- 13 Հոկտեմբերի, 2015
Ինչպես հայտնի է, հոկտեմբերի 3-ին և 4-ին Սիրիայում ռազմական գործողություններին մասնակցող Ռուսաստանի Դաշնության մարտական օդանավերը, հատելով սահմանը, կարճատև մուտք էին գործել Թուրքիայի օդային տարածք, ինչը միջազգային սկանդալի առիթ հանդիսացավ: Դրանից երկու օր անց, հոկտեմբերի 6-ին և 7-ին, թուրքական զինված ուժերի երկու ռազմական ուղղաթիռներ Իգդիրից Կարս ճանապարհին հատել են Հայաստանի պետական սահմանը և մի քանի րոպեով մտել են Արմավիրի մարզ:
Ցուցադրական խախտում
Պատասխանելով հայկական դիսպետչերական «Հայաէրոնավիգացիայի» հարցմանը՝ պաշտոնական Անկարան չի ասել, որ սահմանի հատումը պատահականություն էր, այլ ընդամենը նշել է, որ ուղղաթիռը ցանկացել է շրջանցել վատ եղանակային պայմաններով տարածքները:
Սակայն այստեղ պետք է հաշվի առնել, որ սահմանն անցնում է Արաքս գետով և գետից դեպի արևմուտք եղանակն այդ օրերին բավականին նորմալ էր: Ավելին, այդ նույն պատճառով օդաչուները չէին կարող սահմանը հատել պատահաբար, քանի որ ջրառատ այդ գետը չնկատելը, մեղմ ասած, անհնար է:
Եթե հաշվի առնենք, որ նախկինում նման միջադեպեր չեն եղել, իսկ այժմ դրանք թե´ քանակով և թե´ ամսաթվով համընկան ռուսական օդանավերի կողմից Թուրքիայի օդային տարածքը խախտելու դեպքերի հետ, ապա կարելի է վստահաբար ասել, որ ուղղաթիռների կողմից Հայաստանի օդային տարածքի մի քանի րոպեանոց խախտումը ցուցադրական է: Առավել ևս, որ հայ-թուրքական սահմանը «պահպանում են» Ռուսաստանի սահմանապահները, որոնց գլխի վրայով էլ անցել են Թուրքիայի ռազմական օդաչուները:
Սեփական կամքից անկախ
Թուրքիան Ռուսաստանի հետ ընդհանուր սահման չունի և Հայաստանը միակ տեղն է, ուր Թուրքիան կարող է «պատասխանել» Ռուսաստանի զինվորականներին թուրք-սիրիական սահմանի միջադեպերի համար: Եվ դա առավել արդի է դառնում այն ֆոնին, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ռուս-թուրքական հարաբերությունները բավականին վատթարացել են:
Ռուսաստական օդուժի կողմից Թուրքիայի օդային տարածքի խախտումը բավականին սուր է ընդունվել ՆԱՏՕ-ի կոմից, իսկ տարածաշրջանում «Իսլամական Պետության» դիրքերը ռմբակոծող բրիտանական օդանավերի օդաչուներին տրվել է որոշ վտանգավոր դեպքերում ռուսական մարտական օդանավերի վրա կրակ բացելու թույլտվություն, ապա կարելի է արձանագրել, որ «օդային տարածքներ խախտելու» հակամարտությունը կամաց-կամաց վերածվում է ՆԱՏՕ-Ռուսաստան կոնֆլիկտի:

Армения в апогее конфликта Россия-НАТО
Как известно, 3-го и 4-го октября участвующие в боевых действиях в Сирии российские боевые самолеты пересекли границу и на короткое время вошли в воздушное пространство Турции, что стало поводом для международного скандала. Через два дня после этого, 6-го и 7-го октября, два боевых вертолета турецких вооруженных сил на пути из Игдыра в Карс пересекли государственную Армении и на несколько минут влетели в Армавирскую область.
Показательное нарушение
Отвечая на запрос армянской диспетчерской организации «Армаэронавигация», официальная Анкара не заявила, что пересечение границы было случайностью, а всего лишь отметила, что экипаж вертолета хотел обойти территории, где были плохие погодные условия.
Однако, здесь надо учитывать, что граница проходит по реке Аракс и к западу от реки погода в эти дни была довольно нормальной. Более того, по той же причине летчики не могли пересечь границу случайно, так как не заметить эту полноводную реку, мягко говоря, невозможно.
Если учитывать, что до сих пор подобных инцидентов не наблюдалось, а сейчас они и по количеству, и по датам совпали со случаями нарушения воздушной границы Турции российскими самолетами, то можно с уверенностью сказать, что нарушение вертолетами армянской границы на несколько минут является показательным. Тем более, что армяно-турецкую границу «охраняют» российские пограничники, над головами которых и пролетели турецкие военные летчики.
Независимо от собственной воли
Турция с Россией общих границ не имеет, и Армения является единственным местом, где Турция может «ответить» российским военным за инциденты на турецко-российской границе.  И это становится более актуальным на фоне ухудшения российско-турецких отношений в течение последних недель.
Нарушение воздушного пространства Турции российскими ВВС было воспринято довольно резко, а бомбардирующим позиции «Исламского государства» летчикам британских самолетов дано разрешение в некоторых опасных случаях открывать огонь по российским боевым самолетам, то можно зафиксировать, что конфликт с «нарушением воздушного пространства» постепенно перерастает в конфликт Россия-НАТО.