Վերջին օրերին ընդդիմադիր ուժերի «Դիմադրություն» շարժումը բազմաթիվ ակցիաներ է իրականացնում Երևանում և մարզերում:
Այսօր՝ ապրիլի 26-ին, Երևանի Սասունցի Դավիթ կայարանից ժամը 18:30-ին մեկնարկել է «Դիմադրություն» շարժման իրազեկող երթը, որի մասին հաղորդվել էր նախապես, իսկ երթին մասնակցում էին շարժման որոշ առաջնորդներ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» աերոնկարահանման միջոցով իրականացրել է երթի մասնակիցների հաշվարկ, որի արդյունքում պարզվել է, որ 19:03-ի դրությամբ կայարանից Տիգրան Մեծի պողոտա հատվածում, որտեղով անցնում էր երթը, գտնվել է շուրջ 1200 մարդ։

UIC statement on the number of participants in the April 26 opposition march
Lately, the “Resistance” movement of the opposition forces has been carrying out numerous actions in Yerevan and in the regions.
Today, on April 26, at 6:30 pm, the “Resistance” movement’s awareness march started from Sasuntsi Davit station in Yerevan, which was announced beforehand, and some of the movement’s leaders took part in it.
The Union of Informed Citizens carried out an aerial count of the participants of the march, as a result of which it was revealed that as of 19:03, there were about 1,200 people were in the section of Tigran Mets Avenue, where the march was passing.