2022 թ․ հունիսի 29-ին տեղի ունեցավ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» համատեղ կազմակերպած հերթական քննարկումը՝ «ՀՀ ԱՌՋԵՎ ԾԱՌԱՑԱԾ ԱՐՏԱՔԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵՐՆԵՐԸ» թեմայով:
Միջոցառման բանախոսներն էին ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
Բանախոսները ներկայացրեցին Հայաստանի շուրջ ներկայիս արտաքին քաղաքական մարտահրավերներն ու պատասխանեցին թեմայի վերաբերյալ մասնակիցներին հուզող հարցերին, տեղի ունեցավ քննարկում և մտքերի փոխանակում:
Հանրային քննարկումները իրականացվում են ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի նախաձեռնած՝ ՀՀ գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանությունների և ՏԻ մարմինների հետ կառուցվածքային երկխոսության շրջանակներում: Միջոցառման մոդերատորն էր ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի համակարգող, «Ազատ քաղաքացի» ՔՆԱԿ ՀԿ նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը:

Дискуссия о внешнеполитических вызовах, с которыми столкнулась РА
29 июня 2022 года состоялась очередная дискуссия на тему «ВНЕШНЕПОЛИТИЧЕСКИЕ ВЫЗОВЫ, С КОТОРЫМИ СТОЛКНУЛАСЬ РА», совместно организованная Армянской национальной платформой Форума гражданского общества восточного партнерства и «Союзом информированных граждан».
В качестве спикеров мероприятия выступили заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Оганесян и посол по особым поручениям РА Эдмон Марукян.
Спикеры представили текущие внешнеполитические вызовы, с которыми столкнулась Армения, и ответили на вопросы участников по теме, состоялась дискуссия и обмен мнениями.
Публичные дискуссии проводятся в рамках структурного диалога с исполнительной, законодательной и судебной властями и органами МС РА, организованного Армянской национальной платформой ФГО ВП. В качестве модератора мероприятия выступил координатор Армянской национальной платформы ФГО ВП, председатель НПО ЦПГИ «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян.