- 23 Սեպտեմբերի, 2015
Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին կրակոցների թիվն աննախադեպ աճ է ապրել: Մասնավորապես, սեպտեմբերի 1-ին հակառակորդի կրակահերթի տակ էին հայտնվել Տավուշի մարզի մի շարք գյուղեր: Հաջորդ օրը գնդակոծված գյուղերի թիվն արդեն 20-ի էր հասել: Այնուհետև՝ սեպտեմբերի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ առ այն, որ «Բաքուն, հանձինս իր ռազմաքաղաքական ղեկավարության, որդեգրել է իրավիճակը պատերազմականին մոտեցնելու հանցավոր մարտավարություն»: Հաշվի առնելով իրավիճակի վտանգավորության աստիճանը հարկ ենք համարում անդրադառնալ հայ-ադրբեջանական ռազմական ընդհարումների հաճախականացման խնդրին՝ ռուս-ադրբեջանական ռազմական համագործակցության լույսի ներքո:
Համաձայն ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունից «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ստացած տվյալների՝ շփման գծում հրաձգության դեպքերի թիվը 2012 թվականին կազմել է 5,972 դեպք: 2013 թվականը, սակայն, սկիզբ է դրել սահմանային ընդհարումների աննախադեպ աճի գործընթացին: Մասնավորապես 2013 թ. արձանագրվել է հրադադարի խախտման 12,986 դեպք՝ այսինքն նախորդ տարվա համեմատ առնվազն երկու անգամ ավելի շատ: 2014 և 2015 թվականների տվյալներն էլ ավելի մտահոգիչ են: Ըստ ՀՀ ՊՆ տվյալների՝ 2014 թվականին արձանագրվել է 37,535 հրաձգության դեպք: Այլ կերպ ասած՝ 2014-ին հակառակորդի կողմից հայկական սահմանի ուղղությամբ արձակված կրակոցների թիվը աճել է մոտ 3 անգամ: Իսկ 2015 թվականի առաջին 7 ամիսներին արդեն իսկ արձակվել է 32,424 դեպք: Հաշվի առնելով այն, որ 2015 թվականի ավարտին դեռ 4 ամիս կա, իսկ ընդհարումները սահմանագծին վերջին շաբաթների ընթացքում գրեթե անընդմեջ են տեղի ունենում ՝ կարելի է եզրակացնել, որ 2015 թվականին արձակված կրակոցների թիվն այս տարի կգերազանցի 2014-ի ցուցանիշը ևս: Փաստորեն, անցած 3 տարիների ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական ընդհարումների թիվն աճել է առնվազն 5 անգամ: Հարց է առաջանում՝ ի՞նչն է պատճառ հանդիսացել հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի նման կտրուկ վատթարացման համար:
Հաշվի առնելով 2013 թվականի որոշիչ դերը իրավիճակի բարդացման համար՝ հարկ ենք համարում անդրադառնալ այդ թվականին տեղի ունեցած մի կարևոր իրադարձության, այն է՝ 2013-ի օգոստոսի 13-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը: Բաքվում կայացած այս հանդիպման ընթացքում էր, որ կողմերը եկան համաձայնության իրենց ռազմական համագործակցության հետագա ծրագրերի վերաբերյալ: Մասնավորապես, կողմերը եկան համաձայնության առ այն, որ Ադրբեջանը հաջորդ երեք տարիների ընթացքում պետք է Ռուսաստանից ձեռք բերի մոտ 4 միլիարդ դոլար արժողությամբ սպառազինություն: Ուշագրավ է, որ 2010-2014 թվականներին Ադրբեջանը Եվրոպայում երկրորդ տեղն է զբաղեցնում ըստ գնած զենքերի քանակի: Ընդ որում՝ ըստ Միջազգային խաղաղության հարցերի Ստոկհոլմի ինստիտուտի՝ վերջին 5 տարում Ադրբեջանի գնած զենքերի 85 տոկոսը ՌԴ-ն է մատակարարում, իսկ Հայաստանը այդ ընթացքում Ադրբեջանից 25 անգամ ավելի քիչ է զենք ձեռք բերել: Այլ կերպ ասած՝ 2013 թվականն ու Պուտին-Ալիև հանդիպումը հայ-ադրբեջանական հակամարտության բալանսի խախտման սկզբնակետն է: Ադրբեջանական կողմի զինատեսակների քանակական ու որակական աճի և սահմանագծին բախումների նմանօրինակ դինամիկան վերջին երեք տարիներին պայմանավորված է նախ և առաջ տարածաշրջանում Ռուսաստանի քաղաքական շահերով և Կրեմլի կողմից Բաքվի հանդեպ թողտվության քաղաքականության որդեգրմամբ:
Այս մասին է վկայում նախ և առաջ 2014 թվականի ամռանը հայ-ադրբեջանական սահմանին բախումների կտրուկ աճը և դրան հաջորդած Ալիև-Սարգսյան-Պուտին հանդիպումը: Այդ հանդիպումը, որից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը հանելուկային կերպով թուլացավ՝ իհարկե կարճաժամկետ կտրվածքով, նպատակ ուներ Ուկրաինայում խռովությունների և ռազմական գործողությունների սկզբից մի քանի ամիս անց Կրեմլի կողմից արևմուտքին ցուցադրելու Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանում ունեցած ազդեցության մասշտաբները: Մյուս կողմից՝ հաշվի առնելով միջազգային քաղաքական ասպարեզում տեղի ունեցող իրադարձությունները և վերջին երկու տարիներին ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների շոշափելի սերտացումը՝ միանշանակ կարելի է պնդել, որ Ռուսաստանը փորձում է Բաքվին ներգրավել իր ազդեցության ոլորտ, իսկ Ադրբեջանը, հաշվի առնելով արևմուտքի հետ ունեցած խնդիրնեը, «չի դիմադրում»:
Հ.Գ. Հարկ է նկատել, որ Մոսկվայի և Բաքվի մտերմացման գործընթացն այնքան է ամրապնդվել, որ որոշ քաղաքագետներ սեպտեմբերի 7-ին Սերժ Սարգսյանի Մոսկվա կատարած այցի մասին հնչեցնում էին տեսակետներ առ այն, որ այցը նպատակ ունի քննարկել Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին տարածքների հանձնման հնարավորությունները: Սակայն, հանդիպման ընթացքում Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ պատրաստվում է Դուշանբեում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ժամանակ զեկուցել հայ-ադրբեջանական սահմանին առաջացած լարվածության մասին, ինչով փորձեց ակնարկել, որ Ռուսաստանը Հայաստանի հանդեպ ունի դաշնակցային պարտականություններ, որոնք, մեղմ ասած, խախտվում են:

Ни для кого не секрет, что в последнее время количество перестрелок на армяно-азербайджанской границе переживает беспрецедентный рост. В частности, 1-го сентября под огнем противника оказался ряд сел Тавушской области. На следующий день количество обстрелянных деревень достигло 20-и. Далее, 6-го сентября министерство обороны НКР выступило с заявлением, в котором говорится, что «Баку, в лице своего военно-политического руководства, применяет преступную тактику приближения ситуации к состоянию войны». Учитывая степень опасности ситуации, считаем нужным рассмотреть проблему учащения армяно-азербайджанских боевых столкновений в свете российско-азербайджанского военного сотрудничества.
Согласно данным, полученным «Союзом информированных граждан» из Министерства обороны РА, количество случаев перестрелок на линии соприкосновения в 2012-ом году составили 5972. Однако, 2013-ый год положил начало процессу беспрецедентного роста столкновений на границе. В частности, в 2013-ом году были зафиксированы 12986 случаев нарушения режима прекращения огня, т.е. как минимум в два раза больше, чем в предыдущем году. Данные по 2014-ому и 2015-ому годам еще более обеспокоивающие. Согласно данным МО РА, в 2014-ом году были зафиксированы 37535 случаев обстрела. Другими словами, в 2014-ом году количество выстрелов в направлении армянской границы со стороны противника выросло примерно в 3 раза. А за первые 7 месяцев 2015-го года уже было зафиксировано 32424 случая. Принимая во внимание то, что до конца 2015-го года еще есть 4 месяца, а столкновения на границе за последние недели происходят почти беспрерывно, можно заключить, что в 2015-ом году количество выстрелов превысит показатель 2014-го года. Фактически, за прошедшие 3 года количество боевых столкновений на армяно-азербайджанской границе выросло как минимум в 5 раз. Возникает вопрос – что явилось причиной для такого резкого ухудшения ситуации на армяно-азербайджанской границе?
Учитывая определяющую роль 2013-го года в осложнении ситуации, считаем нужным коснуться произошедшего в том году важного события, а именно – встречи Президента РФ Владимира Путина и Президента Азербайджана Ильхама Алиева 13-го августа 2013-го года. В ходе прошедшей в Баку указанной встречи стороны пришли к согласию относительно дальнейших программ военно-технического сотрудничества между их странами. В частности, стороны договорились насчет того, что Азербайджан в течение трех последующих лет должен приобрести у России вооружения на сумму 4 млрд. долларов США. Интересно, что в 2010-2014 годах Азербайджан занимал второе место среди европейских стран по количеству приобретенных вооружений. Притом, по данным Стокгольмского института по вопросам международного мира, 85 процентов приобретенных Азербайджаном за последние 5 лет вооружений поставляет РФ, а Армения за тот же период приобрела в 25 раз меньше вооружений, чем Азербайджан. Другими словами, 2013-ых год и встреча Путин-Алиев является исходной точкой нарушения баланса армяно-азербайджанского конфликта. Подобная динамика количественного и качественного роста видов вооружений, применяемых азербайджанской стороной, а также столкновений на границе обусловлена в первую очередь политическими интересами России в регионе и применением Кремлем полики попустительства в отношении Баку.
Об этом в первую очередь свидетельствует резкий рост столкновений на армяно-азербайджанской границе летом 2014-го года и последовавшая за ним встреча Путин-Саргсян-Алиев. Эта встреча, после которой напряжение на армяно-азербайджанской границе загадочным образом ослабло (конечно, в краткосрочном аспекте), имело цель через несколько месяцев после начала волнений и военных действий на Украине показать Западу масштабы влияния России в регионе. С другой стороны, учитывая события, происходящие на международной политической арене и ощутимое сближение российско-азербайджанских отношений, можно однозначно утверждать, что Россия пытается вовлечь Азербайджан в сферу своего влияния, а Азербайжан, учитывая имеющиеся с Западом проблемы, «не сопротивляется».
- S. Следует отметить, что процесс сближения Москвы и Баку настолько укрепился, что по поводу визита Сержа Саргсяна в Москву 7-го сентября некоторые политологи выражали мнения, согласно которым целью этого визита являлось обсудить возможности передачи территорий Арменией Азербайджану. Однако, в ходе встречи Серж Саргсян заявил, что намерен на саммите ОДКБ в Душанбе доложить о напряжении, возникшем на армяно-азербайджанской границе, чем попробовал намекнуть на то, что Россия имеет перед Арменией союзнические обязательства, которые, мягко говоря, нарушаются.