- 13 Դեկտեմբերի, 2018
Ինչպես հայտնի է, ս.թ. դեկտեմբերի 2-ին Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմական կայանի զինծառայողը դաժան ծեծի է ենթարկել Սլաբոտկա կոչվող թաղամասում քաղաքապետարանի բնակկոմունալ և շրջակա միջավայրի պահպանության բաժնի բանվոր կանանցից մեկին: Արդյունքում 57-ամյա Ջուլիետա Ղազարյանը մահացել է:
Սակայն ռուսաստանյան զինծառայողը չի ձերբակալվել հայաստանյան իրավապահների կողմից, այլ պահվում է 102-րդ ռազմակայանի տարածքում, ինչը հակասում է մի շարք հայ-ռուսական պայմանագրերի:
Իրավասություն
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի մասին» համաձայնագրի 4-րդ հոդվածն ասում է, որ «Ռուսաստանյան ռազմական բազայի կազմում ընդգրկվող անձանց կողմից ՀՀ տարածքում հանցագործություն կատարելու գործերը ենթակա են ՀՀ իրավասու մարմինների քննությանը` ՀՀ օրենսդրության կիրառմամբ»:
Հավանաբար, Ռուսաստանի իշխանությունները, հղում տալով ՌԴ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածին, պնդում են, որ ՌԴ քաղաքացին, ով գտնվում է ՌԴ իրավապահների հսկողության տակ, չի կարող հանձնվել այլ պետության (ինչպես դա արվեց Վալերիյ Պերմյակովի դեպքում):
Սակայն թե 1995 թվականին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին» պայմանագիրը և թե դրան հաջորդող այլ համաձայնագրեր հստակ ենթադրում են, որ 102-րդ ռազմակայանը տեղակայված է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և որևէ տեղ որևէ նշում չկա այն մասին, որ ռազմակայանը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք է:
Այսինքն` հանցագործության մեջ մեղադրվող ռուսաստանյան զինվորականը ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Հայաստանի տարածքում է, հետևաբար ՌԴ սահմանադրության արգելքը չի տարածվում նրա վրա:
102-րդ ռազմակայանում ռուսաստանյան օրենսդրությունը գործում է ճիշտ այնքան, որքան դա ամրագրված է միջպետական համաձայնագրերով: Իսկ համաձայնագրերով, ինչպես նշվեց, հստակ ամրագրված է, որ տվյալ գործը պետք է գտնվի հայաստանյան իրավապահների իրավասության տակ:
Պարադոքսալ իրավիճակ
Այսպիսով, ստացվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անմեղ կնոջը կյանքից զրկած անձը չի հանձնվում հայաստանյան իրավապահներին: Որպես իրավական հետևանք՝ նա խույս է տալիս Հայաստանում քրեական օրենսդրությամբ սահմանված հետապնդումից:
Այսինքն`Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմաբազան Հայաստանի իրավապահ մարմիններից և Հայաստանում հնարավոր պատասխանատվություն կրելուց պաշտպանում է հանցագործության մեջ կասկածվող անձին:

Как известно, 2 декабря с.г. военнослужащий 102-й российской военной базы в Гюмри в квартале Слободка жестоко избил одну из женщин, работавших в отделе жилищно-коммунального хозяйства и охраны окружающей среды мэрии города. В результате 57-летняя Джулиета Казарян умерла.
Однако российский военнослужащий содержится не в следственном изоляторе правоохранительных органов Армении, а на территории военной базы, что противоречит ряду армяно-российских соглашений.
Юрисдикция
Статья 4 «Договора между Российской Федерацией и Республикой Армения по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения» закрепляет, что «По делам о преступлениях и иных правонарушениях, совершенных на территории Республики Армения лицами, входящими в состав российской военной базы, и членами семей этих лиц, применяется законодательство Республики Армения, действуют ее компетентные органы».
По всей видимости, российские власти, ссылаясь на статью 61 Конституции РФ, утверждают, что гражданин России, находящийся под контролем российских правоохранительных органов, не может быть передан другому государству (как это было сделано в случае с Валерием Пермяковым).
Однако в Договоре о российской военной базе на территории Республики Армения, подписанном в 1995 году, и других последующих соглашениях четко оговаривается, что 102-я военная база находится на территории Республики Армения, и нигде не отмечается, что военная база является территорией Российской Федерации.
То есть обвиняемый в совершении преступления российский военнослужащий находится на территории Армении, а не России, следовательно запрет Конституции РФ на него не распространяется.
Российское законодательство действует на 102-й военной базе ровно настолько, насколько это закреплено межправительственными соглашениями. А в соглашениях, как уже было отмечено, четко закреплено, что дело должно находиться под юрисдикцией правоохранительных органов Армении.
Парадоксальная ситуация
Таким образом, получается, что лицо, убившее на территории Республики Армения невинную женщину, не передается правоохранительным органам Армении. Как юридическое последствие, он избегает преследования по уголовному законодательству Республики Армения.
То есть 102-я российская военная база в Гюмри защищает лицо, подозреваемое в совершении преступления, от правохранительных органов Армении и несения возможной ответственности.