Արդեն սովորական երևույթ է դարձել, երբ ականատես ենք լինում, թե ինչպե՞ս են Ռուսաստանցի պաշտոնյաները առաջարկում, որպեսզի Հայաստանում քաղհասարակության վրա հսկողությունն ուժեղացվի: Այս անգամ նմանօրինակ առաջարկ է արել ԵվրԱզԷՍ-ի ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինը:
Չկա քարոզչություն, բայց կան դրա գործիքնե՞րը
Հոկտեմբերի 31-ին Լեպեխինը «Նովոստի-Արմենիային» տրված հարցազրույցում նշել էր, որ ՌԴ-ն Հայաստանում ինֆորմացիոն պատերազմի չի մասնակցում: Այս մեկնաբանությունը ուշագրավ է, եթե հաշվի առնենք, որ այն արվել է ռուսալեզու լրատվամիջոցին տրված հայտարարությունում: Հայաստանում հեռարձակվում են ռուսական պետական հեռուստաալիքներ, որոնք հայտնի են կոպիտ քարոզչությամբ (որն անգամ Հայաստանում տեղի ունեցող դեպքերը չշրջանցեց, ինչպես օրինակ Էլեկտրիկ Երևանը): Բացի այդ, Երևանում տպվում են ռուսալեզու թերթեր և հրատարակվում կրեմլյան այլ ԶԼՄ-ներ:
Մշակութային ասիմիլիացիա, թե՞ նույնություն
ԵվրԱզԷՍ-ի ինստիտուտի տնօրենը, քննադատելով արևմուտքի քաղաքականությունը, նշել էր, որ այն նպատակ ունի մշակութային ասիմիլիացիա իրականացնել: Հարց է առաջանում՝ ինչ ասիմիլիացիայի մասին է խոսքը: Հայաստանը, լինելով քրիստոնյա երկիր, արժեհամակարգի և մշակույթի տեսանկյունից միանշանակ եվրոպական մշակույթի կրողն է: Հայաստանի պատմությունն անցած 2000 տարիներին, բացառությամբ սովետական շրջանի, անցել է Արևմուտքի հետ սերտ մշակութային կապի առկայությամբ՝ սկսած Գառնու տաճարի ճարտարապետական ձևից վերջացրած Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության գործունեությամբ այսօր: Դժվար է ասիմիլացվել մի բանի հետ, որի կրողն ու, առավել ևս, կերտողներից մեկն էլ դու ինքդ ես:
Ավելին՝ եթե խոսք է գնում ասիմիլիացիայի մասին, ապա Ռուսաստանն է միակ երկիրը, որը ձգտում է Հայաստանին պարտադրել իր լեզուն, իր օրենքները, իր մշակույթը, ընդ որում ոչ միայն քարոզչությամբ, այլ հստակ քաղաքական հայտարարություններով և ճնշումներով:
Դժվար է պատկերացնել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին կամ այլ պաշտոնյայի՝ անգլերենը Հայաստանում պաշտոնական լեզու դարձնելու մասին հայտարարություն անելիս: Ու թեև միջազգային հաղորդակցության թիվ մեկ լեզուն հենց անգլերենն է, միևնույնն է, ՌԴ կառավարության ներկայացուցիչները բազմիցս առաջարկել են ռուսերենը դարձնել պաշտոնական լեզու Հայաստանում: Մի երկրում, որտեղ բնակչության մոտ 98 տոկոսը հայերն են կազմում, այսպիսի առաջարկությունները հստակ ՀՀ շահերից չեն բխում:
«Օբյեկտիվ» ինֆորմացիա չտարածելու դեպքում կփակենք
Լեպեխինը նաև նշել էր, որ ռուսական լրատվամիջոցները, ի տարբերություն արևմտյանների, զբաղվում են օբյեկտիվ ինֆորմացիայի տարածմամբ և Հայաստանում քարոզչությամբ զբաղվելու ցանկություն չունեն: Հիշեցնենք, որ ռուսական լրատվամիջոցները անկախ գործունեություն ծավալելու իրավունք գրեթե չունեն, իսկ լրատվական դաշտի վերահսկման տեսանկյունից ՌԴ-ն առաջատար երկիր է: Այսպես, օրինակ, 2015-ին ՌԴ կառավարությունը փակեց ռուսական անկախ TV-2 հեռուստաալիքը Տոմսկում, ընդ որում անօրինական ձևով՝ լրատվամիջոցի արտոնագիրը դեռևս չէր սպառվել և այն որևէ խախտում չէր կատարել, հետևաբար՝ որոշումը բացառապես քաղաքական էր: Դաժան ճակատագրի արժանացան նաև ռուսական այլ անկախ լրատվամիջոցներ (TVRain, RBK, Lenta.ru և այլն):
Փոխարենը, կրեմլից ահռելի դոտացիաներ ու աջակցություն են ստանում Մոսկվայի քարոզչությունը առաջ մղող հեռուստաալիքները՝ НТВ, «Ռոսսիյա», RT, 1-ին ալիք և այլն:
«Օտարերկրյա գործակալներն» ու այլակարծությունը
Սակայն, երևի թե ամենավտանգավորը Հայաստանի համար այն է, որ ռուսական պաշտոնատար անձիք բազմիցս նշում են, որ Հայաստանը պետք է հետևի ՌԴ օրինակին և փակի արևմտյան ու արևմտամետ կազմակերպությունները՝ ընդունելով այսպես կոչված «օտարերկրյա գործակալների» մասին օրենքը:
Հիշեցնենք, որ այսպիսի օրենք Ռուսստանում ընդունվել է 2012 թ.-ին: Ըստ դրա՝ ցանկացած կազմակերպություն, որը դրսից ֆինանսավորում է ստանում և զբաղվում է աղոտ ձևակերպված «քաղաքական գործունեությամբ», պարտավոր է գրանցվել որպես «կազմակերպություն, որը կատարում է օտարերկրյա գործակալի ֆունկցիաներ»:
Ընդ որում, որ «քաղաքական գործունեություն» սահմանումը կարող է ընդգրկել ամեն ինչ՝ սկսած սպառողների իրավունքներից, վերջացրած բանակում անհասկանալի պայմաններում զոհված զինվորների մահվան դեպքերի ուսումնասիրությամբ:
Նմանօրինակ օրենքի առկայությունը թույլ կտար ՀՀ կառավարությանը իսպառ վերացնել ցանկացած այլակարծության դրսևորում, ինչպես դա արդեն գրեթե ամբողջապես արվել է ՌԴ-ում:
Ինչու՞ դա դուր չի գալիս ՌԴ-ին
Ակնհայտ է, որ Հայաստանյան հասարակական դաշտը և հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը դուր չի գալիս Կրեմլին: Մինչդեռ ԵՄ և ԱՄՆ ֆինանսավորմամբ Հայաստանում գործող և Կրեմլի կողմից բազմիցս քննադատված հասարակական կազմակերպությունները զբաղվում են ժողովրդավարության տարածմամբ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանվածության, մամուլի ազատության, օրենքի գերակայության, այլակարծության իրավունքի և այլ նմանօրինակ արժեքների ամրապնդմամբ: Արժեքներ, որոնք ոչ միայն համամարդկային են, այլև ամրագրված են ՀՀ սահմանադրության մեջ… Սակայն դրանց տարածումն, ըստ ամենայնի, հակասում է Կրեմլի պլաններն:
Հ.Գ. Վերջում նշենք, որ Լեպեխինի ղեկավարած ԵվրԱզԷս-ի ինստիտուտը ստեղծվել է 2010թ.՝ ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն և քաղաքակրթական գործընթացների ուսումնասիրության և ինտեգրացիային նպաստելու նպատակով: Վերոնշյալ հարցազրույցից, սակայն, հստակ պարզ է, որ այս ինստիտուտը չեզոք ու օբյեկտիվ դիրքորոշում չունի, իսկ նրա խնդիրն ինտեգրացիան կամ դրա ուսումնասիրությունը չէ, այլ՝ ՀՀ ասիմիլացումը և ենթարկումը Ռուսաստանի խաղի կանոններին:

Армянское гражданское общество, Запад и интересы России
Уже стало обычным явлением, когда мы становимся свидетелями того, как российские должноснтые лица предлагают в Армении усилить контроль над гражданским обществом. На этот раз, аналогичное предложение сделал директор института ЕврАзЭс Владимир Лепехин.
Нет пропаганды, но есть инструменты?
Владимир Лепехин в ходе интервью агентству «Новости-Армения» 31 октября рассказал, что Россия в Армении не участвует в «информационной войне». Комментарий примечателен, если учесть, что он был дан в заявлении русскоязычному СМИ.
В Армении транслируются государственные российские каналы, которые известны грубой пропaгандой (они не обошли и происходящие события в Армении, как, например, акцию «Электрик Ереван»). Кроме того, в Армении печатаются русскоязычные газеты и издаются другие про-кремлевские СМИ.
Культурная ассимиляция или идентификация
Директор института ЕврАзЭс Владимир Лепехин, осуждая политику запада, отметил что она нацелена на проведение культурной ассимиляции. Возникает вопрос – о какой ассимиляции идет речь? Армения, будучи христианской страной, с точки зрения ценностей и культуры является носителем европейской культуры. История Армении за прошедшие 2000 лет, за исключением советского периода, протекала в наличии тесных культурных связей с Западом, начиная от архитектурной формы храма Гарни и заканчивая деятельностью Мхитарского единства на сегодняшний день. Трудно ассимилировать с чем-то, когда носителем и, кроме того, одним из создателей этого являетесь вы сами.
Более того, если речь идет об ассимиляции, то Россия это единственная страна, которая стремится обязать свой язык, законы, культуру, при том не только проповедованием, но и  четкими политическими заявлениями и давлениями.
Трудно себе представить посла США в Армении или другого должностного лица, который бы сделал заявление о том, чтобы английскому был дан статус официального языка в Армении. И хотя английский является языком номер один межнационального общения, тем не менее представители российского правительства неоднократно предлагали присвоить русскому языку статус официального языка в Армении. В стране, где около 98 процентов населения составляют армяне, такие предложения явно не исходят из интересов Армении.
За не распространение «объективной» информации – закроем
Лепихин также отметил, что российские СМИ, в отличие от западных, занимаются распространением объективной информации и не имеют какого-либо желания заниматься пропогандой в Армении. Напомним, что российские СМИ практически не имеют права распространения независимой деятельности, а Россия является ведущей страной с точки зрения контроля над СМИ. Так, например, в 2015 году правительство России закрыло независимый канал ТВ-2 в Томске, при этом незаконным путем – срок годности лицензии СМИ еще не истек, и  каких — либо нарушений с его стороны не было, следовательно, решение было чисто политическим. Жестокой участи удостоились и другие российские независимые средства массовой информации — TVRain, RBK, Ленты.Ру и другие.
Вместо этого, огромные дотации и помощь от Кремля за продвижение пропоганды Москвы получают такие телеканалы как НТВ, «Россия», RT, 1-ый канал, и т.д.
«Иностранные агенты» и инакомыслие
Однако, возможно, самым опасным для Армении является то, что российские должностные лица неоднократно заявляли о том, что Армения должна последовать примеру России и закрыть западные и прозападные организации, приняв так называемый закон «об иностранных агентах».
Напомним, что этот закон в России был принят в 2012 году и требует от всех организаций, получающих иностранное финансирование и занимающихся чем-то, что крайне туманно определяется как «политическая деятельность», зарегистрироваться в качестве «организации, выполняющей функции иностранного агента».
При том, что определение «политическая деятельность» может охватывать все –начиная с защиты прав потребителей, заканчивая исследованием случаев смерти солдат в армии при непонятных условиях.
Наличие подобного закона позволило бы правительству Армении в корне ликвидировать любое проявление инакомыслия, как это уже почти полностью сделано в России.
Почему это не нравится России?
Очевидно, что общественное поле Армении и деятельность общественных организаций не нравятся Кремлю. В то время как финансируемые ЕС и США, действующие в  Армении и неоднократно подвергшиеся критике со стороны Кремля общественные организации занимаются распространением демократии: укреплением защиты прав человека, свободы прессы, верховенства закона, права на инакомыслие и других подобных ценностей. Ценности, которые не только общечеловеческие, но и зафиксированы в конституции Армении… Однако их распространение, по-видимому, противоречит планам Кремля.
P.S. В конце отметим, что институт ЕврАзЭС был учрежден в 2010 году с целью изучения интеграционных и цивилизационных процессов в ЕАЭС и содействия интеграции. Однако, из вышеуказанного интервью, ясно, что этот институт не имеет нейтральной и объективной позиции, и его задачей является не интеграция или ее изучение, а ассимиляция Армении и подчинение правилам игры России.