Հունիսի 23-ին «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերությունը հայտարարեց, որ Ռուսաստանի Դաշնության ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրթիռակոծել են իրենց դիրքերը, ինչի հետևանքով կան բազմաթիվ զոհեր։ Այս հրապարակմանը հաջորդեց խմբավորման ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինի հայտարարությունը՝ ՌԴ զինված ուժերի դեմ ապստամբության մասին․ «Սա ռազմական հեղաշրջում չէ, սա արդարության երթ է»։
Հունիսի 24-ին արդեն «Վագների» զինյալները մտել էին Դոնի Ռոստով, իրենց վերահսկողության տակ առել քաղաքի բոլոր ռազմական օբյեկտները, այնուհետև սկսել շարժվել դեպի Մոսկվա՝ խոշոր ռազմական շարասյուններով:
Մերձկրեմլյան ալիքները կատարվողը որակեցին որպես ռազմական հեղաշրջման փորձ։ «Վագների» ապստամբության մեկնարկից որոշ ժամանակ անց ՌԴ քննչական մարմինները ռազմական հեղաշրջման փորձ կատարելու և զինված ապստամբության մեղադրանքներ առաջադրեցին Պրիգոժինին, իսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կատարվողն անվանեց «դավաճանություն, հարված պետությանը թիկունքից»։
Պրիգոժինը, սակայն, ավարտին չհասցրեց իր «արդարության երթը» դեպի Մոսկվա․ հունիսի 24-ի երեկոյան վերջինս հայտարարեց, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ բանակցություններից հետո «վերադարձնում են իրենց շարասյուները» և «հեռանում են դաշտային ճամբարներ՝ պլանի համաձայն»։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ուսումնասիրել է ռուսաստանյան քարոզչության կարկառուն ներկայացուցիչների մեդիա ակտիվությունը, ինչպես նաև շրջանառվող թեզերը՝ երկօրյա ապստամբության ընթացքում։
Մարգարիտա Սիմոնյանը «քաղաքում չէր»
«Ռուսաստանն այսօր» (Russia Today) պետական լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր, ռուսական քարոզչության առանցքային դեմքերից մեկը հանդիսացող Մարգարիտա Սիմոնյանը, որը հայտնի է սոցիալական հարթակներում իր ակտիվությամբ, պարզվում է, օգտահաշիվներից և ոչ մեկում որևէ հրապարակում չէր արել վերոհիշյալ իրադարձության վերաբերյալ՝ բուն ապստամբության ընթացքում։
Հունիսի 23-ին, երբ դեռ ապստամբության մեկնարկի մասին հայտնի չէր, Սիմոնյանն իր թվիթերյան, ֆեյսբուքյան և տելեգրամյան օգտահաշիվներում երկու հրապարակում էր արել՝ մեկն Ուկրաինայի նախագահի՝ «ծանր թմրադեղեր օգտագործելու», մյուսը ՌԴ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատնից սխալմամբ իրեն ուղարկված հրավերի մասին։
Սիմոնյանը որևէ գրառում չի արել ապստամբության մասին մինչև դրա ավարտը․ առաջին անգամ թեմայի վերաբերյալ հրապարակում արել է հունիսի 26-ին՝ իր հաշիվներում տեղադրելով ռուսաստանյան հեռուստաեթերում ապստամբության մասին իր խոսքից մի հատված։ Դրանում Սիմոնյանը պնդում էր, թե «Մայր Ռուսաստան» նախագծի շրջանակում ուղևորվել էր երկրի հյուսիս նկարահանումների» և «վերադարձից հետո է միայն տեղեկացել ապստամբության մասին»։
Սոլովյովը ևս քաղաքում չէր, բայց մտահոգված էր
«Ռոսիա» հեռուստաընկերության հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովը, որի տելեգրամյան ալիքում օրվա կտրվածքով հրապարակվում են հարյուրավոր գրառումներ և նորություններ, հունիսի 23-ին որևէ կերպ չի անդրադարձել ապստամբությանը։
Արդեն հունիսի 24-ին ռուս պրոպագանդիստի ալիքում հայտնվում են մի քանի հրապարակումներ «Վագների» ապստամբության վերաբերյալ, ընդ որում, դրանց մեծ մասը չի կրում իրավիճակի մասին տեղեկատվական կամ վերլուծական բնույթ։ Փոխարենը, շրջանառվում է ռուսաստանյան տեղեկատվական դաշտում «ուկրաինացիների ապակողմնորոշիչ և խուճապ ստեղծող արշավի» թեզը։ Օրինակ՝ գրառումներից մեկում պնդում է արվում, թե իրավիճակի մասին տեղեկություններ հաղորդող տելեգրամյան ալիքները կառավարվում են ուկրաինացիների կողմից, և որ դրանք ապատեղեկատվություն են տարածում, ուստի՝ «պետք է հետևել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին»։
Մեկ այլ գրառմամբ Սոլովյովն իր զայրույթն է արտահայտում ապստամբության շուրջ ուկրաինական տեղեկատվական դաշտում տիրող ծաղրական բովանդակության վերաբերյալ։
Ապստամբության վերաբերյալ Սոլովյովի տելեգրամյան ալիքում հրապարակվել են մի շարք ընթացիկ պաշտոնական հաղորդագրություններ։ Թեման եզրափակվել է Դոնի Ռոստովից տեսանյութով, որտեղ ամեն ինչ «հանգիստ է ու խաղաղ», իսկ քաղաքի փողոցներն ու հրապարակները վերահսկում են ոչ թե «Վագների» զինյալները, այլ իրավապահները։
Ապստամբությանը հաջորդող կիրակի օրը «Երեկոն Սոլովյովի հետ» հաղորդման ընթացքում արդեն Վլադիմիր Սոլովյովը պնդեց, թե ինքը նույնպես քաղաքում չէր, երբ հայտնի դարձավ ապստամբության մասին։
Ռուսական թոքշոուների զգուշավորությունը
Մշտադիտարկման ընթացքում պարզվեց, որ ռուսական քարոզչական հեռուստատեսության եթերում որոշ վերլուծական-քաղաքական թոքշոուներ «Վագների» ապստամբության ընթացքում զգուշությամբ շրջանցել են թեման։
Քարոզչական «60 րոպե» ամենօրյա թոքշոուն հունիսի 23-ին հեռարձակվել է 2 անգամ․ դրանցից առաջինը՝ մինչև ապստամբության մասին հայտնի դառնալը, երկրորդը՝ դրա մասին հրապարակումներից հետո։ Թողարկումներից և ոչ մեկում, սակայն, անդրադարձ չկա «Վագների» ապստամբությանը։
Ապստամբության օրերին դրա վերաբերյալ թողարկում չի հեռարձակվել նաև «Ով է դեմ» նախագծի շրջանակում․ հունիսի 23-ի թողարկման մեջ թեման շրջանցված է։
Երբ արդեն կարելի էր կարծիք հայտնել
«Երեկոն Սոլովյովի հետ» թոքշոուի հունիսի 26-ի թողարկմանը, երբ ապստամբությունն արդեն ավարտվել էր, կատարվածի վերաբերյալ տրվում էին զգուշավոր և զուսպ գնահատականներ, եթերում չէր հնչում անձնավորված կամ սուր քննադատություն Պրիգոժինի և «վագներցիների» հասցեին, մինչդեռ այս հաղորդմանը, հակառակը, բնորոշ է անհանդուրժողականությամբ և անձնական վիրավորանքներով համեմված քննադատություն՝ հատկապես ռուսաստանյան ընդդիմության, հակապուտինյան գործիչների, կազմակերպությունների և ի վերջո՝ արտաքին ուժերի հասցեին։
Վլադիմիր Սոլովյովին, օրինակ, շարունակում էր հանգիստ չտալ Արևմուտքի և ուկրաինացիների «ցնծությունն ու չարախնդությունը» կատարվածի վերաբերյալ։ Նա շարունակում էր նաև թմբկահարել արևմտյան դավադրության թեզը՝ կատարվածի համար ուղղակիորեն մեղադրելով «Ռուսաստանի արտաքին թշնամիներին»։
Մարգարիտա Սիմոնյանն էլ, օրինակ, հիշեցնում էր Ռուսաստանի պատմության ընթացքում եղած քաղաքացիական պատերազմների մասին, նկարագրում դրանց ընթացքում կատարված վայրագություններն ու աղետալի հետևանքները ժողովրդի համար։ Ի պատասխան Սիմոնյանի այս զուգահեռներին, Սոլովյովն արձանագրում էր, որ եթե ապստամբությունը չի վերաճել քաղաքացիական պատերազմի, ուրեմն և պետության ղեկավարությունը, և հասարակությունը իմաստուն են՝ «դասեր են քաղել անցյալի սխալներից»։
ՌԴ պետդումայի փոխնախագահ Ալեքսանդր Բաբակովի հիմնական եզրահանգումն ապստամբությունից այն էր, որ «Արևմուտքը դրան պատրաստ չէր»։
«Նրանք տեսան, որ պատրաստ չեն Ռուսաստանում այսպիսի բնույթ ունեցող փոփոխությունների։ Մենք Արևմուտքին ցույց տվեցինք, որ ոչ միայն այսպիսի մարտահրավերների պարագայում պատրաստ ենք համախմբել, այլ նաև աշխատել բոլոր ուղղություններով, և սրան այնտեղ պատրաստ չէին»,- ասել էր ռուսաստանցի պաշտոնյան։
«60 րոպե»-ի՝ հունիսի 26-ի երկու թողարկումների ընթացքում կարմիր գծի պես անցնում էին Պուտինի շուրջ համառուսաստանյան կոնսոլիդացիայի և Արևմուտքի դավադրության մասին թեզերը։ Խիստ քննադատության էին ենթարկվում ընդդիմադիր և ուկրաինացի գործիչները, արևմտյան մամուլը։
Այսպիսով, Կրեմլի կարկառուն քարոզիչները «Վագների» ապստամբության ժամանակ լռել կամ ծայրաստիճան պասիվ հրապարակային գործունեություն էին ծավալել ինչպես սոցիալական մեդիայում, այնպես էլ հեռուստաեթերում։ Ավելին, ապստամբությունից հետո իրենց հրապարակային ելույթներում ու հաղորդումների ընթացքում նրանք դրսևորել են չափավորություն և զգուշավորություն Պրիգոժինին ու «Վագներին» քննադատելիս։

23 июня частная военная компания «Вагнер» (ЧВК «Вагнер») заявила, что подразделения Вооруженных сил Российской Федерации нанесли ракетный удар по их позициям, в результате чего есть многочисленные жертвы. За этой публикацией последовало заявление лидера ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина о мятеже против российских вооруженных сил: «Это не военный переворот, это марш справедливости».
24 июня «вагнеровцы» вошли в Ростов-на-Дону, взяли под контроль все военные объекты в городе, а затем большими воинскими колоннами начали движение в сторону Москвы.
Прокремлевские телеграм-каналы охарактеризовали происходящее как попытку военного переворота. Через некоторое время после начала «вагнеровского» мятежа российские следственные органы предъявили Пригожину обвинение в попытке военного переворота и вооруженного мятежа, а президент России Владимир Путин назвал происходящее «изменой родине, ударом в спину стране».
Однако свой «марш справедливости» в Москву Пригожин не завершил. Вечером 24 июня после переговоров с президентом Белоруссии Александром Лукашенко Пригожин заявил, что «разворачиваем свои колонны и уходим в обратном направлении в полевые лагеря согласно плану».
«Союз информированных граждан» изучил медийную активность видных представителей российской пропаганды, а также тиражируемые тезисы во время двухдневного мятежа.
Маргариты Симоньян «не было в городе»
Выясняется, что главный редактор государственного информационного агентства «Россия сегодня» (Russia Today), одна из ключевых фигур российской пропаганды, известная своей активностью на социальных платформах Маргарита Симоньян ни сделала ни одной публикации в своих социальных сетях о вышеупомняутом событии.
23 июня, когда о начале мятежа еще не было известно, в своих аккаунтах в Twitter, Facebook и Telegram Симоньян сделала две публикации: одну о том, что президент Украины «тяжело сидит на коксе», а другую – о приглашении, отправленному ей по ошибке из посольства Великобритании в России.
Симоньян ничего не писала о мятеже до его окончания. Впервые публикацию на эту тему она сделала 26 июня, разместив в своих социальных сетях отрывок своего выступления касательно мятежа. В видео Симоньян утверждает, что ездила на север страны для съемок проекта «Россия-матушка» и «узналa о мятеже только по возвращении».
Соловьева тоже не было в городе, но он беспокоился
Ведущий телеканала «Россия» Владимир Соловьев, в Telegram-канале которого ежедневно публикуются сотни постов и новостей, 23 июня никоим образом не коснулся мятежа.
Уже 24 июня в Telegram-канале российского пропагандиста появляется несколько публикаций о «вагнеровском мятеже», при этом большинство из них не информативны и не анализируют ситуацию.
Вместо этого в российском информационном поле циркулирует тезис о «кампании, которая вводит в заблуждение и сеет панику среди украинцев». Например, в одном из постов утверждается, что Telegram-каналы, сообщающие о ситуации, контролируются украинцами и распространяют дезинформацию, поэтому «следите хотя бы за первоисточниками».
В другом посте Соловьев выражает гнев по поводу сатирического содержания публикаций о мятеже в украинских СМИ.
В Telegram-канале Соловьева опубликован также ряд официальных сообщений по поводу мятежа. Завершил тему видео из Ростова-на-Дону, где все «тихо и мирно», а улицы и площади города контролируют не «вагнеровцы», а правоохранители.
Уже в воскресенье в программе «Вечер с Соловьевым» Владимир Соловьев заявил, что, когда стало известно о мятеже, его тоже не было в городе.
Осторожность российских ток-шоу
В ходе мониторинга выяснилось, что некоторые аналитико-политические ток-шоу на российском пропагандистском телевидении старательно обходили тему во время «вагнеровского мятежа».
23 июня дважды транслировалось пропагандистское ежедневное ток-шоу «60 минут»: первый раз – до того, как стало известно о мятеже, второй – после публикаций о нем. Однако ни в одном из выпусков нет упоминания о «вагнеровском мятеже».
Упоминаний о мятеже не было также в программе «Кто против?». В выпуске от 23 июня тема была обойдена.
Когда уже можно было высказывать мнение
В выпуске ток-шоу «Вечер с Соловьевым» от 26 июня, когда мятеж уже закончился, давались осторожные и сдержанные оценки произошедшему, в эфире не звучала личная и острая критики в адрес Пригожина и «вагнеровцев», в то время, как программе, наоборот, свойственна нетерпимость и критика с примесью личных оскорблений в адрес российской оппозиции, антипутинских деятелей, организаций и, в конечном счете, внешних сил.
Например, Владимира Соловьева продолжали беспокоить «ликование и злорадство» Запада и украинцев по поводу случившегося. Он также продолжал продвигать тезис о западном заговоре, прямо обвиняя в случившемся «внешних врагов России».
В свою очеред Маргарита Симоньян напомнила о гражданских войнах за всю историю России, описала совершенные во время них зверства и катастрофические последствия для людей. В ответ на параллели Симоньян Соловьев отметил, что если мятеж не перерос в гражданскую войну, то и руководство государства, и общество мудры – «извлекли уроки из ошибок прошлого».
Основной вывод зампредседателя Государственной Думы РФ Александра Бабакова из мятежа заключался в том, что «Запад был не готов к этой ситуации».
«Они уведели, что не готовы к такого рода изменениям в России. Мы показали Западу, что готовы не только консолидироваться в случае таких вызовов, но и работать по всем направлениям», — заявил российский чиновник.
В двух выпусках «60 минут» от 26 июня красной линией прошли тезисы об общероссийской консолидации и западном заговоре против Путина. Жесткой критике подверглись оппозиционные и украинские деятели, а также западная пресса.
Так, во время «вагнеровского мятежа» видные кремлевские пропагандисты хранили молчание или занимались крайне пассивной публичной деятельностью как в соцсетях, так и на телевидении. Более того, после мятежа в своих публичных выступлениях и передачах они проявляли умеренность и осторожность в критике Пригожина и ЧВК «Вагнера».