2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում վերջինիս վերահսկողության տակ անցած հայկական Շուշի քաղաք պարբերաբար այցելում են Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետներ։
Վերջին գրեթե մեկ տարում Բաքվի նախաձեռնությամբ կազմակերպվող այդպիսի այցերին մասնակցել են դիվանագետներ արդեն մի քանի տասնյակ երկրներից։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ամփոփել է այդ երկրների շարքը։
ՀԱՊԿ անդամ երկրների դեսպանները՝ այցելուների թվում
Ադրբեջանի իշխանությունների նախաձեռնությամբ դիվանագետների առաջին այցը Շուշի կայացել է 2021 թվականի հուլիսին։ Դրան մասնակցում էին Հայաստանի ռազմական դաշնակիցներ համարվող ՀԱՊԿ անդամ երեք երկրների դեսպանները։
Այցելուների թվում էին նաև ՀՀ հարևաններ Իրանի, Թուրքիայի, Վրաստանի դեսպանները, ԵՄ երկրներից՝ Ավստրիայի, Բուլղարիայի, Խորվաթիայի, Շվեդիայի, Իտալիայի, Լատվիայի, Հունգարիայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Հունաստանի, Բելգիայի, Էստոնիայի, Լիտվայի, Ռումինիայի, Սլովակիայի դեսպանները։
Այցելուների թվում էին նաև Ուկրաինայի, Բրազիլիայի, Չինաստանի, Ալժիրի, Պաղեստինի, Հորդանանի, Իսրայելի, Շվեյցարիայի, Կոլումբիայի, Կորեայի, Քաթարի, Մալայզիայի, Մեքսիկայի, Մարոկկոյի, Պակիստանի, Սերբիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Ճապոնիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Չիլիի, Իրաքի, Լիբիայի, Սուդանի և Վենեսուելայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները։
2022 թվականի մայիսին Շուշի է այցելել նաեւ Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպանը, հունիսին՝ Մեծ Բրիտանիայինը։
Երևանի բողոքի նոտան
Այս երկրներից որոշների դեսպանների մասնակցության առնչությամբ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն էին հրավիրվել համապատասխան դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները։
Ըստ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության՝ դեսպաններին էին փոխանցվել նրանց երկրների կառավարություններին ուղղված հայտագրեր, որտեղ, մասնավորապես, նշվել է, որ Հայաստանը բացարձակապես անընդունելի է համարում Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների այցելությունը, այդ թվում՝ Հադրութ և Արցախի պատմական կենտրոն՝ Շուշի քաղաք, «որոնք ենթարկվել են էթնիկ զտումների, իսկ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրագործվել են պատերազմական հանցագործություններ և զանգվածային ոճրագործություններ»։
«Բոլոր հանդիպումների ընթացքում շեշտվել է, որ դիվանագիտական ներկայացուցիչների ներգրավումը նմանօրինակ այցելություններին հակասում է Հայաստանի Հանրապետության և տվյալ երկրների միջև ձևավորված համագործակցության ոգուն, ինչպես նաև՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիրքորոշմանը։ Այս տեսակետից Հայաստանը հաստատակամորեն կոչ է անում ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք կարող են արդարացնել ուժի կիրառումը և դրանով իսկ խաթարել տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը»,- ասված էր արտգործնախարարության հայտարարության մեջ։
ԵԱՀԿ ՄԽ երկրների մերժումը
Այդ այցին հրաժարվել էին մասնակցել Արցախյան հակամարտության միջնորդ երկրների՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի դեսպանները։
Բաքվի ռեժիմն իր քարոզչական ռեսուրսների միջոցով վրդովմունք էր հայտնել միջնորդ երկրների կողմից՝ Շուշի կազմակերպված այցին մասնակցելուց հրաժարվելու կապակցությամբ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական Հիմքեթ Հաջիևը լրագրողների ասել էր, որ դեսպանների այցը Շուշի հենց Ալիևի նախաձեռնությունն էր: Ադրբեջանական մամուլն էլ գրել էր, որ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանների մերժումը «ընդգծված դեմարշ է հաղթող նախագահ Ալիևի դեմ»։
ՀՀ ռազմավարական դաշնակցի դիվանագետը օկուպացված Շուշիում, Քարվաճառում
Մեկ տարի անց, սակայն, հուլիսի 14-ին, Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը այցելել է Ադրբեջանի կողմից օկուպացված հայկական Շուշի՝ Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլու ուղեկցությամբ։
Նշենք, որ 2022 թվականի մայիսի 31-ին Բաքվում ՌԴ դեսպանն այցելել էր նաև Քարվաճառ՝ այլ երկրների դիվանագետների հետ։

Армянский город Шуши, который в итоге войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября 2020 года, перешел под контроль Азербайджана, периодически посещают аккредитованные в Азербайджане дипломаты.
За последний год в таких визитах, организованных по инициативе Баку, уже приняли участие дипломаты из нескольких десятков стран. «Союз информированных граждан» подытожил список этих стран.
Послы стран-членов ОДКБ – в числе посетителей
Первый визит дипломатов по инициативе властей Азербайджана состоялся в июле 2021 года. В нем участвовали послы трех стран-членов ОДКБ, считающихся военными союзниками Армении.
Среди посетителей были также послы соседей РА: Ирана, Турции, Грузии; стран ЕС: Австрии, Болгарии, Хорватии, Швеции, Италии, Латвии, Венгрии, Нидерландов, Польши, Греции, Бельгии, Эстонии, Литвы, Румынии, Словакии.
В числе посетителей были также главы дипломатических представительств Украины, Бразилии, Китая, Алжира, Палестины, Иордана, Израиля, Швейцарии, Колумбии, Кореи, Катара, Малайзии, Мексики, Марокко, Пакистана, Сербии, Саудовской Аравии, Японии, Объединенных Арабских Эмиратов, Чили, Ирака, Ливии, Судана и Венесуэлы.
Нота протеста Еревана
В связи с участием послов некоторых из этих стран в министерство иностранных дел Армении были приглашены главы соответствующих дипломатических миссий.
Согласно информации, распространенной МИД, послам были переданы ноты, адресованные правительствам их стран, в которых, в частности, отмечалось, что Армения считает абсолютно неприемлемым визит дипломатических представителей, аккредитованных в Азербайджане, в том числе, в Гадрут и в исторический центр Арцаха – город Шуши, «которые были подвергнуты этническим чисткам, а в отношении населения вооруженные силы Азербайджана осуществляли военные преступления и массовые злодеяния».
«В ходе всех встреч подчеркивалось, что вовлечение дипломатических представителей в подобные визиты противоречит духу сотрудничества, сформировавшемуся между Республикой Армения и этими странами, а также позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ. С этой точки зрения Армения решительно призывает воздерживаться от любых действий, которые могут оправдать применение силы и тем самым нарушить мир и безопасность в регионе», – говорилось в заявлении министерства иностранных дел.
Отказ стран МГ ОБСЕ
От участия в этом визите отказались послы стран-посредников в Арцахском конфликте, сопредседателей МГ ОБСЕ США, Франции и России.
Режим Баку, используя свои пропагандистские ресурсы, выразил возмущение в связи с отказом стран-посредников от участия в организованном визите в Шуши.
Помощник президента Азербайджана Ильхама Алиева Хикмет Гаджиев сообщил журналистам, что визит послов в Шуши был инициативой самого Алиева. А азербайджанская пресса писала, что отказ послов стран-сопредседателей Минской группы был «подчеркнутым демаршем против президента-победителя Алиева».
Дипломат стратегического союзника РА – в оккупированных Шуши, Карвачаре
Однако год спустя, 14 июля, посол РФ – стратегического союзника Армении – Михаил Бочарников посетил армянский город Шуши, оккупированный Азербайджаном, в сопровождении посла Азербайджана в России Полада Бюльбюль-оглы.
Отметим, что 31 мая 2022 года посол РФ в Баку посетил и Карвачар вместе с дипломатами других стран.
Посол 🇷🇺 в 🇦🇿 Михаил #Бочарников передает подписчикам привет из Кельбаджара, который он посетил сегодня в составе делегации дипкорпуса, аккредитованного в #Баку @MID_RF @AzerbaijanMFA pic.twitter.com/fSvBeq6BtD