Հայաստանում չեն վստահում ռուսական հեռուստաալիքներին
Հայաստանում հեռուստատեսությունը շարունակում է մնալ բնակչության համար տեղեկատվության ստացման հիմնական աղբյուրներից մեկը։ Ընդ որում, Հայաստանում ամենատարածված հեռուստաալիքների թվում կան ռուսական պետական ալիքներ, որոնց, սակայն, հեռուստադիտողների քիչ մասն է վստահում։
Ինչպես ցույց են տալիս «Իրաքեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի պատվերով «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացված՝ ՀՀ մեդիայի սպառման և ապատեղեկացվածության մակարդակի ուսումնասիրության տվյալները, Հայաստանի բոլոր մարզերում և Երևանում իրականացված հարցման մասնակիցների 35․7 տոկոսը նշել է, որ իրենց համար հեռուստատեսությունը հանդիսանում է տեղեկատվություն ստանալու հիմնական աղբյուրը։ Այս ցուցանիշով, ըստ նույն հարցման արդյունքների, հեռուստատեսությունը Հայաստանում զիջում է միայն համացանցին (36.5%): Համեմատության համար նշենք, որ տեղեկատվություն ստանալու մյուս աղբյուրներից ամենահաճախ նշված տարբերակն ընտանիքի անդամներն են՝ ընդամենը 8․2 տոկոս։
Ըստ հարցման արդյունքների, որոնց մասնակցել է 18 տարին լրացած 1200 մարդ Հայաստանի բոլոր մարզերից, ամենանախընտրելի հեռուստաալիքները «Արմենիա TV»-ն և «Շանթն» են` 24.6-ական տոկոս։ Երրորդ տեղում Հանրային հեռուստաընկերությունն է (12.4%), իսկ ահա արդեն երրորդ և չորրորդ տեղերում ռուսական РТР և ОРТ պետական հեռուստաընկերություններն են՝ համապատասխանաբար 6․1 և 5․1 տոկոսներով։
Ուշագրավ է, որ ռուսական այս հեռուստաալիքները նախընտրում են նայել հիմնականում կանայք՝ 67․7 տոկոս РТР-ի և 73․4 տոկոս՝ ОРТ-ի դեպքում։
Ինչ վերաբերում է տարիքային խմբերին, ապա ռուսական այս երկու ալիքների հեռուստադիտողները հիմնականում 50 տարեկանից բարձր մարդիկ են։ Այսպես, РТР-ն ամենաշատ հեռուստադիտողներ ունի 56-65 տարեկանների խմբում՝ 25.7%, 23.4%՝ 65-ից բարձր խմբում և 16.2%՝ 46-55 խմբում։
Պատկերը բավական նման է նաև ОРТ-ի դեպքում։ Այստեղ 56-65 և 65-ից բարձր տարիքային խմբերում են հեռուստադիտողների 22․9-ական տոկոսները, սակայն նույնքան հեռուստադիտողներ կան նաև 36-45 տարեկանների խմբում։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ այս հեռուստաալիքը, ըստ հարցման արդյունքների, չունի դիտողներ 18-25 տարիքային խմբում (0%): РТР-ի դեպքում այս տարիքային խմբում ցուցանիշը 5․4 տոկոս է։
Չնայած նրան, որ այս ռուսական պետական հեռուստաալիքները բավական պահանջված են Հայաստանում, այնուամենայնիվ, մեդիայի սպառման և ապատեղեկացվածության մակարդակի ուսումնասիրության տվյալները ցույց են տալիս, որ դրանց վստահում են ավելի քիչ, քան դիտում են։
Այսպես, ըստ հարցման արդյունքների, ամենաշատը հայաստանցի հեռուստադիտողները վստահում են «Շանթ», «Արմենիա TV» և Հանրային հեռուստաընկերություններին, համապատասխանաբար՝ 26․6, 21․5 և 13․7 տոկոս։
Ռուսական РТР-ին՝ չնայած, որ այն նախընտրում է հարցման մասնակիցների 6․1 տոկոսը, վստահում է ընդամենը 2․7 տոկոսը։ ОРТ-ին՝ չնայած, որ այն նախընտրում է հարցվածների 5․1 տոկոսը, վստահում է 2․8 տոկոսը։ Այսինքն, այս հեռուստաալիքների դեպքում դրանց վստահում է շուրջ երկու անգամ ավելի քիչ մարդ, քան դիտողների ընդհանուր թիվը։ Համեմատության համար պետք է նշել, որ հայկական վերոնշյալ երեք հեռուստաալիքների՝ «Շանթ», «Արմենիա TV» և Հանրային հեռուստաընկերություն, դեպքում դրանց հեռուստադիտողների և վստահողների թվերը գրեթե նույնն են։
Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ ռուսական պետական հեռուստաալիքները բավական մեծ տարածում ունեն Հայաստանում և իրենց դիտելիությամբ զիջում են միայն առաջատար հայկական հեռուստաընկերություններին, սակայն ռուսական ալիքների նկատմամբ վստահությունը շատ ավելի քիչ է, քան հայկականների։

Телевидение в Армении остается одним из основных источников информации для населения. При этом среди самых популярных телеканалов в Армении есть российские государственные каналы, которым, однако, доверяют немногие.
Как показывают результаты исследования уровня потребления медиа поля и дезинформации, проведенного общественной организацией «Прогрессивная группа исследователей» по заказу НПО «Союз информированных граждан», 35,7% участников социологического опроса во всех областях Армении и Еревана отметили, что телевидение является их основным источником информации.
Этому показателю, согласно тому же опросу, телевидение в Армении уступает лишь интернету (36,5%). Для сравнения отметим, что другим наиболее часто отмечаемым источником информации являются члены семьи (8.2%).
Согласно результатам опроса, в котором приняли участие 1200 человек старше 18 лет из всех областей Армении, наиболее предпочтительными телеканалами являются «Армения-ТВ» и «Шант» — по 24,6% каждый. На третьем месте находится Общественное телевидение (12,4%), а российские РТР и ОРТ — на третьем и четвертом, с 6-1 и 5-1% соответственно.
Примечательно, что эти российские телеканалы предпочитают смотреть в основном женщины: 67.7% в случае с РТР и 73.4% — ОРТ.
Что касается возрастных групп, то зрителями этих двух российских каналов в основном являются люди старше 50 лет. Таким образом, РТР имеет наибольшее количество зрителей в возрастной группе 56-65 лет (25,7%), в возрастной группе старше 65 лет (23,4%) и в возрастной группе 46-55 лет (16,2%).
Картина довольно схожая и в случае с ОРТ. В возрастной группе 56-65 лет и старше 65 лет 22.9% зрителей, однако столько же зрителей и в возрастной группе 36-45 лет. В то же время стоит отметить, что этот канал, по результатам опроса, не имеет зрителей в возрастной группе 18-25 лет (0%). В случае с РТР показатель этой возрастной группы составляет 5.4%.
Несмотря на то, что эти российские государственные телеканалы пользуются большим спросом в Армении, тем не менее данные об уровне потребления медиа поля и дезинформации показывают, что им доверяют меньше, чем смотрят.
Так, согласно результатам опроса, большинство армянских телезрителей доверяют телекомпаниям «Шант» (26.6%), «Армения-ТВ» (21.5%) и Общественному телевидению (13.7%).
Российскому РТР, хотя этот телеканал предпочитает 6.1% респондентов, доверяет лишь 2.7%. ОРТ, хотя и предпочитает 5.1% респондентов, доверяет 2.8%. То есть в случае этих телеканалов им доверяют примерно в два раза меньше людей, чем общее количество зрителей. Для сравнения стоит отметить, что в случае с вышеупомянутыми тремя армянскими телеканалами – «Шант», «Армения-ТВ» и Общественное телевидение, показатели количества их зрителей и тех, кто им доверяет, практически одинаковы.
В заключении, можем отметить, что российские государственные телеканалы довольно популярны в Армении и по просмотрам уступают лишь ведущим армянским телеканалам, однако доверие к российским каналам намного ниже, чем к армянским.