Մայիսի 25-ին Հայաստան է այցելելու Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին։ Ինչպես հայտնել է ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, այցի շրջանակներում Հայաստանի և Չինաստանի միջև ստորագրվելու են երկու միջազգային պայմանագիր։
Չինաստանի արտգործնախարարի այցին նախորդել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ մայիսի 14-15-ին կատարած աշխատանքային այցը Չինաստան, որի ընթացքում ՀՀ ղեկավարը մասնակցել է «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովինև երկկողմ հանդիպում ունեցել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ։
Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ համատեղ կոմյունիկեն ստորագրվել է 1992 թվականի ապրիլի 6-ին։
Այս ընթացքում՝ մինչև Փաշինյանի այցը, ըստ ՀՀ արտգործնախարարության կայքի, Հայաստանի ղեկավարները Չինաստան են այցելել չորս անգամ, ընդ որում՝ նաև պետական այցերով։
Մասնավորապես, առաջին անգամ Չինաստան պետական այց է կատարել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ 1996 թվականի մայիսին։ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պետական այցով Չինաստան է այցելել 2004 թվականի սեպտեմբերին։
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Չինաստան է այցելել երկու անգամ։ Առաջինը աշխատանքային այց էր՝ 2010 թվականի մայիսին, երկրորդը՝ պետական այց՝ 2015 թվականի մարտին։
Չինաստանից Հայաստան երկրի առաջնորդի մակարդակով այց չի եղել, իսկ Չինաստանի արտգործնախարարները մինչ այս Հայաստան այցելել են երեք անգամ՝ 1996, 2004 և 2011 թվականներին։
Հայաստանի և Չինաստանի միջև, ըստ ՀՀ արտգործնախարարության հրապարակած տվյալների, գործում են 38 միջպետական համաձայնագրեր, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական, ներդրումային, մշակութային, առողջապահական, ռազմարդյունաբերական, հարկային և մաքսային, դատաիրավական, տեխնիկատնտեսական և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ։
Բացի սա, Հայաստանի և Չինաստանի երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում գործում են նաև բազմաթիվ հուշագրեր և միջպետական այլ փաստաթղթեր։
Չինաստանը Հայաստանի առևտրային կարևոր գործընկերներից է։ Այսպես, 2018 թվականի տվյալներով՝ Չինաստանից ներմուծված ապրանքները կազմել են Հայաստան ներմուծված ապրանքների ընդհանուր թվի 7․7 տոկոսը։ Հայաստանից արտահանման աշխարհագրության մեջ, ըստ 2018 թվականի պատկերի, Չինաստանի մասնաբաժինը կազմում է 4․4 տոկոս։ Հարկ է նշել, որ Հայաստանից Չինաստան է արտահանվում հիմնականում հանքանյութ, սակայն ներմուծվում է գրեթե ամեն ինչ՝ սկսած հագուստեղեն ու կոշկեղենից մինչև մեքենաշինական արտադրանք և սարքավորումներ։
Չինաստանում հայերի մասին հիշատակումները սկսվում են միջնադարից, սակայն ներկայում, ըստ որոշ աղբյուրների, Չինաստանում բնակվում է շուրջ հազար հայ, առկա է փոքրաթիվ հայկական համայնք։
Հայ-չինական մշակութային համագործակցության դրսևորումներից է 2018 թվականից Երևանում բացված Հայ-չինական բարեկամության դպրոցը, իսկ 2019 մայիսի 23-ին ՀՀ կառավարությունն ընդունեց Հայաստանի և Չինաստանի միջև առանց վիզայի ռեժիմ հաստատելու վերաբերյալ որոշում։
Ընդհանուր առմամբ, հայ-չինական հարաբերությունները կարևորագույն տեղ ունեն Հայաստանի արտաքին-քաղաքական առաջնահերթությունների շարքում, և ՉԺՀ արտգործնախարարի երևանյան այցի ընթացքում սպասվող փաստաթղթերի ստորագրումը կարող է ցույց տալ, թե իրականում որքան է հնարավոր խորացնել երկկողմ համագործակցությունը:

Коротко об армяно-китайских отношениях
Министр иностранных дел Китая Ван И 25 мая посетит Армению. Как сообщила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, в рамках визита запланировано подписание двух международных договоров.
Визиту главы МИД Китая предшествовал рабочий визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Китай 14-15 мая, в ходе которого глава Армении принял участие в конференции «Диалог азиатской цивилизации» и провел двустороннюю встречу с президентом Китая Си Цзиньпином.
Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой было подписано 6 апреля 1992 года.
В течение этого периода, согласно сайту Министерства иностранных дел Армении, до визита Пашиняна лидеры Армении посетили Китай четыре раза, в том числе и с государственными визитами.
В частности, государственный визит в Китай в мае 1996 года впервые совершил первый президент Армении Левон Тер-Петросян. Второй президент Армении Роберт Кочарян посетил Китай с государственным визитом в сентябре 2004 года.
Третий президент Армении Серж Саргсян посетил Китай дважды. В первый раз с рабочим визитом в мае 2010 года, во второй – с государственным визитом в марте 2015 года.
Из Китая в Армению визитов на уровне главы государств не было, а министры иностранных дел Китая до этого посетили Армению три раза в 1996, 2004 и 2011 годах.
По данным Министерства иностранных дел Армении, между Арменией и Китаем действуют 38 межгосударственных соглашений, в том числе о торговом, экономическом, инвестиционном, культурном, медицинском, военно-промышленном, налоговом и таможенном, судебном, технико-экономическом и  туристическом сотрудничестве.
Помимо этого, в рамках двусторонних отношений между Арменией и Китаем действуют также множество меморандумов и других межгосударственных документов.
Китай является одним из основных торговых партнеров Армении. Так, по данным 2018 года, импорт из Китая составил 7,7% от общего объема импортируемых товаров в Армению.
Доля Китая в географии экспорта из Армении, по данным 2018 года, составляет 4,4 процента. Следует отметить, что в основном из Армении в Китай экспортируется железная руда, однако импортируется практически все — от одежды и обуви до машиностроительной продукции и оборудования.
Упоминания об армянах в Китае начинаются со средневековья, однако в настоящее время, по данным некоторых источников, в Китае проживает около тысячи армян, существует небольшая армянская община.
Одним из проявлений армяно-китайского культурного сотрудничества является открывшаяся в 2018 году в Ереване Школа армяно-китайской дружбы, а 23 мая 2019 года правительство Армении приняло решение об установлении безвизового режима между Арменией и Китаем.
В целом, армяно-китайские отношения занимают важнейшее место в ряду приоритетов внешнеполитической повестки дня Армении, и подписание документов в ходе визита министра иностранных дел Китайской Народной Республики может продемонстрировать, насколько в действительности возможно углубить двустороннее сотрудничество.