Դեռևս խորհրդային ժամանակներից բոլոր գերտեսչությունները գաղտնագրված էին պահում գաղտնի տեղեկությունների գերատեսչական ցանկերը: 2012 թվականին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հայցով Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը վճռեց, որ պետական ու ծառայողական գաղտնի տեղեկությունների ցանկերը չեն կարող լինել գաղտնի: Սակայն, անցած 5 տարիների ընթացքում միմիայն Պաշտպանության նախարարությունն էր, որ հրապարակեց գաղտնի տեղեկությունների գերատեսչական ցանկը:
2016 թվականի հոկտեմբերին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» դիմեց Արտաքին գործերի նախարարություն և Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ պահանջելով տրամադրել այդ երկու գերատեսչությունների գաղտնագրված տեղեկությունների գերատեսչական ցանկերը: Երկու գերատեսչությւոններից էլ եկան մերժումներ, որոնք վիճարկվեցին դատական կարգով:
Ի տարբերություն ԱԱԾ-ի, դատարանի նախնական լսումների փուլում ԱԳՆ-ից «Իրազեկ քաղաքացիների միավորմանը» տրամադրեցին ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության համակարգում գաղտնագրման ենթակա տեղեկությունների ցանկը, բացառությամբ այն կետերի, որոնց անվանումները հանդիսանում են պետական կամ ծառայողական գաղտնիք։ Արդյունքում ԱԳՆ-ի դեմ բերված հայցով դատական գործը կարճվեց և նախարարությունն այժմ բացի գաղտնի ցանկից ՀԿ-ին պետք է նաև փոխհատուցի դատական ծախսերը:
Ստորև հանրության դատին ենք ներկայացնում ԱԳՆ-ի՝ գաղտնագրման ենթական տեղեկությունների ցանկը:
Այսպիսով, Հայաստանի ԱԳՆ-ում գաղտնագրման են ենթակա՝
- Նախարարության տարեկան հաշվետվությունները;
- ՀՀ ազգային անվտանգությանը, քաղաքական կամ տնտեսական շահերին վերաբերող հրապարակման ոչ ենթակա տեղեկատվություն;
- Տեղեկություններ արժութային, վարկային, գիտատեխնիկական, առևտրատնտեսական հարցերում օտարերկրյա պետությունների կամ իրավաբանական անձանց հետ ՀՀ պետական մարմինների համագործակցության մասին, նախքան կոնկրետ պայմանավորվածությունների ձեռք բերումը ու համաձայնագրերի կնքումը;
- Տեղեկություններ ՀՀ բարձրաստիճան կառավարական պատվիրակությունների արտասահման կատարվելիք այցերի նախապատրաստման մասին, մինչ դրանց պաշտոնական հրապարակումը;
- Տեղեկություններ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում և հյուպատոսական հիմնարկներում նախատեսվող տեղաշարժերի մասին, նախքան դրանց պաշտոնական հրապարակումը;
- Դեսպանությունների տարեկան հաշվետվություններ;
- Տեղեկություններ դեսպանընկալ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ կայացած բանակցային զրույցների գրառումների վերաբերյալ;
- ՀՀ արտաքին քաղաքականության, արտաքին առևտրի, գիտատեխնիկական կապերի վերաբերյալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության ռազմավարությունը և մարտավարությունը բացահայտող տեղեկություններ, որոնց վաղաժամ տարածումը կարող է վնաս հասցնել պետության շահերին։
Հորդորում ենք բոլոր գերատեսչություններին հետևել օրինակին և ի կատաումն Սահմանդրական դատարանի 2012 թվականի ՍԴՈ-1010 գործով վճռին առանց դատական քաշքշուկների մեջ ընկնելու հրապարակել (տրամադրել) գաղտնագրման ենթական տեղեկությունների գերատեսչական ցանկերը:
Ծանուցում. այս նյութը կորցրել է արդիականությունը, քանի որ Արտաքին գործերի նախարարությունը թարմացրել է գաղտնագրման ենթակա տեղեկությունների գերատեսչական ցանկը և հրապարակել այն այստեղ:

Еще с советских времен все ведомства хранили в тайне ведомственные перечни сведений, составляющих государственную тайну. В 2012 году Конституционный суд Армении по запросу Ванадзорского офиса Хельсинской Гражданской Ассамблеи постановил, что список государственных и служебных тайн не может быть засекречен. Однако, за последние 5 лет лишь Министерство обороны опубликовало ведомственный перечень сведений, отнесенных к государственной тайне.
В октябре 2016 года «Союз информированных граждан» обратился к Министерству иностранных дел (МИД) и Службу национальной безопасности (СНБ) с требованием предоставить ведомственный перечень сведений этих двух ведомств, отнесенных к гостайне. Из обоих ведомств поступили отказы, которые были оспорены в судебном порядке.
В отличие от СНБ, на предварительном этапе судебных слушаний «Союзу информированных граждан» из МИД предоставили перечень сведений, подлежащих засекречиванию в системе Министерства иностранных дел Армении за исключением тех пунктов, наименования которых представляют собой государственную или служебную тайну. В результате, судебное дело против Министерства иностранных дел было приостановлено и министерство теперь кроме перечня сведений обязано возместить судебные расходы НПО.
Ниже представляем на суд общественности перечень сведений МИД, подлежащих засекречиванию.
Таким образом, в МИД Армении подлежат засекречиванию:
- Годовые отчеты министерства
- Не подлежащая публикации информация, касающаяся СНБ, политических или экономических интересов Армении.
- Сведения о сотрудничестве иностранных государств или юридических лиц с государственными органами Армении в валютных, кредитных, научно-технических, торгово-экономических вопросах, до приобретения конкретных договоренностей и заключения соглашений.
- Сведения о подготовке визитов за границу высокопоставленных правительственных делегаций РА до их официальной публикации.
- Сведения о планируемых перемещениях в дипломатических представительствах и консульствах Армении до их официальной публикации.
- Годовые отчеты посольств.
- Сведения относительно записей состоявшихся переговорных разговоров с высокопоставленными чиновниками принимающих стран.
- Сведения, выявляющие стратегию и тактику внешней политики Армении относительно внешней политики, внешней торговли, научно-технических связей, преждевременное распространение которых может нанести ущерб интересам государства.
Призываем все ведомства последовать примеру МИД и во исполнении решения Конституционного суда от 2012 года по делу 1010 без судебных разбирательств опубликовать ведомственные перечни сведений, подлежащих засекречиванию.
Уведомление: этот материл утратил свою актуальность, поскольку Министерство иностранных дел обновило ведомственный перечень сведений, подлежащих засекречиванию, и опубликовало его здесь.