Այսօր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ և Freedom House կազմակերպության աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստանում ժողովրդավարական մշակույթի առաջմղում» ծրագրի շրջանակներում ուսանողների հերթական այցն էր կազմակերպվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Այս անգամ Կոմիտեն հյուրընկալել էր ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի իրավագիտության ամբիոնի մագիստրանտներին:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ուսանողների հետ զրուցել է կառույցի առջև դրված խնդիրների և առաքելության, գործունեության սկզբնավորումից ի վեր արձանագրված արդյունքների մասին, ինչպես նաև խոսել կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարի առանձնահատկություններից ու համակարգի հետ կապված օրենսդրական կարգավորումներից:
Շնորհակալություն հայտնելով Կոմիտեի նախագահին ընդունելության, մասնագիտական խորհուրդների և իրենց հուզող հարցերին համակողմանի անդրադառնալու համար՝ ուսանողները միաժամանակ հետաքրքրվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե աշխատանքի ընդունման ընթացակարգերից ու օրենսդրական պահանջներից, ներկայացրել իրենց դիտարկումները ոլորտին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ:

MA students of the Chair of Law of the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia were hosted by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia
Today, within the framework of the “Advancing Democratic Culture in Armenia” program implemented by the Union of Informed Citizens NGO with the support of Freedom House, a regular visit of students to the Anti-Corruption Committee of Armenia was organized.
This time, the Committee hosted the master’s students of the Chair of Law of the International Scientific and Educational Center of the RA National Academy of Sciences.
Sasun Khachatryan, Chairperson of the Anti-Corruption Committee, spoke to the students about the issues and mission of the organization, the results recorded since the beginning of the activity, as well as the features of the fight against corruption and the legislative regulations related to the system.
Expressing gratitude to the Chairperson of the Committee for the reception, professional advice and comprehensively addressing the issues that concern them, the students were also interested in the Anti-Corruption Committee hiring procedures and legislative requirements, and shared their observations on various issues related to the field.