2022 թվականի հոկտեմբերի 7-ից հետո, երբ Պրահայում տեղի ունեցավ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, հայկական ընդդիմադիր և ռուսական որոշ շրջանակներում սկսեց շրջանառվել թեզը, թե հայկական կողմի դեմ Ադրբեջանի ոտնձգություններին Ռուսաստանի արձագանքի բացակայությունը պայմանավորված է հակամարտության կարգավորման գործընթացում եվրոպական կողմի միջամտություններով:
Ինչ է տեղի ունեցել
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ըստ էության միակ միջնորդը դարձավ Ռուսաստանի Դաշնությունը, որի խաղաղապահները պատերազմի ավարտից հետո տեղակայվեցին Արցախում և Լաչինի միջանցքում: Հակամարտությունում Ռուսաստանի դիրքերն ամրագրվեցին պատերազմին վերջ դրած՝ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարությամբ՝ ՌԴ նախագահ Պուտինի, Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի ստորագրությամբ, 2021 թ․-ի հունվարին Մոսկվայում ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ հայտարարությամբ, 2021 նոյեմբերի 26-ին և 2022 թ․ հոկտեմբերի 31-ին երեք երկրների ղեկավարների՝ Սոչիում տեղի ունեցած բանակցություններով և հայտարարություններով:
Սակայն 2021 թ․ դեկտեմբերի 14-ին 44-օրյա պատերազմից հետո առաջին անգամ տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը եվրոպական՝ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ: Դրանից հետո՝ 2022 թ․ ընթացքում տեղի ունեցան այդպիսի մի քանի հանդիպումներ ևս, մասնավորապես՝ ապրիլի 6-ին, մայիսի 22-ին և օգոստոսի 31-ին: Արդեն հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում տեղի ունեցավ քառակողմ՝ Փաշինյան-Մակրոն-Միշել-Ալիև հանդիպումը:
Խախտումներն ու ագրեսիան
Ի հեճուկս պնդումներին և թեզերին, թե Հայաստանի ու Արցախի դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունների առիթը եվրոպական միջնորդությունն է, 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի նման գործողությունները տեղի են ունեցել դեռ պատերազմի ավարտից շատ չանցած, երբ 2020 թ․ դեկտեմբերի 11-ին ադրբեջանցիները գրավել էին հայկական վերահսկողության տակ գտնվող՝ Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերը՝ սպանելով, վիրավորելով ու գերեվարելով հայ զինծառայողների:
Հաջորդ խոշոր ոտնձգությունը տեղի էր ունեցել արդեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում, երբ 2021 թ․ մայիսին ադրբեջանցիներն առաջ էին եկել Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի և Սյունիքի մարզի Սև լճի հատվածում: Թեև Հայաստանն այդ ժամանակ դիմել էր Ռուսաստանին և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, ոչ Մոսկվան, ոչ ՀԱՊԿ-ն անհրաժեշտ քայլեր չէին ձեռնարկել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները վերացնելու և նմանատիպ զարգացումները կանխելու ուղղությամբ: Դրան հետևեցին նույն տարվա ամռանը Երասխում և նոյեմբերին Սիսիանում Ադրբեջանի սանձազերծած էսկալացիաները: Ինչ վերաբերում է Արցախին, որտեղ ռուսական կողմն իրականացնում է խաղաղապահ առաքելություն, ապա 2022 թվականի մարտին ադրբեջանցիները գրավել էին Փառուխ գյուղը՝ հարակից բարձունքով հանդերձ, ինչը ևս անպատասխան էր մնացել Մոսկվայի կողմից: Բացի դա, սկսած 2022 թ․ դեկտեմբերից ադրբեջանական կողմը շարունակում է փակ պահել Արցախը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը, ի հեճուկս նրա, որ դրա վերահսկողությունը պետք է իրականացներ ռուսական կողմը:
Ամենախոշոր ագրեսիան, սակայն, տեղի էր ունեցել 2022 թ․ սեպտեմբերի 13-ին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում էր գործել Սյունիքի,, Գեղարքունիքի և Վայոց Ձորի մարզերում: Այդ ժամանակ ևս Հայաստանը դիմել էր ՀԱՊԿ օգնությանը, սակայն ապարդյուն: Ադրբեջանական ագրեսիան կանգնեցվել էր միայն հայկական բանակի և միջազգային դերակատարների, մասնավորապես՝ ԱՄՆ ջանքերով:
Հետևություն
Տարբեր ձևաչափերով ու միջնորդներով բանակցությունների և Ադրբեջանի կողմից պայմանավորվածությունների խախտման ու ագրեսիայի վերաբերյալ վերոնշյալ փաստերը, ըստ այդմ, վկայում են, որ Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգություններն անպատասխան են մնացել Ռուսաստանի կողմից մշտապես՝ անկախ այն բանից՝ բանակցե՞լ են կողմերն այդ պահին եվրոպական միջնորդների հետ, թե ոչ: Հետևաբար և սին են պնդումներն ու թեզերն այն մասին, որ Ռուսաստանը եվրոպական միջնորդության պատճառով է, որ չի կատարում Հայաստանի ու Արցախի առջև իր ստանձնած պարտավորությունները:

Россия не выполняет своих обязательств вопреки тезисам о европейском посредничестве
После 7 октября 2022 года, когда в Праге при посредничестве президента Франции Эммануэля Макрона и президента Европейского совета Шарля Мишеля состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, в армянских оппозиционных и некоторых российских кругах стал тиражироваться тезис о том, что отсутствие реакции России на агрессию Азербайджана против армянской стороны связано с вмешательством европейской стороны в процесс урегулирования конфликта.
Что произошло
После 44-дневной войны 2020 года единственным посредником в урегулировании нагорно-карабахского конфликта фактически стала Российская Федерация, чьи миротворцы после окончания войны были дислоцированы в Арцахе и Лачинском коридоре. Позиции России в конфликте укрепились положившим конец войне трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, подписанным президентом России Владимиром Путиным, Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым, трехсторонним заявлением, подписанным в Москве Россией, Арменией и Азербайджаном в январе 2021 года, состоявшимися 26 ноября 2021 года и 31 октября 2022 года переговорами лидеров трех стран в Сочи и заявлениями.
Однако 14 декабря 2021 года, впервые после 44-дневной войны, состоялась встреча лидеров Армении и Азербайджана при посредничестве президента Европейского совета Шарля Мишеля. После этого, в течение 2022 года, состоялось несколько таких встреч, в частности, 6 апреля, 22 мая и 31 августа. Уже 7 октября в Праге состоялась четырехсторонняя встреча Пашинян-Макрон-Мишель-Алиев.
Нарушения и агрессия
Вопреки утверждениям и тезисам о том, что причиной азербайджанской агрессии против Армении и Арцаха является европейское посредничество, аналогичные действия Азербайджана имели место также вскоре после окончания 44-дневой войны, когда 11 декабря 2020 года азербайджанцы захватили подконтрольные Армении села Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района, убив, ранив и взяв в плен армянских военнослужащих.
Следующее масштабное посягательство произошло уже на суверенной территории Республики Армения, когда в мае 2021 г. азербайджанцы продвинулись в направлении села Верин Шоржа Гегаркуникской области и озера Сев лич Сюникской области. Хотя Армения обратилась тогда к России и Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), ни Москва, ни ОДКБ не предприняли необходимых мер для ликвидации последствий азербайджанской агрессии и недопущения подобных инцидентов. За этим последовали эскалации, развязанные Азербайджаном летом того же года в Ерасхе и в ноябре в Сисиане. Что касается Арцаха, где российская сторона осуществляет миротворческую миссию, то в марте 2022 года азербайджанцы захватили село Парух вместе с прилегающей возвышенностью, что также осталось без ответа со стороны Москвы. Кроме того, с декабря 2022 г. азербайджанская сторона продолжает держать закрытым Лачинский коридор, соединяющий Арцах с Арменией, несмотря на то, что контроль над ним должна была осуществлять российская сторона.
Однако крупномасштабная агрессия произошла 13 сентября 2022 г., когда Азербайджан начал наступление в Сюникской, Гегаркуникской и Вайоцдзорской областях. И тогда Армения обратилась в ОДКБ за военной помощью, которую так и не получила. Азербайджанская агрессия была остановлена ​​только усилиями армянской армии и международных акторов, в частности США.
Вывод
Вышеупомянутые факты об агрессии и нарушения договоренностей со стороны Азербайджана свидетельствуют о том, что посягательства Азербайджана на Армению и Арцах всегда оставались без ответа со стороны России, вне зависимости от того, вели ли стороны переговоры с европейскими посредники в то время или нет. Следовательно бессодержательны также утверждения и тезисы о том, что Россия не выполняет свои обязательства перед Арменией и Арцахом по причине европейского посредничества.