Հայաստանի ու հատկապես Արցախի շուրջ վերջին շրջանում ձևավորված ռազմաքաղաքական ու անվտանգային իրավիճակը ստիպում է ավելի ու ավելի հաճախ հղում անել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանն ու դրա դրույթներին:
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ադրբեջանական իշխանությունների հետ փոխկապակցված մի շարք անձինք, որոնք ներկայանում են իբր ադրբեջանցի էկոակտիվիստներ, փակել են Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը: Ռուս խաղաղապահները, որոնց ուղղակի պարտականությունների մեջ է մտնում միջանցքի անխափան ու բնականոն աշխատանքի ապահովումը, փաստացի ցուցաբերում են անգործություն և չեն անում անհրաժեշտ քայլեր՝ ճանապարհը բացելու համար: Այդ ընթացքում Արցախում գնալով խորանում է հումանիտար ճգնաժամը, քանի որ այնտեղի բնակչությունը զրկված է Հայաստանից անհրաժեշտ քանակությամբ սննդամթերք, դեղորայք և վառելիք ստանալու հնարավորությունից:
Պաշտոնական Երևանն այս համատեքստում հղում է անում 2020 թ․ նոյեմբերի եռակողմ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ստորագրած հայտարարությանը՝ ընդգծելով, որ համաձայն այդ փաստաթղթի 6-րդ կետի, Լաչինի միջանցքի անխափան աշխատանքի երաշխավորը ռուսական կողմն է:
Ըստ այդմ, թերևս, հարկ է մեկ անգամ ևս վերհիշել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերն ու քննարկել, թե որքանով են կողմերը կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները:
9 կետրը
2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը բաղկացած էր հետևյալ 9 կետերից:
Այս փաստաթղթի ստորագրումից արդեն ավելի քան երկու տարի անց ամբողջությամբ կատարվել են թերևս միայն այն կետերը, որոնք վերաբերում էին հայկական կողմի տարածքային զիջումներին:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության առաջին կետին, համաձայն որի՝ ռազմական գործողությունների դադարից հետո կողմերը պետք է կանգ առնեին այն դիրքերում, որտեղ այդ պահին գտնվում էին, ապա Ադրբեջանը խախտել է այդ դրույթը: Մասնավորապես, 2020 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ադրբեջանցիները գրավել էին հայկական վերահսկողության տակ գտնվող՝ Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերը՝ սպանելով, վիրավորելով ու գերեվարելով հայ զինծառայողների: Դրանից հետո ադրբեջանցիները բազմիցս խախտել են հրադադարի ռեժիմը, իսկ 2022 թվականի մարտին գրավել Փառուխ գյուղը՝ հարակից բարձունքով հանդերձ: Հատկանշական է, որ այս իրադարձություններին պատշաճ կերպով չեն արձագանքել ռուս խաղաղապահները:
Սրանով հանդերձ, Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման վերաբերյալ հայտարարության երրորդ ու չորրորդ կետը կարելի է համարել ամբողջությամբ կատարված:
Հայտարարության 5-րդ կետով նախատեսվում էր, որ պետք է ստեղծվի «խաղաղապահ կենտրոն, որը կվերահսկի համաձայնագրերի կատարումը»: Թեև հայտարարության տեքստում մանրամասնորեն նշված չէր, թե ինչ կենտրոնի մասին է խոսքը, այդուհանդերձ, նոյեմբերի 9-ից շատ չանցած պարզ դարձավ, որ խոսքը ռուս-թուրքական՝ հրադադարի դիտարկման կենտրոնի մասին է, որը արդեն 2021 թվականի հունվարին ստեղծվեց ու տեղակայվեց Աղդամում:
Հայտարարության 6-րդ կետը վերաբերում էր Լաչինի միջանցքին, որը, ունենալով 5 կիլոմետր լայնություն, պետք է ապահովեր Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ, շրջանցեր Շուշի քաղաքը և գտնվեր ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ, իսկ Ադրբեջանն էլ պետք է ապահովեր դրա անխափան աշխատանքը: Այդ կետով նախատեսվում էր նաև, որ առաջիկա երեք տարում պետք է հաստատվեր Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կվերատեղակայվեր՝ այդ երթուղին պաշտպանելու համար:
Երթուղին, իրոք, փոխվեց: 2022 թվականի ամռանն Ադրբեջանն ավարտին հասցրեց իր հատվածի կառուցումը, և հաղորդակցությունը սկսեց իրականացվել նոր երթուղով՝ շրջանցելով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Բերձոր քաղաքը: Ռուս խաղաղապահները, ըստ այդմ, սկսեցին հսկողություն իրականացնել նոր ճանապարհի երկայնքով:
Ինչպես վերը նշեցինք, Լաչինի միջանցքը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակ է, ինչը նշանակում է, որ եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը խախտում են և՛ Ադրբեջանը, և՛ Ռուսաստանը:
Եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, ըստ որի՝ Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո պետք է վերադառնան Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ, չի կատարվել ադրբեջանական կողմի պատճառով, քանի որ Ադրբեջանն առհասարակ խոչընդոտում է ՄԱԿ-ի կառույցների աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղում:
Ադրբեջանը շարունակում է խախտել եռակողմ հայտարարության նաև 8-րդ կետը, որով պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում: Այս կետն ամբողջությամբ կատարել է հայկական կողմը, այնինչ Ադրբեջանը դեռ չի վերադարձրել իր մոտ պահվող բոլոր հայ գերիներին:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության վերջին՝ իններորդ կետին, որով պետք է ապաշրջափակվեին տարածաշրջանային հաղորդակցությունները, իսկ Ադրբեջանը պետք է կապ ստանար իր արևմտյան շրջանների հետ, ապա դրա իրագործումը տապալվում է ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով: Պաշտոնական Բաքուն մեկնաբանում է հայտարարության այդ կետն այնպես, թե դրանով պետք է սուվերեն միջանցք ստանա Հայաստանի Սյունիքի մարզով դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն: Հայկական կողմը, սակայն, անընդունելի է համարում որևէ սուվերեն միջանցքի տրամադրումը՝ միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով ապահովել Ադրբեջանի կապը Նախիջևանի հետ միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերով:
Ստորև ներկայացնում ենք համառոտ ինֆոգրաֆիկա, որտեղ կարող եք տեսնել եռակողմ հայտարարության կետերի կատարումը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից:

Выполненные и невыполненные положения трехстороннего заявления
Сложившаяся в последнее время вокруг Армении и особенно Арцаха военно-политическая ситуация и ситуация в области безопасности заставляет все чаще ссылаться на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года и его положения.
С 12 декабря 2022 года ряд выдающих себя за азербайджанских экоактивистов лиц, аффилированных с властями Азербайджана, перекрыли единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией – Лачинский коридор. Российские миротворцы, в прямые обязанности которых входит обеспечение бесперебойной и нормальной работы коридора, фактически проявляют бездействие и не предпринимают необходимых шагов для открытия дороги. Тем временем гуманитарный кризис в Арцахе углубляется, поскольку проживающее там население лишено возможности получать необходимое количество продовольствия, медикаментов и топлива из Армении.
В этом контексте официальный Ереван ссылается на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, подписанное лидерами Армении, Азербайджана и России, подчеркивая, что согласно пункту 6 этого документа российская сторона является гарантом бесперебойной работы Лачинского коридора.
Посему, пожалуй, стоит еще раз напомнить пункты заявления от 9 ноября и обсудить, насколько стороны выполнили взятые на себя обязательства.
6. Республика Армения до 15 ноября 2020 года возвращает Азербайджанской Республике Кельбаджарский район, а до 1 декабря 2020 года – Лачинский район. Лачинский коридор (шириной 5 км), который будет обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и при этом не будет затрагивать г.Шуши, остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации.
По согласованию Сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана.
Спустя более чем два года после подписания этого документа в полной мере реализованы, пожалуй, только те пункты, которые касались территориальных уступок армянской стороны.
Что касается первого пункта заявления, согласно которому после прекращения боевых действий стороны должны были остановиться на занимаемых ими позициях, то Азербайджан нарушил это положение. В частности, 11 декабря 2020 года азербайджанцы оккупировали подконтрольные Армении села Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района, убив, ранив и взяв в плен армянских военнослужащих. После этого азербайджанцы неоднократно нарушали режим прекращения огня, а в марте 2022 года захватили село Парух вместе с прилегающей возвышенностью.
Примечательно, что на эти события российские миротворцы не отреагировали должным образом.
Вместе с тем, третий и четвертый пункты заявления относительно размещения российского миротворческого контингента в Арцахе можно считать полностью выполненными.
Пункт 5 заявления предусматривал развертывание «миротворческого центра по контролю за выполнением договоренностей». Хотя в тексте подробно не уточняется, о каком именно центре идет речь, однако вскоре после подписания заявления от 9 ноября стало ясно, что речь идет о российско-турецком центре наблюдения за прекращением огня, который был создан и развернут в Агдаме в январе 2021 года.
В пункте 6 заявления речь шла о Лачинском коридоре, который, имея ширину 5 километров, должен был обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией в обход города Шуши и находиться под контролем российских миротворцев, а Азербайджан должен был гарантировать бесперебойное движение. В пункте также говорилось, что в ближайшие три года должен был быть утвержден план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута.
Маршрут действительно изменился. Летом 2022 года Азербайджан завершил строительство своего участка, и сообщение началось по новому маршруту в обход подконтрольного Азербайджану города Бердзор. Соответственно, российские миротворцы начали осуществлять контроль по всему периметру новой дороги.
Как мы отметили выше, Лачинский коридор закрыт с 12 декабря 2022 года, а это означает, что 6-й пункт трехстороннего заявления нарушают и Азербайджан, и Россия.
Пункт 7 трехстороннего заявления, согласно которому внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев, не был выполнен из-за азербайджанской стороны, поскольку Азербайджан в целом препятствует работе структур ООН в Нагорном Карабахе.
Азербайджан продолжает нарушать и 8-й пункт трехстороннего заявления, согласно которому должен был состояться обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших. Армянская сторона полностью выполнила этот пункт, в то время как Азербайджан пока не вернул всех удерживаемых им армянских пленных.
Что касается последнего, 9-го пункта заявления, по которому должны были быть разблокированы региональные коммуникации, а Азербайджан должен был получить связь со своими западными районами, то его реализация срывается из-за деструктивной политики азербайджанской стороны. Официальный Баку интерпретирует этот пункт заявления так, что по нему должен получить суверенный коридор через Сюникскую область Армении в Нахичеванскую Автономную Республику. Армянская сторона, однако, считает неприемлемым предоставление какого-либо суверенного коридора, в то же время выражая готовность обеспечить связь Азербайджана с Нахичеваном по международно признанным процедурам.
Ниже приводим инфографику, в которой представлено выполнение пунктов трехстороннего заявления Арменией, Азербайджаном и Россией.