Ուկրաինայում ապրիլի 21-ին երկրորդ փուլով ավարտված ընտրությունները, որոնց արդյունքում կատակերգու դերասան Վլադիմիր Զելենսկին հաղթեց գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին, այդ երկրի ժողովրդավարացման գործընթացների մասին վկայող կարևոր գործոն են։
Հետխորհրդային ընտրություններ
Հետխորհրդային տարածքում, բացառությամբ մերձբալթյան երեք հանրապետությունների՝ Էստոնիայի, Լիտվայի և Լատվիայի, որտեղ ժողովրդավարացման և եվրաինտեգրման գործընթացները սկսվել էին անմիջապես ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, նախագահական ընտրություններում գործող նախագահի պարտությունը հազվադեպ հանդիպող երևույթ է։ Ավելին, մինչև օրս նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններից շատերում անկախացումից ի վեր չի եղել իշխանության փոխանցում կամ այն փոխանցվել է հորից որդու և կամ գործող նախագահից՝ հավատարիմ թիմակցի։
Նման բան տեղի ունեցավ վերջերս Ղազախստանում, երբ դեռևս 1989-ից երկրի ղեկին գտնվող Նուրսուլթան Նազարբաևը 2019 թվականի մարտի 19-ին հրաժարական տվեց, բայց իր հետնորդ նշանակեց իր հավատարիմ թիմակցին՝ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին, միաժամանակ իր ձեռքում պահելով երկրի կառավարման առանցքային լծակները։
Հետխորհրդային Ադրբեջանում և Թուրքմենստանում ԽՍՀՄ անկախացումից հետո իշխանությունը փոխանցվել է հորից որդուն սկզբունքով: Տաջիկստանում, օրինակ, 1992 թվականից ի վեր երկրի առաջնորդն է Իմամալի Ռահմոնը, իսկ նրա որդին, չնայած երիտասարդ տարիքին, արդեն բարձր պաշտոններ է զբաղեցնում և կարող է հավակնել իշխանությունը ժառանգելուն։ 1994 թվականից Բելառուսի անփոփոխ նախագահն է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, իսկ Ուզբեկստանում ԽՍՀՄ փլուզումից հետո երկիրը մինչև իր մահը՝ 2016 թվականի սեպտեմբերը, ղեկավարում էր Իսլամ Քարիմովը։
Նախագահական ընտրություններում գործող թեկնածուի պարտվելու և հեռանալու նախադեպեր չեն եղել նաև հետխորհրդային մյուս երկրներում։ Այսպես, Հայաստանում՝ մինչև անցած տարվա թավշյա հեղափոխությունը, բոլոր նախագահական ընտրություններում հաղթել է գործող նախագահը։ Նույնը վերաբերում է նաև Վրաստանին, Ղրղզստանին և Ռուսաստանին։
Հետխորհրդային տարածքում նախագահական ընտրություններում գործող նախագահի պարտություն գրանցվել է Մոլդովայում 1996 թվականին, երբ գործող նախագահ Միրչա Սնեգուրն ընտրությունների երկրորդ փուլում պարտվեց Պյոտոր Լուչինսկուն։ Ուկրաինայում ևս, մինչև այս տարվա նախագահական ընտրությունները, գրանցվել է նման դեպք։ 1994 թվականին Ուկրաինայի գործող նախագահ Լեոնիդ Կրավչուկն ընտրությունների երկրորդ փուլում զիջեց Լեոնիդ Կուչմային։
Ուկրաինական ընտրություններ
Թեև 2014 թվականի Մայդանի հեղափոխությունից հետո Ուկրաինան ընտրեց եվրաինտեգրման և ժողովրդավարացման ճանապարհը, և թվում էր, թե 2014-ի նախագահական ընտրություններում հաղթած Պյոտոր Պորոշենկոն պետք է հենց այդ ուղով առաջնորդի երկիրը, այնուամենայնիվ, հետագա տարիներին Ուկրաինան գնալով խրվեց պատերազմի, կոռուպցիայի և օլիգարխիայի մեջ, ինչի հետևանքով էապես ընկավ հեղափոխության ալիքի վրա իշխանության եկած Պորոշենկոյի վարկանիշը։ Ավելին, երկրում կոռուպցիայի արմատավորման և հակաժողովրդավարական գործընթացների վերաբերյալ ահազանգերի ֆոնին թվում էր, թե Ուկրաինայի ժողովուրդը բաց է թողնում 2014-ի հեղափոխությամբ ձեռք բերված հաղթանակը և հեռանում եվրոպական արժեքներից։
Վերջին նախագահական ընտրությունները, սակայն, ցույց տվեցին, որ Ուկրաինայում ժողովրդավարությունը գտնվում է քիչ թե շատ ամուր հիմքերի վրա, և որ իշխանությունները չեն կարող հակառակվել ժողովրդի կամքին և չեն փորձում ապօրինի լծակներով պահպանել իրենց դիրքը։

Выборы в Украине — прецедент и укрепление демократии
Завершившиеся в Украине 21 апреля вторым туром выборы, по итогам которых комик Владимир Зеленский победил действующего президента Петра Порошенко, являются важным фактором, свидетельствующим о демокртатических процессах в стране.
Постсоветские выборы
На постсоветском пространстве, за исключением трех прибалтийских стран  –  Эстонии, Литвы и Латвии, где процессы демократизации и европейской интеграции начались сразу после распада СССР, поражение действующего президента на президентских выборах является редким явлением. Боле того, по сей день во многих республиках бывшего СССР с момента обретения независимости не происходила смена власти – она либо передавалась от отца к сыну, либо от действующего президента к его верному соратнику.
Нечто аналогичное произошло недавно в Казахстане, когда возглавляющий страну с 1989 года Нурсултан Назарбаев подал в отставку 19 марта 2019 года, но оставил в качестве преемника своего верного соратника Касыма-Жомарта Токаева, удерживая одновременно ключевые рычаги правления.
После независимости от СССР в постсоветском Азербайджане и Туркменистане власть передавалась по принципу от отца к сыну. В Таджикистане, например, с 1992 года лидером страны является Эмомали Рахмон, а его сын, несмотря на свой юный возраст, уже занимает высокие посты и может претендовать на наследство власти. С 1994 года бессменным президентом Беларуси является Александр Лукашенко, а в Узбекистане после распада СССР страну вплоть до своей смерти в сентябре 2016 года возглавлял Ислам Каримов.
Прецедентов поражения действующего президента как кандидата на президентских выборах не было также и в других постсоветских странах. Так, в Армении до прошлогодней бархатной революции победу на всех президентских выборах одерживал действующий президент. То же  касается и Грузии, Кыргызстана и России.
На постсоветском пространстве поражение действующего президента на президентскх выборах было зарегистрировано в 1996 году в Молдове, когда действующий президент Мирча Снегур во втором туре уступил победу Петру Лучинскому. В Украине до президентских выборов этого года также был зарегистрирован аналогичный случай. В 1994 году действующий президент Украины Леонид Кравчук уступил во втором туре Леониду Кучме.
Выборы в Украине
Хотя после Майдана Украина и выбрала путь европейской интеграции и демократизации, и казалось бы, что победивший на президентских выборах 2014 года Петр Порошенко должен вести страну именно в этом направлении, тем не менее, в последующие годы Украина погрязла в войне, коррупции и олигархии, в результате чего резко упал рейтинг Порошенко, который пришел к власти на волне революции. Более того, на фоне тревожных сигналов об укоренении коррупции и антидемократических процессах в стране, казалось, что народ Украины упускает одержанную в ходе революции 2014 года победу и отдаляется от европейских ценностей.
Однако недавние президентские выборы показали, что демократия в Украине находится на более или менее устойчивой основе, и что власти не могут противостоять воле народа и не пытаются незаконными рычагами удерживать свои позиции.