Ռուսական լրատվամիջոցների լրագրողական էթիկայի թերությունների առկայությունը նորություն չէ որևէ մեկի համար: Սակայն, վերջին օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների լուսաբանումը ռուսական մի շարք լրատվամիջոցների կողմից պարզապես ծիծաղելի և անլուրջ է թվում: Ստորև բերում ենք մի քանի կետ, որոնք առանձնահատուկ ուշադրություն են գրավում.
- Մայդանի հետ համեմատություններ: Երևի թե Հայաստանում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունների ամենատարօրինակ մեկնաբանությունը ուկրաինական «մայդանի» հետ դրանք համեմատելն է: Այսպես, օրինակ, ռուսական «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքը ամսի 23-ի երեկոյան լուրերի ժամանակ էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացման դեմ հայկական ցույցերը համեմատել էր ուկրաինական և վրացական շարժումների հետ: «Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները հիշեցնում են Ուկրաինայի հեղաշրջման առաջին փուլը», – նշել է Իգոր Մորոզովը: Այդպիսի տրամաբանությամբ կարելի է ցանկացած ցույց, աշխարհի ցանկացած վայրում անվանել «Մայդան»: Ցուցարարները Ուկրաինայում և Հայաստանում բացարձակ տարբեր պահանջներ ունեն: Որպես փաստարկ նմանօրինակ համեմատությունների համար բերվում են սոցիալական ցանցերով մարդկանց տեղեկացնելն ու հակառուսական կոչերը: Իրականում սոցիալական ցանցերով տեղեկացնելը բողոքի ակցիաների մասին անցած 5-7 տարիներին տարածված է աշխարհի բոլոր անկյուններում՝ սկսած Արաբական գարնան մասը կազմող ցույցերից մինչև գերմանական արհմիությունների խաղաղ երթերը: Նմանօրինակ տեսակետները ոչ մի փաստարկված քննադատության բացարձակապես չեն դիմանում:
- Ցուցարարները բռնի ուժ են կիրառել ոստիկանության դեմ: Նույն «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի վերոհիշյալ հաղորդման համաձայն ոստիկանությունը բռնի ուժ էր կիրառել ցուցարարների նկատմամբ այն բանից հետո, երբ վերջիններս հարձակվել էին ոստիկանների վրա, իսկ առավել ակտիվ հարձակվողները բերման էին ենթարկվել: Ջրցան մեքենաների կիրառման պահը ներկայացնող բոլոր տեսագրությունները հստակ ցույց են տալիս, որ ցուցարարներից ոչ ոք ոստիկանների դեմ ուժ չի կիրառել, հետևաբար այս կետի վերաբերյալ խոսելն անգամ ավելորդ է: Տեսանյութերը տեսնող մարդը պիտի առնվազն կույր լինի նմանօրինակ մեկնաբանությունների համար:
- Ցուցարարները զինված են եղել: Նմանօրինակ պնդումներով հանդես էր եկել նույն «Ռոսիա 1»-ը՝ կիրառելով «ռադիկալ», «հարձակում ոստիկանների վրա», «11 վիրավոր ոստիկան», «ակտիվիստները զինված էին դանակներով, կաստետներով և երկաթյա մահակներով» և այլ տերմիններ: Զինված ցուցարարներին ոստիկանությունը մի քանի ժամ անց հեշտ ու հանգիստ բաց չէր թողնի, իսկ քրեական գործերի թիվը անհամեմատ ավելի շատ կլիներ: Իրականում տուժողների թվում բացառապես ցուցարարներ են, որոնցից 5-ը դեռևս վերակենդանացման բաժանմունքում են:
- Բողոքի ցույցերը հրահրվում են ԱՄՆ-ի կողմից: Նմանօրինակ պնդումները բացարձակ ծիծաղելի են: Ի վերջո ռուսական ընկերությունն է որոշում կայացրել էլեկտրոէներգիան թանկացնելու՝ իր իսկ սխալ կառավարման հետևանքով: Լրատվամիջոցը այսպիսի «սենսացիոն» հայտարարություններ անելուց առաջ պետք է գոնե կոնկրետ ապացույցներ բերի՝ հղումներով, փաստերով, այլ ոչ թե անիմաստ հայտարարություններ առ այն, որ Չեխիայում ինչ-որ գյուղում կա ցուցարարներ թողարկող ֆաբրիկա, որտեղ հայկական «Մայդան» են պատրաստում ամերիկյան փողերով: «Ռոսիա 24» հեռուստատեսությունը իր հերթին հունիսի 23-ին լուրերի հաղորդման ժամանակ, ցույց տալով կադրեր ջրցան մեքենաների գործի դրվելու պահի վերաբերյալ, նշել է, որ ցուցարարների իրար մոտ նստած լինելն ու հեռախոսներով ոստիկաններին նկարահանելը ամերիկյան դասընթացների արդյունք է: Բնականաբար գիշերվա 5-ին չքնած և հետևաբար մրսող մարդիկ, ջրի ուժեղ շիթերի տակ միմյանց մոտ էի նստել միայն ամերիկյան դասընթացի, այլ ոչ թե բոլորիս մեջ գոյություն ունեցող ինքնապաշտպանական բնազդի արդյունքում:
- Ցույցերը հակառուսական են: Նմանօրինակ պնդումներ անող ռուսական լրատվամիջոցները կարծես հատուկ են ուզում տեղի ունեցող իրադարձությունները մեկնաբանել բացառապես Հայաստան-Ռուսաստան -Արևմուտք քաղաքական հարաբերությունների ու շահերի տեսանկյունից: Փաստորեն մի կոռուպցիոն ռուսական ընկերության երեսը լվանալու համար ռուսական լրատվամիջոցները պատրաստ են իրավիճակը ներկայացնել որպես ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող դավադրություն Ռուսաստանի դեմ: Իհարկե, զարմանալ այս կապակցությամբ պետք չէ, որովհետև հունվար ամսին Պերմյակովի ձեռքերը լվանալու համար նույն ռուսական հեռուստաալիքները պատրաստ էին ցանկացած կեղծ ինֆորմացիա տարածել: Մնում է հույս ունենալ, որ ռուսական լրատվամիջոցների պրոֆեսիոնալությունը ժամանակի հետ գոնե մի փոքր կբարձրանա և նրանք կսկսեն հարգել լրագրողական էթիկան և ճշմարտությունը:

Yerevan Protests and Russian Lies
The flaws in the journalistic ethics of the Russian media are not a secret for anybody. But Russian media coverage of recent events taking place in Armenia is simply ridiculous and unserious. We will mention several items that draw special attention:
1. Comparisons with Maidan: Probably the strangest explanation of recent events in Armenia is their comparison with the Ukranian “Maidan”. For instance, the Russian “Rossiya 1” TV channel compared the Armenian protests against hikes in electricity rates with Ukranian and Georgian movements. “The latest events taking place in Armenia remind of the first stage of the Ukranian coup”, mentioned Igor Morozov. Following the same logic, any protest in the world can be called “Maidan”. Protesters in Ukraine and Armenia have completely different demands. The main justifications of such a comparison are the fact of informing people through social networks and anti-Russian calls. Actually informing people through social networks has been popular for the last 5-7 years. Thus, this kind of opinions can’t resist any reasoned criticism.
2. Protesters attacked the police: According to the same “Rossiya 1”, police used force against the protesters after they attacked the police, and the most active attackers were detained. However, the videos that show the use of water cannons clearly demonstrate that none of the protestors used force against the police. Hence, discussing this point is simply unnecessary.
3. Protesters were armed: “Rossiya 1” has made such statements using terms like “radical”, “attack on the police”, “11 injured policemen”, “activists are armed with knives, kuckle dusters and metal batons”, etc. In reality, there are only civilians among injured people, 5 of which are still in intensive care units.
1. Protests were provoked by the US: Such statements are absolutely ridiculous. The Russian company has eventually decided to raise the tariffs for electricity as a result of its ineffective management. Before making such “sensational” statements, a mass media should first of all bring specific proofs. «Rossiya 24» TV channel went so far as to claim that sitting next to each other and taking photos of the police are a result of American trainings.
2. Protests are anti-Russian: Russian media that make such statements seem to have a special intention to interpret events in Armenia exclusively from the perspective of Armenia-Russia-West relations and interests. Hence, Russian media are ready to invent a US-funded conspiracy against Russia only for saving the reputation of one corrupt Russian company. In fact, it is not surprising as the same distortion of information happened in Permyakov’s case in January.
Eventually we are left with the hope that the professionalism of Russian media will improve with time and they will start to respect the journalisitic ethics and truth.