Ինչպես հայտնի է, Բաղրամյան պողոտայի ցույցերի ամենաթեժ պահին` հունիսի 27-ին, նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացումը 7 դրամով սուբսիդավորվելու է պետության կողմից: Սակայն հանրությանը չէր ներկայացվում ո´չ այդ սուբսիդավորման աղբյուրը, ո´չ էլ այն, թե բաժանորդների կոնկրետ ո՞ր խմբերին է տրամադրվելու այդ սուբսիդավորումը:
Այդ կապակցությամբ ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, պատասխանելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հարցմանը, արդեն երկրորդ գրությամբ վերահաստատում է, որ դեռևս հստակեցված չեն այդ սուբսիդավորման աղբյուրները և շահառուների շրջանակը:
Այսինքն, Հայաստանի կառավարությունում դեռևս չգիտեն, թե որտեղի՞ց են գտնելու խոստացված սուբսիդավորման գումարները, չգիտեն նաև, թե կոնկրետ ո՞ր բաժանորդների էլեկտրաէներգիան են սուբսիդավորելու, թեև նոր սակագինն ուժի մեջ է մտնում արդեն վաղվանից:
Եվս մեկ անգամ հիշեցնենք, որ եթե գործադիրը սուբսիդավորի բոլոր խմբերի բաժանորդներին (արդյունաբերական ձեռնարկություններ, կազմակերպություններ և բնակիչ-բաժանորդներ), ապա դա կարժենա ամսական շուրջ 3 միլիարդ դրամ (6 մլն ԱՄՆ դոլար), ինչը բավականին մեծ գումար է: Տարեկան կտրվածքով դա կազմում է շուրջ 35 միլիարդ դրամ (74 միլիոն ԱՄՆ դոլար), ինչը ՀՀ պետական բյուջեի մոտ 3 տոկոսն է: Ուստի այդ գումարը դժվար կլինի վերադարձնել հարկերի հաշվին կամ փոխհատուցել հերթական վարկի ներգրավմամբ (քանի որ Հայաստանի պետական պարտքը առանց այդ էլ ահռելի է):
Սակայն եթե Կառավարությունy որոշի սուբսիդավորել միայն բնակիչ-բաժանորդներին, ապա դա մեր պետության վրա կնստի ամսեկան ընդամենը 1 միլիարդ դրամ (2 միլիոն ԱՄՆ դոլար): Բայց այդ պարագայում էլեկտրաէներգիայի համար թանկացած գնով կվճարեն արդյունաբերական ձեռնարկություններն ու այլ կազմակերպությունները, ինչը կհանգեցնի էական գնաճի և կնվազեցնի տեղական արտադրանքի մրցունակությունը միջազգային շուկաներում ու մասնավորապես՝ ԵՏՄ տարածքում, որի անդամ բոլոր երկրներում էլեկտրաէներգիան զգալիորեն ավելի էժան է, քան Հայաստանում: Արդյունքում էլ ավելի կնվազի արտահանումը ՀՀ–ից դեպի ԵՏՄ երկրներ:
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ ՀԾԿՀ հունիսի 17-ի որոշմամբ սահմանված սակագները ուժի մեջ են մտնելու օգոստոսի 1-ից, հետևապես կառավարությանը բավականին քիչ ժամանակ է մնացել կողմնորոշվելու սուբսիդավորման աղբյուրների և շահառուների շրջանակի հարցում: Բացի այդ, հայրենական արտադրողները, չիմանալով, թե վաղվանից ո՞ր սակագնով են վճարելու էլեկտրաէներգիայի դիմաց, չեն կարողանա որոշել իրենց արտադրած ապրանքների ինքնարժեքը, որի հետևանքով հնարավոր չի լինի արտադրանքի համար սահմանել այնպիսի գին, որը չի ազդի ապրանքի մրցունակության վրա և միևնույն ժամանակ կապահովի շահութաբերություն:

Как известно, в самый жаркий момент митингов на проспекте Баграмяна – 27-го июня, президент Серж Саргсян заявил, что подорожание электроэнергии на 7 драмов будет покрыто за счет государственной субсидии. Однако, общественности не были разъяснены ни источники этой субсидии, ни то, каким группам потребителей будет предоставлена субсидия.
В связи с этим министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян в ответе на запрос «Союза информированных граждан» уже во второй раз подтвердил, что источники субсидирования и круг бенефициариев пока не определен.
То есть, в правительстве Армении пока не знают, где найти суммы на обещанную субсидию, не знают также, конкретно каким группам потребителей будет предоставлена субсидия, хотя новые тарифы вступают в силу уже с завтрашнего дня.
Еще раз напомним, что если правительство решит предоставить субсидию всем группам потребителей (промышленные предприятия, организации и население), то это обойдется примерно в 3 млрд. драмов (6 млн. долларов США) ежемесячно, что является довольно крупной суммой. В годовом исчислении это составит примерно 35 млрд. драмов (74 млн. долларов США), что равно примерно 3 процентам государственного бюджета РА. Посему будет трудно вернуть подобную сумму за счет налогов или компенсировать посредством привлечения очередного кредита (так как внешний долг Армении и без того огромен).
Однако если Правительство решит предоставить субсидию только населению, то это нашему государству обойдется в 1 млрд. драмов (2 млн. долларов США) ежемесячно. Но в таком случае за электроэнергию по подорожавшим тарифам будут расплачиваться промышленные предприятия и прочие организации, что приведет к существенному росту цен и снизит конкурентоспособность местной продукции на международных рынках и, в частности, на территории ЕАЭС, во всех странах-членах которого электроэнергия существенно дешевле, чем в Армении. В результате экспорт из РА в страны ЕАЭС еще более снизится.
Считаем нужным напомнить, что, тарифы на электроэнергию, определенные постановлением Комиссии по регулированию общественных услуг от 17-го июня, вступают в силу с 1-го августа, следовательно, у Правительства осталось мало времени для того, чтобы определиться насчет источников субсидирования и круга бенефициариев. Кроме того, отечественные производители, не зная, по какому тарифу будут расплачиваться за электроэнергию с завтрашнего дня, не смогут определить себестоимость своей продукции, вследствие чего не представляется возможным установить такие цены на товары, которые не повлияют на конкурентоспособность продукции и в то же время обеспечат рентабельность.