«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը»՝ միջազգային մրցանակի դափնեկիր
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» արժանացել է ԵԱՀԿ-ում 36 երկրների ներկայացուցչությունների անունից տրվող «Ժողովրդավարության պաշտպան 2019» մրցանակին։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» այդ պատվին է արժանացել անկախ լրագրությունը և իրազեկ որոշումների կայացումը խթանելու, ինչպես նաև Հայաստանում ընտրությունների մոնիտորինգն ամրապնդելու համար:
Մրցանակի շնորհման արարողությունը տեղի է ունեցել մարտի 11-ին՝ Վիեննայում Շվեդիայի դեսպանատանը: Արարողությանը ներկա են եղել ԵԱՀԿ-ում տասնյակ երկրների դեսպաններ, այլ դիվանագետներ, միջազգային ճանաչմամբ հասարակական կազմակերպությունների ու լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
Մրցանակը «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանին է հանձնել ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի դեսպան Կլոդ Վիլդը:
Իր ելույթում Դանիել Իոաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպության աշխատանքի բարձր գնահատականի համար, ինչպես նաև խոսել է Հայաստանում իշխանափոխությունից հետո ստեղծված իրավիճակի և աշխարհում ժողովրդավարության ճգնաժամի մասին։
Ժողովրդավարության պաշտպանի ամենամյա մրցանակաբաշխությունը հիմնվել է 2016 թվականին ԵԱՀԿ-ում 8 երկրների`Կանադայի, Դանիայի, Մոնտենեգրոյի, Նիդերլանդների, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Միացյալ Թագավորության և Միացյալ Նահանգների ներկայացուցչությունների կողմից, ավելի ուշ դրան են միացել ևս 28 երկրների պատվիրակություններ, այդ թվում Հայաստանը: Մրցանակը շնորհվում է որպես գնահատական քաղաքացիական հասարակության կողմից տարածաշրջանում ժողովրդավարության խթանմանն ուղղված աշխատանքներին:
Հարկ է նշել, որ սա առաջին տարին է, երբ մրցանակը շնորհվում է այն սատարող երկրներից մեկի ներկայացուցի:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» 4-րդ կազմակերպությունն է, որն արժանացել է այդ պատվին։ Նախկինում այս մրցանակը ստացել են Ուկրաինայի, Ռուսաստանի և Սերբիայի ներկայացուցիչները։

Общественная организация «Союз информированных граждан» удостоилась премии «Защитник демократии 2019», которая присуждается от имени 36 представительств при ОБСЕ.
СИГ удостоился этой чести за стимулирование независимой журналистики и принятие компетентных решений, а также усиление мониторинга выборов в Армении.
Церемония награждения состоялась 11 марта в посольстве Швеции в Вене. На церемонии присутствовали послы десятков стран-членов ОБСЕ, дипломаты, представители международных организаций и средств массовой информации.
Премию координатору программ «Союза информированных граждан» Даниелю Иоаннисяну вручил постоянный представитель Швейцарии в ОБСЕ, посол Клод Вайлд.
В своем выступлении Даниел Иоаннисян поблагодарил за высокую оценку работы организации, а также рассказал о сложившейся после смены власти ситуации в Армении и кризисе демократии в мире.
Ежегодная премия «Защитник демократии» была учреждена в 2016 году по инициативе 8 представительств при ОБСЕ – Канады, Дании, Черногории, Нидерландов, Швеции, Швейцарии, Великобритании и США, позднее присоединились делегации из 28 других стран, включая Армению. Присуждение премии – оценка гражданского общества, занимающегося продвижением демократии в регионе.
Следует отметить, что в этом году впервые премия была присуждена представителю страны, которая поддерживает продвижение демократии.«Союз информированных граждан» является четвертой организацией, удостоившейся этой чести. Ранее эту премию получали представители Украины, России и Сербии.