2015 թվականի հունվարի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցավ Ավետիսյանների ընտանիքի սպանությունը, որի կատարման համար, առաջին իսկ պահից, կասկածվում էր ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի տանկիստ Վալերի Պերմյակովը:
Այնուհետև, հունվարի 12-ի լույս 13-ի գիշերը, Շիրակի մարզի Բայանդուր գյուղի մոտակայքում, Վալերի Պերմյակովին բռնեցին ՌԴ սահմանապահները: Նրանք վերջինիս տեղափոխեցին ՌԴ 102-րդ ռազմաբազա, որից հետո հայտարարվեց, որ Պերմյակովը քրեական պատասխանատվության է ենթարկվելու ՌԴ իրավապահների ու ՌԴ դատարանի կողմից:
Քննարկենք, թե որքանո՞վ են ՌԴ ուժայինների գործողությունները համապատասխանել հայ-ռուսական պայմանագրերին:
Զենքով որոնումները
Ինչպես հայտնի է, հունվարի 12-ին Գյումրիում ՌԴ զինվորականները ինքնաձիգերով զինված մասնակցում էին Պերմյակովի որոնումներին:
«ՀՀ-ում ռուսաստանյան ռազմակայանի տարածքից դուրս ՌԴ ռազմական կազմավորումների ամենօրյա գործունեության և կայազորային ծառայության կազմակերպման մասին» պայմանագրի 13-րդ հոդվածը իրոք ենթադրում է, որ ՌԴ զինվորականներ կարող են մասնակցել զորամասը ինքնակամ լքած ՌԴ զինծառայողների որոնման օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներին:
Սակայն, «ՀՀ-ում ռուսաստանյան ռազմակայանի զինծառայողների կողմից զենք կիրառելու մասին» համաձայնագրի 2-րդ հոդվածը հստակ թվարկում է այն դեպքերը, թե ռազմաբազայի տարածքից դուրս ե՞րբ կարող է զենք հատկացվել, կրվել և օգտագործվել: Սակայն թվարկված դեպքերի մեջ չի մտնում օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների իրականացումը:
ՀՀ իրավասության ներքո
«ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ համաձայնագրի» 4-րդ հոդվածն ասում է, որ «Ռուսական ռազմական բազայի կազմի մեջ մտնող անձանց և այդ անձանց ընտանիքի անդամների կողմից ՀՀ տարածքում կատարված հանցագործությունների և այլ իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով կիրառվում է ՀՀ օրենսդրությունը, գործում են ՀՀ իրավասու մարմինները:»
Այսինքն` Հայստանում (ռազմաբազայի տարածքից դուրս) 7 անձնաց սպանության մեջ մեղադրվող ՌԴ զինվորականի գործը (ինչպես նաև ինքը` Պերմյակովը) պետք է փոխանցվեն ՀՀ իրավապահներին:
Սահմանը հատելու փորձ չի եղել
«ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու գործունեության պայմանների մասին» պայմանագրի 3-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ «Ռուսական Սահմանապահ զորքերը չեն զբաղվում Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանի պաշտպանությանը չառնչվող գործունեությամբ:»
Թեև ռուսական կողմը հայտարարել է, որ Վալերի Պերմյակովին բռնել են սահմանը ապօրինի հատելու փորձի ժամանակ, սակայն, այդ փաստը խիստ կասկածներ է հարուցում:
ՀՀ օրենսդրությամբ պետական սահմանի ապօրինի հատումը հացագործություն է (ՀՀ քր. օր. հոդված 329), իսկ անավարտ հանցագործությունը (հանցագործության փորձը) ևս համարվում է հանցագործություն (ՀՀ քր. օր. գլուխ 6): Այսինքն` Պերմյակովի վրա պետք է նաև քրեական գործ հարուցվեր պետական սահմանը ապօրինի հատելու փորձի համար:
Սակայն, թեև դեպքից համարյա մեկ ամիս է անցել, նման գործ չի հարուցվել ո՛չ ՀՀ, ո՛չ էլ ՌԴ իրավապահների կողմից, ինչը խոսում է այն մասին, որ Պերմյակովը չի փորձել սահմանը հատել: Իսկ եթե սահմանը հատելու փորձ չի եղել, ապա կարելի է արձանագրել, որ ՌԴ սահմանապահները զբաղվել են Հայ-Թուրքական սահմանի պաշտպանությանը չառնչվող գործունեությամբ:
Պետք է փոխանցեին ՀՀ իրավապահներին
ՀՀ-ում ՌԴ սահմանապահներին վերաբերվող այդ նույն պայմանագրի 5-րդ հոդվածն սահմանում է, որ ՌԴ սահմանապահները իրականացնում են օպերատիվ իրավապահ միջոցառումներ` համաձայն Հայաստանի Հանրապետության քրեական և քրեադատավարական օրենսդրության:
Վերջինս ենթադրում է, որ ՌԴ սահմանապահների կողմից բռնված անձինք և ձեռք բերված նույթերն ու իրեղեն ապացույցները պետք է փոխանցվեն ՀՀ իրավասու մարմիններին:
Սակայն, ՌԴ սահմանապահ զորքերը Պերմյակովին ուղեկցել են դեպի ՌԴ 102-րդ ռազմաբազա և հանձնել են վերջինիս հրամանատարին:
Տեղաշարժը` միայն համաձայնեցված
ՀՀ-ում ՌԴ սահմանապահներին վերաբերվող այդ նույն պայմանագրի 25-րդ հոդվածի 1-ին մասում ամրագրված է, որ «ՌԴ սահմանապահ զորքերի շարժը, ուսումնական վարժությունները և մանյովրները իրենց տեղաբաշխման տարածքներից դուրս իրականացվում են ՀՀ պետական մարմինների հետ համաձայնեցված պլանների հիման վրա»
Սակայն, Ոստիկանությունից մեզ ուղղարկված գրության համաձայն հունվարի 12-ի լույս 13-ի գիշերը ՌԴ սահմանապահները ՀՀ իրավասու մարմինների հետ չեն համաձայնեցրել Բայանդուր գյուղից դեպի Գյումրի իրենց տեղաշարժը (երբ տեղափոխում էին Պերմյակովին):
Նշված պայմանագրերը կարող եք գտնել կայքի «օգտակար նյութեր» բաժնում
Առաջիկայում մենք կներկայացնենք ՀՀ-ում ՌԴ ուժայինների կողմից պայմանագրերի խախտումների այլ դրվագներ, որոնք կապված են թե վերջին իրադարձությունների հետ և թե այլ հայտնի ու անհայտ միջադեպերի հետ:

12 января 2015 года в Гюмри произошло убийство семьи Аветисян, в совершении которого с первого момента был заподозрен танкист российской 102 военной базы в Армении Валерий Пермяков.
Далее ночью с 12-ого на 13-ое января российские пограничники поймали Валерия Пермякова в окрестностях села Баяндур Ширакской области. Они перевели его в российскую 102-ую военную базу, после чего было объявлено о том, что дело Пермякова будут рассматривать российские правоохранительные органы и суд РФ.
Рассмотрим насколько соответствовали действия российских силовиков армяно-российским договорам.
Поиски с оружием
Как известно, 12-ого января российские военные, вооруженные огнестрельным оружием, участвовали в поисках Пермякова.
Согласно статье 13 «Соглашения между правительством Российской Федерации и правительством Республики Армения об организации повседневной деятельности и гарнизонной службы воинских формирований Российской Федерации вне территории российской военной базы в Республике Армения», действительно предусматривается, что российские военные могут участвовать в оперативных и розыскных мероприятиях в рамках поиска военнослужащих Российской Федерации, которые самовольно покинули российскую военную базу.
Однако, статья вторая «Соглашения между Российской Федерацией и Республикой Армения о порядке применения оружия военнослужащими российской военной базы вне территории российской военной базы в Республике Армения» четко перечисляет все те случаи, в которых можно выделять, носить и использовать оружие. Тем не менее, эти случаи не включают осуществление операционной и розыскной деятельности.
Под юрисдикцией РА
Статья 4 «Соглашения между Российской Федерацией и Республикой Армения по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения» утверждает: «По делам о преступлениях и иных правонарушениях, совершенных на территории Республики Армения лицами, входящими в состав российской военной базы, и членами семей этих лиц, применяется законодательство Республики Армения, действуют ее компетентные органы».
То есть дело российского военного (а также сам Пермяков), который обвиняется в совершении убийства семи человек в Армении (вне территорий военной базы) должно быть передано армянским правоохранительным органам.
Не было попытки перейти границу
Статья 3 «Договора между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования» ясно определяет, что «для выполнения других задач, не связанных с охраной границы с Турцией и Ираном (за исключением работ по ликвидации стихийных бедствий, аварий и катастроф) пограничные войска Российской Федерации не привлекаются».
Хотя российская сторона заявила, что Валерий Пермяков был пойман при попытке пересечь границу незаконным образом, однако, это обстоятельство является очень сомнительным.
Согласно законодательству Республики Армения (Статья 329 уголовного кодекса РА), незаконное нарушение армянской границы является преступлением, а незаконченное преступление (попытка преступления) также является преступлением (Глава 6 уголовного кодекса РА). То есть, должно было быть заведено также уголовное дело против Пермякова за попытку незаконного нарушения государственной границы.
Однако, несмотря на то, что после этого случая уже прошло больше месяца, подобного дела не было заведено ни со стороны армянских и ни со стороны российских правоохранительных органов, что свидетельствует о том, что Пермяков не пытался перейти границу. Если не было попытки нарушить границу, то можно отметить, что российские пограничники занимались делами, которые не касались охраны армяно-турецкой границы.
Должны были передать правоохранительным органам РА
Статья 5 того же самого договора о пограничниках РФ на территории Армении утверждает, что российские пограничники осуществляют оперативно правоохранительные операции, согласно уголовному и уголовному и уголовно-процессуальному законодательству РА.
Это означает, что пойманные со стороны пограничников люди и найденные ими доказательства и материалы должны быть переданы соответствующим органам РА. Однако, Пермякова российские пограничники сопроводили в 102-ую российскую военную базу и передали его в руки командира этой военной базой.
Передвижение только по соглашению
В первой части статьи 25-ой того же самого договора о пограничных войсках РФ на территории Армении сказано, что «Передвижение, учения и маневры Пограничных войск Российской Федерации вне мест их дислокации проводятся на основании планов, согласованных с государственными органами Республики Армения».
Однако, ночью с 12-ого по 13-ое января пограничники РФ не согласовали свое передвижение из села Баяндур в Гюмри с соответствующими органами РА (когда перевозили Пермякова).
Скоро мы представим другие эпизоды нарушения договоров со стороны российских силовиков на территории Армении. Эти эпизоды связаны как с последними событиями, таки с другими известными и неизвестными происшествиями.