Հայաստանի հանրությունը խիստ թերահավատությամբ է վերաբերվում կուսակցություններին, թեև ներկայում դրանց դերը պետք է լինի ավելի մեծ, քան երբևէ։
2015 թվականին Հայաստանում իրականացվեցին սահմանադրական փոփոխություններ, որոնցով ընտրվեց խորհրդարանական կառավարման մոդելը: Արդյունքում Ազգային ժողովի ընտրությունները միակ համապետական ընտրություններն են, որոնց միջոցով քաղաքացիներն ընտրում են երկրի իշխանություններին։
Ընդ որում, մայր փաստաթղթով նաև ամրագրվեց խորհրդարանի՝ համամասնական ընտրակարգով ձևավորումը, ինչի արդյունքում Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցում են կուսակցություններն ու կուսակցությունների դաշինքները, որոնց հանրային վստահության մակարդակը, ըստ սոցիոլոգիական հետազոտությունների, շատ ցածր մակարդակի վրա է։
Այսպիսով, ըստ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կողմից տրամադրված ենթադրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խմբի» իրականացրած սոցիոլոգիական հարցման, կուսակցությունների ինստիտուտին ամբողջությամբ վստահում է հայաստանցիների ընդամենը 1,9 տոկոսը, մասամբ վստահում է 40 տոկոսը:
Միաժամանակ, կուսակցություններին բոլորովին չի վստահում հարցվածների 29,2 տոկոսը և այդքան էլ չի վստահում 22 տոկոսը։
Վերոնշյալ ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տվել, որ ամենաշատը ՀՀ քաղաքացիները վստահում են Զինված ուժերին, ՀՀ վարչապետին, ՀՀ նախագահին և այլն։ Ըստ էության, հանրությունը ավելի շատ հակված է վստահել անձանց, քան կուսակցություններին, և ավելի շատ ընկալում է, որ պետության կառավարումը պատվիրակել է անձանց և ոչ թե կուսակցություններին:
Ովքեր են վստահում կուսակցություններին
Ըստ ուսումնասիրության արդյունքների, կուսակցություններին ամենաքիչը վստահում են Երևանում, Լոռվա և Գեղարքունիքի մարզերում։ Ամենից շատ կուսակցություններին վստահում են Արարատի, Արմավիրի և Կոտայքի մարզերում։ Ուշագրավ է, սակայն, որ կուսակցությունների նկատմամբ վստահության կախվածություն՝ ըստ քաղաքային և գյուղական բնակավայրերի, չի նկատվում, և միջինացված թվերով կուսակցությունների նկատմամբ վստահության ցուցանիշները գրեթե նույնն են գյուղական և քաղաքային բնակավայրերի բնակիչների շրջանում։ Նույնը վերաբերում է նաև սեռերին՝ և կանայք, և տղամարդիկ, ընդհանուր առմամբ, հավասարաչափ են վստահում կամ չեն վստահում կուսակցություններին։
Իսկ ահա հարցվածների տարիքային վերլուծությունն ի հայտ է բերում, որ կուսակցություններին հիմնականում չեն վստահում 36-45 տարեկան քաղաքացիները, և ամենաշատն են վստահում 46-60 տարեկանները։ Ինչ վերաբերում է հարցվածների՝ ըստ կրթության աստիճանի պատասխաններին, ապա կուսակցություններին առավելապես չեն վստահում բարձրագույն կրթություն ունեցողները, և ամենաշատն են վստահում ամենացածր կրթվածություն ունեցող՝ միայն միջնակարգ կրթական հաստատություն ավարտած քաղաքացիները։
Այլ կերպ ասած՝ որքան միջին վիճակագրական հայաստանցին ավելի կրթված է, այնքան ավելի քիչ է հակված կուսակցություններին վստահելուն: Սա, իր հերթին, նշանակում, որ կուսակցությունների նկատմամբ վստահության դեֆիցիտը ունի իրական հիմքեր և հիմնված չէ զուտ կարծրատիպերի վրա:
Հետևություն
Կուսակցությունները, որպես ինստիտուտ, չեն կարող լինել պետության կառավարման գործում քաղաքացիների միջնորդները և հանրությունը չի կարող պետության կառավարումը պատվիրակել կուսակցություններին:
Իրավիճակը, թերևս, ունի երեք հնարավոր լուծում՝
- Կուսակցությունների ինստիտուտի այնպիսի բարեփոխումների իրագործում, որոնք հանրային վստահության շեշտակի աճի կհանգեցնեն: Սա կարող է լուծվել համայնքներում տեղական ինքնակառավարման մեխանիզմները՝ համամասնական ընտրակարգի բերելու, կուսակցությունների հանրային ֆինանսավորման մեխանիզմը վերանայելու (տե՜ս այդ մասով մեր առաջարկները) և այլ լծակներով:
- Վերանայել խորհրդարանի ձևավորման ընտրակարգը և մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվող պատգամավորներին տալ պետության կառավարման միջնորդի դերը: Ու թեև այս մեխանիզմը գործում է կայացած ժողովրդավարություններում, սակայն Հայաստանում, այս փուլում, դրա ներդրումը կարող է էլ ավելի խզել հանրության և պետության կառավարման կապը (բազմիցս քննարկված հայտնի ռիսկերի արդյունքում):
- Վերանայել պետության կառավարման մոդելը և (միգուցե մասնակի) ետ բերել ուղիղ ընտրություններով ընտրվող ղեկավարների (նախագահ և համայնքի ղեկավար) ինստիտուտը: Թեև նախագահական ու կիսանախագահական համակարգերն ունեն իրենց թույլ կողմերը, սակայն այդ պարագայում հանրությունը պետության կառավարումը կպատվիրակի անձանց և ոչ թե կուսակցություններին, ու քաղաքացիները ստիպված չեն լինի իրենց կողմից չվստահված կուսակցություններին տալ պետության կառավարման մանդատ:
Ընդ որում, այս լուծումները ոչ միայն իրար չհակասող են, այլև դրանց մի մասը կարելի է կիրառել մասնակի ու փոխլրացնելով հասնել ցանկալի արդյունքի: Օրինակ՝ կարելի է ողջամիտ հնարավոր չափով կայացնել կուսակցությունների ինստիտուտը և միաժամանակ, թողնելով պետության խորհրդարանական մոդելը և չավելացնելով նախագահի լիազորությունները, նախագահի ընտրությունը վերապահել ոչ թե Ազգային Ժողովին, այլ ողջ հանրությանը:
Պետական կառավարման մոդելը, սակայն, քննարկման առանձին թեմա է, որին կանդրադառնանք առաջիկայում:
Հ.Գ. Նշենք, որ Մեդիայի սպառման և մեդիագրագիտության մասին վերոնշյալ ուսումնասիրությունն իրականացվել է 2019 թ․ հունիսին ՀՀ բոլոր մարզերում և Երևան քաղաքում: Հետազոտության վերաբերյալ մեր մյուս հրապարակումներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ և այստեղ։
Վահե Ղուկասյան, Դանիել Իոաննիսյան,
Այս հրապարակումը պատրաստվել է Եվրոպական միության և «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան» կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ։ Հրապարակման բովանդակությունն արտահայտում է միայն «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» տեսակետը, այլ ոչ Եվրոպական միության և «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան» կազմակերպության դիրքորոշումը։

The dissonance between the government model and the level of trust the parties enjoy
The Armenian public is deeply skeptical of the parties, although their role now has to be greater than ever.
In 2015, constitutional amendments were implemented in Armenia, through which the model of parliamentary governance was elected. As a result, the National Assembly election is the only nationwide election whereby citizens elect the country’s authorities.
Moreover, the constitution also stipulated the formation of the parliament through proportional system, as a result of which parties and party alliances participate in the National Assembly elections; and public confidence towards them is, according to sociological research, at a very low level.
Thus, according to a sociological survey conducted by “Advanced Public Research Group” NGO (APR Group) within the framework of a sub-grant program provided by the Union of Informed Citizens, Only 1.9% of Armenians fully trust the institute of parties, whiles 40% partially trust it.
At the same time, 29.2% of the respondents do not trust the parties at all, and 22% do not trust the parties to some extent.
The results of the above mentioned survey showed that most of the citizens of the Republic of Armenia trust the Armed Forces, the Prime Minister, the President of Armenia and other institutions. In fact, the public is much more inclined to trust individuals than parties, and is more perceived to have delegated the state governance to individuals rather than parties.
Who trusts the parties?
According to the results of the study, the parties are least trusted in Yerevan, Lori and Gegharkunik regions. The parties are most trusted in Ararat, Armavir and Kotayk regions.
It is noteworthy, however, that considering urban and rural areas, there is no link on trusting parties, and on average the trust rate towards the parties is almost the same among rural and urban residents.
The same is true for sexes: both men and women generally trust or do not trust parties equally.
And the age analysis of the respondents reveals that the parties are mostly distrusted by citizens aged 36-45, and are most trusted by citizens aged 46-60.
Meanwhile, the age analysis of the respondents reveals that the parties are mostly distrusted by citizens aged 36-45, and are most trusted by citizens aged 46-60.
Regarding the answers of the respondents according to their education level, the parties are mostly distrusted by those with higher education, and the most trusted by the citizens who are least educated- only those who have completed secondary education.
In other words, the more educated the average Armenian is, the less likely he/she is to trust parties. This, in turn, means that the lack of trust in parties has real grounds and is not based on mere stereotypes.
Parties as an institution cannot be citizens’ mediators in the governance of the state, and the public cannot delegate state governance to parties.
The situation has three possible solutions:
Implementation of reforms in the party institute that will lead to a sharp increase in public trust.
This can be solved through integrating the local self-government mechanisms into a proportional system in the communities; through reviewing the public funding mechanism of the parties (see our recommendations in this regard) and other levers.
Review the electoral system of the parliament and give the deputies elected by majoritarian system the role of a state governance mediator. And although this mechanism operates in established democracies, however, at this stage in Armenia, its introduction may further sever the link between public and state governance (as a result of many well-known risks discussed).
Review the model of the state government and (perhaps partially) bring back the institute of directly elected leaders (president and community leader). Even though presidential and semi-presidential systems have their weaknesses, however, in this case the public will delegate the administration of the state to individuals rather than parties, Citizens will not have to give a government mandate to parties they do not trust.
In addition, these solutions do not contradict each other, and some of them can be applied partially; and by supplementing one another a desirable result can be reached. For example, it is possible to establish the institute of parties as reasonably as possible, and, at the same time, keeping  the parliamentary model of the state without increasing the powers of the President, and reserve the presidential election not to the National Assembly but to the whole  society.
The model of state governance, however, is a separate topic of discussion, which we will touch upon in the near future.
P.S. It should be noted that the above mentioned study on media consumption and media literacy was conducted in June, 2019 in all the regions of RA and in Yerevan. Further information on this study and other publications can be found here and here.
Vahe Ghukasyan, Daniel Ioannisyan,
This publication has been produced with the financial support of the European Union and Open Society Foundations – Armenia. The content of the publication reflects the only viewpoint of the Union of Informed Citizens, not the position of the European Union and Open Society Foundations – Armenia.