Օրերս ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի՝ ավստրիական «Die Presse» օրաթերթին տված հարցազրույցը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ բավականին ուշագրավ ու կարևոր մի առաջարկություն է պարունակում:
Գաղափարը
Հարցազրույցի ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալը Ռուսաստանի կողմից հակամարտության կողմերին զենքի վաճառքի մասին հարցին ի պատասխան ասաց՝ «Հայկական կողմը շարունակաբար բարձրաձայնում է այդ հարցը, այդ թվում՝ մեր Նախագահի մակարդակով: Մենք հասկանում ենք՝ ինչ է տեղի ունենում, և մենք ունենք բոլոր հիմքերը՝ դժգոհ լինելու: Ռուսաստանն ասում է, որ եթե ինքը այն չվաճառի, դա կանի մեկ ուրիշը: Ես կողմ եմ տարածաշրջանում բոլոր հակամարտող կողմերի համար զենքի ամբողջական էմբարգոյին: Մինսկի խմբի երեք համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան, կարող են հասնել դրան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում: Դա ճիշտ կլիներ»:
Ուշագրավ այս հայտարարությունը երկու հիմնական ուղերձ է պարունակում: Առաջին հերթին այն հերթական անգամ շեշտում է, որ հայկական կողմը չի պատրաստվում լռել Մոսկվայի կողմից զենքի վաճառքի անընդունելիության մասին: Երկրորդ ուղերձը նպատակ ունի ևս մի անգամ ստիպել միջազգային հանրությանը ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքին, որ կան միջազգային իրավունքի դրույթներ, որոնք թույլ կտային արգելել, թե Ռուսաստանին, և թե որևէ այլ երկրի զենք վաճառել հակամարտության կողմերին:
Եթե Շավարշ Քոչարյանի այս գաղափարը չմնա ավստրիական թերթի էջերին, այլ դառնա Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մի մաս, ապա հնարավոր կլինի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում բավականին թափանցիկ կերպով տեսնել, թե ո՞վ է դեմ տարածաշրջանում արյունահեղության ավելացմանը, իսկ ով՝ ոչ: … Եվ, ամենակարևորը, միգուցե հնարավոր լինի իրոք վերջ տալ, թե Ռուսաստանի և թե այլ երկրների կողմից Ադրբեջանին զենքերի շարունակական մատակարարումներին:
Խնդիրը ՌԴ-ն է
Այդուհանդերձ, քիչ հավանական է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը նմանօրինակ որոշում կայացնի, քանի որ Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում վետոյի իրավունք ունեցող երկիր է: Հաշվի առնելով այն, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ մյուս անդամները որևէ առանձնահատուկ շահ չունեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սառը հակամարտությունը «տաք» պահելու մեջ և այդ երկրների հետ զենքի «բիզնես» չեն անում, հավանական է, որ կողմ կլինեն նման արգելքին: Սակայն Ռուսաստանի Դաշնությունը, որը անցած մի ամսվա ընթացքում բազմիցս փորձել է արդարացնել զենքի վաճառքի իր ստրատեգիան, վետոյի իրավունքը կիրառելուց ձեռնպահ չի մնա՝ զենգի «բիզնեսը» շարունակելը և տարածաշրջանը «տաք» պահելու իր շահերը պաշտպանելու համար:
Հիշեցնենք, որ ըստ 1994 թվականին Բուդապեշտում ձեռք բերված համաձայնության, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրները պետք է ձեռնպահ մնան Արցախյան հակամարտության կողմերին զենք վաճառելուց: Եվ Մինսկի խմբի անդամներից միայն երկուսն են խախտել այդ համաձայնությունը՝ ՌԴ-ն և Թուրքիան: Ռուսաստանը խախտում է նաև դիվանագիտական այն չգրված կանոնը, համաձայն որի չի կարելի միաժամանակ լինել և բանակցային գործընթացի միջնորդ և հակամարտության առանց այն էլ հեղհեղուկ ստաբիլությունը զենքի վաճառքով ի չիք դարձնող:
Այլ կերպ ասած, չի կարելի հայտարարել, որ կոնֆլիկտը պետք է ունենա միայն խաղաղ լուծում և միաժամանակ զինել կողմերին՝ ստեղծելով ոչ խաղաղ ճանապարհներ:
Ու թեև Ռուսաստանը շարունակում է պնդել, որ բալանս է պահպանում, հայկական ու ադրբեջանական զինուժին մատակարարված ռազմամթերքների տարբերությունն արդեն որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ:
Համենայնդեպս, հույս կա, որ այդուհանդերձ, եթե հարցն իրոք հասնի ՄԱԿ-ի ԱԽ, ապա միջազգային ճնշումների շնորհիվ ու «խաղաղապահի» դեմքը փրկելու համար Ռուսաստանը դեմ չքվեարկի (վետո չկիրառի) Արցախյան կոնֆլիկտի կողմերին զենքի մատակարարման էմբարգոյի բանաձևին:

Недавнее интервью заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна, австрийской газете «Die Presse», относительно конфликта в НК, содержит весьма примечательное и важное предложение.
Идея
В ходе интервью, заместитель министра иностранных дел, в ответ на вопрос о продаже российского оружия сторонам конфликта, сказал: “Армянская сторона неоднократно поднимала этот вопрос, в том числе наш президент. Мы понимаем, что происходит, и у нас есть все основания быть недовольными. Россия говорит, что если она не будут продавать оружие, это будет делать кто-то другой. Я за ввод полного эмбарго на поставки оружия всем сторонам конфликта в регионе. Три страны-члены Минской группы ОБСЕ (США, Россия и Франция), могут добиться этого в Совете Безопасности ООН. Это было бы правильно”.
Интересно, что это утверждение содержит два основных посыла. Во-первых, это еще раз подчеркивает, что армянская сторона не собирается молчать о неприемлемости продажи оружия со стороны Москвы. Во-вторых, еще раз заставляет международное сообщество обратить внимание на тот факт, что существуют положения в области международного права, которые могут позволить запретить России, или любой другой стране, продавать оружие конфликтующим сторонам.
Если эта идея Шаварша Кочаряна, не останется на страницах австрийской газеты, а станет частью внешней политики Армении, то будет возможность, довольно прозрачным образом увидеть, кто в Совбезе ООН против увеличения кровопролития в регионе, а кто нет. И, самое главное, возможно действительно удастся положить конец продолжительной поставке оружия в Азербайджан со стороны России и других стран.
Проблема в РФ
Тем не менее, маловероятно, что Совбез ООН примет подобное решение, так как Россия является страной с правом вето в Совбезе ООН. Учитывая то, что другие члены Совбеза ООН особо не заинтересованы в поддержании “теплым”, холодный конфликт между Арменией и Азербайджаном, и у них нет “оружейного бизнеса” с этими странами, вполне вероятно, что они станут сторонниками такого запрета. Но РФ, которая в течение последнего месяцев, неоднократно пыталась оправдать свою стратегию продажи оружия, не станет воздерживаться от использования права на вето, чтобы продолжить “оружейный бизнес” и защитить свои интересы.
Напомним, что согласно приобретенному соглашению в Будапеште, в 1994 году, страны-члены Минской группы ОБСЕ, должны воздерживаться от продажи оружия сторонам карабахского конфликта. И только двое из членов Минской группы нарушили это соглашение- Россия и Турция. Россия нарушает также то дипломатическое неписаное правило, согласно которому, нельзя одновременно быть посредником в процессе переговоров и разрушать продажей оружия, и без этого, хрупкую стабильность конфликта.
Другими словами, нельзя говорить, что конфликт должен быть решен только мирным путем, и в то же время- вооружать стороны, создавая при этом немирные пути.
И хотя Россия по-прежнему настаивает, что сохраняет баланс, разница между поставляемой военной техникой армянским и азербайджанским вооруженным силам, не является ни для кого секретом.
По крайней мере, есть надежда, что если этот вопрос действительно дойдет до Совета Безопасности ООН, то благодаря международному давлению, и чтобы спасти репутацию “миротворца”, Россия не станет голосовать против (не использует вето) ввода эмбарго на поставку оружия сторонам карабахского конфликта.