2022 թվականի հոկտեմբերի 7-ից հետո, երբ Պրահայում տեղի ունեցավ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, հայկական ընդդիմադիր և ռուսական որոշ շրջանակներում սկսեց շրջանառվել թեզը, թե հայկական կողմի դեմ Ադրբեջանի ոտնձգություններին Ռուսաստանի արձագանքի բացակայությունը պայմանավորված է հակամարտության կարգավորման գործընթացում եվրոպական կողմի միջամտություններով:
Ինչ է տեղի ունեցել
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ըստ էության միակ միջնորդը դարձավ Ռուսաստանի Դաշնությունը, որի խաղաղապահները պատերազմի ավարտից հետո տեղակայվեցին Արցախում և Լաչինի միջանցքում: Հակամարտությունում Ռուսաստանի դիրքերն ամրագրվեցին պատերազմին վերջ դրած՝ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարությամբ՝ ՌԴ նախագահ Պուտինի, Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի ստորագրությամբ, 2021 թ․-ի հունվարին Մոսկվայում ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ հայտարարությամբ, 2021 նոյեմբերի 26-ին և 2022 թ․ հոկտեմբերի 31-ին երեք երկրների ղեկավարների՝ Սոչիում տեղի ունեցած բանակցություններով և հայտարարություններով:
Սակայն 2021 թ․ դեկտեմբերի 14-ին 44-օրյա պատերազմից հետո առաջին անգամ տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը եվրոպական՝ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ: Դրանից հետո՝ 2022 թ․ ընթացքում տեղի ունեցան այդպիսի մի քանի հանդիպումներ ևս, մասնավորապես՝ ապրիլի 6-ին, մայիսի 22-ին և օգոստոսի 31-ին: Արդեն հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում տեղի ունեցավ քառակողմ՝ Փաշինյան-Մակրոն-Միշել-Ալիև հանդիպումը:
Խախտումներն ու ագրեսիան
Ի հեճուկս պնդումներին և թեզերին, թե Հայաստանի ու Արցախի դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունների առիթը եվրոպական միջնորդությունն է, 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի նման գործողությունները տեղի են ունեցել դեռ պատերազմի ավարտից շատ չանցած, երբ 2020 թ․ դեկտեմբերի 11-ին ադրբեջանցիները գրավել էին հայկական վերահսկողության տակ գտնվող՝ Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերը՝ սպանելով, վիրավորելով ու գերեվարելով հայ զինծառայողների:
Հաջորդ խոշոր ոտնձգությունը տեղի էր ունեցել արդեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում, երբ 2021 թ․ մայիսին ադրբեջանցիներն առաջ էին եկել Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի և Սյունիքի մարզի Սև լճի հատվածում: Թեև Հայաստանն այդ ժամանակ դիմել էր Ռուսաստանին և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, ոչ Մոսկվան, ոչ ՀԱՊԿ-ն անհրաժեշտ քայլեր չէին ձեռնարկել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները վերացնելու և նմանատիպ զարգացումները կանխելու ուղղությամբ: Դրան հետևեցին նույն տարվա ամռանը Երասխում և նոյեմբերին Սիսիանում Ադրբեջանի սանձազերծած էսկալացիաները: Ինչ վերաբերում է Արցախին, որտեղ ռուսական կողմն իրականացնում է խաղաղապահ առաքելություն, ապա 2022 թվականի մարտին ադրբեջանցիները գրավել էին Փառուխ գյուղը՝ հարակից բարձունքով հանդերձ, ինչը ևս անպատասխան էր մնացել Մոսկվայի կողմից: Բացի դա, սկսած 2022 թ․ դեկտեմբերից ադրբեջանական կողմը շարունակում է փակ պահել Արցախը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը, ի հեճուկս նրա, որ դրա վերահսկողությունը պետք է իրականացներ ռուսական կողմը:
Ամենախոշոր ագրեսիան, սակայն, տեղի էր ունեցել 2022 թ․ սեպտեմբերի 13-ին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում էր գործել Սյունիքի,, Գեղարքունիքի և Վայոց Ձորի մարզերում: Այդ ժամանակ ևս Հայաստանը դիմել էր ՀԱՊԿ օգնությանը, սակայն ապարդյուն: Ադրբեջանական ագրեսիան կանգնեցվել էր միայն հայկական բանակի և միջազգային դերակատարների, մասնավորապես՝ ԱՄՆ ջանքերով:
Հետևություն
Տարբեր ձևաչափերով ու միջնորդներով բանակցությունների և Ադրբեջանի կողմից պայմանավորվածությունների խախտման ու ագրեսիայի վերաբերյալ վերոնշյալ փաստերը, ըստ այդմ, վկայում են, որ Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգություններն անպատասխան են մնացել Ռուսաստանի կողմից մշտապես՝ անկախ այն բանից՝ բանակցե՞լ են կողմերն այդ պահին եվրոպական միջնորդների հետ, թե ոչ: Հետևաբար և սին են պնդումներն ու թեզերն այն մասին, որ Ռուսաստանը եվրոպական միջնորդության պատճառով է, որ չի կատարում Հայաստանի ու Արցախի առջև իր ստանձնած պարտավորությունները:

Russia does not fulfill its obligations regardless of the Europeans
After October 7, 2022, when the meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev took place in Prague with the mediation of French President Emmanuel Macron and President of the European Council Charles Michel, there were claims in some Armenian opposition and Russian circles that Russia’s lack of response to Azerbaijan’s aggression against the Armenian side is due to the interventions of the European side in the conflict settlement process.
What happened
After the 44-day war in 2020, the Russian Federation became essentially the only mediator in the settlement of the Karabakh conflict, whose peacekeepers were deployed in Nagorno Karabakh and the Lachin Corridor after the end of the war. Russia consolidated its position in the conflict after the end of the war, with the trilateral statement signed by Russian President Vladimir Putin, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev on November 9, 2020, another trilateral statement signed in Moscow by Russia, Armenia and Azerbaijan on January 2021, and the talks in Sochi between the leaders of the three countries and subsequent statements on November 26, 2021 and October 31, 2022.
On December 14, 2021, after the 44-day war, the meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan took place for the first time with the mediation of Charles Michel, the President of the European Council. During 2022, several similar meetings took place, namely on April 6, May 22 and August 31. On October 7, a Pashinyan-Macron-Michel-Aliev meeting took place in Prague.
The violations and aggression
Contrary to claims that the reason for the Azerbaijani aggression against Armenia and Nagorno Karabakh is the European mediation, Azerbaijan took similar actions not long after the end of the war, when on December 11, 2020, the Azerbaijanis occupied the Armenian-controlled Hin Tagher and Khtsaberd villages of Hadrut region , killing, injuring and capturing Armenian servicemen.
The next major invasion took place already in the sovereign territory of the Republic of Armenia, when in May 2021 the Azerbaijanis advanced in the area of Verin Shorzha village of Gegharkunik province and Sev lake of Syunik province. Although Armenia appealed to Russia and the Collective Security Treaty Organization, neither Moscow nor the CSTO took the necessary steps to eliminate the consequences of Azerbaijani aggression and prevent similar developments. This was followed by attacks unleashed by Azerbaijan in Yeraskh in the summer of the same year and in Sisian in November. As for Nagorno Karabakh, where the Russian side is carrying out a peacekeeping mission, in March 2022 the Azerbaijanis occupied the village of Parukh along with the adjacent hill, which was also left unanswered by Moscow. In addition, starting from December 2022, the Azerbaijani side has been keeping the Lachin Corridor connecting Nagorno Karabakh with Armenia closed, despite the fact that its control was supposed to be carried out by the Russian side.
However, the major aggression took place on September 13, 2022, when Azerbaijan launched a large-scale attack in Syunik, Gegharkunik and Vayots Dzor provinces of Armenia. At that time, too, Armenia appealed to the CSTO for help, but in vain. The Azerbaijani aggression was stopped only by the efforts of the Armenian army and international actors, particularly the US.
The aforementioned evidence regarding the violations of agreements reached through negotiations with different formats and mediators prove that Azerbaijan’s advances into Armenia’s sovereign territory and Nagorno Karabakh have always remained unanswered by Russia, regardless of whether the parties negotiated through European mediators or not. Therefore, the claims that Russia does not fulfill its obligations to Armenia and Nagorno Karabakh because of the European mediation are ungrounded.