- 3 Սեպտեմբերի, 2018
Օրերս Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց ունեցավ պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ։ Զրույցի ընթացքում Պուտինը ջերմորեն շնորհավորեց Քոչարյանին՝ ծննդյան օրվա կապակցությամբ։ ՌԴ նախագահի հեռախոսազանգին, սակայն, զուգորդեց ևս մի քանի իրադարձություն, որոնք արժանի են ուշադրության։ Նախ, նույն օրերին ռուսական «Սպուտնիկ» գործակալությունում հրապարակվեց ծավալուն հարցազրույց Ռոբերտ Քոչարյանի հետ: Այստեղ երկրորդ նախագահը կրկին հայտարարեց իր՝ քաղաքականություն վերադառնալու մասին, ինչպես նաև առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու մասին՝ ասելով, որ պատրաստվում է դառնալ «ընդդիմադիր բևեռի կենտրոն»։
Այս համատեքստում կարևոր է Պուտինի շնորհավորանքի ձևը․ այն ոչ թե մասնավոր, ընկերական բարեմաղթանք էր, այլ պաշտոնական հեռախոսազրույց։ Ի դեպ, վերջին անգամ Պուտինը Քոչարյանին շնորհավորել էր 11 տարի առաջ՝ 2007 թվականին։
Այսօր, երբ Քոչարյանը մեղադրվում է ծանր հանցագործության՝ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ, նմանօրինակ քայլով պաշտոնական Մոսկվան ոչ միայն ցույց է տալիս իր անհամաձայնությունը նորընտիր կառավարությանը, այլև որոշակի ճնշում է գործադրում անկախ դատական համակարգի վրա։
Հարկ է վերհիշել նաև ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի՝ հուլիսի 31-ին արած հայտարարությունը։ Վերջինս իր բացահայտ դժգոհությունն էր հայտնել Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք առաջադրելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, թե Հայաստանի իշխանությունների խոսքն ու գործը՝ կապված նախորդ իշխանությունների նկատմամբ քաղաքական հետապնդումներ չիրականացնելու հետ, իրարամերժ են։ Ի դեպ, պաշտոնական Երևանը Լավրովին պատասխանեց ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մակարդակով։
Վերը նշվածից բացի, Քոչարյանի ծննդյան օրը տեղեկություն տարածվեց պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի առնչությամբ։ Պարզվեց՝ ռուսական իրավապահները մերժել են Հարությունյանին արտահանձնելու հայ իրավապահների ներկայացրած դիմումը։ Իբրև պատճառաբանություն, նշվեց Հարությունյանի՝ 2002 թվականից ՌԴ քաղաքացի լինելու հանգամանքը։ Փաստորեն, Հարությունյանը, լինելով այլ երկրի քաղաքացի, զբաղեցրել է ՀՀ գլխավոր շտաբի պետի, այնուհետև պաշտպանության նախարարի պաշտոնները։ Դա ՀՀ Սահմանադրության և օրենսդրության խախտում է։ Ի դեպ, որոշ ժամանակ անց Հայաստանի դատախազությունը հայտարարեց, որ արտահանձնման վերաբերյալ որևէ դիմում ռուսներին չեն ուղարկել։
Այս քայլերով Մոսկվան, ըստ էության, հրապարակային աջակցություն է հայտնում Քոչարյանին թե՛ առաջիկայում Վճռաբեկ դատարանի կողմից քննվող գործում և թե՛ գարնանը նախատեսվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում։

На днях состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с отставным президентом Робертом Кочаряном. В ходе разговора Путин тепло поздравил с днем рождения Кочаряна. Звонку президента РФ, однако, последовали также несколько других событий, заслуживающих внимания. Прежде всего, в те же дни российскoe агентствo «Спутник» опубликовало обширное интервью с Робертом Кочаряном, в котором второй президент снова объявил о своем возвращении в политику, а также о своем участии в предстоящих парламентских выборах, заявив, что он собирается стать «центром оппозиционного полюса».
В этом контексте важное значение имеет поздравление Путина: оно было не частным дружеским пожеланием, а официальным телефонным разговором. Кстати, в последний раз Путин поздравлял Кочаряна 11 лет назад, в 2007 году
Сегодня, когда Кочарян обвиняется в совершении тяжкого преступления – свержение конституционного строя, Москва не только демонстрирует новому правительству свое несогласие, но и оказывает некоторое давление на независимую судебную систему.
Также стоит упомянуть заявление, сделанное 31 июля министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым. Последний выразил откровенное недовольство в связи с предъявленным Юрию Хачатурову обвинением, подчеркнув, что слова и действия армянских властей о том, что у них нет намерения организовывать преследование своих предшественников по политическим мотивам идут вразрез. Кстати, официальный Ереван ответил Лаврову на уровне пресс-секретаря МИД.
Кроме вышеуказанного, в день рождения Кочаряна распространилась информация, связанная с бывшим министром обороны Микаелем Арутюняном. Оказалось, что российские правоохранительные органы отказали в экстрадиции Арутюняна по запросу правоохранительных органов Армении. В качестве аргумента был приведен тот факт, что с 2002 года Арутюнян является гражданином РФ. Фактически, Арутюнян, будучи гражданином другой страны, занимал должности начальника Генерального штаба Республики Армения, затем министра обороны, что является нарушением Конституции и законодательства. Кстати, через некоторое время прокуратура Армении заявила, что никакого запроса об экстрадиции россиянам направлено не было.
Подобными действиями Москва фактически оказывает общественную поддержку Кочаряну как в предстоящем рассмотрении дела, расследуемого Кассационным судом, так и на внеочередных парламентских выборах, намеченных на весну.