2024 թվականի փետրվարի 7-ին Ադրբեջանում կայացան նախագահական արտահերթ ընտրություններ․ երկրի գործող ղեկավար Իլհամ Ալիևը վերընտրվեց նախագահի պաշտոնում։
Ավելի վաղ՝ հունվարի 10-ին, տեղական լրատվամիջոցների հետ զրույցում Ալիևն ասել էր, թե Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացումը պայմանավորված է Լեռնային Ղարաբաղի վրա ադրբեջանական վերահսկողության հաստատումից հետո «հանրապետության ամբողջ տարածքում ինքնիշխանության վերականգնմամբ»:
Ալիևն ասել էր, որ նախագահական ընտրությունները պետք է նշանավորեն «նոր ժամանակաշրջանի սկիզբը»։
Ընտրությունները, որի արդյունքներով Ալիևը մտել է պաշտոնավարման երրորդ տասնամյակը, զուրկ էին քաղաքական մրցակցությունից և անցել են լուրջ ընտրական թերություններով և լրատվամիջոցների համար սահմանափակումներով։ Այս մասին Բաքվում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել են ԵԱՀԿ-ի դիտորդները։
Առաքելության ներկայացուցիչները նշել են, որ քվեարկությունն անցկացվել է սահմանափակող միջավայրում, էական թերություններով։
Չնայած սրան, մի շարք երկրների ու կառույցների ղեկավարներ շնորհավորական ուղերձներ են հղել Ալիևին վերընտրվելու առթիվ։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ամփոփել է այդ երկրներ ցանկն ու առանձնացրել ուշագրավ շնորհավորական ուղերձները։
Մոսկվան քննադատել է միջազգային դիտորդներին, պնդել՝ Բաքուն մրցակցային ընտրություններ է անցկացրել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազանգով է շնորհավորել Ալիևին՝ Ադրբեջանի արտահերթ նախագահական ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան «հաջողություն նախագահական գործունեության մեջ՝ հանուն Ադրբեջանի զարգացման և դրա ժողովրդի բարգավաճման»։
Հատկանշական է, որ հատուկ հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ քննադատելով ադրբեջանական ընտրական գործընթացների վերաբերյալ արևմտյան դիտորդների բացասական գնահատականները: Այդ երկրի արտգործնախարարությունը մեջբերել է ռուսաստանցի դիտորդների մեկնաբանությունները՝ «քվեարկությունն անցել է մրցակցային պայմաններում, այլընտրանքային հիմունքներով և բարենպաստ մթնոլորտում»։
«Այս ֆոնին ծայրաստիճան կողմնակալ էին Արևմուտքի երկրների և նրանց կողմից վերահսկվող միջազգային կառույցների գնահատականները, որոնք, ինչպես տեսանք, ի սկզբանե չափազանց կողմնակալ էին Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների նկատմամբ և կիրառում էին ընտրական գործընթացը վարկաբեկելու նախապես հաստատված մեթոդներ»,- ասվում է հայտարարությունում։
ՀԱՊԿ անդամ այլ երկրներ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն առաջիններից էր, որ շնորհավորեց Ալիևին․ «20 տարվա ընթացքում ձեր վճռականության, բարձր քաղաքական մշակույթի և ձեր ժողովրդի ձայնը լսելու ունակության շնորհիվ կառուցվեց հզոր, անկախ պետություն, որի կարծիքն աշխարհում հաշվի են առնում։ Ձեր անունն իրավացիորեն կապված է տնտեսական առաջընթացի և քաղաքացիների բարեկեցության աճի, միջազգային ասպարեզում Բաքվի ինքնիշխանության և դերի ամրապնդման հետ»։
ՀԱՊԿ անդամ մյուս բոլոր երկրների՝ Տաջիկստանի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի ղեկավարները ևս շնորհավորել են Ալիևին։
Իրանի նախագահը կարևորել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին Ալիևին ուղղված իր շնորհավորանքում շեշտել է «առաջին անգամ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգման պայմաններում ընտրությունների անցկացման կարևորությունը»։
«Առաջին անգամ Ադրբեջանի ինքնիշխանության վերականգնումից ի վեր այս ընտրությունների անցկացումը ձեր երկրի ամբողջ տարածքի վրա կարևոր նշանակություն ունի»,- ասել է Իրանի նախագահը։
Բաքուն Չինաստանի՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծում
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը, շնորհավորելով Ալիևին, նշել է, որ վերջին տարիներին չին-ադրբեջանական հարաբերություններն աչքի են ընկել օրինակելի ու կայուն զարգացմամբ։
Նրա խոսքով՝ ստեղծվում է բարձր մակարդակի քաղաքական վստահություն, առաջ է մղվում «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» համատեղ նախաձեռնությունը, սերտ համագործակցություն կա միջազգային հարցերում։
Միշելը Ալիևին «լավագույնն» է մաղթել
Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, շնորհավորելով Ալիևին հինգերորդ անգամ ընտրվելու առթիվ, մաղթել է նրան «լավագույնը»։ Նա նաև տեղեկացրել է, թե Ալիևի հետ քննարկել է հայ-ադրբեջանական կարգավորումը՝ գրելով․ «Ողջունում ենք Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ վերսկսելու բրյուսելյան գործընթացի եռակողմ հանդիպումը»։
ԵՄ երկրներից Ալիևին շնորհավորել են Հունգարիայի, Խորվաթիայի, Բուլղարիայի ղեկավարները։
Ադրբեջանի նախանձելի միջազգային համբավը
Ադրբեջանի նախագահին ուղղված ջերմագին շնորհավորանքներով առանձնանում է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը․ «Ձեր ռազմավարական քաղաքականության և հանձնառության շնորհիվ Ադրբեջանը գրանցել է առաջընթաց սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում, ապահովել է յուրաքանչյուր քաղաքացու անվտանգությունն ու բարեկեցությունը, իսկ Ձեր երկիրը, դառնալով տարածաշրջանային առաջատար, նախանձելի համբավ է ձեռք բերել միջազգային ասպարեզում»։
Զելենսկին երախտապարտ է Բաքվին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին բարձր է գնահատել «փոխադարձ աջակցությունը երկրների ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը»։
«Մենք երախտապարտ ենք Ադրբեջանին մեր պետության ազատագրական պայքարի պատմական ժամանակաշրջանում մարդասիրական և այլ օգնության համար»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Այլ երկրներ
Ալիևին շնորհավորած երկրների շարքում էին նաև Թուրքիան, Վրաստանը, Պակիստանը, Ուզբեկստանը, Թուրքմենստանը, Ալբանիան, Բոսնիա և Հերցեգովինան, Մոլդովան, արաբական երկրներից՝ Քուվեյթը, Իրաքը, ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը, Սաուդյան Արաբիան, Օմանը, Լատինական Ամերիկայից՝ Վենեսուելան և Նիկարագուան։
ԱՄՆ-ն կիսել է ԵԱՀԿ-ի քննադատությունը
ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարությունը, արձագանքելով Ադրբեջանում փետրվարի 7-ին անցկացված նախագահական արտահերթ ընտրություններին, կիսել է ԵԱՀԿ գնահատականները։
«Մենք կիսում ենք ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի դիտորդական առաքելության դիտարկումներն ու մտահոգություններն առ այն, որ նախագահական ընտրություններն անցել են սահմանափակող միջավայրում՝ իրական մրցակցության բացակայության պայմաններում»,- ասել է պետքարտուղարության ներկայացուցիչը։

Which countries congratulated Aliyev on his victory in the presidential election?
On February 7, 2024, snap presidential election was held in Azerbaijan, with Ilham Aliyev re-elected to the post of president.
Earlier, on January 10, in an interview to local media, Aliyev said that snap presidential elections will be held in Azerbaijan to “restore sovereignty in the entire territory of the republic” following the establishment of Azerbaijani control over Nagorno Karabakh.
Aliyev said that the presidential elections should mark “the beginning of a new era“.
The election, which paved the way for Aliyev into his third decade in office, was devoid of political competition and marked by serious electoral flaws and restrictions imposed on the media, as stated by the OSCE observers at the press conference held in Baku.
The representatives of the mission noted that the voting was held in a restrictive environment, with significant flaws.
Despite this, heads of a number of states and organizations sent congratulatory messages to Aliyev on his re-election. The Union of Informed Citizens made a list of those countries and highlighted the most remarkable congratulatory messages.
Moscow criticized international observers, claiming that Baku held competitive elections
Russian President Vladimir Putin congratulated Aliyev in a phone call on the occasion of his victory in Azerbaijan’s snap presidential elections, wishing him “success in his presidential activities for the sake of the development of Azerbaijan and the prosperity of its people.”
It is noteworthy that the Russian Foreign Ministry also issued a special statement, criticizing the negative assessments of Western observers regarding the election process in Azerbaijan. The Foreign Ministry of the country quoted the remarks of Russian observers, namely, that “the voting took place under competitive conditions, with the presence of alternatives and in a favorable atmosphere.”
“Against this background, the assessments of the Western countries and the international organizations controlled by them were extremely biased, which, as we saw, were initially extremely biased in the presidential election in Azerbaijan and used pre-approved methods of discrediting the electoral process,” the statement reads.
Other CSTO member states
President of Belarus Alexander Lukashenko was one of the first to congratulate Aliyev. “During 20 years, thanks to your determination, high political culture and ability to listen to the voice of your people, a powerful, independent state was built, whose opinion is taken into account in the world. Your name is rightfully associated with economic progress and the increased well-being of citizens, the strengthening of Baku’s sovereignty and role in the international arena.”
Leaders of all other CSTO member states, namely, Tajikistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, also congratulated Aliyev.
The President of Iran emphasized the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan
In his congratulations addressed to Aliyev, the President of Iran, Ebrahim Raisi, emphasized “the importance of holding elections for the first time after the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan”.
For the first time since the restoration of Azerbaijan’s sovereignty, holding these elections on the entire territory of your country is of great importance,” said the president of Iran.
Baku as part of China’s One Belt One Road initiative
In his congratulatory message addressed to Aliyev, President of China Xi Jinping noted that in recent years, relations between China and Azerbaijan have been distinguished by exemplary and sustainable development.
According to him, a high level of political trust is being established, the joint initiative “One Belt, One Road” is being promoted, and there is close cooperation in international issues.
Michel wished Aliyev “the best”
Congratulating Aliyev on being elected for the fifth time, the President of the European Council Charles Michel wished him “the best”. He also informed that he discussed the Armenian-Azerbaijani settlement with Aliyev: “We welcome Azerbaijan’s commitment to resume the Brussels process trilateral meeting.”
Among EU countries, leaders of Hungary, Croatia and Bulgaria congratulated Aliyev.
Azerbaijan’s enviable international image
President of Serbia Aleksandar Vucic stands out with his warm congratulations to the President of Azerbaijan. “Thanks to your strategic policy and commitment, Azerbaijan has made progress in the field of socio-economic development, ensured the safety and well-being of every citizen, and by becoming a regional leader, your country has gained an enviable reputation in the international arena.”
Zelensky is grateful to Baku
President of Ukraine Volodymyr Zelensky highly appreciated “mutual support for the sovereignty and territorial integrity of the countries”.
“We are grateful to Azerbaijan for humanitarian and other assistance during the historical period of the liberation struggle of our state,” said the President of Ukraine.
Other countries
Among the countries that congratulated Aliyev were Turkey, Georgia, Pakistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Albania, Bosnia and Herzegovina, Moldova, Kuwait, Iraq, UAE, Bahrain, Saudi Arabia, Oman, and Venezuela and Nicaragua.
The United States joined the criticism of the OSCE
In its reaction to the snap presidential elections held in Azerbaijan on February 7, the US Department of State joined the OSCE assessments.
“We share the observations and concerns of the observation mission of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights that the presidential elections took place in a restrictive environment, in the absence of real competition,” said the representative of the Department of State.