Ինչպես հայտնի է, 2015թ. հունիսի 17-ին ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմամբ էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացվեց 6.93 դրամով սպառողների բոլոր խմբերի համար:
Այժմ փորձենք պարզել, թե սպառվող էլեկտրաէներգիայի քանակի անփոփոխ մնալու դեպքում որքանով կավելանա սպառողների ֆինանսական բեռը: Հաշվարկների հիմքում ընկած են ՀԷՑ-ի ֆինանսական հաշվետվությունները:
Հ/Հ | Սպառող սեգմենտը | Տարեկան սպառումը
(մլն կՎտ/ժ) |
Տարբերությունը (մլրդ դրամ) |
1. | Բնակչություն | 1874.9 | 12.993 |
2. | Բյուջետային կազմակերպություններ | 226.9 | 1.5724 |
3. | Արդյունաբերություն | 1284.5 | 8.901 |
4. | Տրանսպորտ | 113.2 | 0.7845 |
5. | Ոռոգում | 172.7 | 1.1968 |
6. | Ջրամատակարարում և ջրահեռացում | 71.4 | 0.495 |
7. | Այլ կազմակերպություններ | 1560.0 | 10.81 |
ԸՆԴԱՄԵՆԸ | 5303.6 | 36.753 |
Այսպիսով՝ եթե հաշվի առնենք, որ հանրապետությունում ներկայումս գտնվող բնակիչ-բաժանորդների ընդհանուր թիվը շուրջ 450 հազար է, ապա կստացվի, որ յուրաքանչյուր ընտանիք (բնակիչ-բաժանորդ) թանկացման արդյունքում պետք է ՀԷՑ-ին տարեկան 30 հազար դրամ ավել վճարի:
Իսկ ընդհանուր առմամբ, հայաստանցիներիս վրա թանկացումը նստելու է տարեկան 36,7 միլիարդ դրամ: Այլ կերպ ասած, այս 7-դրամանոց թանկացման արդյունքում ՀՀ յուրաքանչյուր ընտանիք տարեկան շուրջ 80 հազար դրամի հավելյալ ֆինանսական բեռ կունենա, որը կարտահայտվի գնաճի, հարկերից վճարվող բյուջետային միջոցների հավելյալ ծախսի և այլ ձևերով:

As is known, the Public Services Regulatory Commission (PSRC) of the Republic of Armenia made a decision on June 17 to raise electricity prices for Armenian consumers by AMD 6.93.
Now let us try to understand how much the financial burden of our consumers will increase in case the amount of consumed energy remains unchanged the Union of Informed Citizens NGO says. The NGO has presented its calculations in a tablet which is available here. The calculations are based on the financial reports of the Electric Networks of Armenia (ENA).
“If we consider that the total number of consumers in the country is over 450 000 people, it appears that each family (consumer) will annually have to pay about AMD 30 000 more to the ENA. On the whole, the rise in electricity prices will cost Armenians AMD 36,7 billion every year. In other words, the 7-percent cent increase in the prices for electricity will add about AMD 80 000 to the financial burden of each Armenian family,” the NGO said.