Այսօր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության և քաղաքագիտության ֆակուլտետների ուսանողներն այցելել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե: Այցը կազմակերպվել էր Freedom House կազմակերպության աջակցությամբ՝ «Հայաստանում ժողովրդավարական մշակույթի առաջմղում» ծրագրի շրջանակներում:
Ուսանողները հանդիպել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հետ: Խոսելով Կոմիտեի առջև դրված խնդիրների և առաքելության, համակարգի հետ կապված նոր օրենսդրական փոփոխությունների, քննիչի մասնագիտության կարևորության և բարդության, մասնագիտական կողմնորոշման հետ կապված հարցերի շուրջ՝ Սասուն Խաչատրյանն ընդգծել է՝ քննիչի մասնագիտությունը բարդ, բայց միաժամանակ շատ հետաքրքիր, արժանապատիվ աշխատանք է: Ըստ Կոմիտեի նախագահի՝ քննիչը պետք է լինի ոչ միայն անաչառ և սկզբունքային, այլև բազմակողմանի զարգացած, ունենա լայն աշխարհընկալում, քանի որ, աշխատանքի բնույթով պայմանավորված, կարող է առնչվել ամենատարբեր բնագավառների և տարատեսակ բնավորության մարդկանց հետ, ամեն օր սովորել ու հետազոտել, նոր գիտելիքներ ձեռք բերել. «Միաժամանակ չպետք է մոռանալ, որ սա նաև մեծ պատասխանատվություն պահանջող աշխատանք է, քանի որ գործ ունենք մարդկային ճակատագրերի հետ, և նույնիսկ աննշան սուբյեկտիվ կամ անզգույշ վերաբերմունքն այստեղ անթույլատրելի է»,- նշել է Սասուն Խաչատրյանը:
Կոմիտեի նախագահը ուսանողներին հորդորել է ցանկացած պարագայում առաջնորդվել միայն օրենքով. «Ի վերջո, յուրաքանչյուր ոք, անկախ սոցիալական դիրքից կամ զբաղեցրած պաշտոնից, պետք է հասկանա, որ եթե կատարի հակաօրինական արարք, պատիժն անխուսափելի է լինելու»:
Սասուն Խաչատրյանը, պատասխանելով ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, նրանց ներկայացրել է օրինակներ սեփական փորձից և անդրադարձել հակակոռուպցիոն կրթության ներդրման կարևորությանը:

Студенты ЕГУ встретились с председателем Антикоррупционного комитета
Сегодня по инициативе общественной организации «Союз информированных граждан» студенты кафедры политологии факультета международных отношений и юридического факультета ЕГУ посетили Антикоррупционный комитет РА. Визит был организован при поддержке организации Freedom House в рамках программы «Продвижение демократической культуры в Армении».
Студенты встретились с председателем Антикоррупционного комитета Сасуном Хачатряном. Говоря о задачах и миссии комитета, новых законодательных изменениях, связанных с системой, важностью и сложностью профессии следователя, вопросах, связанных с профессиональной направленностью, Сасун Хачатрян подчеркнул, что профессия следователя сложна, но в то же время очень интересная и достойная. «В то же время не следует забывать, что это еще и работа, требующая большой ответственности, ведь мы имеем дело с человеческими судьбами, и здесь недопустимо даже легкое субъективное или небрежное отношение», – сказал Сасун Хачатрян.
Председатель комитета призвал студентов в любом случае руководствоваться только законом. «Ведь каждый, независимо от социального статуса или положения, должен понимать, что если он совершит противоправное деяние, наказание будет неотвратимым», – сказал председатель Антикоррупционного комитета.
Сасун Хачатрян, отвечая на вопросы студентов, представил им примеры из собственного опыта и упомянул о важности внедрения антикоррупционного образования.