Եվրասիական տարածաշրջանի առանձին երկրներում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումներն առանձնակի հետաքրքրություն են ներկայացնում, քանի որ այդ երկրներն անմիջական ազդեցություն ունեն այն ինտեգրացիոն կառույցների վրա, որոնց անդամակցում է նաև Հայաստանը։
Ղրղզստանում վերջին ամիսների զարգացումները, մասնավորապես, կարող են որոշակիորեն ապակայունացնել այդ երկիրը, ինչը, անշուշտ, Հայաստանի իշխանություններից կպահանջի հատուկ զգոնություն ու հավասարակշռվածություն ցուցաբերել այդ հարցում։
Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը մեղադրվում է կոռուպցիոն բնույթի մի շարք հանցագործությունների համար, այդ թվում՝ Բիշքեկի ջերմաէլեկտրակայանի վերանորոգման ընթացքում կատարված չարաշահումների, հողերի ապօրինի բաշխման և կեղծ փաստաթղթերի միջոցով քրեական հեղինակություն Ազիզ Բատուկաևի ազատ արձակման համար։ Բացի սա, Աթամբաևին մեղադրում են իշխանությունը բռնազավթելու և քաղաքական այլախոհների նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու մեջ։
Հատկանշական է, որ Աթամբաևի նկատմամբ իրավական հետապնդումները նախաձեռնել է Ղրղզստանի ներկայիս նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, որը երկրի նախագահ է ընտրվել 2017 թվականի աշնանը տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում։ Ընդ որում, Ժեենբեկովին ընտրությունների ժամանակ աջակցել է հենց Աթամբաևը, և համարվում էր, որ Ղրղզստանում տեղի է ունեցել իշխանության փոխանցման մի սցենար, որի դեպքում իշխող էլիտան պահպանել է իր դիրքերը։
Հետագա իրադարձությունները, սակայն, հուշում են, որ Ղրղզստանում տեղի են ունենում ներքին լուրջ խմորումներ։ Աթամբաևի մի շարք նախկին թիմակիցներ ներկայում անցնում են տարբեր քրեական գործերով։ Մասնավորապես, կալանավորված են նախկին վարչապետներ Սապար Իսակովը և Ժանտորո Սատիբալդիևը, նախկին գլխավոր դատախազը, փոխվարչապետը և այլք, իսկ նախկին առաջին փոխվարչապետ Ասկարբեկ Շադիևը փախել է ԱՄՆ, սակայն Ղրղզստանում նրան հեռակա դատապարտել են 10 տարվա ազատազրկման։
Անձամբ Ալմազբեկ Աթամբաևի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու համար գործող նախագահ Ժեենբեկովը մայիսին ստորագրել է նախկին նախագահներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին օրենք։ Համաձայն այդ օրենքի, նախկին նախագահին անձեռնմխելիությունից կարող է զրկել և մեղադրանք առաջադրել խորհրդարանի հատուկ հանձնաժողովը, ինչը և տեղի է ունեցել հունիսի 27-ին։ Ղրղզստանի դատախազությունը, սակայն, ընդունել է Աթամբաևին առաջադրված մեղադրանքների միայն մի մասը։ Այդուհանդերձ, եթե Ղրղզստանի նախկին նախագահը մեղավոր ճանաչվի պատգամավորների նշած հանցանքներում, ապա նրան կարող է սպառնալ ցմահ ազատազրկում։
Ինչպե՞ս են արձագանքում Աթամբաևը և նրա կողմնակիցները
Ալմազբեկ Աթամբաևի խոսքով, իրեն հասցեագրված մեղադրանքներն անհիմն են ու անհեթեթ։ Հունիսի 29-ի հայտարարությունում Աթամբաևը նշում է, որ իրեն շատերն են աջակցում, այդ թվում՝ քաղաքական գործիչներ։ Ըստ Աթամբաևի, ինքը մաքուր է աստծու և ժողովրդի առջև, իսկ իր լավագույն ընկերները, պարզվում է, դավաճաններ են։ Աթամբաևը հայտարարել է նաև, որ Ժեենբեկովը Ղրղզստանի լեգիտիմ նախագահ չէ։
Բացի սա, Աթամբաևին մեղադրանքներ առաջադրելուց հետո նրա տան մոտ հերթապահում են իր աջակիցները։ Վերջինները բետոնե արգելապատնեշներով փակել են նախկին նախագահի տուն տանող ճանապարհը և հայտարարում են, որ թույլ չեն տա ձերբակալել նրան։ Աթամբաևի կողմնակիցներին միացել է նաև գործող նախագահ Ժեենբեկովի խորհրդական Այբեկ Ազըրանկուլովը։
Ի՞նչ կարելի է սպասել
Ղրղզստանում իրավիճակի հետագա սրման կամ ապակայունացման դեպքում կարևոր է լինելու հետևել ոչ միայն ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ երկրներից, այլև մնացյալ միջազգային հանրությունից ստացվող արձագանքներին։ Ղրղզստանը, ընդհանուր առմամբ, հավասարակշված և կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականություն է վարում։ 2017-ի նախագահական ընտրություններից հետո սկսվել են Ղրղզստանի և Եվրամիության միջև նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, դրան զուգահեռ Բիշքեկը շարունակ հայտարարում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խորացնելու մասին, կան նոր ներդրումային ծրագրեր Չինաստանի հետ։ Բացի սա, Ժեենբեկովը հայտարարել է ԱՄՆ հետ նախկին իշխանությունների օրոք խաթարված հարաբերությունները վերականգնելու մասին։ Ըստ այդմ, Ղրղզստանում հետագա զարգացումները կարող են հանգեցնել այդ երկրում տարբեր ուժային կենտրոնների շահերի բախման։

В Кыргызстане происходят серьезные внутриполитические события
Внутриполитические события, происходящие в отдельных странах евразийского региона, представляют особый интерес, поскольку эти страны оказывают непосредственное влияние на интеграционные структуры, участницей которых является также и Армения.
В частности, последние события в Кыргызстане могут в некоторой степени дестабилизировать эту страну, что безусловно потребует от властей Армении проявить особую бдительность и сбалансированность.
Бывший президент Кыргызстана Алмазбек Атамбаев обвиняется в коррупции при модернизации ТЭЦ Бишкека, незаконной трансформации земель, освобождению по поддельным медицинским справкам криминального авторитета Азиза Батукаева. Помимо этого Атамбаев обвиняется в  узурпации власти и оказании давления на политических оппонентов.
Примечательно, что уголовное преследование Атамбаева было инициировано действующим президентом Кыргызстана Сооронбаем Жээнбековым, который был избран президентом страны по итогам выборов, прошедших осенью 2017 года. При этом Жээнбекова на выборах поддерживал именно Атамбаев и считалось, что в Кыргызстане был сыгран сценарий передачи власти, по которому правящая элита сохраняла свои позиции.
Дальнейшие события, однако, подсказывают, что в Кыргызстане происходит серьезное внутреннее брожение. Ряд бывших соратников Атамбаева в настоящее время проходят по различным уголовным делам. В частности арестованы бывшие премьер-министры Сапар Исаков и Жанторо Сатыбалдиев, бывший генеральный прокурор, бывший вице-премьер и др., а бывший первый вице-премьер Аскарбек Шадиев сбежал в США. В Кыргызстане, однако, его заочно приговорили к 10 годам лишения свободы.
Для начала уголовного прелседования лично Алмазбека Атамбаева действующий президент Жээнбеков подписал в мае закон о лишении статуса неприкосновенности бывших президентов. Согласно этому закону, лишить неприкосновенности и выдвинуть обвинение против бывшего президента может специальная парламентская комиссия, что и прозишло 27 июня. Однако прокуратура Кыргызстана признала лишь часть обвинений, выдвинутых против Атамбаева. Тем не менее, если бывший президент Кыргызстана будет признан виновным в указанных депутатами преступлениях, ему может грозить пожизненное заключение.
Реакция Атамбаева и его соратников
По словам Алмазбека Атамбаева, приписываемые ему обвинения беспочвенные и абсурдные. В заявлении от 29 июня Атамбаев отмечает, что многие его поддерживают, в том числе  –  и политики. По словам Атмбаева, он «перед богом и народом чист», а его лучшие друзья, оказывается, предали его. Атамбаев заявил также, что Жээнбеков – нелегитимный президент.
Помимо этого, после предъявления обвинения Атамбаеву возле его дома дежурят его сторонники. Они установили бетонные плиты на дороге, ведущей к дому Атамбаева, и заявляют, что не позволят его арестовать. К сторонникам Атамбаева присоединился также советник действующего президента Жээнбекова – Айбек Азыранкулов.
Чего можно ожидать?
В случае дальнейшего обострения или дестабилизации ситуации в Кыргызстане важно будет следить не только за реакцими стран ЕЭАС и ОДКБ, но и всего остального международного сообщества.
В целом Кыргызстан ведет сбалансированную и комплементарную внешнюю политику. После президентских выборов 2017 года начались переговоры по новому соглашению между Кыргызстаном и Европейским союзом. Параллельно Бишкек постоянно заявляет об углублении отношений с Россией,  о том, что есть новые инвестиционные программы с Китаем. Помимо этого, Жээнбеков заявил о восстановлении отношений с США, нарушенных при прежней власти.
Дальнейшие развития в Кыргызстане могут привести в этой стране к столкновению интересов различных силовых центров.