Այսօր՝ 2021 թվականի մարտի 6-ին, Երևանի Բաղրամյան պողոտայում ժամը 15։00-ից մեկնարկել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող ընդդիմադիր ուժերի՝ «Հայրենիքի փրկության շարժման» հրավիրած հանրահավաքը։
Հիշեցնենք, որ նշված ուժերը փետրվարի 25-ից փակել են Բաղրամյան պողոտայի՝ Ազգային ժողովին հարող հատվածը։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» աերոնկարահանման միջոցով իրականացրել է հանրահավաքի մասնակիցների հաշվարկ, որի տվյալներով ժամը 15։46-ի դրությամբ Բաղրամյան պողոտայի՝ ցուցարարների կողմից փակված տարածքում գտնվել է շուրջ 4500 մարդ։

UIC statement on the number of participants in the March 6 opposition rally
On March 6, 2021, a rally demanding Prime Minister Nikol Pashinyan’s resignation was organized by the Homeland Salvation Movement in Yerevan’s Bagramyan Avenue. The rally started at 15:00.
It should be reminded that the mentioned forces have closed the part of Baghramyan Avenue adjacent to the National Assembly since February 25.
The Union of Informed Citizens counted the number of participants of the rally through aerial photography. The counting revealed that as of 15:46, there were 4500 people in the part of the Bagramyan Avenue closed by the protestors.