Հայաստանում վերջին օրերին քննարկման առարկա են դարձել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Լեհաստանի Կրինիցա Զրդույ քաղաքում անցկացվելիք 29-րդ միջազգային տնտեսական համաժողովին չմասնակցելու իրական պատճառները։ Շատերի կարծիքով՝ համաժողովին Նիկոլ Փաշինյանի չմասնակցելը կապված է նրա հետ, որ լեհական կողմը չի հրավիրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ մասնակցելու նույն օրերին Լեհաստանում անցկացվելիք մեկ այլ միջոցառման։
Սեպտեմբերի 3-5-ը Լեհաստանի Կրինիցա Զրդույ քաղաքում անցկացվելու է 29-րդ միջազգային տնտեսական համաժողովը, որի կարևոր հյուրերից պետք է լիներ նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Վարչապետի՝ համաժողովին մասնակցելու մասին տեղեկատվությունը տարածել էր միջոցառման պաշտոնական կայքը։
Բացի սա, Լեհաստանում սեպտեմբերի 1-ին մեծ շուքով, միջազգային պատվիրակությունների մասնակցությամբ նշվելու է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկի 80-ամյակը, որի միջոցառումներին, սակայն, լեհական կողմը չի հրավիրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։
Օգոստոսի 27-ին լեհական Rzeczpospolita-ն գրեց, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, ի համերաշխություն Պուտինի, որոշել է չեղարկել իր մասնակցությունը Երկրորդ համաշխարհայինի 80-ամյակի միջոցառումներին։
Ավելի ուշ՝ օգոստոսի 28-ին, հայտնի դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի մեկնելու Լեհաստան՝ մասնակցելու միջազգային տնտեսական համաժողովին։ Այնուհետեև հայկական մամուլում հայտնվեցին բավական շատ հրապարակումներ այն մասին, որ Նիկոլ Փաշինյանը Լեհաստան կատարելիք իր այցը չեղարկել է Լուկաշենկոյի օրինակով՝ նույնպես համերաշխություն հայտնելով Վլադիմիր Պուտինին։
ՀՀ արտգործնախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի խոսքով, սակայն, Հայաստանը չի հաստատել համաժողովին Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությունը։ Արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն էլ օգոստոսի 29-ին լրագրողների հետ զրույցում, պատասխանելով Փաշինյանի՝ Լեհաստան չմեկնելու հարցին, հայտարարեց, որ տնտեսական համաժողովին չմասնակցելը ինքնիշխանության արտահայտում է։ «Վարչապետն ունի իր այցերի ծրագիրը, որը և իրականացնում է, և նաև ունի ներքին քաղաքականության իր գերակայությունները»,- ասաց Մնացականյանը։
Նշենք, սակայն, որ սա վերաբերում է Կրինիզա Զրդույ քաղաքում անցկացվելիք 29-րդ միջազգային տնտեսական հանձնաժողովին, իսկ ինչ վերաբերում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկին նվիրված միջոցառումներին, ապա վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը Fip.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի ստացել դրանց մասնակցելու հրավեր։
Իսկ նախկինու՞մ
Համաձայն ՀՀ ԱԳՆ կայքի, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վերջին հոբելյանական տարելիցների ժամանակ ՀՀ նախագահներից ոչ ոք չի գտնվել Լեհաստանում։ Այսպես, օրինակ, 2004 թվականին՝ Երկրորդ համաշխարհայինի մեկնարկի 65-ամյակին, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այցելել է Լեհաստան, սակայն սեպտեմբերի 5-7-ը, և այն ժամանակվա պաշտոնական հաղորդագրության մեջ չկա հիշատակում պատերազմի մեկնարկին նվիրված միջոցառումներին կամ տնտեսական համաժողովին մասնակցելու վերաբերյալ։ 2009 թվականին՝ պատերազմի մեկնարկի 70-ամյա տարելիցին, ՀՀ նախագահի այց Լեհաստան տեղի չի ունեցել, նույնն էլ՝ 2014 թվականին։
Ուշագրավ է նաև, որ 2009 թվականին Լեհաստանում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկի 70-ամյա տարելիցի հանդիսավոր միջոցառմանը այն ժամանակվա ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը մասնակցել է։
Եվ այնուամենայնիվ
Հետաքրքրական է, որ արտգործնախարարը լրագրողների հետ վերոնշյալ ճեպազրույցի ժամանակ, պատասխանելով Փաշինյանի՝ Լեհաստան չմեկնելու և Պուտինի ու Լուկաշենկոյի մասին հարցին, բավական հուզական հայտարարություններ է արել։ Նախարարը, մասնավորապես, նշել է, որ Հայաստանը որոշակի նրբազգացություն ունի Երկրորդ համաշխարհայինի հետ կապված հարցում, քանի որ հայերը մեծ ներդրում են ունեցել պատերազմում Խորհրդային Միության բանակի կազմում։ «Այստեղ հարցն ուրիշ է։ Այստեղ հարցը նաև սկզբունքային է․ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի դեպքում մենք ներկայացնում ենք մի երկիր, որն անմիջական առնչություն, ներգրավվածություն է ունեցել»,- ասել է Մնացականյանը։
Նախարարի խոսքերից, ընդհանուր առմամբ, կարելի է եզրակացնել, որ Հայաստանը հրավիրված չի եղել այդ միջոցառմանը, իսկ արտգործնախարարի ձևակերպումները բողոքի որոշակի երանգներ են պարունակում իրենց մեջ։
Ինչ վերաբերում է Վլադիմիր Պուտինին համերաշխություն հայտնելու նպատակով Լեհաստան չմեկնելուն, ապա պատկերն այստեղ միանշանակ չէ։ Վերոշարադրյալ համառոտ պատմական ակնարկը ցույց է տալիս, որ ՀՀ նախագահները չեն մասնակցել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկի հոբելյանական տարելիցների միջոցառումներին։ Ավելին՝ չեն մասնակցել նույնիսկ այն ժամանակ, երբ դրանց մասնակցել է Վլադիմիր Պուտինը, այսինքն՝ կապը, որ եթե չեն հրավիրում ՌԴ ղեկավարին, ուրեմն չի գնա և ՀՀ ղեկավարը, բացակայում է։
Մեկ այլ հարց է, որ այս դեպքում, հրաժարվելով մասնակցել տնտեսական համաժողովին, Հայաստանը կարող է որոշակի դիվիդենտներ շահել Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում՝ հաշվի առնելով Ռուսաստան-Արևմուտք ներկայիս լարված հարաբերություններն ու Ռուսաստանի շարունակական մեկուսացումը միջազգային հարաբերություններում։
Սակայն, հարցի մեկ այլ կողմ է մնում նաև այն, որ միջազգային հարաբերություններում Հայաստանի համար անթույլատրելի է կախվածությունը Ռուսաստանից, ինչպես և այլ երկրներից, քանի որ դա ուղղակիորեն հարցականի տակ կդնի ՀՀ ինքնիշխանությունը։

Вопрос неучастия Пашиняна в экономическом форуме в Польше имеет множество аспектов
Истинные причины неучастия премьер-министра Никола Пашиняна в 29-ом Международном экономическом форуме в польском городе Крыница-Здруй в последние дни стали поводом для обсуждения в Армении. По мнению многих, неучастие Никола Пашиняна в форуме объясняется тем, что польская сторона не пригласила президента России Владимира Путина принять участие в другом мероприятии, которое должно было состояться в те же дни.
В польском городе Крыница-Здруй 3-5 сентября состоится 29-й Международный экономический форум, одним из гостей которого должен был стать также премьер-министр Армении Никол Пашинян. Информация об участии премьера была опубликована на официальной странице форума.
Помимо этого, 1 сентября в Польше с участием международных делегаций с большим размахом будет отмечаться 80-я годовщина начала Второй мировой войны. Однако на пямятные мероприятия польская сторона не пригласила президента России Владимира Путина.
Польская газета Rzeczpospolita 27 августа сообщила, что президент Беларуси Александр Лукашенко в знак солидарности с президентом РФ Владимиром Путиным отказался от участия в памятных мероприятиях по случаю 80-й годовщины начала Второй мировой войны.
Позже, 28 августа, стало известно, что Никол Пашинян не поедет в Польшу для участия в Международном экономическом форуме. Затем в армянских СМИ появилось множество публикаций о том, что Никол Пашинян отменил свой визит в Польшу по примеру Лукашенко, также выразив солидарность с Владимиром Путиным.
По словам пресс-секретаря МИД Армении Анны Нагдалян, Армения не подтвердила участие Никола Пашиняна в экономическом форуме. А министр иностранных дел Зограб Мнацаканян 29 августа в беседе с журналистами, отвечая на вопрос о том, почему Пашинян не поехал в Польшу, заявил, что неучастие в экономическом форуме является выражением суверенитета. «У премьер-министра есть своя программа визитов и свои внутриполитические приоритеты», – сказал Мнацаканян.
Однако отметим, что это касается 29-го Международного экономического форума, который состоится в городе Криница-Здруй, а что касается памятных мероприятий по случаю 80-й годовщины начала Второй мировой войны, то пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян в беседе с Fip.am отметил, что Никол Пашинян не получал приглашения на участие в них.
А в прошлом?
По данным сайта МИД РА, ни один из президентов Армении не был в Польше во время последних празднований юбилейных годовщин начала Второй мировой войны. Так, например, в 2004 году, в 65-ю годовщину начала Второй мировой войны, второй президент РА Роберт Кочарян посетил Польшу, но 5-7 сентября, и в тогдашнем пресс-релизе нет никаких упоминаний об участии в мероприятиях, посвященных началу Воторой мировой войны, или об участии в экономическом форуме. В 2009 году, в 70-ю годовщину начала войны, визита президента Армении в Польшу не было. Визита не было и в 2014 году.
Примечательно также, что в торжественном мероприятии, посвященном 70-летию начала Второй мировой войны в Польше в 2009 году, тогдашний премьер-министр России Владимир Путин принимал участие.
И тем не менее
Примечательно, что министр иностранных дел во время вышеупонятого брифинга, отвечая на вопрос о том, почему Пашинян не поехал в Польшу, и о Путине и Лукашенко, сделал довольно эмоциональные заявления. В частности, министр отметил, что в вопросе Второй мировой войны у Армении есть прямая вовлеченность, поскольку армянский народ имел вклад в победу в этой войне, будучи в то время частью Советской армии. «Здесь вопрос в другом. Здесь вопрос также принципиальный. В случае Второй мировой войны мы представляем страну, которая имела прямую связь с этими событиями, прямую вовлеченность», – сказал Мнацаканян.
Из слов министра, в целом, можно заключить, что Армения не была приглашена на это мероприятие, а формулировки главы внешнеполитического ведомства содержат в себе определенные ноты протеста.
Что касается того, что премьер не отправится в Польшу в знак солидарности с Владимиром Путиным, то здесь картина неоднозначная. Вышеизложенный краткий исторический обзор показывает, что президенты Армении не участвовали в юбилейных мероприятиях по случаю годовщин начала Второй мировой войны. Более того, они не участвовали даже тогда, когда в них участвовал Владимир Путин, то есть обратная связь между тем, что если не приглашают главу РФ, то не поедет и глава РА, отсутствует.
Другой вопрос, что в этом случае, отказываясь от участия в экономическом форуме, Армения может получить некоторые дивиденды в отношениях с Россией, учитывая нынешние напряженные отношения между Россией и Западом и продолжающуюся изоляцию России в международных отношениях.
Однако, другим аспектом вопроса остается также то, что в международных отношениях недопустима зависимость Армении от России, а также от других стран, поскольку это напрямую поставит под вопрос суверенитет Армении.