активных потребителей (квартир) среди населения составляет около 450 тыс., то получится, что каждая семья после подоражания должна будет выплачивать в год за электроэнергию на 30 тыс. драмов больше.
А в общей сложности подорожание нам обойдется в 36.7 млрд драмов в год. Другими словами, в результате подорожания на на 6.93 драма за кВт/ч годовые расходы каждой семьи повысятся на 80 тыс. драмов, которые выражаются, помимо расходов на электроэнергию, в виде роста цен, расходуемых из взимаемых с населения налогов бюджетных затрат и т.д..