Եռակողմ հայտարարության կատարված ու չկատարված դրույթները՝ երեք տարի անց
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ սկսեց Արցախի Հանրապետության դեմ: Մեկ օր տևած մարտերից հետո Արցախը, որը մինչ այդ շուրջ 10 ամիս գտնվում էր շրջափակման մեջ՝ զրկված լինելով սնունդի և վառելիքի մատակարարումներից, ստիպված եղավ հանձնվել․ Պաշտպանության բանակը վայր դրեց զենքերը, Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը ստորագրեց հանրապետության լուծարման մասին փաստաթուղթը, իսկ շուրջ 100 հազար արցախցիները լքեցին իրենց հայրենիքը:
Ինչպես նշեցինք, Ադրբեջանի հարձակումը Արցախի վրա տեղի ունեցավ շուրջ տասը ամիս տևած շրջափակումից հետո՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի անգործության պայմաններում:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» պարբերաբար անդրադառնում է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարմանը: Մեր վերջին նման հրապարակումն արվել է 2023 թ. փետրվարի 2-ին, երբ արձանագրել էինք այդ պահի իրադարությունը:
Այժմ՝ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ուղիղ երեք տարի անց, երբ արդեն, փաստացի, գոյություն չունի Արցախի Հանրապետությունը, իսկ Արցախն ամբողջությամբ հայաթափված է, մեկ անգամ ևս անդրադառնանք այդ եռակողմ հայտարարության 9 կետերի կատարմանը:
9 կետերը
2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը բաղկացած էր հետևյալ 9 կետերից:
Ընդհանրապես, այս փաստաթղթի ստորագրումից արդեն երեք տարի անց կարող ենք արձանագրել, որ այս ողջ ընթացքում ամբողջությամբ կատարվել են դրա միայն այն կետերը, որոնք վերաբերում էին հայկական կողմի տարածքային զիջումներին:
Հայտարարության առաջին կետի համաձայն, հակամարտող կողմերը պետք է կանգնեին այն դիրքերում, որոնք զբաղեցնում էին 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի 00:00-ի դրությամբ: Ադրբեջանը խախտել է այս դրույթն արդեն 2020 թվականի դեկտեմբերին՝ գրավելով Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերը, իսկ հետագայում՝ 2022 թվականի մարտին, ադրբեջանցիները գրավել էին Փառուխ գյուղը՝ հարակից բարձունքով հանդերձ: Այս, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակման ժամանակ ռուսական խաղաղապահ ուժերը չեն միջամտել և չեն փորձել կանգնեցնել հայտարարության, թերևս, ամենակարևոր դրույթը խախտող ադրբեջանական կողմին:
Հայտարարության երկրորդ կետը, համաձայն որի, հայակական կողմը պետք է Ադրբեջանին վերադարձներ Աղդամի շրջանը, ամբողջությամբ կատարվել է՝ նշված ժամկետում:
Երրորդ կետը, որով շփման գծի ողջ երկայնքով և Լաչինի միջանցքով պետք է տեղակայվեին ՌԴ խաղաղապահները, կատարվել է, փաստորեն, մինչև 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ը: Պաշտպանության բանակի և Արցախի Հանրապետության լուծարումից հետո ռուսական խաղաղապահեր ուժերի հենակատերը աստիճանաբար հանվում են «շփման գծից», որը, փաստացի, այլևս գոյություն չունի:
Չորրորդ կետը, համաձայն որի, ռուսական խաղաղապահ զորախումբը պետք է տեղակայվեր հայկական ուժերի դուրսբերմանը զուգընթաց՝ հինգամյա ժամկետով, նույնպես կատարվել է, սակայն, կրկին, այս տարվա սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական ագրեսիայից հետո իրադրությունը լիովին փոխվել է․ շփման գիծ չկա, ռուսական հենակետերը հանվում են:
Հինգերորդ կետը, որով պետք է ստեղծվեր ռուս-թուրքական խաղաղապահ կենտրոն, կատարվել է, սակայն պարզ չէ, թե ինչով այն պետք է զբաղի նոր իրողություններում:
Վեցերորդ կետի առաջին մասի համաձայն, հայկական կողմը պետք է հանձներ Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները, ինչը և արել էր՝ նշված ժամկետներում: Սակայն այս կետով նախատեսվում էր նաև, որ պետք է ստեղծվեր 5 կիլոմետր լայնությամբ Լաչինի միջանցք, որով կապ կապահովվեր Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև և որը կգտնվեր ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո: Այս դրույթը կատարվել է, փաստացի, մինչև 2022 թ․ դեկտեմբերը, երբ ադրբեջանցիները արգելափակեցին Լաչինի միջանցքը՝ շրջափակելով Արցախը: Ռուս խաղաղապահները այդ ժամանակ ոչինչ չարեցին: Կետի մյուս հատվածը, ըստ որի, պետք է այլընտրանքային ճանապարհ ստեղծվեր Լաչինի միջանցքով, կատարվել էր․ սակայն այդ ճանապարհը, ինչպես արդեն նշեցինք, 2022 թ․ դեկտեմբերից արգելափակված էր Ադրբեջանի կողմից:
Յոթերորդ կետով, փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո պետք է վերադառնային Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ․ սա ոչ միայն տեղի չի ունեցել, այլև Արցախը, ըստ էության, ենթարկվել է էթնիկ զտման և ամբողջությամբ հայաթափվել:
Ութերորդ կետի համաձայն, պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում: Հայկական կողմն Ադրբեջանին հանձնել էր բոլոր ռազմագերիներին, սակայն մինչ օրս Բաքվում են պահվում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գերեվարված անձինք, իսկ սեպտեմբերի 19-ի ագրեսիայից հետո գերեվարվել են Արցախի նախկին երեք նախագահները, նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը և այլք: Այս կետն Ադրբեջանը չի կատարել:
Իններորդ կետով, պետք է ապաշրջափակվեին տարածաշրջանի բոլոր կոմունիկացիոն ուղիները, Հայաստանը պետք է երաշխավորեր տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև` երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունը պետք է իրականացնեին ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Բացի սա, կողմերի համաձայնությամբ, պետք է ապահովվեր Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը և Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները կապող տրանսպորտային նոր ուղիների շինարարությունը։
Այս կետը, սակայն, չի կատարվել Ադրբեջանի ապակառուցողական և առավելապաշտական քաղաքականության պատճառով: Պաշտոնական Բաքուն մեկնաբանում է հայտարարության այդ կետն այնպես, թե դրանով պետք է սուվերեն միջանցք ստանա Հայաստանի Սյունիքի մարզով դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն: Հայկական կողմը, սակայն, անընդունելի է համարում որևէ սուվերեն միջանցքի տրամադրումը՝ միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով ապահովել Ադրբեջանի կապը Նախիջևանի հետ միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերով:
Ստորև ներկայացնում ենք համառոտ ինֆոգրաֆիկա, որտեղ կարող եք տեսնել եռակողմ հայտարարության կետերի կատարումը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից:

Выполненные и невыполненные положения трехстороннего заявления три года спустя
19 сентября 2023 года Азербайджан начал военные действия против Республики Арцах. После дня боев Арцах, находившийся около 10 месяцев в блокаде, лишенный запасов продовольствия и топлива, был вынужден сдаться. Армия обороны сложила оружие, президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал документ о роспуске республики, а около 100 тысяч арцахцев покинули Родину.
Как мы уже отметили выше, нападение Азербайджана на Арцах произошло после десятимесячной блокады в условиях бездействия российского миротворческого контингента, дислоцированного в Нагорном Карабахе.
«Союз информированных граждан» периодически касается реализации положений трехстороннего заявления от 9 ноября, подписанного после 44-дневной войны 2020 года. Последняя наша подобная публикация была сделана 2 февраля 2023 годa.
Сейчас, ровно через три года после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября, когда Республики Арцах фактически уже не существует, а Арцах полностью деармянизирован, вновь коснемся реализации 9 пунктов этого трехстороннего заявления.
6. Республика Армения до 15 ноября 2020 года возвращает Азербайджанской Республике Кельбаджарский район, а до 1 декабря 2020 года – Лачинский район. Лачинский коридор (шириной 5 км), который будет обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и при этом не будет затрагивать г.Шуши, остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации. По согласованию Сторон в ближайшие три года будет определен план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Нагорным Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута. Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.
1. Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев.
2. Производится обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших.
3. Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России. По согласованию Сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана.
В целом, уже через три года после подписания этого документа мы можем констатировать, что за весь этот период полностью были реализованы только те пункты, которые касались территориальных уступок армянской стороны.
Согласно первому пункту заявления, конфликтующие стороны должны были остановиться на позициях, которые они занимали по состоянию на 00:00 10 ноября 2020 года. Азербайджан нарушил это положение уже в декабре 2020 года, захватив села Хин Тагер и Хцаберд в Гадрутском районе, а позже, в марте 2022 года, азербайджанцы оккупировали село Парух вместе с прилегающей возвышенностью. В ходе этих событий, а также во время нападения 19 сентября 2023 года российский миротворческий контингент не вмешивался и не пытался помешать азербайджанской стороне нарушить, пожалуй, самое важное положение заявления.
Второй пункт заявления, согласно которому армянская сторона должна была вернуть Агдамский район Азербайджану, был полностью выполнен в указанный срок.
Третий пункт, согласно которому вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора должен был быть развернут миротворческий контингент РФ, был фактически выполнен до 19 сентября 2023 года. После роспуска Армии обороны и Республики Арцах опорные пункты российского миротворческого контингента постепенно демонтируются с «линии соприкосновения», которой, по сути, уже нет.
Четвертый пункт, согласно которому российский миротворческий контингент должен был быть развернут параллельно с выводом армянских вооруженных сил сроком на пять лет, также был выполнен, но опять же после азербайджанской агрессии 19 сентября этого года ситуация кардинально изменилась: линии соприкосновения нет, российские опорные пункты демонтируются.
Пятый пункт, по которому должен был быть развернут российско-турецкий миротворческий центр, выполнен, однако неясно, чем он должен заниматься в новых реалиях.
Согласно первой части шестого пункта, армянская сторона должна была передать Кельбаджарский и Лачинский районы, что она и сделала в указанные сроки. Однако этот пункт также предусматривал создание Лачинского коридора шириной 5 километров, который обеспечивал бы связь между Арменией и Нагорным Карабахом и находился бы под контролем российских миротворцев. Это положение фактически выполнялось до декабря 2022 года, когда азербайджанцы заблокировали Лачинский коридор, взяв в блокаду Арцах. Российские миротворцы тогда ничего не предприняли. Другая часть пункта, согласно которому должна была быть создана альтернативная дорога через Лачинский коридор, выполнена, однако эта дорога, как мы уже отметили, была заблокирована Азербайджаном с декабря 2022 года.
Согласно седьмому пункту, внутренне перемещенные лица и беженцы должны были вернуться на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев. Мало того, что этого не произошло, так еще и Арцах, по сути, подвергся этнической чистке и полностью деармянизирован.
Согласно восьмому пункту должен был произойти обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших. Армянская сторона передала Азербайджану всех военнопленных, однако по сей день в Баку удерживаются лица, захваченные в плен в ходе 44-дневной войны, а после агрессии 19 сентября были взяты в плен трое бывших президентов Арцаха, бывший государственный министр Рубен Варданян, председатель НС Давид Ишханян и другие. Азербайджан не выполнил и этот пункт.
Согласно девятому пункту, должны были быть разблокированы все экономические и транспортные связи в регионе, Армения должна была гарантировать безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль транспортного сообщения должны были осуществлять органы Пограничной службы ФСБ России. Кроме того, по согласованию сторон, должно было быть обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана.
Однако этот пункт не был выполнен из-за деструктивной и максималистской политики Азербайджана. Официальный Баку интерпретирует этот пункт заявления так, что он должен получить суверенный коридор через Сюникскую область Армении в Нахичеванскую Автономную Республику. Армянская сторона, однако, считает неприемлемым предоставление какого-либо суверенного коридора, одновременно выражая готовность обеспечить связь Азербайджана с Нахичеваном по международно признанным процедурам.
Ниже приводим график, на котором представлена реализация пунктов трехстороннего заявления Арменией, Азербайджаном и Россией.