Դանիել Իոաննիսյանի արձագանքը ադրբեջանցի պատվիրակին ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ Մարդկային չափողականությունների կոնֆերանսի ընթացքում
Քանի որ Ադրբեջանի հարգարժան ներկայացուցիչը մեզ անվանել է GONGO (Government- Operated Non-Governmental Organization` կառավարության կողմից վերահսկվող ՀԿ), ես ուզում եմ սկսել նրանից, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» բացարձակ անկախ հասարակական կազմակերպություն է, մենք Հայաստանի իշխանության ամենաուժեղ քննադատներից ենք և մի քանի դատական գործ ունենք իշխող կուսակցության դեմ։ Մի քանի տարի առաջ մենք պատիվ ունեցանք արժանանալու Ժողովրդավարության պաշտպանի մրցանակին, որը մեր կազմակերպությանը շնորհվեց ԵԱՀԿ անդամ երկրների բազմաթիվ պատվիրակությունների կողմից։
Նաև ուզում եմ նշել, որ Ադրբեջանն այստեղ հայտարարում է, որ հայկական սկաուտական կազմակերպությունները, ինչպիսիք են ՈՄԱ-ն և «Մեծն Տիգրանը», ահաբեկչական կազմակերպություններ են։ Բայց այդ կազմակերպությունները բացարձակապես զենք ու զինամթերք չունեն։
Այստեղ ես կցանկանայի անդրադառնալ Ադրբեջանի հայատյաց պետական քաղաքականությանը՝ բերելով մի քանի օրինակ:
2012 թվականին Իլհամ Ալիևը ներում է շնորհել և պարգևատրել Ռամիլ Սաֆարովին, որը Բուդապեշտում կացնով սպանել էր քնած հայ զինվորականին։ 2016 թվականին նախագահ Ալիևը պարգևատրել է ադրբեջանցի զինծառայողին, որը գլխատել էր հայ զինվորի մարմինը։
2020 թվականին հայերի դեմ կատարված ռազմական հանցագործությունների մեջ կասկածվող զինվորները մեդալներ են ստացել նախագահ Իլհամ Ալիևից։
Ադրբեջանում հայատյացությունն այնքան խորն է և այնքան անպատիժ, որ ադրբեջանցի զինվորները սոցցանցերում ազատորեն հրապարակում են ռազմական հանցագործությունների կադրեր (օրինակ՝ հայ ռազմագերիների զանգվածային մահապատիժ)՝ առանց դրա համար պատժվելու վախի, քանի որ արժանանում են հասարակության և բարձրաստիճան պաշտոնյաների ծափահարություններին։
Իր ժողովրդին ուղղված ուղերձում նախագահ Ալիևն ասել է․ «Մենք նրանց շների նման քշում ենք։ Ադրբեջանի զինվորականները նրանց շների նման քշում են»։
Ադրբեջանի հայատյաց պետական քաղաքականությունն արձանագրվել է մի շարք հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովի կողմից։ Պետք է նշեմ, որ Ադրբեջանը պետություն է, որը մերժում է հայկական ազգանունով անձանց մուտքը՝ անկախ նրանց քաղաքացիությունից։
Անցած տարվա ընթացքում Ադրբեջանը ձեռնարկեց բոլոր միջոցները՝ վերահսկողության տակ առնելու Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը և ապահովելու, որ այնտեղ հայեր չմնան։ Եվ միջազգային հանրության լռության պատճառով նրանք հաջողությամբ իրականացրեցին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումը։
Եվ, ինչպես գիտեք, այսօր, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը»՝ մի սուբյեկտ, որը քաղաքական խոսույթ ներմուծվել է Իլհամ Ալիևի կողմից, կազմակերպում է միջոցառում՝ հայերի դեմ ատելություն սերմանելու և փաստացի Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի նկատմամբ հավակնություն ներկայացնելու նպատակով։ Պարզապես ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ այս կառույցի խոսնակն իր սոցիալական ցանցերում օրերս հայտարարել է. «Թող բոլոր թշնամի շները սատկեն», «Թող ամբողջ հայ ժողովուրդը սատկի»։
Խնդրեմ, կարող եք միանալ նրանց միջոցառմանը և հարցնել, թե ինչպես են նրանք ցանկանում, որ բոլոր հայերը մեռնեն:

Daniel Ioannisyan’s response to the Azerbaijani delegate at the OSCE ODIHR Human Dimensions Conference
Because the distinguished representative of Azerbaijan has called us GONGOs, I would like to start by stating that the Union of Informed Citizens is absolutely independent, we are one of the strongest critics of the Armenian government, we have several court cases against the ruling party of Armenia and a few years ago we had the honor to be awarded the Democracy Defender Award by many member state delegations to the OSCE.
Also, I would like to mention that Azerbaijan is stating here that Armenian scouting organizations like VOMA and Metsn Tigran are terrorist organizations. But those organizations have absolutely no weapons or ammunition.
Here I would like to switch to the Armenophobic state policy of Azerbaijan by bringing some examples:
In 2012, Ilham Aliyev pardoned and rewarded Ramil Safarov, who had killed a sleeping Armenian soldier with an axe in Budapest. In 2016, president Aliyev rewarded an Azerbaijani servicemen who had decapitated the body of an Armenian soldier.
In 2020, soldiers, who were under investigations for war crimes committed against Armenians ended up receiving medals from President Ilham Aliyev.
Armenophobia in Azerbaijan is so deep and goes so unpunished that Azerbajiani soldiers freely post  footage of war crimes in social media (for example, mass execution of Armenian POWs) without any fear of being punished for that but, rather, they are applauded by the society and high ranking officials.
In his nationwide address, the President Aliev stated: “We are driving them (read Armenians) away like dogs! Azerbaijani soldiers are driving them away like dogs.”
The Armenophobic state policy of Azerbaijan has been recorded by a number of respected international organizations, as well as the European Commission Against Racism and Discrimination. I should mention that Azerbaijan is a state that rejects the entry of persons with Armenian surnames irrespective of their citizenship.
During last year Azerbaijan took all measures to take control of the territory of Nagorno Karabakh without Armenians remaining there. And because of the silence of the international community, they successfully completed the ethnic cleansing of Armenians.
And, today, as you know the so-called “Western Azerbaijan community”, an entity that has been introduced in the political discourse by Ilham Aliev, is organizing a side-event for inciting hatred against Armenians and de-facto claiming the internationally recognized territory of the Republic of Armenia. I just want to bring to your attention that the spokesperson of this entity has recently stated in her social media: “May all enemy dogs die”, “May all Armenian people die”.