- 8 Դեկտեմբերի, 2021
2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի հայց ներկայացրեց ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի բացառման միջազգային կոնվենցիայի» խախտման առնչությամբ՝ այդ երկրի նկատմամբ 8 հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Այդ պահանջներից երկուսը վերաբերում էին ռազմագերիներին անհապաղ ազատ արձակելուն և նրանց անվտանգությունն ապահովելուն, 3-ը՝ հայկական պատմամշակութային, կրոնական նյութական ժառանգության պահպանմանը, դրա նկատմամբ վանդալիզմի կանխարգելմանը, ինչպես նաև այդ վայրերի հասանելիության ապահովմանը:
Մյուս պահանջներից 2-ը հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ատելության խոսքի և խտրականության հրահրման կանխարգելմանն էին վերաբերում, մեկով էլ հայկական կողմը պահանջում էր կիրառվելիք հրատապ միջոցների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկատվության պարբերական տրամադրում Դատարանին:
Սեպտեմբերի 23-ին նույն կոնվենցիայի խախտման առնչությամբ Ադրբեջանն էր հայց ներկայացրել ընդդեմ Հայաստանի՝ 6 հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Դրանցից երկուսը վերաբերում էին ականապատ դաշտերի քարտեզներին, ՀՀ-ի կողմից «ադրբեջանական տարածքների» ականապատման դադարեցմանը, 3-ը՝ Ադրբեջանի հանդեպ առանձին կազմակերպությունների և անհատների ատելության խոսքին, ռասայական խտրականության դրսևորումներին, ինչպես նաև ադրբեջանցիների հանդեպ ազգային հողի վրա հանցագործությունների կանխարգելմանն ու բացահայտմանը: Վերջին կետը կիրառվելիք հրատապ միջոցների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկատվության պարբերական տրամադրման մասին էր:
Դեկտեմբերի 7-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը հրապարակեց ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հայցերով վճիռները, որով 2 միջանկյալ միջոց կիրառեց Հայաստանի և 4-ը՝ Ադրբեջանի նկատմամբ:
Հատկանշական է, որ Դատարանն արձանագրում է՝ Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ազգային ատելություն են հրահրում պետական մարմիններն ու բարձրաստիճան պաշտոնյաները, մինչդեռ Հայաստանի պարագայում դատարանն այդպիսի դրսևորումներ արձանագրում է միայն առանձին խմբերի և կազմակերպությունների շրջանում:
Անդրադառնալով պաշտոնական Երևանի՝ «Ռառմավարի պուրակի» գործունեությունը կասեցնելու պահանջին՝ Դատարանը հրապարակված վճռի եզրակացության մեջ արձանագրում և ընդունում է ադրբեջանական կողմի հավաստիացումները, թե պուրակից մշտապես հեռացվել են խնդրո առարկա նմուշները՝ հայ զինծառայողների մանեկենները, զոհվածների սաղավարտները, և այլևս չեն վերադարձվելու ցուցադրության: Եզրակացության մեջ նշվում է, որ ադրբեջանական կողմը Դատարան է ներկայացրել «Ռազմավարի պուրակի» ղեկավարության հավաստիացնող երկու նամակ, համաձայն որոնց՝ այդ նմուշները հեռացվել են 2021 թ․ հոկտեմբերի 1-ին:
Ինչ վերաբերում է հայ գերիների անհապաղ ազատարձակմանը, ապա Դատարանը, արձանագրում է, որ նրանց հայրենիք վերադարձը պաշտպանվում է միջազգային մարդասիրական օրենքներով, միևնույն ժամանակ այդպիսի հրատապ միջոցի կիրառումը՝ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի բացառման միջազգային կոնվենցիայի» հիման վրա, համարում է իր իրավասությունների շրջանակից դուրս:
Դատարանը չի դիտարկում, որ Կոնվենցիան հիմնավոր կերպով պահանջում է Ադրբեջանից վերադարձնել բոլոր նրանց, որոնք ՀՀ-ի կողմից գերի կամ քաղաքացիական պահվող անձ են համարվում: Նշվում է նաև, որ Հայաստանը նախկինում չի ներկայացրել ապացույցներ, որոնք կվկայեն, որ այդպիսի անձիք Բաքվի բանտերում պահվում են ազգային ատելության հիմք ունեցող պատճառներով:
Նշենք նաև, որ Դատարանը հղում է կատարում 2021-ի փետրվարի 1-ին ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների փորձագետների մտահոգություններին՝ Ադրբեջանում հայ գերիների սպանությունների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով հայկական պատմամշակութային, կրոնական վայրեր այցերի իրավունքի ապահովմանը՝ Դատարանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանն «ընդունում է, որ բոլորը նրանք, ովքեր օրենքով են գտնվում իր երկրի տարածքում, այդ թվում՝ հայերը, պետք է կարողանան հավասարապես այցելել պատմամշակութային, կրոնական վայրեր, որոնք բաց ու անվտանգ են»: Միևնույն ժամանակ, Դատարանը նաև հղում է կատարում Ադրբեջանի այն պնդումներին, թե «այդպիսի որոշ վայրեր ներկայում հասանելի չեն ականպատ տարածքների պատճառով»:
Դեկտեմբերի 7-ին վճռով Դատարանը կողմերից պահանջում է ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են սրել կամ երկարացնել քննվող խնդիրները կամ ավելի դժվարացնել դրանց լուծումը:

Отклоненные и удовлетворенные требования Еревана и Баку судом ООН
16 сентября 2021 года Армения подала в Международный суд ООН иск против Азербайджана за нарушение «Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации» с требованием принять восемь срочных мер против этой страны.
Два из этих требований касались немедленного освобождения армянских военнопленных и обеспечения их безопасности. Третье требование касалось защиты армянского исторического, культурного и религиозного наследия, а также предотвращения вандализма и обеспечения доступа к этим объектам.
Два других требования касались предотвращения разжигания ненависти и дискриминации в отношении армян со стороны Азербайджана. Еще одним требованием армянская сторона требовала регулярно предоставлять Суду информацию о принятии неотложных мер.
7 декабря Международный Суд обнародовал решение по иску Армении․ Решение, по сути, не удовлетворяло требованиям о немедленном освобождении пленных и предоставлении информации о выполнении неотложных мер. Не были удовлетворены также требования не препятствовать усилиям, направленным на сохранение армянского исторического и культурного наследия, защиту материального наследие от разрушения или повреждения.
Были полностью удовлетворены два требования: обеспечить безопасность и защиту прав пленных, а также не усугублять или не продолжать проявления расовой дискриминации в отношении армян.
Два требования были выполнены частично. Одно из них касается разжигания ненависти и дискриминации в отношении армян со стороны Азербайджана, а также закрытия «Парка военных трофеев» в Баку. Суд постановил, что государственные органы и должностные лица Азербайджана не должны разжигать национальную ненависть к армянам, однако не выразил позицию по требованию закрыть печально известный парк.
Второе частично удовлетворенное требование касается предотвращения и наказания за вандализм против армянского исторического и культурного наследия. В решении, однако, не отмечается о безопасности и доступности посещения исторических и культурных объектов.
23 сентября Азербайджан подал иск против Армении за нарушение этой же конвенции с требованием применить 6 срочных мер.
Два из этих требований касались карт минных полей, прекращения минирования «азербайджанских территорий» со стороны Армении. Третье требование касалось ненавистнических высказываний со стороны определенных организаций и отдельных лиц в адрес Азербайджана, проявления расовой дискриминации, а также предотвращения и раскрытия преступлений против азербайджанцев на национальной почве. Последний пункт касался периодического предоставления информации о выполнении неотложных мер.
7 декабря Международный суд вынес приговоры по искам Республики Армения и Азербайджана, которыми он применил 2 срочные меры в отношении Армении и  4 – против Азербайджана.
Примечательно, что суд отмечает, что в Азербайджане национальную ненависть к армянам разжигают государственные органы и высокопоставленные должностные лица, тогда как в случае Армении суд фиксирует такие проявления только среди отдельных групп и организаций.
Касаясь требования официального Еревана о прекращении деятельности Парка военных трофеев, суд фиксирует и принимает заверения азербайджанской стороны о том, что проблемные образцы – манекены армянских военнослужащих, каски погибших и т.д. – окончательно убраны из парка и не будут больше выставлены. В заключении говорится, что азербайджанская сторона представила в суд два заверительных письма от руководства Парка военных трофеев, согласно которым эти образцы были убраны 1 октября 2021 года.
Что касается немедленного освобождения армянских пленных, суд отмечает, что их репатриация находится под защитой международных гуманитарных законов, и в то же время считает применение такой срочной меры на основе «Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации» вне своей юрисдикции.
Суд не рассматривает, что Конвенция обоснованно требует от Азербайджана экстрадиции всех тех, кого Армения считает пленными или удерживаемыми гражданскими лицами. Также отмечается, что Армения ранее не предоставляла доказательств того, что такие лица содержатся в тюрьмах Баку на почве национальной ненависти.
Отметим также, что суд ссылается на обеспокоенность, выраженную 1 февраля 2021 года экспертами ООН по правам человека, в связи с убийствами армянских пленных в Азербайджане.
Касаясь обеспечения права на посещение армянских исторических, культурных и религиозных объектов, суд отмечает, что Азербайджан «признает, что все те, кто на законных основаниях находится на его территории, включая армян, должны иметь возможность в равной степени посещать исторические и культурные объекты, которые открыты и безопасны». В то же время суд ссылается также на утверждения Азербайджана о том, что «некоторые такие объекты в настоящее время недоступны по причине заминированных территорий».
В решении от 7 декабря суд потребовал от сторон воздержаться от любых действий, которые могут усугубить спор между сторонами или затруднить его разрешение.